Լոռիում մեկնարկել է ԲՏՃՄ առարկաներ դասավանդող ուսուցիչների վերապատրաստումը
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր այցելել է Վանաձորի թիվ 18 միջնակարգ դպրոց, որտեղ մեկնարկել է ԲՏՃՄ առարկաներ դասավանդող ուսուցիչների վերապատրաստումը:
Ժաննա Անդրեասյանին ուղեկցել է Լոռու մարզպետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հովհաննես Ավետիսյանը:
5-օրյա դասընթացի ընթացքում ուսուցիչները ծանոթանում են բնագիտական նոր լաբորատորիաներում առկա սարքավորումների գործարկման և տեխնիկական սպասարկման կանոններին՝ դրանց արդյունավետ օգտագործման նպատակով: Ծրագրի շրջանակում կվերապատրաստվի «Քիմիա», «Ֆիզիկա», «Կենսաբանություն», «Աշխարհագրություն» և «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» առարկաների շուրջ 250 ուսուցիչ՝ Լոռու մարզի 63 դպրոցից: Վերապատրաստումն իրականացնում է «Կրթական ծրագրերի կենտրոն» ԾԻԳ-ը։
Ողջունելով վերապատրաստման մասնակիցներին՝ ԿԳՄՍ նախարարը նշել է՝ բնագիտական և տեխնոլոգիական առարկաների դասավանդման որակի բարելավման նպատակով ՀՀ կառավարությունը մեծ ներդրումներ է կատարում՝ այդ թվում դպրոցներում ստեղծելով արդիական լաբորատորիաներ:
«ԲՏՃՄ առարկաների ուսուցման որակի բարելավման առումով առաջնային անհրաժեշտություն է լաբորատորիաների ներդրման գործընթացը, որը հրաշալի հնարավորություններ է ընձեռում ամենաբարդ թվացող խնդիրները երեխաների համար դարձնել ավելի մատչելի ու հասկանալի: Ակնհայտ է՝ այս գործընթացը ենթադրում է նաև ուսուցիչների կարողությունների զարգացում, որպեսզի լաբորատորիաների օգտագործումը լինի նպատակային և արդյունավետ։ Շատ կարևոր է, որ սարքավորումները կիրառելիս ուսուցիչն իրեն վստահ զգա լաբորատորիայում: Հատկանշական է, որ այդ միջավայրերում կարող է մասնագիտական կողմնորոշում ևս ձևավորվել՝ երեխաների շրջանում հետաքրքրասիրություն առաջացնելով բնագիտական ոլորտների նկատմամբ»,- ասել է նախարարը և շնորհակալություն հայտնել ուսուցիչներին ուսւոմնական տարվա ավարտից հետո մասնագիտական գիտելիքը բարելավելու պատրաստակամության համար:
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ մշակվել են համապատասխան ձեռնարկներ և տեսադասեր, որոնք կօգնեն ուսուցիչներին լաբորատորիաները կիրառելու հարցում: Նա տեղեկացրել է, որ զուգահեռ աշխատանքներ են իրականացվում՝ Մանկավարժական համալսարանում նույնպես ներառելու նմանատիպ հմտություններ. մասնավորապես՝ բնագիտական և տեխնոլոգիական ուսուցիչների համար ձևավորվել է գերազանցության կենտրոն՝ ուսումնասիրելով միջազգային լավագույն փորձը:
«Համալսարանը տարվա ընթացքում լրացուցիչ վերապատրաստում կարող է իրականացնել նաև գործող ուսուցիչների համար»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը: Վերապատրաստման երկրորդ փուլը կմեկնարկի հունիսի 28-ին՝ շուրջ 150 ուսուցչի համար: Հանդիպման շրջանակում ուսուցիչները նախարարին ուղղել են իրենց հուզող հարցերը, որոնք վերաբերել են նոր չափորոշչին, դպրոցական բաժանորդային ծրագրին, տրանսպորտային ծախսի փոխհատուցմանը, նախագծային աշխատանքների մանրամասներին, դասագրքերիում QR կոդերի հետ կապված բովանդակային և տեխնիկական խնդիրներին, կամավոր ատեստավորմանը և այլն:
Լոռի այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է նաև Վանաձորի թիվ 13 ավագ դպրոց, որտեղ «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» ծրագրի շրջանակում իրականացվում են վերակառուցման աշախտանքներ: Նախարարը շրջել է դպրոցում, ծանոթացել իրականացված և ընթացիկ աշխատանքներին, առկա խնդիրներին: Դպրոցը նախատեսված է 500 աշակերտի համար. ըստ պայմանագրի՝ այն շահագործման կհանձնվի տարեվերջին՝ ամբողջապես հագեցվելով նոր գույքով:

В Лори стартовала подготовка учителей, преподающих предметы STEM
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня посетила среднюю школу №18 в Ванадзоре, где стартовала программа повышения квалификации учителей, преподающих естественно-научные и технологические дисциплины (STEM).
Министра сопровождал временно исполняющий обязанности губернатора Лорийской области Ованнес Аветисян.
В рамках пятидневного курса учителя знакомятся с правилами эксплуатации и технического обслуживания оборудования, установленного в новых научных лабораториях, с целью его эффективного использования. Программа охватывает около 250 преподавателей химии, физики, биологии, географии и информационных технологий из 63 школ Лорийской области. Повышение квалификации организует Центр образовательных программ.
Приветствуя участников, министр подчеркнула, что правительство Армении делает значительные инвестиции в улучшение качества преподавания естественно-научных и технологических предметов, в том числе создавая современные лаборатории в школах.
«Внедрение лабораторий — ключевой шаг для повышения качества преподавания STEM-дисциплин. Это открывает замечательные возможности сделать даже самые сложные темы доступными и понятными для детей. Очевидно, что этот процесс требует также развития профессиональных навыков учителей, чтобы они уверенно использовали оборудование в учебном процессе. Важно, чтобы учитель чувствовал себя уверенно в лабораторной среде. Кроме того, такие условия могут способствовать профессиональной ориентации учащихся, пробуждая у них интерес к науке», - отметила министр и поблагодарила педагогов за готовность совершенствовать свои знания даже после окончания учебного года.
По словам министра образования, науки, культуры и спорта Армении Жанны Андреасян, разработаны специальные методические пособия и видеоуроки, которые помогут учителям эффективно использовать школьные лаборатории. Она также сообщила, что параллельно ведётся работа по внедрению аналогичных навыков в учебный процесс Педагогического университета. В частности, для преподавателей естественно-научных и технологических дисциплин создан Центр передового опыта, основанный на изучении международной практики.
«В течение года университет сможет проводить дополнительное повышение квалификации и для действующих учителей», - отметила министр.
Второй этап обучения стартует 28 июня и охватит около 150 педагогов. В ходе встречи учителя задали министру волнующие их вопросы, касающиеся новых образовательных стандартов, школьной подписной программы, компенсации транспортных расходов, проектной деятельности, а также содержания и технических проблем с QR-кодами в учебниках и добровольной аттестации.
В рамках визита в Лорийскую область Жанна Андреасян также посетила старшую школу №13 в Ванадзоре, где в рамках программы «300 школ, 500 детских садов» ведутся работы по реконструкции. Министр осмотрела здание, ознакомилась с уже выполненными и текущими работами, а также с существующими проблемами. Школа рассчитана на 500 учеников и, согласно контракту, будет сдана в эксплуатацию до конца года, полностью оснащенная новой мебелью и оборудованием.