Սիրելի՛ աշակերտներ, ուսանողներ, մանկավարժներ, կրթության ոլորտի ներկայացուցիչներ
Շնորհավարում եմ ձեզ սեպտեմբերի մեկի` նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի և գիտելիքի օրվա կապակցությամբ: Արդեն մի քանի ամիս է, ինչ մեր երկիրն ապրում է մի նոր իրավիճակում, ուր գիտելիքն ու կրթությունը վերստին դառնում են կարևորագույն արժեք: Եկել է գիրք կարդացողի, մտածողի ժամանակաշրջանը: Ժամանակակից աշխարհում գիտելիքի և կրթության կարևոր բաղադրիչը ազատ և քննադատական մտածողությունն է, վերլուծական միտքը, որի հիմքերը դրվում են դպրոցում և շարունակվում հետագայում՝ հանրային կյանքի բոլոր ոլորտներում: Կրթությունը իրավագիտակից, պահանջատեր ու մրցունակ քացաքացի ձևավորելու կարևոր գործընթաց է, որի ապահովման երաշխավորը պետությունն է, ուսուցիչն ու դասախոսը: Կրթությանը վիճակված է լինել նոր Հայաստանի տեսլականի առաջատարը, ներառական զարգացման շարժիչ ուժը:
Առանձնակի ջերմությամբ շնորհավորում եմ առաջին դասարանցիներին, որոնց առջև բացվում է դպրոցի, գիտելիքի հետաքրքիր աշխարհ:
Սիրելի՛ մանկավարժներ, Հայաստանում տեղի ունեցած մեծ փոփոխությունները պետք է իրենց արտացոլումը գտնեն նաև կրթության համակարգում, որը մեծապես պայմանավորված է ձեր ստեղծագործ և նվիրական աշխատանքով: Բոլոր այն մանկավարժները, տնօրենները, ովքեր աջակցում են դպրոցի վերափոխման գործընթացին, իմ գործընկերներն են, ու կանեմ առավելագույնը՝ նրանց աջակցելու համար: Խորապես ծանոթ եմ այն դժվարություններին, որոնց բախվել եք նախկինում, այն խնդիրներին, որոնք առկա են հիմա: Համատեղ աշխատանքով, վստահ եմ, լուծումներ տալու ենք բոլոր առկա հարցերին՝ մեր բոլորի առջև դնելով ավելի մեծ նպատակներ:
Սիրելի ծնողներ, մեր հիմնական նպատակն է՝ երկիրը դարձնել արդար, ստեղծել հավասար հնարավորություններ ձեր երեխաների համար: Իսկ արդար երկիր ունենալու համար, առաջին հերթին, արդար պետք է լինի դպրոցը՝ ապահովելով որակյալ կրթության հավասար հասանելիությունը բոլորի համար: Ձեր աջակցությունն այս հարցում կարևոր է, երբեմն էլ՝ վճռական:

Поздравительное слово Министра образования и науки РА Арака Арутюняна ко Дню знаний
Поздравляю вас с 1-ым сентября – началом нового учебного года и Днем знаний. Прошло уже несколько месяцев, как наша страна находится в новом статусе, где знание и образование становятся наиважнейшими  ценностями. Наступило время читающих и мыслящих. В современном мире наиболее важной частью знаний и образования является свободное и критическое мышление, аналитический ум, основы которых закладываются в школе и сопровождают в будущем во всех сферах общественной жизни. Образование – важный процесс формирования законного, требовательного и конкурентоспособного гражданина, для которого гарантами являются государство, учитель и преподаватель. Сегодня образование призвано быть лидером в видении Новой Армении и движущей силой инклюзивного образования.
С особой теплотой я поздравляю первоклассников, перед которыми открывается школа – интересный мир знаний.
Дорогие педагоги, великие перемены, которые произошли в Армении, должны найти свое отражение в системе образования, что во многом связано с вашей творческой и самоотверженной работой. Все те преподаватели и директора, которые поддерживают процесс трансформации школы, являются моими партнерами, и я сделают все возможное, чтобы их поддержать. Я глубоко осознаю те проблемы, с которыми вы сталкивались в прошлом, и те, которые существуют сейчас. При совместной работе, я уверен, мы найдем решения всем существующим проблемам, ставя перед собой все более важные задачи.
Дорогие родители, наша главная цель – сделать страну справедливой, создать равные условия для ваших детей. А для того, чтобы иметь справедливую страну, необходимо, чтобы школа была справедливой, обеспечивая равный доступ к качественному образованию для всех. Ваша поддержка в этой проблеме имеет важное значение, а иногда и решающее.