Ավագ դպրոցների ուսուցիչների, աշակերտների և ուսանողների մասնակցությամբ այսօր Երևանում մեկնարկել է «Կիբերանվտանգ Հայաստան» տեղեկատվական արշավը։ Միջոցառմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի նորանշանակ տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը։
Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին՝ նախարարի տեղակալը նշել է, որ ժամանակակից աշխարհում գրեթե բոլորն առնչվում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին, կիբերտիրույթին: «Այսօր շատ գիտնականներ կարծում են, որ երեխան պետք է ունենա տարրական հմտություններ՝ ինչպես վարվել կիբերտարածքում, որը իհարկե, կարևոր խնդիր է՝ և՛ անվտանգության, և՛ արդյունավետության, և՛ կրթության որակի և համապատասխանության տեսանկյունից: Իսկ երեխաների անվտանգության մասին խոսելիս, պետք է հաշվի առնել նաև վաղ մանկությունը։ Ըստ վիճակագրության՝ ԱՄՆ-ում 3-4 տարեկան երեխաների 50 տոկոսն առնչվում է համացանցին, իսկ սա նշանակում է, որ պետք է ունենանք մատչելի և հասկանալի կարգավորումներ՝ կիբերտարածքում երեխաների անվտանգ վարքը և գոյակցումն ապահովելու համար»,-նշել է Ժ․ Անդրեասյանը՝ ընդգծելով, որ մանկավարժական մոտեցումները տարբեր են՝ տեխնոլոգիական կրթությունը սկսել ավելի շուտ տարիքի՞ց, թե՞ մինչև 12 տարեկանը ձեռնպահ մնալ դրանից:
«Այսօր կրթության ոլորտի բարեփոխումներից մեկը հանրակրթության բովանդակության, առարկայական չափորոշիչների, այդ թվում՝ հանրակրթության պետական չափորոշչի փոփոխության հարցն է, և դրա համատեքստում մենք քննարկում ենք նաև՝ ինչպես կազմակերպել տեխնոլոգիական կրթությունը հանրակրթության ոլորտում, որ մակարդակից և ինչպիսի արդյունք ակնկալել վերջում: Բոլոր հնարավոր ռիսկերն ու մարտահրավերները հաշվի առնելու համար նախատեսում ենք այդ թեմայով նաև հանրային քննարկում կազմակերպել: Մենք երեխային պետք է զինենք համապատասխան գիտելիքով և հմտություններով, նրան բացատրենք այդ տարածքում գտնվելու բոլոր հնարավոր վտանգները»,-ընդգծել է նախարարի տեղակալը:
Արշավին մասնակցել են նաև ԱՆ Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության պետ Գևորգ Հայրապետյանը և «Յուքոմ» տեղեկատվական անվտանգության բաժնի ղեկավար Կարեն Գասպարյանը։
Գևորգ Հայրապետյանը մասնակիցների համար պրոեկտել է անձնական տվյալների եզրույթը։ Նա նշել է, որ այն, ինչ ներբեռնում ենք համացանց, դա մեր՝ օգտատիրոջ որոշումն է, սակայն պետք է հաշվի առնել, որ հասանելի է ամբողջ աշխարհին ու հավերժ։ Հաշվի առնելով սա՝ պետք է մտածել, թե ի՞նչ տեսակի տեղեկատվություն ենք ներբեռնում համացանց։
Կարեն Գասպարյանը մանրամասն անդրադարձել է կիբերհիգիենայի կանոններին, մասնավորապես, ներկայացրել, թե առցանց գնումների ժամանակ ինչպիսի՞ բանկային քարտերով կատարել գնումները, ինչպե՞ս ստուգել խանութների իսկությունը, ինչպիսի՞ գաղտնաբառեր ունենալ սոց ցանցերում, ինչպե՞ս մաքրել համակարգիչն ու հեռախոսը վիրուսներից և այլն։
Միջոցառման հեղինակ և կազմակերպիչ, կիբերանվտագության մասնագետ Անահիտ Պարզյանը նշել է, որ տեխնոլոգիաների զարգացմանը զուգընթաց, աճում է նաև մեր կախվածությունը թվային գործիքներից, ուստի անհրաժեշտ է կրթվել ապահով լինելու համար:
Նշենք, որ «Կիբերանվտանգ Հայաստան» տեղեկատվական արշավը նպատակ ունի ուսուցիչներին, աշակերտներին և ուսանողներին ներկայացնել կիբեռտիրույթում առկա վտանգները և դրանցից պաշտպանվելու հիմնարար սկզբունքները։ Արշավի հիմնական թեմաներն են՝ կիբեռբուլինգ, կիբեռթրաֆիքինգ, անվտանգ օնլայն գնումներ, համակարգչային խաղեր, ինչպես նաև կիբեռհիգիենա։ Մասնակիցները կսովորեն նաև ձևավորել դրական թվային հետք, ինչը ներկա և ապագա հաջողության թվային ուղին է։
Միջոցառման աջակիցներն են՝ WARSAW Euro-Atlantic Summer Academy, College 0f Europe, Fulbright Poland, The German Marshal Fund of the United States, The Balkan Trust for Democracy, China-Eurasia Council for Political and Strategic Research Foundation, Polish American Freedom Foundation:
