Կրթության և գիտության նախարարությունում նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանն ու ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Սանի Լաուն ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր` Հայաստանում անգլերենի իմացության մակարդակի բարձրացման վերաբերյալ:
Համագործակցության շրջանակներում նախատեսվում է անգլերենի դասավանդման, լեզվի ակումբների հիմնադրման և արտադասարանական միջոցառումների միջոցով բարձրացնել Հայաստանում անգլերենի ուսուցման և իմացության մակարդակը: «Անգլերեն ուսուցում» ծրագրի շրջանակում հայ ուսուցիչներին կցուցաբերվի մասնագիտական աջակցություն՝ համատեղ դասավանդելու, դասընթացներն առավել արդյունավետ պլանավորելու և ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագրերը բարելավելու համար:
Հուշագրի ստորագրումից հետո ԿԳ նախարարի տեղակալը կարևորել է ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հետ համագործակցությունը` առանձնացնելով մի հանգամանք. «ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի կամավորները, Հայաստան գալով, իրենց հետ բերում են ազատ և քննական մտածողություն, շփման և հաղորդակցության նոր մշակույթ: Հայաստանից ԱՄՆ վերադառնալով` իրենց հետ տանում են մի կտոր Հայաստան: Ինքս առիթ ունեցել եմ ԱՄՆ հսկայածավալ տարածքում հաճախ հանդիպել մեր երկրում աշխատած Խաղաղության կորպուսի կամավորների, ովքեր ցանկություն ունեն վերադառնալ Հայաստան»: Ա. Անափիոսյանը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Սանի Լաուին` Հայասատանում կամավորության գաղափարի և մշակույթի տարածման համարը և ընդգծել, որ Խաղաղության կորպուսը մեր երկրում գործունեություն է ծավալում սկսած 1992 թվականից և այս ընթացքում հատկապես կրթության ոլորտում ամերիկացի կամավորների կողմից կատարվել է մեծ աշխատանք: «Կամավորության մշակույթի փոխանցումը մեր հասարակության ինչպես երիտասարդության, այնպես էլ մեծահասակների համար, շատ կարևոր նշանակություն ունի և փոփոխության միտումներ մենք արդեն իսկ նկատում ենք»,- նշել է Ա. Անափիոսյանը և որպես ասվածի փաստարկում, ավելացրել, որ Կրթության և գիտության նախարարությունում ներկայումս մի խումբ կամավորներ են աշխատում:
Ներկայացնելով հուշագրի նպատակները` ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Սանի Լաուն նշել է, որ կամավորները հայ ուսուցիչների հետ համատեղ կմշակեն կրթական նյութեր՝ գրադարանները և ռեսուրս կենտրոնները հարստացնելու նպատակով, իրենց ներուժը կներդնեն անգլերենի դասավանդման բարելավման համար. «Իրականում սակայն կամավորների առաքելությունն ավելին է, քան դասավանդումը և լեզվի տարածումը: Կամավորները դառնում են հայ համայնքի, հայ ընտանիքի մի մասնիկը: Բացի անգելերենի դասավանդումից, նրանք այստեղ ուսումնասիրում են հայակական մշակույթը, պատմությունը, լեզուն և այստեղից վերադառնում են սիրելով Հայաստանը»,- նշել է Սանի Լաուն:
Համաձայն հուշագրի` կամավորների ընտրությունը կատարվում է` հիմք ընդունելով լեզվական և մասնագիտական հմտությունները, երաշխավորագրերը, ինչպես նաև համապատասխանությունը տվյալ գործունեությանը: Կամավորների հավաքագրումն ու ընտրությունը ԿԳ նախարարությունը ամբողջովին թողնում է Խաղաղության կորպուսի հայեցողությանը: Կամավորի ծառայությունը նախանշվում է 24 ամիս, իսկ կարճաժամկետ պայմանագրային կամավորների ծառայության տևողությունը՝ 3-12 ամիս՝ կախված նշանակումից: Նախարարությունն աջակցություն կցուցաբերի Խաղաղության կորպուսին` համապատասխան համայնքների և կազմակերպությունների ընտրության հարցում: Հուշագիրը կգործի 5 տարի ժամկետով:

A New Memorandum with the US Peace Corps
At the Ministry of Education and Science, the Deputy Minister Arevik Anapiosyan and the President of Peace Corps Armenia, Sunny Lau, signed a memorandum on raising the bar for English Language proficiency in Armenia.
Within the framework of this cooperation, it is in the plan to improve the level of English language teaching and learning by implementing language clubs and extracurricular activities
In the "English Teaching" program, Armenian teachers will have support from professionals, co-teach with their counterparts, write effective lesson plans and improve teacher training workshops.
After signing the memorandum, the Deputy Minister stressed the importance of the cooperation with the Peace Corps by singling out one fact: "The Peace Corps volunteers by volunteering in Armenia not only bring with them free and critical way of thinking but introduce a new understanding of a culture of association and communication, as well. In returning to the US, the Peace Corps Volunteers take with them a little piece of Armenia.. I had a chance to interact with the volunteers that served in Armenia, and most of them want to return to Armenia." She then thanked the President of the Peace Corps Armenia, Sunny Lau, for spreading the notion of volunteering in Armenia. Moreover, she mentioned Armenia opened its doors to the Peace Corps Volunteers in 1992 and since then their input has had a positive effect, especially in Education." This "culture of volunteering" in our country, has left a great impact on our youth and adult population. Already, we are witnessing tendencies towards change."" said Arevik Anapiosyan and added that as an example there are several volunteers in the Ministry of Education and Science.
While introducing the objectives of the memorandum, the President of Peace Corps Armenia, Sunny Lau postulated that the volunteers together with Armenian teachers would develop educational materials to enhance libraries and resource centers and focus on improving English language teaching methodologies.: "In fact, the mission of the volunteers is more than just teaching and spreading the language.. The Volunteers become part of the Armenian community and the Armenian family.. Besides teaching English, they learn about Armenian culture, its history, its language and return home with Armenia in their hearts." added  Sunny Lau.
According to the memorandum, the volunteers will be selected according to their language and professional skills, recommendations and match their roles. The Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia leaves the volunteer recruitment and selection process entirely to the discretion of the Peace Corps.. The volunteers need to commit for 24 months, whereas short term volunteers can do so between 3 to 12 months depending on assignments.. The Ministry will help the Peace Corps in finding communities and organizations relevant to the selection.. The memorandum will run for five years.