ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և «Ակադեմիական քաղաք» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ Երևանում մեկնարկել է «Ակադեմիական քաղաք Հայաստան. գիտելիքի միջազգային ֆորումը»։
Այն միտված է միավորելու բարձրագույն կրթության և հետազոտությունների ոլորտների քաղաքականություն մշակող մարմիններին, միջազգային կազմակերպություններին, ակադեմիական առաջնորդներին և փորձագետներին՝ քննարկելու բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտներում զարգացման գլոբալ միտումները և փոխակերպումները:
Համաժողովի բացմանը ներկա են եղել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ԱԺ ԳԿՄԵՍ հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Արաքսիա Սվաջյանը, Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը, Վրաստանի կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարար Գիվի Միկանաձեն, ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, ՀՀ-ում հավատարմագրված օտարերկյա դիվանագիտական առաքելությունների այլ ներկայացուցիչներ, միջազգային առաջատար բուհերի պատվիրակներ, ՀՀ բուհերի ռեկտորներ, գիտական և պրոֆեսորադասախոսական հանրույթի անդամներ, ուսանողներ:
Ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին և շնորհակալություն հայտնելով ներկայության համար՝ ԿԳՄՍ Ժաննա Անդրեասյանը, մասնավորապես, նշել է. «Ժամանակակից իրականությունն այն տեսքով, ինչպիսին մենք այն ճանաչում ենք, բարձրագույն կրթության և գիտական հետազոտության արգասիք է։ Գիտելիքը փոխում է մարդուն և հանրությանը, իսկ ցանկացած փոփոխություն անորոշություն է, որը հաճախ առաջ է բերում վախի զգացողություն։ Հետևաբար, գիտելիքի ճանապարհն անորոշությունների և վախերի հաղթահարման ճանապարհ է, սակայն ոչ միայն։ Գիտելիքը նաև ժողովրդավարության և խաղաղության ուղիղ ճանապարհ է։ Այնտեղ, որտեղ չկա գիտելիք, հեշտ է ապակողմնորոշել, մանիպուլացնել և դրանով իսկ՝ կառավարել»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանն ու ընդգծել՝ իրական գիտելիքը քննական ու վերլուծական հայացք է, մտքի աշխատանք, որն ամրապնդում է ժողովրդավարությունն ու խաղաղությունը, ճանապարհ բացում զարգացման համար։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել գիտելիքի, հետազոտության և նորարարության շուրջ քննարկմանը մասնակցելու պատրաստակամության համար՝ ընդգծելով, որ ակադեմիական քաղաք դառնալու է ոչ միայն ազգային կենտրոն, այլև միջազգային համագործակցության բաց հարթակ։
«Կրթության՝ մինչև 2030 թվականի զարգացման ծրագիրը ՀՀ միակ ոլորտային ռազմավարությունն է, որն ունի օրենքի կարգավիճակ: Այն հռչակում է մի կարևոր տեսլական՝ Հայաստանում մարդկային կապիտալը դիտվում է որպես երկրի զարգացման հիմնական ռեսուրս, իսկ կրթությունը՝ մարդկային կապիտալի զարգացման որոշիչ գործոն: Մարդկային կապիտալի տեսանկյունից կարևորվում է յուրաքանչյուր քաղաքացի, հասարակության յուրաքանչյուր անդամ։ Կրթության զարգացման տեսլականն է՝ յուրաքանչյուրն օժտված է որոշակի տաղանդով, և կրթության համակարգի առաքելությունն է բացահայտել և հնարավորին չափ զարգացնել յուրաքանչյուրի տաղանդը՝ ընդլայնելով անհատի՝ իր երկրում սեփական բարեկեցությունն ապահովելու հնարավորությունները, որի երաշխավորը պետք է լինեն մրցունակ տնտեսությունն ու կայուն պետությունը»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նրա խոսքով՝ ծրագրի վերջնական նպատակն ազգային և համամարդկային արժեքների վրա հիմնված, ՀՀ զարգացմանը միտված արդյունավետ և միջազգայնորեն մրցունակ կրթական համակարգի ձևավորումն է, որը կյանքի բոլոր փուլերում յուրաքանչյուրին հնարավորություն կտա ստանալու իր կարիքներին և ընդունակություններին համապատասխան որակյալ կրթություն՝ հանրահռչակելով կրթությունը որպես հանրային բարիք, ապահովելով բոլոր շահակիցների մրցունակ մասնագիտական պատրաստվածությունը, ձևավորելով ակտիվ քաղաքացիական դիրքորոշումը և մասնակցային ժողովրդավարության վրա հենվող հանրային համերաշխությունը։
ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձել է նաև համաշխարհային միտումներին՝ նշելով, որ վերջին տարիներին, հատկապես համավարակով պայմանավորված, ամբողջ աշխարհում արձանագրվում է կրթության ոլորտի պետական հատկացումների էական կրճատում՝ նույնիսկ խոշոր և զարգացած երկրների պարագայում։ Մատնանշելով այս մասին փաստող ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի վերլուծությունը, ըստ որի՝ աշխարհում կրթության ոլորտի ֆինանսավորումը շարունակում է կրճատվել, Ժաննա Անդրեասյանը շեշտել է, որ ՀՀ-ում ճիշտ հակառակ միտումն է արձանագրվել՝ չնայած մի շարք լրջագույն մարտահրավերներին։
«Հայաստանի Հանրապետությունը, անցնելով համավարակով և պատերազմով, դիմագրավելով հետպատերազմյան իրավիճակի մարտահրավերները, ոչ միայն չի կրճատում կրթությանն ուղղվող բյուջեն, այլ տարեցտարի հետևողականորեն ավելացնում է այն։ Եթե 2021 թվականի կրթության ոլորտին ուղղվող պետական հատկացումը կազմել է 149 մլրդ դրամ, ապա 2025-ին կրթության ոլորտի բյուջեն կրկնապատկվել է 2021-ի համեմատ։ Հաջորդ տարի կրթությանը հատկացվող միջոցները կլինեն ռեկորդային ՀՀ անկախության պատմության մեջ։ Եվ այս ոլորտում ներդրվող ջանքերի մեջ առանձնանում է «Ակադեմիական քաղաք» ծրագիրը՝ որպես մեգածրագիր»,- ընդգծել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նախարարի խոսքով՝ ակադեմիական քաղաքը լինելու է իրական քաղաք ժամանակակից ենթակառուցվածքներով՝ փողոցներ, այգիներ, կրթական, հետազոտական, մշակութային և սպորտային կենտրոններ։ Այն լինելու է գաղափարներ իրականացնելու, տեխնոլոգիաներ ստեղծելու, գիտելիքը զարգացնելու և տարածելու միջավայր. «Այս ծրագիրը միայն շինարարություն չէ. այն նախևառաջ բովանդակային նախաձեռնություն է, որի շուրջ ձևավորվում են ենթակառուցվածքները, իսկ բովանդակությունը միջազգային չափանիշներին համապատասխան մրցունակ բարձրագույն կրթությունն ու հետազոտությունն են։ Ակադեմիական քաղաքը նաև գործնական հարթակ է հանրային բուհերի և գիտական հաստատությունների բարեփոխման համար։ Հենց այսօրվանից ուժի մեջ է մտնում «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» նոր օրենքը, որն իրավական հիմք է ստեղծում համակարգի ինստիտուցիոնալ վերափոխման համար։ Նոր օրենքը սահմանում է ակադեմիական քաղաքի կարգավորումները, ձևավորում նոր չափանիշներ հավատարմագրման, կառավարման, ֆինանսավորման և ինստիտուցիոնալ ինքնավարության ոլորտներում՝ նպատակ ունենալով զարգացնել մրցունակ, որակյալ և ժամանակակից կրթություն ու գիտություն»:
ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձել է նաև ներկայում քննարկվող «Գիտության մինչև 2030 թ. զարգացման ռազմավարությանը», որը հիմնվում է վերջին տարիներին ոլորտում իրականացված էական ներդրումների վրա և սահմանում է գիտության առաջիկա զարգացումների նոր թիրախներ։ Նա նշել է, որ 2018 թվականից ի վեր՝ ՀՀ կառավարությունը գիտության ֆինանսավորումն ավելացրել է շուրջ 280%-ով, իսկ գիտաշխատողների աշխատավարձերը՝ մինչև 300%-ով։ Ընդ որում՝ իրականացվել են զգալի ներդրումներ գիտական սարքավորումների ձեռքբերման ուղղությամբ. «Այսօր մեր գիտնականներն իրենց հետազոտությունները կարող են իրականացնել հենց Հայաստանում, այն լաբորատորիաներում, որտեղ նախկինում նման հնարավորություն չկար։ Ավելին՝ այսօր աշխարհի տարբեր երկրներից գիտնականներ են աշխատում մեր գիտական կենտրոններում»:
Ժաննա Անդրեասյանը շեշտել է, որ գիտության նոր ռազմավարությունը, «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» նոր օրենքը և Կրթության պետական ռազմավարությունը միասին ձևավորում են այն ինստիտուցիոնալ հենքը, որի վրա կառուցվելու և զարգանալու է ակադեմիական քաղաքը. «Ակադեմիական քաղաքը ոչ միայն խոշորածավալ ենթակառուցվածքային ծրագիր է, այլև բարձրագույն կրթության և գիտության ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների իրականացման միջավայր»։
