««Հայ-չինական բարեկամության դպրոց»-ի բացումը պետք է խորհրդանշի մեր երկրների հարաբերության նոր՝ ավելի արդյունավետ, ավելի սերտ, ավելի բարեկամական էջի բացումը». ՀՀ վարչապետ
Օգոստոսի 22, 2018
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Երևանում մասնակցել է «Հայ-չինական բարեկամության դպրոց»-ի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Ներկաներին ուղղված ողջույնի խոսքում վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է. «Ուրախ եմ չինարենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցի բացման առիթով: Շատ հայտնի ասացվածք կա. քանի լեզու գիտես, այնքան մարդ ես: Չինարենի իմացությունը, առավել ևս այս պարագայում, բացում է հնարավորություն՝ հասու լինելու մարդկության և քաղաքակրթության պատմության մի հսկայական շերտի և ահռելի տեղեկատվության: Եվ ես հույս ունեմ, որ այս դպրոցը կդառնա այն խողովակը, որի միջոցով հայաստանցիները, հայ ժողովուրդն առավել խորությամբ կտեղեկանան այն ահռելի ազդեցության մասին, որ Չինաստանը և չինական քաղաքակրթությունն ունեցել են մարդկության զարգացման վրա: Մեր ժողովուրդը նույնպես գալիս է հազարամյակների խորքից, և իսկապես ես պատմական մեծ իմաստ եմ տեսնում այն փաստի մեջ, որ այսօր Հայաստանի և Չինաստանի պետական դրոշները ծածանվում են կողք կողքի: Սա վկայում է մեր ժողովուրդների՝ մարդկության պատմության համար ունեցած բացառիկ առաքելության մասին:
Ի՞նչն է, որ մոտեցնում է մեր պետությունները և մեր ժողովուրդներին: Ի վերջո, եթե նայենք քարտեզին, մեր երկրները բավական հեռու են գտնվում իրարից, նույնիսկ ժամանակակից աշխարհի տրամաբանությամբ, որը հիմա չափազանց փոքրացել է: Մեզ մոտեցնում է ռազմավարական մտածողությունը, որովհետև ժամանակակից աշխարհում ժամանակակից մտածողությունը, ռազմավարական մտածողությունն ի ցույց է դնում, որ Հայաստանը և Չինաստանն ունեն ընդհանուր բազմաթիվ հետաքրքրություններ, և այդ բազմաթիվ հետաքրքրությունների մեջ բազմաթիվներն ունեն ռազմավարական նշանակություն: Ուրախ եմ արձանագրել, որ անկախության առաջին օրերից ի վեր հայ-չինական հարաբերությունները զարգացել են դրական մթնոլորտում, և այս նորակառույց հիմքից նորակառույց դպրոցի բացումը պիտի խորհրդանշի մեր երկրների հարաբերության նոր՝ ավելի արդյունավետ, ավելի սերտ, ավելի բարեկամական էջի բացումը:
Ես ուզում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել Չինաստանի կառավարությանը, Չինաստանի ժողովրդին, Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանին՝ մեր հարաբերությունների այսպիսի դրական մթնոլորտի ձևավորման համար: Մեր հանրապետության փողոցներով երթևեկում են Չինաստանի դրոշներով ավտոբուսներ, շտապօգնության կարիք ունեցող մարդկանց օգնության են շտապում Չինաստանի դրոշով շտապօգնության մեքենաներ, և հայ ժողովուրդը չափազանց բարձր է գնահատում այդ աջակցությունը:
Ինչ վերաբերում է հայ-չինական բարեկամության դպրոցին, դրա գոյությունը լիովին տեղավորվում է մեր կառավարության ունեցած պատկերացումների շրջանակում, որովհետև մենք Հայաստանը պատկերացնում ենք որպես բարձր ինտելեկտուալ հասարակություն, հանրություն ունեցող երկիր, որտեղ 2-3 լեզու իմանալը սովորական և առօրյա երևույթ է: Ուրախ եմ արձանագրել, որ հիմա արդեն չինարենի ներկայությունը Հայաստանում ոչ միայն քաղաքակրթական, այլև տնտեսական անհրաժեշտություն է, որովհետև մենք ամեն տարվա հետ Հայաստանում տեսնում ենք ավելի ու ավելի շատ չինացի զբոսաշրջիկներ և հիմա՝ այս նոր ժամանակաշրջանում, տեսնում ենք չինացի բիզնեսմենների, ներդրողների առանձնակի հետաքրքությունը Հայաստանի նկատմամբ: Եվ, ուրեմն, այս դպրոցի բացումը մարմնավորումն է այն լավատեսության, որ մենք ունենք Հայաստանի ապագայի, հայ–չինական հարաբերությունների, մեր տարածաշրջանի և աշխարհի վերաբերյալ: Եվ ուրեմն, կեցցե′ն հայ-չինական հարաբերությունները, կեցցե′ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունը, կեցցե′ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե′ն կրթությունն ու իմացությունը»:
