ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը ներկա է եղել Արմավիրի մարզի Վաղարշապատի թիվ 1 «Հասմիկ» նախակրթարանի վերանորոգված խմբասենյակի բացման արարողությանը: Համագործակցության շրջանակում խմբասենյակ է բացվել նաև Վաղարշապատի թիվ 8 «Ոստան» մանկապարտեզում:
Նոր խմբասենյակները ստեղծվել են ԿԳՄՍ նախարարության և Վաղարշապատի համայնքապետարանի հետ համագործակցությամբ՝ «Կրթությունը չի կարող սպասել» հիմնադրամի աջակցությամբ, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի կողմից իրականացվող…
ԿԳՄՍ նախարարության ներկայացուցիչները Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի և Պահպանության ծառայության մասնագետների հետ հերթական շրջայցն են կատարել Տավուշի մարզի մի շարք վերականգնվող հուշարձանների տարածքներում:
Նրանք այցելել են Սրվեղի վանք, Ոսկեպարի Սբ Աստվածածին և Կիրանցի Սբ Երրորդություն եկեղեցիներ, Մակարավանք:
Սրվեղի վանքը և Կիրանցի Սբ Երրորդություն եկեղեցին վերականգնվում են ԿԳՄՍ նախարարության միջոցներով: Կիրանցի Սբ Երրորդություն…
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի հրամանով հաստատվել է 2025-2026 ուսումնական տարվա հունվարին 12-րդ դասարանի սովորողների պետական ավարտական քննությունների ժամանակացույցը:
Քննությունները կանցկացվեն՝
Հունվարի 8-ին՝ «Հայոց լեզու և գրականություն»
Հունվարի 12-ին՝ «Մաթեմատիկա»
Հունվարի 14-ին՝ «Հայոց պատմություն»
Հիշեցնենք՝ 12-րդ դասարանում պետական ավարտական քննություններն անցկացվում են հունվարին և հունիսին: Ե՛վ հունվարին, և՛ հունիսին…
ԿԳՄՍ նախարարության նախաձեռնությամբ արդեն երրորդ տարին անցկացվում է նախադպրոցական կրթության ոլորտի ներկայացուցիչների աշխատաժողովը, որն այս տարի կրում է «Անվտանգ և ապահով մանկապարտեզ» խորագիրը:
Աշխատաժողովի հանրապետական փուլը տեղի կունենա 2025 թվականի դեկտեմբերի 12-ին. մասնակցության հայտը լրացնելու համար անհրաժեշտ է անցնել https://forms.gle/prjx4G1mtipRdrkR9 հղմամբ:
Աշխատաժողովին կարող են մասնակցել նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչները, Երևանի,…
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակությունը դեկտեմբերի 10-11-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Լեհաստան:
Երկօրյա այցի շրջանակում նախատեսված են ԿԳՄՍ նախարարի հանդիպումները Լեհաստանի մշակույթի և ազգային ժառանգության, Գիտության և բարձրագույն կրթության նախարարների, ինչպես նաև այլ պաշտոնյաների հետ:
Ժաննա Անդրեասյանը կայցելի մի շարք մշակութային և մարզական հաստատություններ,…
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը ներկա է եղել Արամ Խաչատրյանի անվան 13-րդ միջազգային փառատոնի բացման համերգին:
Հնչել է Արամ Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը՝ ջութակահար, միջազգային մրցույթների դափնեկիր Հայկ Կազազյանի կատարմամբ։ Համերգի երկրորդ բաժնում նվագախումբը՝ իտալացի դիրիժոր Ջանլուկա Մարչիանոյի ղեկավարությամբ, կատարել է Պյոտր Չայկովսկու 5-րդ սիմֆոնիան։
Փառատոնն անցկացվում է ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ և «Արամ Խաչատրյան» մշակութային…
Գնահատման և թեստավորման կենտրոնը մեկնարկում է 2025-2026 ուստարվա շրջանավարտների պետական ավարտական և 2026 թվականի բուհերի ընդունելության համար սահմանված միասնական քննությունների (I փուլ, հունվար, փետրվար) հայտագրման գործընթացը:
Բուհերի ընդունելության առաջին փուլի քննությունների դիմում-հայտերն ընդունվում են դեկտեմբերի 15-ից մինչև դեկտեմբերի 25-ը՝ ժամը 18:00-ն:
Պետական ավարտական քննություններին մասնակցելու համար շրջանավարտը մինչև դեկտեմբերի 10-ը գրավոր դիմում…
1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին ավերիչ երկրաշարժի զոհերի հիշատակը հավերժ մնացել է յուրաքանչյուրի հիշողություններում, և այդ ոգեշնչման միջոցառումը «Ընտանիք» կենտրոնում մեկնարկեց մեկ րոպե լռությամբ։
Հատուկ երաժշտական ծրագրով շարունակվեց միջոցառումը, որում ընդգրկված էին Կոմիտասի, Վիվալդիի, Ալբինոնիի և Հայկոյի ստեղծագործությունները՝ «Մի սար» նվագախմբի կատարմամբ, գեղարվեստական ղեկավար, դիրիժոր Արևիկ Թանաշեան և դաշնակահարուհի, պրոֆեսոր Մարիամ…
«Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում տեղի է ունեցել «ՍոլիդԱրտ. ժամանակակից արվեստ և պետական կառավարում» 5-րդ միջազգային համաժողովի փակումը։
Ծրագիրն իրականացվել է ԿԳՄՍ նախարարության և ԱՊՀ անդամ երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ՝ «Օրացույց. գիտաստեղծագործական նախաձեռնությունների միավորում» ՀԿ-ի կողմից:
Համաժողովի փակմանը մասնակցել են ԱՊՀ անդամ երկրների, Վրաստանի և…
Մեկնարկում է Արամ Խաչատրյանի անվան 13-րդ միջազգային փառատոնը, որն արդեն մեկ տասնամյակից ավելի Երևանը դարձնում է համաշխարհային երաժշտական արվեստի կենտրոն։
Փառատոնն անցկացվում է ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ և «Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամի կողմից: