ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Կիպրոսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Միքայել Մավրոսին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը։
Նախարարը ողջունել է դեսպանին և կարևորել Հայաստանի և Կիպրոսի միջև կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում համագործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը։ Կողմերն ընդգծել են երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման և տարբեր ուղղություններով համագործակցության խորացման կարևորությունը։
Ժաննա Անդրեասյանը դեսպան Մավրոսին ներկայացրել է հոկտեմբերի 20–21-ը Երևանում կայանալիք «Ակադեմիական քաղաք Հայաստան․ գիտելիքի միջազգային ֆորում» միջոցառման մանրամասները։
Դեսպան Մավրոսը բարձր է գնահատել Կիպրոսի և Հայաստանի համագործակցության ներուժը՝ հատկապես տեխնոլոգիական կրթության ոլորտում։ Նա ընդգծել է կիպրական կողմի հետաքրքրությունը՝ ուսումնասիրելու հայկական փորձն այս ուղղությամբ։
Անդրադառնալով կրթական համագործակցության խորացմանը՝ դեսպան Մավրոսը տեղեկացրել է, որ Կիպրոսի Հանրապետության մի շարք համալսարաններ 2026–2027 ուսումնական տարում նախատեսում են կրթաթոշակային ծրագրեր ՀՀ քաղաքացիների համար։ Կրթաթոշակները կտրամադրվեն բակալավրիատի մակարդակում՝ տարբեր ակադեմիական ուղղություններով։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև մշակույթի, զբոսաշրջության և հնագիտության ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները՝ ընդգծելով առկա մեծ ներուժը և փոխադարձ հետաքրքրությունը։
Քննարկվել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր՝ նպատակ ունենալով ընդլայնել Հայաստանի և Կիպրոսի միջև համագործակցության շրջանակները։

Prospects for cooperation discussed with the Ambassador of the Republic of Cyprus to the Republic of Armenia
17 October, 2025
ESCS Minister Zhanna Andreasyan received today the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Cyprus to the Republic of Armenia, Michael Mavros. Deputy Minister Arthur Martirosyan also attended the meeting.
The Minister welcomed the Ambassador and underscored the significance of advancing cooperation between Armenia and Cyprus in the areas of education, science, culture, sports, and youth. The parties placed special emphasis on strengthening friendly relations between the two countries and expanding cooperation across various areas.
Zhanna Andreasyan presented to Ambassador Mavros the details of the event “Academic City of Armenia”: International Knowledge Forum, to be held in Yerevan on October 20-21.
Ambassador Mavros highly commended the potential for cooperation between Cyprus and Armenia, especially in the field of technological education. He highlighted the Cypriot side's interest in studying the Armenian experience in this direction.
Regarding the strengthening of educational cooperation, Ambassador Mavros stated that several universities in the Republic of Cyprus plan to offer scholarship programs for Armenian citizens in the 2026–2027 academic year. The scholarships will be awarded at the undergraduate level across academic fields.
During the meeting, the parties discussed prospects for expanding cooperation in the fields of culture, tourism, and archaeology, highlighting the considerable potential and shared interest.
Various other issues of bilateral interest were also addressed, aimed at expanding the scope of cooperation between Armenia and Cyprus.