ՀՀ-ում ՉԺՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիեն Էրլունն էլ իր խոսքում նշել է, որ այս օրը հիշարժան է հայ-չինական երկկողմ հարաբերությունների պատմության մեջ. բարեհաջող ավարտվել են Չինաստանի անհատույց օժանդակությամբ «Հայ-չինական բարեկամության դպրոց»-ի կառուցման աշխատանքները, և արդյունքում Երևանում բացվել է ժամանակակից մի դպրոց: «Ես և իմ գործընկերները բազմիցս այցելել ենք շինհրապարակ և ականատես եղել, թե ինչպես են չինացի աշխատողներն օր ու գիշեր աշխատում: Նրանք կառուցում էին այնպես, ասես դա իրենց սեփական տունն էր և ձգտում էին բարեկամ հայ ժողովրդի համար կառուցել ընկերության շենք և սիրո կամուրջ», - ասել է նա՝ արդյունավետ աշխատանքի համար շնորհակալություն հայտնելով ծրագրի իրականացման գործում ներգրավված բոլոր կողմերին: «Վարչապետ Փաշինյանի ներկայությունը դպրոցի բացման հանդիսավոր արարողությանը լիովին ցուցադրում է Հայաստանի կառավարության մեծ ուշադրությունը կրթության զարգացմանը և հայ-չինական բարեկամական համագործակցությանը: Հուսով եմ և հավատում եմ, որ այս դպրոցը կվերածվի հայ-չինական ավանդական բարեկամության խորհրդանիշի, հայազգի չինագետների և հայ-չինական բարեկամության ուղերձ տարածողների կրթող օրրանի», - ընդգծել է դեսպան Թիան Էրլունը:
Այնուհետև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շրջայց է կատարել «Հայ-չինական բարեկամության դպրոց»-ում, ծանոթացել ուսումնական գործընթացի կազմակերպման համար ստեղծված պայմաններին, դասարանների և լսարանների տեխնիկական հագեցվածությանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ՀՀ-ում ՉԺՀ դեսպան Թիան Էրլունը ստորագրել են «Հայ-չինական բարեկամության դպրոցի բացման պատվավոր հյուր» հավաստագրեր և փոխանակվել դրանցով:
«Հայ-չինական բարեկամության դպրոց»-ում իրականացվելու են ՀՀ պետական հանրակրթական ծրագրեր: 405 աշակերտի համար նախատեսված կրթօջախը գործելու է վարժարանի մոդելով, ունենալու է 27 դասարան. ուսուցման լեզուն հայերենն է, կգործեն 5-12-րդ դասարաններ, և բոլոր դասարաններում կիրականացվի շաբաթական 3 դասաժամ չինարենի խորացված ուսուցում: Չինարենի ուսուցիչները հրավիրվելու են ՉԺՀ-ից, 450 դասագրքերը տրամադրվելու են չինական կողմի աջակցությամբ:
Հայ-չինական բացառիկ կրթական նախագծի ընդհանուր արժեքն ավելի քան 12 մլն ԱՄՆ դոլար է, որը ներառում է շինարարական աշխատանքներն ու կահավորումը: Երևանի Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի Սարկավագի 14 հասցեում կառուցված նոր դպրոցը զբաղեցնում է 14000 քմ տարածք: Կրթական մասնաշենքերի (ուսումնական, հանրակացարանային և մարզադահլիճ) ընդհանուր մակերեսը կազմում է 8000 քմ: Դպրոցն ապահովված է լաբորատորիաներով, լեզվի ուսուցման կաբինետներով, գրադարանով, համակարգչային լսարաններով, պարասրահով, մշակութային կենտրոնով, մարզադահլիճով: Հայ-չինական բարեկամության դպրոցում կգործի նաև Չինաստանի թանգարան:

Nikol Pashinyan: “The launch of the Armenian-Chinese Friendship School should symbolize the opening of a new chapter of friendship, more effective and closer cooperation in our relations”
22 August, 2018
Today, Prime Minister Nikol Pashinyan attended the opening of the Armenian-Chinese Friendship School in Yerevan.
