ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Գոնզալո Ուրրիոլաբեիտիային:
Ողջունելով հյուրին՚ ԿԳ նախարարն ընդգծել է, որ հայ-արգենտինյան առկա համագործակցության ամուր հիմքերը հնարավորություններ են ստեղծում երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը որակական նոր մակարդակի բարձրացնելու և կրթության համակարգում հետագա ծրագրեր իրականացնելու համար: Արայիկ Հարությունյանի խոսքով կրթության համակարգում ավելին իրագործելու նախապայմանը հայ-արգենտինյան բարեկամության ներուժն է: Խոսելով միջազգային կառույցների հետ համագործակցության առաջնահերթությունների մասին` ԿԳ նախարարը կարևորել է Հայաստանի բուհերի միջազգայնացման գործընթացը` առանձնացնելով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ինժեներական մասնագիտությունները: Համագործակցության համատեքստում Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է նաև հայկական կրթական բրենդային փաթեթի ձևավորման կարևորությունը` շեշտելով այն հանգամանքը, որ «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիանների կենտրոնի նկատմամբ արդեն մեծ հետաքրքրություն կա եվրոպական մի քանի երկրներում:
Իր հերթին դեսպան Ուրրիոլաբեիտիան ընդգծել է, որ երկու երկրների համագործակցության ամուր հիմքերը պայմանավորված են ինչպես կառավարությունների մակարդակում, այնպես էլ հայկական սփյուռքի գործոնով: Դեսպանի հավաստամամբ, կրթության ոլորտն Արգենտինայի դեսպանատան գործունեության առաջնահերթություններից մեկն է և իրենք պատրաստակամ են բաց համագործակցության: Ներկայացնելով կրթության ոլորտում հայ-արգենտինյան համագործակցության ծրագրերը՚ պարոն Ուրրիոլաբեիտիան առանձնացրել է Բրյուսովի անվան լեզվահասարակագիտական համալսարանի հետ համագործակցության ծրագիրը, մասնավորապես ընդգծելով առաջիկայում արգենտինական կենտրոնի բացումը, որը կնպաստի արգենտինյան իսպաներենի դասավանդման, դասախոսների և ուսուցիչների վերապատրաստման բարելավմանը: Հեռանկարային ծրագրերի շարքում դեսպանը կարևորել է նաև իսպաներեն ձեռնարկի հրատարակման և դպրոցներում գյուղատնտեսական մոդելի ներդրման ծրագրերը:
Հանդիպմանն անդրադարձել են նաև Երևանի «Արգենտինյան Հանրապետություն» թիվ 76 հիմնական և Վաղարշապատի Էռնեկյանի անվան դպրոցներին, ինչպես նաև իսպաներենի ուսուցման արդյունավետության բարձրացման հետ կապված հարցերին:

Today, RA Minister of Education and Science Araik Harutyunyan, hosted Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Argentina to Armenia Gonzalo Urriolabeitia.
Welcoming the guest, the Minister of Education and Science underlined that the strong basis of existing Armenian-Argentinean relations has created opportunities for raising the bilateral relations to a qualitatively newer level and implemented further programs in the education system. According to Araik Harutyunyan, the precondition for the further implementation in the education system was the potential of Armenian-Argentinean agreement. Speaking about the priorities of cooperation with international organizations, the Minister of Education and Science highlighted the process of internationalization of the Armenian higher educational institutions, stressing  IT and engineering specialties. In the context of cooperation, Arayik Harutyunyan underlined the importance of the formation of the Armenian educational brand, emphasizing the fact that there was a great interest towards the “Tumo” Center for Creative Technologies in several European countries.
Ambassador Gonzalo Urriolabeitia stressed that the strong foundation of the two countries were conditioned by both Governments and  the Armenian Diaspora. According to the Ambassador, education was one of the priorities  of the Embassy of Argentina and they were willing to cooperate. Introducing the Armenian-Argentinean cooperation programs in  education, Mr. Urriolabétia pointed out their cooperation  with the Yerevan BRUSOV State University of Languages and Social Sciences  stressing the opening of the Argentinean Center in the near future, which would encourage instructing Argentinean Spanish and would also  improve the qualifications of instructors and lecturers.
Among the prospective programs, the Ambassador noted the importance of publication in Spanish  and introducing agricultural programs within schools.
They also discussed Yerevan "Argentinean Republic" N 76 and Vagharshapat Eurnekian Schools, as well as issues related to teaching Spanish in efficient way.