ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը մասնակցել է «Իմպրեսիոնիզմներ. պատմություններ եզրերից» միջազգային գիտաժողովի բացմանը և «Հովհաննես Ալխազյան. Վանից Փարիզ» խորհրդանշական ցուցահանդեսին:
Գիտաժողովն անցկացվում է հոկտեմբերի 28-29-ը Հայաստանի ազգային պատկերասրահում՝ «Իմպրեսիոնիզմի երթուղիներ» ծրագրի շրջանակում:
Գիտաժողովի բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին, Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Մարինա Հակոբյանը, «Իմպրեսիոնիզմի ուղիներ» կազմակերպության նախագահ, ՛՛EUROART՛՛ կազմակերպության փոխնախագահ Պիեռ Բեդուելը: Միջոցառմանը մասնակցել է նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է ներկաներին՝ անդրադառնալով «Իմպրեսիոնիզմներ. պատմություններ եզրերից» միջազգային գիտաժողովի անցկացման և «Մշակութային ուղիներ» ծրագրի շրջանակում առկա արդյունավետ համագործակցությանը:
«Գիտաժողովը կամփոփի միջազգային համագործակցության այս փուլը՝ ամրապնդելով Հայաստանի դերը եվրոպական մշակութային երկխոսության մեջ՝ ճանապարհ հարթելով արվեստի պատմության ու թանգարանագիտության ոլորտում ապագա ծրագրերի համար: Ուրախ եմ, որ տարիների պատմություն ունեցող համագործակցությունը զարգանում է. ձևավորված լավ հարաբերություններն ունեն անընդհատ հարստացող օրակարգեր, որոնք թույլ են տալիս մշակութային համագործակցության ընդլայնման հետ կապված նոր խնդիրներ առաջադրել, նոր նախաձեռնություններ սկսել, որոնցից առաջին հերթին շահում են արվեստը և մշակույթը: Այսպիսի գիտաժողովներն են նաև, որ արվեստաբանական մտքի զարգացման նոր շերտեր բացահայտելու հնարավորություն են տալիս»,- նշել է նա:
Ժաննա Անդրեասյանը շեշտել է, որ «Մշակութային ուղիներ» ծրագրի և դրա մաս կազմող «Իմպրեսիոնիզմի երթուղիներ» ցանցի անդամակցության շրջանակում Հայաստանն ակտիվ մասնակցություն է ցուցաբերում և արդեն միացել է վեց ուղիների: Նրա տեղեկացմամբ՝ հաջորդ տարի Հայաստանը կհյուրընկալի «Մշակութային ուղիներ» ծրագրի հերթական աշխատաժողովը:
«Հույս ունեմ, որ բազմաթիվ գործընկերների հետ Երևանում կքննարկվեն այն կարևոր հարցերը, որոնք առաջին հերթին տեսանելի են դարձնում միմյանց մերձեցնող այն գծերը, որոնք մշակույթի շատ կարևոր հատկություններից են: Ընդհանրապես, մշակույթը հիշեցնում է, որ բոլորս երազում ենք նույն բաների մասին, կիսում նույն արժեքները և առաջ գնում նույն նպատակների հետևից, ուստի շատ կարևոր է երկխոսությունը վարել հենց մշակույթի դաշտում, որովհետև երբեմն մշակույթը ընդհանրությունները տեսնելու միակ հնարավոր լեզուն է: Առանձնահատուկ ուզում եմ ընդգծել այս նախաձեռնության կարևորությունը մշակույթի ոլորտում Հայաստան- Ֆրանսիա համագործակցության համատեքստում: Այս տարի Բարբիզոնում Հայաստանի ազգային պատկերասրահը ներկայացավ իմպրեսիոնիզմի մեր ցուցանմուշներով»,- նշել է նախարարը՝ շեշտելով, որ միջազգայնացումը թանգարանային ոլորտի զարգացման շատ կարևոր ուղղություններից է, որն ամրագրված է Մշակույթի զարգացման ռազմավարությամբ:
«Իմպրեսիոնիզմներ. պատմություններ եզրերից» միջազգային գիտաժողովին մասնակցում են շուրջ 20 առաջատար մասնագետներ Հայաստանի, Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և Վրաստանի թանգարաններից ու գիտական հաստատություններից՝ ստեղծելով գիտական փոխանակման և համագործակցության նպաստավոր միջավայր։
2022 թվականից ի վեր Հայաստանի ազգային պատկերասրահը հանդիսանում է Եվրոպայի խորհրդի «Մշակութային երթուղիներ» ծրագրի մաս կազմող «Իմպրեսիոնիզմի երթուղիներ» ցանցի անդամ, որի շրջանակում 2025 թ․ Բարբիզոնում բացվել է «Հայկական իմպրեսիոնիզմի գույներն ու լույսերը» լայնածավալ ցուցահանդեսը: Համագործակցության շրջանակում առաջին անգամ Ֆրանսիայում միևնույն հարթակում ներկայացվել են Վարդգես Սուրենյանցի, Եղիշե Թադևոսյանի, Վահրամ Գայֆեճյանի, Սեդրակ Առաքելյանի, Կարապետ (Շառլ) Ադամյանի, Մարտիրոս Սարյանի և 20-րդ դարի առաջին երեք տասնամյակներում ստեղծագործած այլ անվանի արվեստագետների ավելի քան 70 առանցքային ստեղծագործություններ Հայաստանի ազգային պատկերասրահի հավաքածուից։
Գիտաժողովի բացմանը նախորդել է «Հովհաննես Ալխազյան. Վանից Փարիզ» խորհրդանշական ցուցահանդեսի բացումը: Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը ՀԱՊ-ի տնօրեն Մարինա Հակոբյանի ուղեկցությամբ շրջել են ցուցասրահում և ծանոթացել ցուցադրությանը, որտեղ ներկայացված է Հովհաննես Ալխազյանի ստեղծագործական ճանապարհը՝ հայրենի երկրից մինչև համաշխարհային արվեստի կենտրոն Փարիզ:
Հովհաննես (Ժան) Ալխազյանը (1881–1958) 20-րդ դարի առաջին կեսի հայ կերպարվեստի նշանակալի ներկայացուցիչներից է, որի աշխարհընկալումը ձևավորվել է ֆրանսիական մշակութային միջավայրում։ «Հովհաննես Ալխազյան․ Վանից Փարիզ» խորագրով ցուցադրությունն ընդգրկում է արվեստագետի ստեղծագործական երկու փուլերը՝ թիֆլիսյան և փարիզյան։ Այն ներկայացնում է բացառապես Հայաստանի ազգային պատկերասրահի ֆոնդապահոցներից ընտրված շուրջ 120 գեղանկարչական և գրաֆիկական աշխատանք և արտացոլում է նկարչի ստեղծագործական ժառանգության համակողմանի պատկերը։ Ցուցահանդեսի համադրողը Մարգարիտա Խաչատրյանն է։ Հովհաննես Ալխազյանի աշխատանքները պատկերասրահին փոխանցվել կամ ձեռք են բերվել տարբեր տարիների, որոնց զգալի մասը՝ 1959 և 1962 թվականներին՝ ձևավորելով Հայաստանի ազգային պատկերասրահի սփյուռքահայ արվեստագետների ամենահարուստ հավաքածուներից մեկը, որն ընդգրկում է Ալխազյանի ավելի քան 260 ստեղծագործություն:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла участие в открытии международной конференции «Импрессионизмы: истории с границ» и символической выставки «Ованнес Алхазян: из Вана в Париж».
Конференция проходит 28-29 октября в Национальной галерее Армении в рамках программы «Маршруты импрессионизма».
