«Ինքնություն. Բարբառն՝ ազգային հարստություն» միջոցառումը, որը կազմակերպվել էր կենտրոնի մեդիագրագիտության, ստեղծագործական լրագրության, անգլերենի և ռուսերենի խմբակների սաների մասնակցությամբ, անցկացվեց գորգարվեստի խմբասենյակում՝ այնպիսի միջավայրում, որտեղ խոսող գորգերը վկայում են մեր ազգային ինքնության մասին։ Գորգերի զարդանախշերը, որոնք տարբեր տարածաշրջաններից են, հանդիսանում են հայկական մշակույթի հարուստ ու բազմաբնույթ ժառանգության մաս։ Միջոցառման ընթացքում մասնակիցները…
Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան սպասումով լցված օրերին մարդկային երազանքները կարծես նոր կյանք են ստանում՝ ջերմություն ու ոգևորություն հաղորդելով սրտերին և հոգուն։ Այդ խորհրդավոր մթնոլորտում «Ընտանիք» կենտրոնում կայացավ «Հրաշքի սպասումով» խորագիրը կրող ամանորյա միջոցառումների շարք:
«Անսահման ուրախություն գտիր Աստծո մոտ, Եվ նա կկատարի քո սրտի խնդրանքները։ (Սաղմոս 37.4)
«Սուրբ Ծնունդ՝ Ավետիս…
Կառավարության որոշմամբ փոփոխություն է կատարվել ՀՀ պետական մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների օրինակելի կանոնադրությունում՝ հիմք ընդունելով 2024 թվականի հունիսի 24-ից ուժի մեջ մտած «Մասնագիտական կրթության և ուսուցման մասին» նոր օրենքի պահանջները:
Ըստ այդմ՝ նախկին «քոլեջ» և «ուսումնարան» եզրույթների փոխարեն սահմանվել է մասնագիտական ուսումնական հաստատության մեկ ձև՝ «քոլեջ», որտեղ կարող են իրականացնել և՛…
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել միջգերատեսչական նիստ՝ քննարկելու Գիտությունների ազգային ակադեմիայից, ՀՀ պետական կառավարման մարմիններից և բուհերից ստացված գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության բազային և պետական նպատակային ծրագրերի նախագծերը:
Օրակարգում էին նաև «ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեի կատարումն ապահովող միջոցառումների մասին» Կառավարության որոշման նախագծում ընդգրկելու նպատակով առաջարկությունների ներկայացմանը,…
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը ներկա է եղել Արտաշես Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոցի հիմնադրման 60-ամյակին նվիրված միջոցառմանը:
Հոբելյանական միջոցառմանը ներկա էին նաև Ֆիզմաթ դպրոցի տարբեր տարիների շրջանավարտները, մանկավարժական կազմը, աշակերտները և հրավիրյալ հյուրերը:
Հոբելյանական միջոցառումը մեկնարկել է Ֆիզմաթ դպրոցի օրհներգով, որը կատարել են դպրոցի սաները:
Նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը շնորհակալություն…
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը ներկա են եղել Կրթության տեսչական մարմնի՝ տարվա ամփոփիչ միջոցառմանը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է Կրթության տեսչական մարմնի գործունեությունը՝ ընդգծելով, որ կառույցը շարունակաբար պետք է հետադարձ կապի մեջ լինի ոլորտի շահակիցների հետ. «Պարբերաբար լսելով նախաձեռնվող գործողությունների…
Գնահատման և թեստավորման կենտրոնը կազմակերպել է «Ավարտական և ընդունելության քննությունների, արտաքին գնահատման և ուսուցիչների կամավոր ատեստավորման կազմակերպման հիմնախնդիրներն ու զարգացման հեռանկարները» թեմայով եռօրյա աշխատաժողով։
Աշխատաժողովին մասնակցել են ԿԳՄՍՆ հանրակրթության վարչության պետ Թամարա Սարգսյանը, հանրակրթական և արտադպրոցական ծրագրերի մշակման և իրականացման բաժնի պետ Սուսաննա Ազատյանը, ԳԹԿ փոխտնօրեն Կարո Նասիբյանը, Բարձրագույն կրթության…
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել Հանրակրթության պետական չափորոշչում փոփոխություն կատարելու նախագիծը:
2025-2026 ուսումնական տարում Հանրակրթության պետական չափորոշիչը ներդրվել է ՀՀ բոլոր հանրակրթական դպրոցների 1-11-րդ դասարաններում, իսկ Տավուշի մարզում՝ բոլոր դասարաններում։ Հաշվի առնելով նշված ժամանակահատվածում ԿԳՄՍ նախարարության, Կրթության տեսչական մարմնի, նախարարության ենթակա կառույցների իրականացրած մշտադիտարկումների…
Ապարանում տեղի է ունեցել 2025 թ. երիտասարդական մայրաքաղաքի փակման արարողությունը՝ բանալու հանձնմամբ:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարության երիտասարդության հարցերի վարչության պետ Զարա Ասլանյանը, Ապարանի փոխքաղաքապետ Հրայր Մկրտչյանը, համայնքային իշխանությունների ներկայացուցիչներ:
Ամփոփվել են Ապարան համայնքում «Հայաստանի երիտասարդական մայրաքաղաք» ծրագրի շրջանակում 2025 թվականին իրականացված միջոցառումները:
Մի շարք կազմակերպություններ, համայնքային կառույցներ, կամավորներ…
Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանում կայացել է հոգաբարձուների խորհրդի տարեվերջյան նիստը, որը վարել է ԿԳՄՍ նախարար, հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Ժաննա Անդրեասյանը: