ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Կիպրոսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Միքայել Մավրոսին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը։
Նախարարը ողջունել է դեսպանին և կարևորել Հայաստանի և Կիպրոսի միջև կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում համագործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը։ Կողմերն ընդգծել են երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման և տարբեր ուղղություններով համագործակցության խորացման կարևորությունը։
Ժաննա Անդրեասյանը դեսպան Մավրոսին ներկայացրել է հոկտեմբերի 20–21-ը Երևանում կայանալիք «Ակադեմիական քաղաք Հայաստան․ գիտելիքի միջազգային ֆորում» միջոցառման մանրամասները։
Դեսպան Մավրոսը բարձր է գնահատել Կիպրոսի և Հայաստանի համագործակցության ներուժը՝ հատկապես տեխնոլոգիական կրթության ոլորտում։ Նա ընդգծել է կիպրական կողմի հետաքրքրությունը՝ ուսումնասիրելու հայկական փորձն այս ուղղությամբ։
Անդրադառնալով կրթական համագործակցության խորացմանը՝ դեսպան Մավրոսը տեղեկացրել է, որ Կիպրոսի Հանրապետության մի շարք համալսարաններ 2026–2027 ուսումնական տարում նախատեսում են կրթաթոշակային ծրագրեր ՀՀ քաղաքացիների համար։ Կրթաթոշակները կտրամադրվեն բակալավրիատի մակարդակում՝ տարբեր ակադեմիական ուղղություններով։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև մշակույթի, զբոսաշրջության և հնագիտության ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները՝ ընդգծելով առկա մեծ ներուժը և փոխադարձ հետաքրքրությունը։
Քննարկվել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր՝ նպատակ ունենալով ընդլայնել Հայաստանի և Կիպրոսի միջև համագործակցության շրջանակները։

Обсуждены перспективы сотрудничества с послом Республики Кипр в Армении
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня приняла Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Кипр в Армении Михаэля Мавроса. Во встрече также принял участие заместитель министра Артур Мартиросян.
Министр приветствовала посла и подчеркнула важность развития сотрудничества между Арменией и Кипром в сферах образования, науки, культуры, спорта и молодежной политики. Обе стороны отметили значимость укрепления дружественных отношений между двумя странами и расширения взаимодействия в различных направлениях.
Жанна Андреасян представила послу Мавросу подробности предстоящего международного форума «Академический город Армения: международный форум знаний», который состоится в Ереване 20–21 октября.
Посол Маврос высоко оценил потенциал сотрудничества между Кипром и Арменией, особенно в области технологического образования, выразив заинтересованность кипрской стороны в изучении армянского опыта в этой сфере.
Говоря о развитии образовательного сотрудничества, посол сообщил, что ряд университетов Кипра планируют предоставить стипендии для граждан Армении на 2026–2027 учебный год. Стипендии будут выделяться на уровне бакалавриата по различным академическим направлениям.
В ходе встречи стороны также обсудили возможности расширения сотрудничества в сферах культуры, туризма и археологии, подчеркнув высокий потенциал и взаимный интерес.
Кроме того, были затронуты и другие вопросы, представляющие двусторонний интерес, с целью расширения рамок сотрудничества между Арменией и Кипром.