«Ստեղծարար միտք» ծրագիրը նոր հնարավորություն է արվեստի կրթության համար
Հայաստանում մեկնարկում է «Ստեղծարար միտք» (Creative Spark)  ձեռներեցության ծրագիրը, որը նպատակ ունի խթանել բարձրագույն կրթության ոլորտի բարեփոխումները և նպաստել ձեռնարկատիրական հմտությունների զարգացմանը` ստեղծարար ոլորտում: Հայաստանը Բրիտանական խորհրդի աջակցությամբ իրականացվող «Ստեղծարար միտք» ծրագրում ընդգրկված 7 երկրներից է:
Հայաստանում ծրագրի մեկնարկը տրվել է այսօր` փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրմամբ: Եռակողմ հուշագիրը ստորագրել են ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը, մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցը և Բրիտանական  խորհրդի  հայաստանյան  մասնաճյուղի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը: Հանդիսավոր միջոցառմանը ներկա են եղել նաև ՀՀ պետական ու մասնավոր բուհերի ռեկտորներ:
Կարևորելով նախաձեռնությունը` ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ հատկապես արվեստի կրթության ոլորտում ձեռնարկատիրական հմտությունների զարգացումն անհրաժեշտություն է. «Այս նախաձեռնությունը կարևոր է այն առումով, որ մենք, արվեստի  ոլորտում ունենալով մեծ հաջողություններ, չունենք դրա առևտրայնացմամբ և վաճառքով զբաղվող մասնագետներ: Այս իմաստով համապատասխան գիտելիքն ու հմտությունը ոլորտի զարգացման համար շատ կարևոր են»,- նշել է ԿԳ նախարարը:
ՀՀ մշակույթի նախարար  Լիլիթ Մակունցն իր խոսքում նշել է. «Մենք աջակցում ենք ստեղծարար ձեռնարկատիրության ու մտքի զարգացմանը միտված ցանկացած մտքի, գաղափարի և ամեն ջանք կներդնենք, որպեսզի այն հաջողի: Ողջունելի է «Ստեղծարար միտք» ծրագրում ներառված արվեստի և մշակույթի ուղղությունների բազմազանությունը»:
Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը շեշտել է, որ կրթության և մշակույթի ոլորտների աջակցությունն իրենց առաջնահերթություններից է, և այս իմաստով ծրագիրը բացառիկ է, քանի որ միահյուսում է երկու ոլորտները և նպաստում ընդհանուր խնդիրների լուծմանը:
«Ստեղծարար միտք» (Creative Spark)  հնգամյա ծրագիրը հենվում է Մեծ Բրիտանիայի առաջատար փորձի վրա և կարող է նպաստել Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների համագործակցությանը:
Ծրագրի երեք հիմնական բաղադրիչներից առաջինով նախատեսվում է ծրագրում ներգրավված յոթ երկրներում ստեղծարար ձեռնարկատիրական 22 կենտրոնի հիմնադրում, որոնք համագործակցություն կծավալեն Միացյալ Թագավարության համալսարանների հետ: Երկրորդը ուսանողների և ստեղծարար ձեռներեցների համար համապատասխան հմտությունների ուսուցանումն է՝ մտքերի և փորձի փոխանակման փուլից մինչև բիզնեսի մեկնարկում ու մտավոր սեփականության պահպանում: Երրորդն առցանց դասընթացների միջոցով ձեռներեցության թեմատիկ անգլերենի ուսուցանումն է:
Միացյալ Թագավարության ձեռնարկատիրական կրթության փորձի հիման վրա մշակվելու է  ուսումնական ծրագիր, որի շահառու կարող են հանդիսանալ տարածաշրջանի ավելի քան 10000 ուսանողներ:
Հայաստանի բուհերը, ի թիվս անդամ երկրների այլ բուհերի, համագործակցելով Միացյալ թագավորության գործընկեր բուհերի հետ, կարող են դիմել ծրագրի շրջանակներում ստեղծված ֆոնդին` ակնկալելով տարեկան մինչև 50 հազար ֆունտ ստերլինգ ֆինանսավորում:
«Ստեղծարար միտք» (Creative Spark)  ծրագրով ստեղծարար ոլորտ կարող են դիտարկվել գովազդը, ճարտարապետությունը, դիզայնը, ֆիլմարտադրությունը, երաժշտությունը, նորաձևությունը, կատարողական արվեստը, հրատարակչությունը, հեռուստատեսությունը և ռադիոն, արհեստագործությունը, ծրագրավորումը և այլն:

Проект «Творческое мышление» – это новая возможность для художественного образования
В Армении запускается проект «Творческое мышление» (Creative Spark), целью которого является продвижение реформы высшего образования и развитие предпринимательских навыков в творческой сфере. Армения является одной из 7 стран, включенных в программу «Творческое мышление» при поддержке Британского совета.
Подписание в Армении меморандума о взаимопонимании сегодня явилось запуском проекта. Трехсторонний меморандум был подписан Министром образования и науки РА Араиком Арутюняном, Министром культуры Лилит Макунц и директором филиала Британского совета в Армении Аревик Сарибекян.
На торжественном мероприятии присутствовали также ректоры государственных и частных вузов.
Подчеркнув значимость инициативы, Араик Арутюнян отметил, что развитие предпринимательских навыков в области художественного образования является необходимостью. «Эта инициатива важна по той причине, что мы, имея большие успехи в области искусства, не имеем специалистов в области коммерциализации и продаж. В этом смысле соответствующие знания и навыки очень важны для развития данной сферы»,  – отметил министр образования и науки.
Министр культуры Армении Лилит Макунц в своем выступлении сказала: «Мы поддерживаем каждое предложение, идею, направленные на развитие творческого предпринимательства и развитие мысли, и направим все свои усилия для достижение успеха. Приветствуется разнообразие направлений в искусстве и культуре, включенных в проект «Творческое мышление».
Директор офиса филиала Британского Совета в Армении Аревик Сарибекян подчеркнула, что поддержка образования и культуры является одним из их приоритетов, и эта программа уникальна, поскольку две сферы взаимосвязаны и способствуют решению общих проблем.
Пятилетняя программа «Творческое мышление» (Creative Spark) опирается на лидирующий опыт Великобритании и может способствовать сотрудничеству между высшими учебными заведениями Армении и Великобритании.
По первому компоненту программы, состоящему из трех компонентов, предполагается создание 22 творческих предпринимательских центров в 7 странах, которые будут сотрудничать с университетами Великобритании. Второй компонент – это преподавание соответствующих навыков студентам и творческим предпринимателям, от этапа обмена мыслями и опыта до бизнес-старта и защиты интеллектуальной собственности. Третий - изучение делового английского языка с помощью онлайн-курсов.
На основе опыта развития предпринимательского образования Великобритании будет разработан учебный план с участием более 10 000 студентов в регионе. Вузы Армении, а также вузы стран-партнеров, сотрудничая с вузами-партнерами Великобритании, смогут обращаться в фонд, созданный в рамках проекта, рассчитывая на финансирование до 50.000 фунтов стерлингов в год.
По проекту «Творческое мышление» (Creative Spark) творческими сферами могут считаться следующие направления: реклама, архитектура, дизайн, производство фильмов, музыка, мода, исполнительское искусство, издательство, телевидение и радио, ремесло, программирование и т.д.