С приветственным словом на открытии выступили министр Жанна Андреасян, посол Франции в Армении Оливье Декотиньи, директор Национальной галереи Марина Акопян, президент организации «Маршруты импрессионизма» и вице-президент EUROART Пьер Бедуэль. В мероприятии также участвовал заместитель министра Альфред Кочарян.
Жанна Андреасян поприветствовала участников, отметив значимость конференции и эффективное сотрудничество в рамках программы «Культурные маршруты».
«Конференция подведёт итоги текущего этапа международного сотрудничества, укрепляя роль Армении в европейском культурном диалоге и открывая путь для будущих проектов в области истории искусства и музееведения. Радует, что многолетнее партнёрство продолжает развиваться: сложившиеся добрые отношения обогащаются новыми инициативами, которые способствуют расширению культурного взаимодействия и приносят пользу искусству и культуре. Такие конференции позволяют раскрывать новые пласты искусствоведческой мысли», - подчеркнула министр.
Она также отметила, что Армения активно участвует в программе «Культурные маршруты» и уже присоединилась к шести направлениям. По её словам, в следующем году Армения примет очередной семинар программы.
«Надеюсь, что в Ереване вместе с многочисленными партнёрами мы обсудим важные вопросы, которые позволяют увидеть объединяющие линии — одну из ключевых особенностей культуры. В целом, культура напоминает нам, что мы мечтаем об одном и том же, разделяем общие ценности и движемся к схожим целям. Поэтому крайне важно вести диалог именно в культурной сфере, ведь иногда культура — единственный возможный язык, чтобы увидеть общее. Особенно хочу подчеркнуть значимость этой инициативы в контексте армяно-французского сотрудничества в области культуры. В этом году Национальная галерея Армении представила наши экспонаты импрессионизма в Барбизоне», - сказала Андреасян, добавив, что интернационализация — одно из важнейших направлений развития музейной сферы, закреплённое в стратегии развития культуры.
В международной конференции «Импрессионизмы: истории с границ» принимают участие около 20 ведущих специалистов из музеев и научных учреждений Армении, Франции, России и Грузии, создавая благоприятную среду для научного обмена и сотрудничества.
С 2022 года Национальная галерея Армении является членом сети «Маршруты импрессионизма», входящей в программу «Культурные маршруты» Совета Европы. В рамках этого сотрудничества в 2025 году в Барбизоне была открыта масштабная выставка «Цвета и свет армянского импрессионизма». Впервые во Франции на одной площадке были представлены более 70 ключевых произведений из коллекции Национальной галереи Армении — работы Вардгеса Суренянца, Егише Тадеосяна, Ваграма Гайфеджяна, Седрака Аракеляна, Карапета (Шарля) Адамяна, Мартироса Сарьяна и других выдающихся художников, творивших в первые три десятилетия XX века.
Открытию конференции предшествовало открытие символической выставки «Ованнес Алхазян: из Вана в Париж». Министр Жанна Андреасян и заместитель министра Альфред Кочарян в сопровождении директора Национальной галереи Марины Акопян ознакомились с экспозицией, представляющей творческий путь Ованнеса Алхазяна — от родной страны до центра мирового искусства, Парижа.
Ованнес (Жан) Алхазян (1881-1958) — один из значимых представителей армянского изобразительного искусства первой половины XX века, чьё мировоззрение сформировалось во французской культурной среде. Выставка «Ованнес Алхазян: из Вана в Париж» охватывает два этапа его творчества — тифлисский и парижский. В экспозиции представлены около 120 живописных и графических работ, отобранных исключительно из фондов Национальной галереи Армении, отражающих многогранное наследие художника. Куратор выставки — Маргарита Хачатрян.
Работы Алхазяна были переданы или приобретены галереей в разные годы, значительная часть — в 1959 и 1962 годах, что позволило сформировать одну из самых богатых коллекций произведений армянских художников диаспоры, включающую более 260 работ Алхазяна.