Կրթության և գիտության նախարարությունում նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանն ու ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Սանի Լաուն ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր` Հայաստանում անգլերենի իմացության մակարդակի բարձրացման վերաբերյալ:
Համագործակցության շրջանակներում նախատեսվում է անգլերենի դասավանդման, լեզվի ակումբների հիմնադրման և արտադասարանական միջոցառումների միջոցով բարձրացնել Հայաստանում անգլերենի ուսուցման և իմացության մակարդակը: «Անգլերեն ուսուցում» ծրագրի շրջանակում հայ ուսուցիչներին կցուցաբերվի մասնագիտական աջակցություն՝ համատեղ դասավանդելու, դասընթացներն առավել արդյունավետ պլանավորելու և ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագրերը բարելավելու համար:
Հուշագրի ստորագրումից հետո ԿԳ նախարարի տեղակալը կարևորել է ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հետ համագործակցությունը` առանձնացնելով մի հանգամանք. «ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի կամավորները, Հայաստան գալով, իրենց հետ բերում են ազատ և քննական մտածողություն, շփման և հաղորդակցության նոր մշակույթ: Հայաստանից ԱՄՆ վերադառնալով` իրենց հետ տանում են մի կտոր Հայաստան: Ինքս առիթ ունեցել եմ ԱՄՆ հսկայածավալ տարածքում հաճախ հանդիպել մեր երկրում աշխատած Խաղաղության կորպուսի կամավորների, ովքեր ցանկություն ունեն վերադառնալ Հայաստան»: Ա. Անափիոսյանը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Սանի Լաուին` Հայասատանում կամավորության գաղափարի և մշակույթի տարածման համարը և ընդգծել, որ Խաղաղության կորպուսը մեր երկրում գործունեություն է ծավալում սկսած 1992 թվականից և այս ընթացքում հատկապես կրթության ոլորտում ամերիկացի կամավորների կողմից կատարվել է մեծ աշխատանք: «Կամավորության մշակույթի փոխանցումը մեր հասարակության ինչպես երիտասարդության, այնպես էլ մեծահասակների համար, շատ կարևոր նշանակություն ունի և փոփոխության միտումներ մենք արդեն իսկ նկատում ենք»,- նշել է Ա. Անափիոսյանը և որպես ասվածի փաստարկում, ավելացրել, որ Կրթության և գիտության նախարարությունում ներկայումս մի խումբ կամավորներ են աշխատում:
Ներկայացնելով հուշագրի նպատակները` ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Սանի Լաուն նշել է, որ կամավորները հայ ուսուցիչների հետ համատեղ կմշակեն կրթական նյութեր՝ գրադարանները և ռեսուրս կենտրոնները հարստացնելու նպատակով, իրենց ներուժը կներդնեն անգլերենի դասավանդման բարելավման համար. «Իրականում սակայն կամավորների առաքելությունն ավելին է, քան դասավանդումը և լեզվի տարածումը: Կամավորները դառնում են հայ համայնքի, հայ ընտանիքի մի մասնիկը: Բացի անգելերենի դասավանդումից, նրանք այստեղ ուսումնասիրում են հայակական մշակույթը, պատմությունը, լեզուն և այստեղից վերադառնում են սիրելով Հայաստանը»,- նշել է Սանի Լաուն:
Համաձայն հուշագրի` կամավորների ընտրությունը կատարվում է` հիմք ընդունելով լեզվական և մասնագիտական հմտությունները, երաշխավորագրերը, ինչպես նաև համապատասխանությունը տվյալ գործունեությանը: Կամավորների հավաքագրումն ու ընտրությունը ԿԳ նախարարությունը ամբողջովին թողնում է Խաղաղության կորպուսի հայեցողությանը: Կամավորի ծառայությունը նախանշվում է 24 ամիս, իսկ կարճաժամկետ պայմանագրային կամավորների ծառայության տևողությունը՝ 3-12 ամիս՝ կախված նշանակումից: Նախարարությունն աջակցություն կցուցաբերի Խաղաղության կորպուսին` համապատասխան համայնքների և կազմակերպությունների ընտրության հարցում: Հուշագիրը կգործի 5 տարի ժամկետով:

Подписан новый Меморандум с Корпусом мира США
В Министерстве образования и науки РА имело место подписание Меморандума «О взаимопонимании» по повышению уровня знания английского языка в Армении Заместителем министра образования и науки Аревик Анапиосян и директором Армянского офиса Корпуса мира США Сани Лау.
В рамках сотрудничества предусматривается повышение уровня преподавания английского языка, создания языковых клубов и внеклассных мероприятий. Согласно программе «Обучение английскому языку» армянским учителям будет оказана профессиональная поддержка по совместному обучению, улучшению планирования курсов и совершенствованию программ подготовки учителей.
После подписания Меморандума Заместитель министра образования и науки РА подчеркнула важность сотрудничества и то обстоятельство, что «Волонтеры Корпуса мира США, приезжая в Армению, привозят с собой свободное и критическое мышление, новую культуру общения и контактности. Возвращаясь из Армении в Соединенные Штаты, они увозят с собой частичку Армении. На обширной территории Соединенных Штатов мне приходилось встречаться с волонтерами Корпуса мира США, которым приходилось работать в Армении, они изъявили желание вернуться в Армению».
А. Анапиосян выразила особую благодарность директору Армянского офиса Корпуса мира США Сани Лау за распространение волонтерской  культуры в Армении и подчеркнула, что Корпус мира действует в нашей стране с 1992 года, и за это время американские волонтеры проделали огромную работу, особенно в сфере образования. «Передача волонтерской  культуры как нашей молодежи, так и взрослым в нашем обществе очень важна, и мы уже замечаем тенденции к переменам» – отметила А. Анапиосян и для подтверждения к сказанному добавила, что в Министерстве образования и науки РА сейчас работает группа волонтеров.
Представляя цели Меморандума, директор Армянского офиса Корпуса мира США Сани Лау отметил, что волонтеры вместе с армянскими учителями будут разрабатывать учебные материалы, с целью обогатить библиотеки и ресурсные центры, вложат свой потенциал в совершенствование преподавания английского языка.
«На самом деле миссия добровольцев – это больше, чем обучение и распространение языка. Добровольцы становятся частичкой армянской общины и армянской семьи. Помимо преподавания английского языка, они изучают армянскую культуру, историю, язык и возвращаются к себе с любовью к Армении», – сказал Сани Лау.
Согласно Меморандуму, выбор волонтеров осуществляется с учетом языковых и профессиональных навыков, рекомендаций, а также соответствия данной деятельности. Министерство образования и науки РА подготовку и отбор волонтеров оставляет на усмотрение Корпуса мира. Волонтерская служба осуществляется 24 месяца, а продолжительность краткосрочных контрактов от 3 до 12 месяцев – в зависимости от назначения. Министерство будет поддерживать Корпус мира в выборе соответствующих общин и организаций. Меморандум будет действовать в течение 5 лет.