Կապանի N13 հիմնական դպրոցում տեղի ունեցավ «Հրաժեշտ Այբբենարանին» միջոցառումը: /I ա և I բ դաս. Դասվարներ Անահիտ Առաքելյան,Մ երի Մովսիսյան/
Երգ, պար, բանաստեղծություններ ու տոնական աշխույժ մթնոլորտ՝ 62 աշակերտ նշեցին կյանքի կարևորագույն փուլերից…
Գեղեցիկ արարքները զարդարում են մարդուն: Մարդկային հարաբերություններում դիմացինի ցավը քոնը դարձնելու,ցույց տալու, որ նա միայնակ չէ իրեն բաժին ընկած զրկանքի մեջ, մեծ արժանիք է: Այս հավատամքն էր ընկած մեր դպրոցի սաների՝ մասնավորապես աշակերտական խորհրդի անդամների գիտակցության մեջ, երբ ապրիլի 9-ին նրանց իսկ նախաձեռնությամբ և կենսաբանության ուսուցչուհի Ա. Բարաղամյանի կազմակերպմամբ կատարվեց…
Հերթական անգամ արձագանքելով Սարդարապատի հերոսամատի 100-ամյա տարելիցի տոնակատարություններին՝ ապիլի 7-ին մեր դպրոցում կազմակերպվեց երաժշտական –գեղարվեստական միջոցառում. առանցքային թեման կանանց գարնանաբույր ու մայրահամ միամսյակն էր, սակայն՝ այլ ուղղվածությամբ:
Փառաբանվում էին Սարդարապատի հերոսամարտի կին մասնակիցները: Աշակերտները հանդես եկան նրանց՝ Էլեն Բյուզանդի,Նուբար Գրիգորյանի, Նշխե Քամալյանի, Էլոյի, Թամարա Բեհբութովայի կերպարներով: Վավերացրին և հանդիսատեսին ներկայացրին…
Ապրիլի 18-ին, Կապանի N 5 հիմնական դպրոցի 1-ին ա դասարանի դասվար Գ. Հարությունյանը կազմակերպեց դաս-հանդես, որն իրենից ներկայացրեց հրաժեշտ, ճանաչում, իմացություն և խրատ:
Փոքրիկները հրաժեշտ տվեցին սիրելի Այբբենարանին, որի միջոցով ճանաչել են Մեսրոպյան տառերը, իմացել հանճարի խոսքը և իմաստունի խրատով, բարբառել հայոց գրերի ստեղծման պատմությունը:
Դաս-հանդեսը համեմված էր հայկական երգ…
Երևանի հ. 75 հիմնական դպրոցն առավոտից հյուրընկալ էր: Կրթօջախի կամարների ներքո թևածում էր 90-ականներից մինչև քառօրյա պատերազմ վերապրած ու նահատակված հայորդիների ոգին:
Համադպրոցական միջոցառումը, որ կազմակերպել էր ՄԿԱ գծով փոխտնօրեն Ն. Զեյնալյանը, ներկաներին ստիպեց անցնել «Անմահության արահետով» և վերստին արժևորել այն արյունը, որով եզրագծվել են մեր հայրենիքի սահմանները:
Ուրասարի հիմնական դպրոցի առաջին դասարանցիները այսօր հրաժեշտ տվին «Այբբենարանին»։ Միջոցառումը հագեցած էր գրական-երաժշտական կատարումներով. հնչեցին
բանաստեղծություններ ու երգեր` համակված այբուբենյան շնչով։ Տառաճանաչ փոքրիկները մեսրոպյան այբուբենը ներկայացրին աղոթքի, ռանչպարների կանչի տարբերակներով: Բեմականացրին Հովհ. Թումանյանի «Ծիտը» հեքիաթը։
Միջոցառմանը աջակցեց «Բոքոնիկ» ժամանցի կենտրոնի հիմնադիր տնօրեն Սերգեյ Շահբազյանը՝ ստեղծելով ուրախ տրամադրություն։