ԿԳՄՍ նախարարի խոսքով՝ ակադեմիական քաղաքը կարող է ձևավորվել միայն այն միջավայրում, որտեղ տիրում են ժողովրդավարությունն ու խաղաղությունը։ Նրա խոսքով՝ նորարարության լավագույն պայմանը մտքի ազատությունն է, իսկ ակադեմիական ինքնավարությունը, ազատ քննարկումները, համագործակցությունը քաղաքի առանցքային արժեքներն են։ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է՝ շենքերն ու ենթակառուցվածքները կարևոր են, բայց առանց արժեքների և մարդկանց՝ այդ շենքերը մնում են դատարկ: ««Ակադեմիական քաղաքը բոլորիս համար է. այն համախմբում է՝ սկսած նախապատրաստական փուլից։ Այսօր արդեն ծրագրի շուրջ համախմբվել են հեղինակավոր ճարտարապետներ և կազմակերպություններ, աշխարհի առաջատար համալսարաններ, հայկական բուհեր և գիտական հաստատություններ, մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններ, ինչպես նաև ուսանողներ և աշակերտներ, որոնց հետ հանրային քննարկումներ են անցկացվել ՀՀ բոլոր մարզերում»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանն ու ընդգծել՝ համախմբումը շարունակվում է նաև իրականացման փուլում՝ ներառելով ենթակառուցվածքային մեծածավալ ծրագրեր՝ ճանապարհների, մետրոյի, երկաթուղու կառուցում, կանաչապատման աշխատանքներ և այլն։
ԿԳՄՍ նախարարը նշել է՝ մասնավոր հատվածը ևս հրավիրված է դառնալու նախագծի մաս: Ակադեմիական քաղաքը բաց է նաև միջազգային գործընկերների համար։ Նախատեսվում է տարածք՝ միջազգային և մասնավոր համալսարանների, ինչպես նաև արտերկրյա ուսանողների և ակադեմիական աշխատակազմի համար։
«Սա կարող է դառնալ տարածաշրջանային ակադեմիական կենտրոն, որտեղ կհամախմբվեն տարբեր երկրների ուսանողներ, համալսարաններ և հետազոտողներ: Ակադեմիական քաղաքը ոչ միայն ենթակառուցվածք է, այլև նոր մշակույթ՝ համախմբված գիտելիքի, նորարարության և համագործակցության շուրջ։ Ապագան սկսվում է այսօր՝ ակադեմիական քաղաքից»,–խոսքը եզրափակել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել նաև ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը և Վրաստանի կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարար Գիվի Միկանաձեն:
Ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին և կարևորելով բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտներում ի հայտ եկող գլոբալ մարտահրավերների և նորարարական զարգացումների վերաբերյալ քննարկումները, ինչպես նաև Հայաստանի ռազմավարական տեսլականի ներկայացումը՝ միջազգային կրթության և հետազոտությունների դաշտում իր դերի առաջմղման ուղղությամբ՝ Վահագն Խաչատուրյանը, մասնավորապես, ասել է. «Կրթությունը, գիտելիքը, «ստեղծագործական ոչնչացումը», նոր տեխնոլոգիաներն այն շարժիչ ուժերն են, որոնք կապահովեն Հայաստանի Հանրապետության զարգացման, քաղաքացիների համընդհանուր բարեկեցության և տնտեսության աճի, պետության անվտանգության մակարդակի բարձրացման հարատևությունը»:
Հաջորդիվ անցկացվել է պանելային քննարկում՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի, Վրաստանի կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարար Գիվի Միկանաձեի, Ծոցի համագործակցության խորհրդի կրթության արաբական բյուրոյի գլխավոր տնօրեն Մոհամմեդ բին Սաուդ բին Աբդուլազիզ Ալ-Մոքբելի, Սերբիայի Հանրապետության միջազգային համագործակցության և եվրոպական ինտեգրման հարցերով նախարարի օգնական Յանկո Սամարջիչի, Ղազախստանի Հանրապետության գիտության և բարձրագույն կրթության նախարարության գիտության և բարձրագույն կրթության փոխնախարար Կոբենովա Գուլզայի մասնակցությամբ:

В Ереване стартовал Международный форум знаний «Академический город Армения»
По инициативе Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении и фонда «Академический город» в Ереване открылся Международный форум знаний «Академический город Армения».