Addressing the ceremony, the Premier stated in part: “I am delighted with the opening of a Chinese language school in Armenia. There is a very well-known proverb: You are as many a person as languages you know. Knowledge of Chinese, especially in this case, will give the opportunity to have a huge layer of humanity and civilization history and tremendous information. And I hope that this school may become the tributary through which the Armenians will learn more about the tremendous impact China and Chinese civilization on mankind’s development.
The Armenian nation, too, comes from the depths of millennia and, indeed, I can see historic significance in the fact that the state flags of Armenia and China are waving side by side. This testifies to the unique mission of our peoples in mankind’s history.
What brings our nations and peoples closer to each other? As a matter of fact, we can see at a glance that our countries are far from each other, even as seen from the perspective of today’s ever shrinking world. We are close by strategic thinking: strategic thinking in the modern world can evidence that Armenia and China have many common interests, and many of these interests are of strategic importance.
I am pleased to note that since the early days of independence the Armenian-Chinese relations have developed in a positive atmosphere and the launch of the Armenian-Chinese Friendship School should symbolize the opening of a new chapter of friendship, more effective and closer cooperation in our relations.
Also, I would like to thank the Chinese government, the Chinese people, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China for fostering such a positive atmosphere in our relations.
Buses and ambulance cars bearing Chinese flags are circulating in Armenia. Our people highly appreciate this support. As for the Armenian-Chinese Friendship School, its existence fully fits into my government’s vision of interaction, since we see Armenia as a highly intellectual society where the command of 2-3 foreign languages is to be a must.
It is my pleasure to state that the Chinese language is not only a matter of civilization, but also an economic imperative, because we can see more and more Chinese tourists coming to our country every year and now, in this new era, we witness increased interest for Armenia among the Chinese business circles.
Therefore, I consider that the launch of this school stands out as the embodiment of our shared optimism for the future of Armenia, Armenian-Chinese relations, our region and the world. So, long live the Armenian-Chinese relations! Long live the People’s Republic of China! Long live the Republic of Armenia! Long live knowledge and schooling!”
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to the Republic of Armenia Tian Erlong noted in his speech that this is a memorable day in the history of Armenian-Chinese relations. The construction of the Armenian-Chinese Friendship School with China’s gratuitous support has been completed successfully: a modern school has opened in Yerevan.
“My colleagues and I visited the construction site many times and could see Chinese specialists work night and day as if it were their own home. They sought to erect a pledge of friendship and a bridge of love for the friendly Armenian people,” he said, thanking all involved parties for their fruitful efforts.
“Prime Minister Pashinyan’s presence demonstrates Armenian Government’s great attention to the development of education and the Armenian-Chinese cooperation. I am hopeful that the School will become an emblem for the Armenian-Chinese traditional friendship, as well as home to Armenian philologists and all the advocates of Armenian-Chinese friendship,’ Tian Erlong emphasized.
Following the opening ceremony, the Prime Minister toured the Armenian-Chinese Friendship School to get acquainted with the amenities and the classrooms’ equipment. Nikol Pashinyan and Tian Erlong signed and exchanged Opening Ceremony Honorary Guest Certificates.
Armenia’s general academic programs shall be implemented at the Armenian-Chinese Friendship School. Intended for 405 pupils, the institution will have 27 college-model classes phased out in 5-12 grades. All academic disciplines will taught in Armenian. 3 classes a week shall be reserved for advanced teaching of Chinese language. Chinese teachers will be invited from the PRC, and the prescribed 450 textbooks will be provided with the support of the Chinese side.
The project’s total cost is over USD 12 million, including construction and furnishing. Located at Sarkavag-14 Street of Kanaker-Zeytun administrative district in Yerevan, the new-built school will extend on an area of 14,000 square meters. The total area of educational buildings (classrooms, labs, hostel and gymnasium) is 8000 square meters. The School will have laboratories, language study rooms, a library, computer auditoriums, a gym, a museum, a cultural center, etc.