««Հայ-չինական բարեկամության դպրոց»-ի բացումը պետք է խորհրդանշի մեր երկրների հարաբերության նոր՝ ավելի արդյունավետ, ավելի սերտ, ավելի բարեկամական էջի բացումը». ՀՀ վարչապետ
Օգոստոսի 22, 2018
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Երևանում մասնակցել է «Հայ-չինական բարեկամության դպրոց»-ի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Ներկաներին ուղղված ողջույնի խոսքում վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է. «Ուրախ եմ չինարենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցի բացման առիթով: Շատ հայտնի ասացվածք կա. քանի լեզու գիտես, այնքան մարդ ես: Չինարենի իմացությունը, առավել ևս այս պարագայում, բացում է հնարավորություն՝ հասու լինելու մարդկության և քաղաքակրթության պատմության մի հսկայական շերտի և ահռելի տեղեկատվության: Եվ ես հույս ունեմ, որ այս դպրոցը կդառնա այն խողովակը, որի միջոցով հայաստանցիները, հայ ժողովուրդն առավել խորությամբ կտեղեկանան այն ահռելի ազդեցության մասին, որ Չինաստանը և չինական քաղաքակրթությունն ունեցել են մարդկության զարգացման վրա: Մեր ժողովուրդը նույնպես գալիս է հազարամյակների խորքից, և իսկապես ես պատմական մեծ իմաստ եմ տեսնում այն փաստի մեջ, որ այսօր Հայաստանի և Չինաստանի պետական դրոշները ծածանվում են կողք կողքի: Սա վկայում է մեր ժողովուրդների՝ մարդկության պատմության համար ունեցած բացառիկ առաքելության մասին:
Ի՞նչն է, որ մոտեցնում է մեր պետությունները և մեր ժողովուրդներին: Ի վերջո, եթե նայենք քարտեզին, մեր երկրները բավական հեռու են գտնվում իրարից, նույնիսկ ժամանակակից աշխարհի տրամաբանությամբ, որը հիմա չափազանց փոքրացել է: Մեզ մոտեցնում է ռազմավարական մտածողությունը, որովհետև ժամանակակից աշխարհում ժամանակակից մտածողությունը, ռազմավարական մտածողությունն ի ցույց է դնում, որ Հայաստանը և Չինաստանն ունեն ընդհանուր բազմաթիվ հետաքրքրություններ, և այդ բազմաթիվ հետաքրքրությունների մեջ բազմաթիվներն ունեն ռազմավարական նշանակություն: Ուրախ եմ արձանագրել, որ անկախության առաջին օրերից ի վեր հայ-չինական հարաբերությունները զարգացել են դրական մթնոլորտում, և այս նորակառույց հիմքից նորակառույց դպրոցի բացումը պիտի խորհրդանշի մեր երկրների հարաբերության նոր՝ ավելի արդյունավետ, ավելի սերտ, ավելի բարեկամական էջի բացումը:
Ես ուզում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել Չինաստանի կառավարությանը, Չինաստանի ժողովրդին, Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանին՝ մեր հարաբերությունների այսպիսի դրական մթնոլորտի ձևավորման համար: Մեր հանրապետության փողոցներով երթևեկում են Չինաստանի դրոշներով ավտոբուսներ, շտապօգնության կարիք ունեցող մարդկանց օգնության են շտապում Չինաստանի դրոշով շտապօգնության մեքենաներ, և հայ ժողովուրդը չափազանց բարձր է գնահատում այդ աջակցությունը:
Ինչ վերաբերում է հայ-չինական բարեկամության դպրոցին, դրա գոյությունը լիովին տեղավորվում է մեր կառավարության ունեցած պատկերացումների շրջանակում, որովհետև մենք Հայաստանը պատկերացնում ենք որպես բարձր ինտելեկտուալ հասարակություն, հանրություն ունեցող երկիր, որտեղ 2-3 լեզու իմանալը սովորական և առօրյա երևույթ է: Ուրախ եմ արձանագրել, որ հիմա արդեն չինարենի ներկայությունը Հայաստանում ոչ միայն քաղաքակրթական, այլև տնտեսական անհրաժեշտություն է, որովհետև մենք ամեն տարվա հետ Հայաստանում տեսնում ենք ավելի ու ավելի շատ չինացի զբոսաշրջիկներ և հիմա՝ այս նոր ժամանակաշրջանում, տեսնում ենք չինացի բիզնեսմենների, ներդրողների առանձնակի հետաքրքությունը Հայաստանի նկատմամբ: Եվ, ուրեմն, այս դպրոցի բացումը մարմնավորումն է այն լավատեսության, որ մենք ունենք Հայաստանի ապագայի, հայ–չինական հարաբերությունների, մեր տարածաշրջանի և աշխարհի վերաբերյալ: Եվ ուրեմն, կեցցե′ն հայ-չինական հարաբերությունները, կեցցե′ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունը, կեցցե′ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե′ն կրթությունն ու իմացությունը»:
ՀՀ-ում ՉԺՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիեն Էրլունն էլ իր խոսքում նշել է, որ այս օրը հիշարժան է հայ-չինական երկկողմ հարաբերությունների պատմության մեջ. բարեհաջող ավարտվել են Չինաստանի անհատույց օժանդակությամբ «Հայ-չինական բարեկամության դպրոց»-ի կառուցման աշխատանքները, և արդյունքում Երևանում բացվել է ժամանակակից մի դպրոց: «Ես և իմ գործընկերները բազմիցս այցելել ենք շինհրապարակ և ականատես եղել, թե ինչպես են չինացի աշխատողներն օր ու գիշեր աշխատում: Նրանք կառուցում էին այնպես, ասես դա իրենց սեփական տունն էր և ձգտում էին բարեկամ հայ ժողովրդի համար կառուցել ընկերության շենք և սիրո կամուրջ», - ասել է նա՝ արդյունավետ աշխատանքի համար շնորհակալություն հայտնելով ծրագրի իրականացման գործում ներգրավված բոլոր կողմերին: «Վարչապետ Փաշինյանի ներկայությունը դպրոցի բացման հանդիսավոր արարողությանը լիովին ցուցադրում է Հայաստանի կառավարության մեծ ուշադրությունը կրթության զարգացմանը և հայ-չինական բարեկամական համագործակցությանը: Հուսով եմ և հավատում եմ, որ այս դպրոցը կվերածվի հայ-չինական ավանդական բարեկամության խորհրդանիշի, հայազգի չինագետների և հայ-չինական բարեկամության ուղերձ տարածողների կրթող օրրանի», - ընդգծել է դեսպան Թիան Էրլունը:
Այնուհետև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շրջայց է կատարել «Հայ-չինական բարեկամության դպրոց»-ում, ծանոթացել ուսումնական գործընթացի կազմակերպման համար ստեղծված պայմաններին, դասարանների և լսարանների տեխնիկական հագեցվածությանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ՀՀ-ում ՉԺՀ դեսպան Թիան Էրլունը ստորագրել են «Հայ-չինական բարեկամության դպրոցի բացման պատվավոր հյուր» հավաստագրեր և փոխանակվել դրանցով:
«Հայ-չինական բարեկամության դպրոց»-ում իրականացվելու են ՀՀ պետական հանրակրթական ծրագրեր: 405 աշակերտի համար նախատեսված կրթօջախը գործելու է վարժարանի մոդելով, ունենալու է 27 դասարան. ուսուցման լեզուն հայերենն է, կգործեն 5-12-րդ դասարաններ, և բոլոր դասարաններում կիրականացվի շաբաթական 3 դասաժամ չինարենի խորացված ուսուցում: Չինարենի ուսուցիչները հրավիրվելու են ՉԺՀ-ից, 450 դասագրքերը տրամադրվելու են չինական կողմի աջակցությամբ:
Հայ-չինական բացառիկ կրթական նախագծի ընդհանուր արժեքն ավելի քան 12 մլն ԱՄՆ դոլար է, որը ներառում է շինարարական աշխատանքներն ու կահավորումը: Երևանի Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի Սարկավագի 14 հասցեում կառուցված նոր դպրոցը զբաղեցնում է 14000 քմ տարածք: Կրթական մասնաշենքերի (ուսումնական, հանրակացարանային և մարզադահլիճ) ընդհանուր մակերեսը կազմում է 8000 քմ: Դպրոցն ապահովված է լաբորատորիաներով, լեզվի ուսուցման կաբինետներով, գրադարանով, համակարգչային լսարաններով, պարասրահով, մշակութային կենտրոնով, մարզադահլիճով: Հայ-չինական բարեկամության դպրոցում կգործի նաև Չինաստանի թանգարան:

Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в торжественной церемонии открытия Школы армяно-китайской дружбы в Ереване.
В своем приветственном слове премьер-министр Пашинян отметил: “Я очень рад открытию школы с углубленным изучением китайского языка. Существует очень известная пословица: сколько языков ты знаешь, столько раз ты человек. Знание китайского языка, особенно в этом случае, открывает возможность ознакомиться с огромным слоем истории человечества и цивилизации, получить огромную информацию. И я надеюсь, что эта школа станет каналом, через который армяне, армянский народ, узнают больше об огромном влиянии Китая и китайской цивилизации на развитие человечества. Наш народ тоже происходит из глубин тысячелетий, и я вижу большое историческое значение в том, что сегодня государственные флаги Армении и Китая развеваются бок о бок. Это свидетельствует об уникальной миссии наших народов в истории человечества.