Цель форума — объединить представителей органов, формирующих политику в сфере высшего образования и научных исследований, международных организаций, академических лидеров и экспертов для обсуждения глобальных тенденций и трансформаций в области образования и науки.
На церемонии открытия присутствовали президент Армении Ваагн Хачатурян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр Жанна Андреасян, председатель парламентской комиссии по вопросам образования Сисак Габриелян, заместители министра Артур Мартиросян и Араксия Сваджян, председатель Комитета по высшему образованию и науке Саргис Айоцян, министр образования Грузии Гиви Миканадзе, глава делегации ЕС в Армении Василис Марагос, представители иностранных дипломатических миссий, делегации ведущих международных вузов, ректоры армянских университетов, представители научного и преподавательского сообщества, студенты.
Приветствуя участников, министр Жанна Андреасян отметила: «Современная реальность в том виде, в каком мы её знаем, — это результат высшего образования и научных исследований. Знание меняет человека и общество, а любое изменение несёт в себе неопределённость, которая часто вызывает страх. Поэтому путь знания — это путь преодоления страхов и неопределённости, но не только. Знание — это также прямой путь к демократии и миру. Там, где нет знаний, легко дезориентировать, манипулировать и управлять».
Министр подчеркнула, что подлинное знание — это критический и аналитический взгляд, интеллектуальная работа, которая укрепляет демократию и мир, открывает путь к развитию.
Андреасян поблагодарила участников за готовность к обсуждению вопросов, связанных с знаниями, исследованиями и инновациями, подчеркнув, что «Академический город» станет не только национальным центром, но и открытой платформой для международного сотрудничества.
Она также отметила, что программа развития образования до 2030 года — единственная отраслевая стратегия Армении, имеющая статус закона. В её основе лежит важное видение: человеческий капитал рассматривается как главный ресурс развития страны, а образование — как ключевой фактор его формирования. С этой точки зрения важен каждый гражданин, каждый член общества. Видение развития образования заключается в том, что каждый человек обладает определённым талантом, и задача системы образования — выявить и максимально развить этот талант, расширяя возможности человека обеспечить собственное благополучие в своей стране, чему должны способствовать конкурентоспособная экономика и стабильное государство.
По словам министра образования, науки, культуры и спорта Армении Жанны Андреасян, конечная цель программы — создание эффективной и международно конкурентоспособной образовательной системы, основанной на национальных и универсальных ценностях, направленной на развитие Армении. Такая система должна обеспечивать каждому человеку на всех этапах жизни доступ к качественному образованию, соответствующему его потребностям и способностям, укреплять профессиональную подготовку всех участников процесса, формировать активную гражданскую позицию и общественную солидарность, основанную на участии и демократии.
Министр также затронула глобальные тенденции, отметив, что в последние годы, особенно в условиях пандемии, во многих странах мира, включая развитые, наблюдается значительное сокращение государственных расходов на образование. Ссылаясь на анализ ЮНИСЕФ, подтверждающий этот тренд, Андреасян подчеркнула, что в Армении наблюдается противоположная динамика — несмотря на серьёзные вызовы, финансирование образования не сокращается, а последовательно увеличивается.
«Армения, пройдя через пандемию и войну, столкнувшись с вызовами поствоенного периода, не только не сократила бюджет на образование, но и ежегодно увеличивает его. Если в 2021 году государственные расходы на образование составили 149 млрд драмов, то в 2025 году этот бюджет удвоился. В следующем году финансирование образования станет рекордным за всю историю независимой Армении. Особое место в этих усилиях занимает программа «Академический город» как мегапроект», - отметила министр.