Բարև ձեզ հարգելի' գործընկերներ,մասնավորապես, շատ սիրելի դասվարներ:Անչափ հաճելի է շփվել ու փորձով փոխանակվել բոլորիդ հետ: Կածում եմ բոլորս էլ պարզ գիտակցում ենք,որ տարրական կրթությունը երեխայի կրթական ուղու ամենակարևոր ու զգայուն…

«Cyber Safe Armenia» для преподавателей, студентов и учащихся старших классов
Преподаватели, студенты и учащиеся старших классов приняли участие в информационной кампании «Cyber Safe Armenia» в Ереване. В мероприятии также приняла участие новоназначенный заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян.
Приветствуя участников мероприятия, замминистра отметила, что в современном мире практически все связаны с информационными технологиями, киберпространством.
«Многие ученые сегодня считают, что ребенок должен обладать элементарными навыками в киберпространстве, что, конечно, является важным вопросом с точки зрения безопасности, эффективности, качества образования и актуальности. А когда речь идет о безопасности детей, нужно учитывать и раннее детство. Согласно статистике, 50 процентов детей 3-4 лет в США связаны с интернетом, и это означает, что нам необходимо иметь доступные и понятные настройки, чтобы обеспечить безопасное поведение детей и сосуществование в киберпространстве» - отметила Андреасян, подчеркнув, что педагогические подходы разные: начать технологическое образование в более раннем возрасте или воздержаться до 12 лет?
«Одна из образовательных реформ сегодня - это вопрос изменения содержания общего образования, предметных стандартов, в том числе государственного стандарта общего образования, и в этом контексте мы также обсуждаем, как организовать технологическое образование в общем образовании, какого уровня и результата ожидать в итоге». Чтобы учесть все возможные риски и проблемы, мы также планируем провести публичное обсуждение этой темы. Мы должны вооружить ребенка соответствующими знаниями и навыками, объяснить ему все возможные опасности пребывания в этой области», - подчеркнула замминистра.
В кампании также приняли участие Геворг Айрапетян, руководитель агентства по защите персональных данных, и Карен Гаспарян, руководитель отдела информационной безопасности «Ucom».
Геворг Айрапетян спроектировал для участников понятие персональные данные. Он отметил, что информацию, которую мы скачиваем онлайн, является нашим решением, но мы должны помнить, что она доступна для всего мира. Учитывая это, нам нужно подумать о том, какую информацию мы добавляем в интернет.
Карен Гаспарян подробно рассказал о правилах кибергигиены, в частности, о том, как совершать покупки с помощью банковских онлайн-карт, как проверять подлинность магазинов, какие пароли создавать в социальных сетях, как очищать компьютеры и телефоны от вирусов и т. д.
Автор и организатор мероприятия Анаит Парзян отметила, что по мере развития технологий наша зависимость от цифровых инструментов растет, поэтому необходимо обучаться для своей безопасности.
Отметим, что информационная кампания «Cyber Safe Armenia» направлена на то, чтобы представить учителям, ученикам и студентам опасности в киберпространстве и основные принципы защиты от них.
Основными темами кампании являются киберзапугивание, кибер-траффикинг, безопасность покупок в интернете, компьютерные игры, а также кибер-гигиена. Участники также научатся создавать положительный цифровой след, который является цифровым путем к настоящему и будущему успеху.