Что сближает наши государства и наши народы? В конце концов, если мы посмотрим на карту, то увидим, что наши страны находятся довольно далеко друг от друга даже в рамках логики современного мира. Нас сближает стратегическое мышление, потому что современное мышление, стратегическое мышление в современном мире показывает, что у Армении и Китая много общих интересов, и среди множества этих многие имеют стратегическое значение. Я рад отметить, что с первых дней независимости армяно-китайские отношения развивались в позитивной атмосфере, и открытие этой новой школы должно символизировать открытие новой - более эффективной, более тесной и более дружественной страницы, в наших отношениях.
Я также хочу поблагодарить правительство Китая, народ Китая, Чрезвычайного и Полномочного посла Китайской Народной Республики за формирование такой позитивной атмосферы в наших отношениях. По улицам нашей республики ездят автобусы с флагом Китая, на помощь людям, нуждающимся в скорой помощи, спешат машины скорой помощи с флагом Китая, и армянский народ высоко оценивает эту поддержку.
Что касается Школы армяно-китайской дружбы, то ее существование полностью вписывается в рамки понимания нашего правительства, потому что мы представляем Армению, как высокоинтеллектуальное общество, страну с обществом, где знание 2-3-х языков являются обычным явлением. Я рад, что присутствие китайского языка в Армении является сейчас это не только цивилизационной, но и экономической необходимостью, потому что каждый год мы видим все больше и больше китайских туристов в Армении, и теперь, в эту новую эпоху, мы видим особый интерес китайских бизнесменов и инвесторов к Армении. Следовательно, открытие этой школы является воплощением оптимизма, который мы имеем в связи с будущим Армении, армяно-китайскими отношениями, нашим регионом и миром. Итак, да здравствуют армяно-китайские отношения, да здравствует Республика Армения, да здравствуют образование и наука”.
Чрезвычайный и Полномочный посол Китайской Народной Республики в Республике Армения Тянь Эрлун отметил, что это знаменательный день в истории армяно-китайских двусторонних отношений: благополучно завершены работы по строительству Школы армяно-китайской дружбы, построенной благодаря безвозмездной помощи Китая, и в итоге в Ереване открылась современная школа.
“Я и мои коллеги много раз посещали строительную площадку и были свидетелями того, как китайские рабочие работают день и ночь. Они строили так, как будто это их собственный дом, и стремились построить здание дружбы и мост любви для дружественного армянского народа”, - сказал посол, поблагодарив за плодотворную работу всех вовлеченных сторон.
“Присутствие премьер-министра Пашиняна на церемонии открытия школы в полной мере свидетельствует о том, что правительство Армении уделяет большое внимание развитию образования и армяно-китайскому дружественному сотрудничеству. Я надеюсь и верю, что эта школа станет символом армяно-китайской традиционной дружбы, а также образовательным центром, откуда будут выходить армянские синологи и носители армяно-китайской дружбы”, - сказал Тянь Эрлун.
Затем премьер-министр Никол Пашинян прошелся по Школе армяно-китайской дружбы, ознакомился с созданными для организации учебного процесса условиями, техническим оснащением классов и аудиторий.
Премьер-министр Никол Пашинян и посол Тянь Эрлун подписали сертификаты “Почетный гость открытия Школы армяно-китайской дружбы” и обменялись ими.
В Школе армяно-китайской дружбы будет действовать государственная образовательная программа Армении. Школа для 405 учеников будет работать по модели гимназии, в ней будет 27 классов. Язык обучения - армянский, будут действовать 5-12 классы, и во всех классах 3 часа в неделю будет проводиться глубокое изучение китайского языка. Учителя китайского языка будут приглашены из КНР, 450 учебников будут предоставлены при поддержке китайской стороны.
Общая стоимость армяно-китайского образовательного проекта составила более 12 миллионов долларов, включая строительство и меблировку. Новая школа построена в административном районе Канакер-Зейтун, по адресу ул. Саркавага 14, и занимает площадь в 14 000 квадратных метров. Общая площадь образовательных зданий (образовательная часть, общежитие и спортзал) составляет 8000 квадратных метров. Школа оснащена лабораториями, языковыми кабинетами, библиотекой, компьютерными аудиториями, залом для танцев, культурным центром, спортзалом. В школе будет также действовать Музей Китая.