По её словам, Академический город будет полноценным современным городом с улицами, парками, образовательными, научными, культурными и спортивными центрами. Это будет пространство для реализации идей, создания технологий, развития и распространения знаний. «Эта программа — не просто строительство. Это, прежде всего, содержательная инициатива, вокруг которой формируется инфраструктура. А содержание — это конкурентоспособное высшее образование и научные исследования, соответствующие международным стандартам», - подчеркнула Андреасян.
Академический город также станет практической платформой для реформ в государственных вузах и научных учреждениях. С сегодняшнего дня вступает в силу новый закон «О высшем образовании и науке», который создаёт правовую основу для институциональной трансформации системы. Закон устанавливает регуляции Академического города, формирует новые стандарты аккредитации, управления, финансирования и институциональной автономии, с целью развития качественного, современного и конкурентоспособного образования и науки.
Министр также упомянула обсуждаемую стратегию «Развитие науки до 2030 года», основанную на значительных инвестициях последних лет и определяющую новые цели научного прогресса. С 2018 года финансирование науки в Армении увеличилось примерно на 280%, а зарплаты научных сотрудников — до 300%. Кроме того, были сделаны серьёзные вложения в приобретение научного оборудования. «Сегодня наши учёные могут проводить исследования прямо в Армении, в лабораториях, где раньше такой возможности не было. Более того, в научных центрах Армении работают специалисты из разных стран мира», - добавила министр.
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян подчеркнула, что новая стратегия развития науки, закон «О высшем образовании и науке» и государственная стратегия образования формируют институциональную основу, на которой будет построен и развиваться Академический город. «Академический город — это не просто масштабный инфраструктурный проект, а среда для реализации институциональных реформ в сфере высшего образования и науки», - отметила министр.
По её словам, Академический город может быть создан только в атмосфере демократии и мира. Лучшие условия для инноваций — это свобода мысли, а академическая автономия, свободные дискуссии и сотрудничество являются ключевыми ценностями проекта. Андреасян подчеркнула, что здания и инфраструктура важны, но без ценностей и людей они остаются пустыми. «Академический город — для всех нас. Он объединяет с самого подготовительного этапа. Уже сегодня вокруг проекта объединились известные архитекторы и организации, ведущие университеты мира, армянские вузы и научные учреждения, представители частного сектора, государственные и местные органы власти, а также студенты и школьники, с которыми были проведены общественные обсуждения во всех регионах Армении», - сказала министр.
Она добавила, что консолидация продолжается и на этапе реализации, включая масштабные инфраструктурные проекты — строительство дорог, метро, железной дороги, озеленение и другие работы.
Министр отметила, что частный сектор также приглашён к участию в проекте. Академический город открыт для международных партнёров. Планируется создание пространства для международных и частных университетов, а также для иностранных студентов и преподавателей.
«Это может стать региональным академическим центром, где объединятся студенты, университеты и исследователи из разных стран. Академический город — это не только инфраструктура, но и новая культура, основанная на знаниях, инновациях и сотрудничестве. Будущее начинается сегодня — с Академического города», - завершила своё выступление Жанна Андреасян.
С приветственными словами также выступили президент Армении Ваагн Хачатурян и министр образования, науки и молодёжи Грузии Гиви Миканадзе.
Приветствуя участников форума и подчёркивая важность обсуждений глобальных вызовов и инновационных процессов в сфере высшего образования и науки, а также представления стратегического видения Армении в продвижении своей роли в международной образовательной и исследовательской среде, Ваагн Хачатурян отметил: «Образование, знания, «творческое разрушение» и новые технологии — это движущие силы, которые обеспечат устойчивое развитие Республики Армения, всеобщее благополучие граждан, рост экономики и повышение уровня государственной безопасности».
Затем состоялась панельная дискуссия с участием министра Жанны Андреасян, министра образования Грузии Гиви Миканадзе, генерального директора арабского бюро образования Совета сотрудничества стран Персидского залива Мохаммеда бин Сауда бин Абдулазиза Аль-Мукбели, помощника министра по международному сотрудничеству и европейской интеграции Сербии Янко Самарджича и заместителя министра науки и высшего образования Казахстана Гулзайи Кобеновой.