ԿԳՄՍ նախարարության Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնն այսօր կազմակերպել է «ՏՀՏ–ն կրթության մեջ» խորագրով երկօրյա խորհրդաժողով, որի ընթացքում ներկայացվել է հաշվետվություն՝ իրականացված մի շարք ծրագրերի վերաբերյալ:
Խորհրդաժողովի ընթացքում ներկայացվել և քննարկվել են կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգի, ենթահամակարգերի, «Իթվինինգ» ծրագրի առաջընթացի, կրթական համակարգում արհեստական բանականության ներդրման, հեռավար ուսուցման հարթակի առանձնահատկությունները, ինչպես նաև հանրակրթական դպրոցների ֆինանսավորման բանաձևի թվայնացման արդյունքները:
Ողջունելով ներկաներին և կարևորելով հանդիպման ձևաչափը՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է կրթության ոլորտի թվայնացման գործընթացին՝ ընդգծելով, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները մի կողմից բացում են նոր հնարավորություններ, մյուս կողմից՝ առաջ բերում նոր մարտահրավերներ:
«Մենք ունենք կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգ՝ որպես բազմազան տվյալների մի ամբողջություն: Մեր առաջնային խնդիրն է հասկանալ՝ ինչպես ենք այդ տվյալներն օգտագործում, ինչքանով են դրանք կիրառվում քաղաքականության մշակման, որոշումների կայացման գործընթացներում: Կարևոր է նաև, թե ինչպես են այդ տվյալները նպաստում կոնկրետ իրավիճակների մասին ավելի խորքային տեղեկատվություն ստանալու, արդյունավետ բանաձևեր գտնելու առումով: Տեղեկատվական համակարգի գործածումը մի կողմից օգնում է, որ աշխատանքը դառնա ավելի թափանցիկ և հաշվետվողական, մյուս կողմից՝ բազմաթիվ խնդիրներ է բացահայտում՝ ՏՏ գործիքների՝ տարրական մակարդակի տիրապետումից մինչև դպրոցի կառավարման հետ կապված խորքային խնդիրներ»,- ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ այս ուղղությամբ հավելյալ վերապատրաստումների և աջակցության կարիք կա:
Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է նաև կրթության մեջ արհեստական բանականության կիրառմանը՝ նշելով, որ աշխատանքներ են իրականացվում արհեստական բանականությունն ուսուցման բովանդակության մեջ ընդգրկելու, ինչպես նաև կրթության կառավարման ոլորտում ներդնելու ուղղությամբ: Առաջին բաղադրիչը, ըստ նրա, արհեստական բանականության ընկալումն է՝ հստակ մեթոդական ուղեցույցով ու կարգավորումներով՝ աջակցելու սովորողներին և ուսուցիչներին, որպեսզի դասավանդման և սովորելու գործընթացները դառնան ավելի դյուրին և ստեղծագործական։
«Արհեստական բանականության ներդնումը կրթության գործընթացում անհրաժեշտություն է՝ որպես կրթական բովանդակության, մասնավորապես՝ թվային գրագիտության և համակարգչային գիտության բնագավառի առարկայական ծրագրի անբաժանելի մաս»,- ասել է նախարարը՝ ընդգծելով, որ աշխատանքներ են իրականացվում՝ արհեստական բանականությունն իբրև առանձին մասնագիտական կողմնորոշում ներդնելու ուղղությամբ:
Երրորդ բաղադրիչը, ըստ նախարարի, արհեստական բանականությունն իբրև կրթության կառավարման գործիք ներդնելն է:
«Այստեղ կարևոր է, որ նույն կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգում եղած տվյալների վերլուծության, որոշումների կայացման գործընթացում օգտագործվեն ԱԲ գործիքակազմերը, իհարկե, գրագետ, խելացի ու մտածված, որովհետև դրանք ընդամենը գործիքներ են, որոնց օգտակարության աստիճանը մեզնից ու մեր կարողություններից է կախված»,- ասել է նախարարը:
Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է նաև հեռավար ուսուցմանը՝ ընդգծելով, որ այն թույլ է տալիս կրթության հասանելիություն ապահովել հազարավոր երեխաների համար, որոնք տվյալ պահին զրկված են այդ հնարավորությունից՝ համապատասխան մասնագետ չլինելու կամ այլ պատճառով:
«Սա գուցե լավագույն տարբերակը չէ, և զուգահեռ շարունակում ենք աշխատել, որպեսզի առաջնային բոլոր դպրոցներում կարողանանք ապահովել ուսուցիչների ֆիզիկական ներկայությունը։ Կարևոր է նաև կիսվել հեռավար կրթության ծրագրի իրականացման փորձով, վերլուծել արդյունքները՝ հետագա առաջընթացի և զարգացման համար»,- ասել է նախարարը՝ հաջող ընթացք մաղթելով աշխատաժողովին:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍՆ հանրակրթության վարչության պետ Թամարա Սարգսյանը, ԿԶՆԱԿ-ի տնօրեն Ժաննա Հարությունյանը, ԿՏԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Արմեն Կուլախսզյանը, ԿՏԱԿ-ի մարզային համակարգողները, ինչպես նաև մարզպետարանների և Երևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչները:
Խորհրդաժողովի բանախոսները ներկայացրել են «Պաշարների շտեմարանի», «Իթվինինգի», ՏՀՏ հեռավար վերապատրաստումների, կառավարման գործիքների հնարավորությունները, դրանց կիրառմամբ ձեռք բերված տվյալները:
Ներկաները բանախոսներին ուղղել են իրենց հետաքրքրող հարցերը, ծավալվել է շահագրգիռ քննարկում:
Հարգելի՛ գործընկերներ, Որպես տարրական դասարանների դասվար, դիմում եմ Ձեզ՝ մասնագիտական շատ հրատապ և բարդ մի հարցով, որի պատասխանը Նոր ՀՊՉ-ն և մեթոդական ձեռնարկները միշտ չէ, որ տալիս են: Բոլորս էլ…

Национальный центр образовательных технологий Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении сегодня организовал двухдневную конференцию под названием «ИКТ в образовании», в рамках которой была представлена отчетность по ряду реализованных программ.
В ходе конференции были представлены и обсуждены вопросы, касающиеся информационной системы управления образованием, её подсистем, прогресса программы «eTwinning», внедрения искусственного интеллекта в образовательную систему, особенностей платформы дистанционного обучения, а также результаты цифровизации формулы финансирования общеобразовательных школ.
Приветствуя участников и подчеркнув важность формата встречи, министр Жанна Андреасян затронула тему цифровизации сферы образования, отметив, что информационные технологии, с одной стороны, открывают новые возможности, а с другой — создают новые вызовы.
«У нас есть информационная система управления образованием как совокупность разнообразных данных. Наша первоочередная задача — понять, как мы используем эти данные, насколько они применяются при разработке политики и принятии решений. Важно также, как эти данные способствуют получению более глубокого понимания конкретных ситуаций и поиску эффективных решений. Использование информационной системы помогает сделать работу более прозрачной и подотчетной, но одновременно выявляет множество проблем — от базового владения ИТ-инструментами до глубоких вопросов управления школой», - сказала министр, добавив, что в этом направлении необходимы дополнительные тренинги и поддержка.
Жанна Андреасян также затронула тему применения искусственного интеллекта в образовании, отметив, что ведется работа по его интеграции в учебное содержание, а также по внедрению в сферу управления образованием. Первый компонент, по её словам, — это понимание искусственного интеллекта, с четкими методическими рекомендациями и регламентами, чтобы помочь учащимся и преподавателям сделать процесс обучения и преподавания более легким и творческим.
«Внедрение искусственного интеллекта в образовательный процесс — это необходимость, он должен стать неотъемлемой частью учебных программ, особенно в области цифровой грамотности и компьютерных наук», - заявила министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, подчеркнув, что ведется работа по внедрению ИИ как отдельного направления профессиональной ориентации.
Третьим компонентом, по словам министра, является использование искусственного интеллекта как инструмента управления образованием.
«Важно, чтобы инструменты ИИ применялись в процессе анализа данных, принятия решений в рамках информационной системы управления образованием — грамотно, разумно и продуманно. Ведь это всего лишь инструменты, и степень их полезности зависит от нас и наших способностей», - отметила министр.
Жанна Андреасян также затронула тему дистанционного обучения, подчеркнув, что оно позволяет обеспечить доступ к образованию для тысяч детей, которые в данный момент лишены такой возможности — из-за отсутствия соответствующих специалистов или по другим причинам.
«Возможно, это не самый лучший вариант, и параллельно мы продолжаем работу над тем, чтобы обеспечить физическое присутствие учителей во всех начальных школах. Важно также делиться опытом реализации программы дистанционного обучения, анализировать результаты — ради дальнейшего прогресса и развития», - сказала министр, пожелав успешной работы конференции.
На мероприятии присутствовали начальник управления общего образования МОНКС Тамара Саргсян, директор Национального центра развития образования Жанна Арутюнян, заместитель директора Национального центра образовательных технологий Армен Кулахсзян, региональные координаторы центра, а также представители областных администраций и мэрии Еревана.
Спикеры конференции представили возможности платформы «Банк ресурсов», программы «eTwinning», дистанционных ИКТ-тренингов, а также управленческих инструментов и данные, полученные с их помощью.