ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակությունն այսօր Վարշավայում այցելել է մշակութային մի շարք հաստատություններ՝ երկկողմ համագործակցության հարցեր քննարկելու նպատակով։
Նախարարի առաջին կանգառը Վարշավայի ազգային թանգարանում էր: Տնօրեն Ագնեշկա Լայուսի ուղեկցությամբ ՀՀ պատվիրակության անդամները շրջել են թանգարանի ցուցասրահներում, ծանոթացել ցուցանմուշներին, քննարկել համատեղ նախաձեռնությունների և փորձի փոխանակման հնարավորությունները: Ագնեշկա Լայուսի խոսքով՝ թանգարանում…
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Լեհաստանի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում այցելել է Լեհաստանի ազգային գրադարան: Հայկական պատվիրակությունը ծանոթացել և շրջել է գրադարանին կից գործող Ռեչպոսպոլիտեի պալատում։
Գրադարանի տնօրեն Տոմաշ Մակովսկին ներկայացրել է գրադարանի հարուստ ֆոնդային հավաքածուն, այդ թվում՝ վաղ տպագիր գրքերի և արժեքավոր ձեռագրերի հավաքածուն։ Շրջայցի ընթացքում Տոմաշ Մակովսկին առանձնահատուկ…
Հայաստանի Հանրապետությունը մասնակցելու է Սերբիայի Հանրապետության Բելգրադ քաղաքում անցկացվող «ԷՔՍՊՈ-2027» համաշխարհային ցուցահանդեսին:
ԿԳՄՍ նախարարությունը հայտարարում է ազգային տաղավարի և այլ միջոցառումներին մասնակցության բովանդակության հայեցակարգի ներկայացման բաց կանչ։
Նպատակն է ստանալ միջազգային չափանիշներին համապատասխան, նորարարական և բովանդակային առումով ամբողջական հայեցակարգ, որը կներկայացնի Հայաստանի Հանրապետությունը՝ ընդգծելով երկրի մշակութային բազմազանությունը, պատմական ժառանգությունը,…
Լեհաստանի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է Լեհաստանի մշակույթի և ազգային ժառանգության նախարար Մարթա Չիենկովսկայի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Մ. Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի Մատենադարան-ինստիտուտի տնօրեն Արայիկ Խզմալյանը և Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ…
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հրաման է ստորագրել հանրակրթական ուսումնական հաստատության ղեկավարման իրավունք (հավաստագիր) ստանալու համար հավակնորդների փաստաթղթերն ընդունելու մասին:
Հավակնորդների փաստաթղթերը կընդունվեն առցանց դեկտեմբերի 11-24-ը ներառյալ՝ https://schoolexams.emis.am/ հղումով:
Համակարգը կգործի 24-ժամյա ռեժիմով:
Հավաստագրման քննությունների ժամանակացույցը կհաստատվի և սահմանված կարգով կհրապարակվի ԿԳՄՍ նախարարության կայքում:
ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ և Երևանի պարարվեստի պետական քոլեջի նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 11-ին և 12-ին՝ ժամը 18:00-ին, Պարարվեստի պետական քոլեջի Վիլեն Գալստյանի անվան պարարվեստի թատրոնում կցուցադրվի Պ. Չայկովսկու «Մարդուկ-Ջարդուկ» բալետային ներկայացման երկրորդ գործողությունը։
Ներկայացման մեջ ընդգրկված են Երևանի պարարվեստի պետական քոլեջի աշակերտները և ուսանողները. բեմադրությունը՝ Դավիթ Գալստյանի, զգեստների նկարիչ՝ Ռուբինե Հովհաննիսյան։
Նախագիծը միավորում է…
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը չնախատեսված այց է կատարել Վաղարշապատի Զորավար Անդրանիկի անվան թիվ 12 հիմնական և Մովսես Խորենացու անվան թիվ 10 ավագ դպրոցներ՝ ծանոթանալու շենքային ու գույքային պայմաններին, առկա խնդիրներին, դասերի կազմակերպման ընթացքին: