Թանգարանների միջազգային օրվան ընդառաջ` Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանում այսօր տեղի է ունեցել մամուլի ասուլիս` նվիրված Թանգարանների միջազգային օրվան և «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառմանը:
Մամուլի ասուլիսի բանախոսներն էին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Մշակութային ժառանգության վարչության պետ Աստղիկ Մարաբյանը, Ավետիք Իսահակյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Արմենուհի Ավետիսյանը և Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի տնօրեն Լուսինե Թորոյանը:
Ներկայացվել են թանգարանների ոլորտում պետական քաղաքականությունը, իրականացված բարեփոխումները, «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառման շրջանակում իրականացվող ծրագրերը և այլն:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է, որ արդեն ավանդույթ դարձած թանգարանային այս օրերի անցկացումը հնարավորություն է նաև ամփոփելու ոլորտում արված աշխատանքները, խոսելու անելիքների մասին, ինչպես նաև շնորհակալություն հայտնելու ոլորտի նվիրյալներին:
«Թանգարանային աշխատանքը՝ առկա խնդիրներով, պահանջում է սրտացավություն ու նվիրվածություն, և վստահաբար կարող ենք ասել, որ ոլորտում աշխատող մարդիկ իսկապես նվիրյալներ են: Նրանց աշխատանքը պետք է պատշաճ գնահատվի ոչ միայն խոսքով, այլև աշխատանքային պատշաճ պայմաններով: Սա է պետական քաղաքականության և մշակույթի զարգացման ռազմավարության առանցքում»,- ասել է նախարարը՝ նշելով, որ մշակույթը դիտվում է իբրև ինքնաբավ ոլորտ, որը հանրային և տնտեսական զարգացման գործում ունի էական նշանակություն:
Ոլորտում արվող աշխատանքները՝ տվյալներով
Ժաննա Անդրեասյանի իրազեկմամբ՝ 2024 թ. թանգարաններն ունեցել են ավելի քան 1 մլն 245 հազար այցելու, որի 50 տոկոսը զբոսաշրջիկներ են եղել: Նախարարը կարևորել է այս հանգամանքը թանգարանների՝ որպես զբոսաշրջության զարգացման էական դերակատարների տեսանկյունից:
Նախարարն առանձնակի շեշտադրել է օրենսդրական դաշտի ձեռքբերումները
«Նախորդ տարի ընդունվել է «Թանգարանների մասին» օրենքը, որից հետո մեծածավալ աշխատանքներ են արվել նաև ենթաօրենսդրական ակտերի մշակման ուղղությամբ. 24 տարբեր իրավական ակտեր հաստատվել են, որոնք թանգարանների աշխատանքը գործնականում կարգավորող հնարավորություն են ստեղծում: Սահմանվել են թանգարանային աշխատողների մասնագիտական որակավորման չափանիշները, պաշտոնի նկարագրերը, ատեստավորման գործընթացի կազմակերպումը»,- ներկայացրել է Ժաննա Անդրեասյանը: Մյուս ձեռքբերումը, որին անդրադարձել է նախարարը, էլեկտրոնային տոմսային համակարգն է: Այն այցելուների համար հեշտացնում է մի շարք ծառայություններից օգտվելու գործընթացը, մեծացնում թանգարանների հաշվետվողականությունը և այլն: Ընթացքի մեջ են հուշանվերների առցանց խանութների՝ առավել ակտիվ գործարկման աշխատանքները, որոնք ապահովում են մշակութային ժառանգության հասանելիությունը նաև առօրյայում՝ հանրահռչակելով նաև թանգարանը:
Մշակույթի զարգացման հիմնադրամի մասին խոսելիս Ժաննա Անդրեասյանն ասել է, որ այդ կառույցին պետք է պատվիրակվեն գնումների, հաշվապահության և մարքետինգի գործառույթները, իսկ թանգարանները կզբաղվեն իրենց բուն գործունեությամբ: Նախատեսվում է ընդլայնել թանգարանների ենթակառուցվածքները. մշակվում է թանգարանների խանութի զարգացման հայեցակարգը, թանգարաններին կից կլինեն սրճարաններ և այլն: «Ենթակառուցվածքների զարգացման նպատակն այն է, որ այցելելով թանգարան՝ մարդիկ կազմակերպեն լիարժեք օր: Արվեստին առնչվելը պահանջում է ժամանակ, խորհելու, հաղորդակցվելու հնարավորություն: Այսպիսով՝ ցանկանում ենք ստեղծել որակյալ միջավայր և տնտեսական ակտիվացման հնարավորություն»,-ասել է ԿԳՄՍ նախարարը:
Նրա իրազեկմամբ՝ 2023 թվականին վերականգնվել է թանգարանային հավաքածուները պետական միջոցներով համալրելու գործընթացը. արդեն 7 թանգարանից ներկայացվել են հայտեր՝ շուրջ 60 մլն դրամի շրջանակում:
Կապիտալ հատկացումներ
Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ հատկապես կարևորվում է որակյալ ու արդիական թանգարանային միջավայր ունենալու հանգամանքը: «Արվեստի համաշխարհային օրը՝ ապրիլի 15-ին, վերաբացվեց Հայաստանի ազգային պատկերասրահը, որտեղ ներկայացված է հրաշալի ցուցադրություն: Աշխատանքներ են իրականացվել Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողարվեստի թանգարանում՝ թե՛ Երևանի, թե՛ Դիլիջանի մասնաճյուղերում: Դիլիջանի մասնաճյուղն առաջիկայում մեծ շուքով կբացվի: Հաջորդաբար կապիտալ ներդրումներ են արվել Գրականության և արվեստի թանգարանում, Խաչատուր Աբովյանի տուն-թանգարանում, Ավետիք Իսահակյանի տուն-թանգարանում»:
9 տարբեր միջազգային ցուցադրություններ արտերկրում և Հայաստանում
Անդրադառնալով միջազգային համագործակցության կարևորությանը՝ որպես մշակութային դիվանագիտություն, Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է. «Միջազգային համագործակցությունը հատկապես կարևոր է հանրային տեսանելիությունը բարձրացնելու տեսանկյունից: Այն նաև ապահովում է զարգացման, նոր մոտեցումների չափանիշներ: 2024 թ. ունեցել ենք 9 տարբեր միջազգային ցուցադրություններ արտերկրում և Հայաստանում: Բրիտանական թանգարանի հետ համագործակցությամբ կազմակերպված «Մայր աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» ցուցադրությունը Հայաստանի Հանրապետության՝ մինչ այս ունեցած ամենաշատ այցելուներով ցուցադրությունն էր: Մեր նպատակը սահմանված այս նշաձողը գերազանցելն է»:
Նա անդրադարձել է նաև տարբեր թանգարանների՝ առաջիկայում պլանավորած միջազգային համագործակցություններին: Ամփոփելով խոսքը՝ ԿԳՄՍ նախարարը վստահություն է հայտնել, որ վաղը՝ «Թանգարանների գիշեր» միջոցառման շրջանակում, ՀՀ թանգարաններն այցելուների պակաս չեն ունենա, ինչպես նախընթաց տարիներին:
Մշակութային ժառանգության վարչության պետ Աստղիկ Մարաբյանի նշմամբ՝ Թանգարանների միջազգային օրը հիմք է դրվել 1977 թվականին՝ նպատակ ունենալով բարձրաձայնելու թանգարանների փոփոխվող դերն ու առաքելությունը:
«Յուրաքանչյուր տարի Թանգարանների միջազգային խորհուրդը ներկայանում է նոր խորագրով, որն ամփոփում է առավել արդիական թեմաները և թանգարանների նոր առաքելությունն այդ մարտահրավերներին դիմագրավելու ուղղությամբ: Այս տարի Թանգարանների օրն անցկացվում է «Թանգարանների ապագան արագ փոփոխվող համայնքներում» խորագրի ներքո՝ ուղենշելով, թե թանգարաններն ինչպես կարող են իրենց նպաստը բերել սոցիալ-տեխնոլոգիական և կլիմայական հիմնարար փոփոխությունների ենթարկվող աշխարհին: Հիմնական ուղերձ սահմանում են թանգարանները՝ որպես փոփոխության կատալիզատորներ: Հայաստանի Հանրապետությունում թանգարանների ոլորտն այս պահին հիմնարար փոփոխությունների է ենթարկվում՝ նորանոր բարեփոխումներով»:
Աստղիկ Մարաբյանի տեղեկացմամբ՝ այս տարի Դուբայում կայանալու է Թանգարանների միջազգային խորհրդի վեհաժողովը, որի հիմնական թեմաներից է ընտրվել ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանությունը՝ որպես թանգարանների հիմնական առաքելություն: «Հաշվի առնելով, որ գլոբալ փոփոխությունների ենթարկվող աշխարհում ոչ նյութական մշակութային ժառանգության նշանակությունն էլ ավելի է կարևորվում, այս առումով թանգարանները հենց այն կարևոր կառույցներն ու հարթակներն են, որոնք իրենց առաքելությունը և դերակատարումը պետք է ստանձնեն այդ հավաքական ինքնությունը պահպանելու, մեր ժառանգությունը կենսունակ պահելու և այն սերունդներին փոխանցելու գործում»,- ասել է Աստղիկ Մարաբյանը:
Ավետիք Իսահակյանի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված հոբելյանական ծրագրեր
Ավետիք Իսահակյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Արմենուհի Ավետիսյանն անդրադարձել է մեծն վարպետի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված հոբելյանական ծրագրերին, ամփոփել է Լայպցիգում իրականացված միջոցառումները: Արմենուհի Ավետիսյանը տեղեկացրել է՝ մայիսի 17-ին՝ ժամը 17:00-ին, տեղի կունենա Ավետիք Իսահակյանի տուն-թանգարանի գրական հատվածի նոր ցուցադրության բացումը՝ ԿԳՄՍ նախարարության դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում:
«20 տարի անց թանգարանը նոր ցուցադրություն է ունենալու, որտեղ նոր Իսահակյան ենք բացահայտելու՝ ավելի մտերիմ, ջերմ: Փորձել ենք այնպես անել, որ Վարպետն ընկալելի լինի թե՛ փոքրերին, թե՛ մեծերին, թե՛ զբոսաշրջիկներին, իսկ նրա թողած հսկայածավալ ստեղծագործական ժառանգությունը և հասարակական-քաղաքական կյանքում նրա ակտիվ գործունեությունը հասանելի լինեն բոլորիս»,- ասել է Արմենուհի Ավետիսյանը:
Անդրադառնալով տարվա ընթացքում սպասվելիք ծրագրերին՝ նա առանձնացրել է Փարիզի Ինալկո համալսարանի հետ իրականացվելիք միջոցառումները, որոնց շրջանակում կազմակերպվելու է իսահակյանական երկօրյա համաժողով, ներկայացվելու է թանգարանի կողմից ստեղծված «Վարպետը» անիմացիոն ֆիլմը, տեղի է ունենալու «Աբու-Լալա Մահարի» պոեմի ֆրանսերեն հրատարակության շնորհանդեսը: Միջոցառումների շարք է նախատեսվում նաև Վենետիկում:
Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի տնօրեն Լուսինե Թորոյանն ընդգծել է՝ ոչ նյութական մշակութային ժառանգությունն այն կարևորագույն ոլորտներից մեկն է, որն անմիջականորեն կապվում է մեր ինքնության հետ:
«Ցանկանում ենք, որ յուրաքանչյուր այցելու թանգարանից հեռանա ոչ միայն գիտելիքով, այլև այն զգացողությամբ և տպավորությամբ, որը շատ երկար կրելու է: Ըստ մեր թանգարանի նոր ձևաչափի և հայեցակարգի՝ այն դառնում է մի հարթակ, որտեղ յուրաքանչյուր անհատ կարող է ակտիվացնել իր 5 զգայարանները: Սա բավական հետաքրքիր փորձառություն է: Այս ձևաչափով թանգարանն ամբողջությամբ այլ բովանդակություն է բերում իր բոլոր շահառուներին»,- ասել է Լուսինե Թորոյանն ու ներկայացրել թանգարանի կողմից իրականացվող մի շարք կրթական ծրագրեր:
Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի տնօրենը կարևորել է նաև ԿԳՄՍ նախարարության հետ համատեղ յուրաքանչյուր տարի Սուրբ ծննդյան տոնավաճառներին մասնակցությունը. «Հազարավոր այցելուներ հնարավորություն են ունենում ծանոթանալու հայկական մշակույթին: Կարևորում եմ նաև մեր փառատոնային ակտիվ գործունեությունը: Առաջիկայում էլ՝ հունիսի 21-22-ին, անցկացվելու է «Արհեստների չորրորդ փառատոնը»»:
Մամուլի ասուլիսից հետո մի շարք թանգարանների աշխատակիցներ թանգարանային ոլորտում ունեցած նշանակալի ավանդի, մշակույթի բնագավառում անբասիր և երկարամյա աշխատանքային գործունեության համար պարգևատրվել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության մեդալով, պատվոգրերով և շնորհակալագրերով:

В преддверии Международного дня музеев в Музее народного искусства имени Ованеса Шарамбеяна состоялась пресс-конференция, посвященная празднику и общеевропейской акции «Ночь музеев».
Спикерами на пресс-конференции выступили министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, начальник управления культурного наследия Астхик Марабян, директор Дома-музея Аветика Исаакяна Арменуи Аветисян и директор Музея народного искусства имени Ованеса Шарамбеяна Лусине Торосян. Обсуждалась государственная политика в сфере музеев, проведенные реформы, мероприятия в рамках «Ночи музеев» и другие вопросы.
Министр Жанна Андреасян подчеркнула, что проведение этих традиционных музейных дней — это не только возможность подвести итоги проделанной работы, но и повод выразить благодарность специалистам, преданным своему делу.
«Работа в музейной сфере, несмотря на имеющиеся трудности, требует заботы и преданности. Мы можем уверенно сказать, что люди, работающие в этой области, действительно преданы своему делу. Их труд должен быть достойно оценен не только словами, но и созданием надлежащих условий труда. Это является ключевым аспектом государственной политики и стратегии развития культуры», - отметила министр, добавив, что культура рассматривается как самостоятельная отрасль, играющая важную роль в общественном и экономическом развитии.
Работа, проводимая в сфере музеев: данные и достижения
По информации министра Жанны Андреасян, в 2024 году музеи Армении приняли более 1,245 млн посетителей, из которых 50% составили туристы. Министр подчеркнула важную роль музеев в развитии туристической отрасли.
Законодательные достижения
«В прошлом году был принят закон «О музеях», после чего проведена масштабная работа по разработке подзаконных актов. Были утверждены 24 различных правовых акта, регламентирующих деятельность музеев. Определены критерии профессиональной квалификации музейных работников, должностные описания и процесс аттестации», - отметила Жанна Андреасян.
Еще одно нововведение — электронная билетная система, упрощающая доступ к музейным услугам и повышающая прозрачность работы музеев. В процессе активного запуска находятся онлайн-магазины сувениров, которые позволяют сделать культурное наследие более доступным в повседневной жизни.
Развитие инфраструктуры
Министр подчеркнула, что Фонд развития культуры будет уполномочен заниматься закупками, бухгалтерией и маркетингом, а музеи сосредоточатся на своей основной деятельности. Также планируется расширение музейной инфраструктуры, включая концепцию развития музейных магазинов и создание кафе при музеях.
«Цель развития инфраструктуры — создание пространства, где посещение музея станет полноценным событием. Искусство требует времени, размышлений и общения. Мы стремимся создать качественную среду и дать возможность экономическому развитию», - заявила Андреасян.
Капитальные вложения
В 2023 году возобновился процесс пополнения музейных коллекций за счет государственных средств — 7 музеев уже подали заявки на сумму около 60 млн драмов. 15 апреля к Всемирному дню искусства был заново открыт Национальный художественный музей Армении с уникальной экспозицией. Проведены работы в Музее народного искусства имени Ованеса Шарамбеяна (как в Ереване, так и в Дилижане). Дилижанский филиал готовится к торжественному открытию. Капитальные вложения были сделаны в Музей литературы и искусства, Дом-музей Хачатура Абовяна и Дом-музей Аветика Исаакяна.
9 международных выставок в Армении и за рубежом
Говоря о значении международного сотрудничества как элемента культурной дипломатии, министр Жанна Андреасян подчеркнула: «Международное сотрудничество особенно важно с точки зрения повышения общественной видимости. Оно также задает стандарты развития и новых подходов. В 2024 году мы организовали 9 различных международных выставок за рубежом и в Армении. Выставка «Богиня-Матерь: от Анаит до Марии», организованная в сотрудничестве с Британским музеем, стала самой посещаемой экспозицией в истории Армении. Наша цель — превзойти этот установленный рекорд».
Министр также затронула вопрос будущих международных проектов армянских музеев и выразила уверенность, что во время мероприятия «Ночь музеев» музеи страны не останутся без посетителей, как и в предыдущие годы.
Начальник управления культурного наследия Астхик Марабян отметила, что Международный день музеев был учрежден в 1977 году для привлечения внимания к изменяющейся роли музеев.
«Каждый год Международный совет музеев предлагает новый девиз, который отражает актуальные темы и миссию музеев в преодолении современных вызовов. В 2024 году День музеев проходит под девизом «Будущее музеев в быстро меняющихся обществах», подчеркивая их вклад в социальные, технологические и климатические изменения. Главный посыл — музеи как катализаторы перемен. В Армении музейная отрасль сейчас претерпевает фундаментальные реформы».
По словам Астхик Марабян, в этом году в Дубае состоится всемирный конгресс Международного совета музеев, на котором одной из ключевых тем будет сохранение нематериального культурного наследия как главной миссии музеев.
«В условиях глобальных изменений роль нематериального наследия приобретает всё большее значение. В этом смысле музеи — это важные институты, которые должны взять на себя ответственность за сохранение коллективной идентичности, обеспечение живости нашего наследия и передачу его будущим поколениям».
Юбилейные мероприятия, посвященные 150-летию со дня рождения Аветика Исаакяна
Директор Дома-музея Аветика Исаакяна Арменуи Аветисян рассказала о праздничных мероприятиях, посвященных 150-летию великого мастера, и подвела итоги прошедших событий в Лейпциге. Арменуи Аветисян сообщила, что 17 мая в 17:00 состоится открытие новой литературной экспозиции Дома-музея Аветика Исаакяна в рамках грантовой программы министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
«Спустя 20 лет музей представит новую экспозицию, где мы откроем «нового» Исаакяна – более близкого и теплого. Мы постарались сделать так, чтобы его образ был понятен и детям, и взрослым, и туристам, а его богатое творческое наследие и активное участие в общественно-политической жизни стали доступны для всех», – отметила Арменуи Аветисян.
Среди запланированных мероприятий она выделила сотрудничество с Университетом ИНАЛКО в Париже, в рамках которого состоится двухдневный исаакяновский симпозиум, презентация созданного музеем анимационного фильма «Мастер» и французское издание поэмы «Абу-Лала Маари». Также запланированы мероприятия в Венеции.
Директор Музея народного искусства имени Ованеса Шарамбеяна Лусине Тороян подчеркнула важность нематериального культурного наследия и его связи с национальной идентичностью.
«Мы хотим, чтобы каждый посетитель уходил из музея не только с новыми знаниями, но и с глубокими ощущениями и впечатлениями, которые останутся с ним надолго. По новой концепции наш музей становится площадкой, где каждый человек может активировать свои пять чувств. Это интересный опыт, который меняет восприятие музейного пространства», - отметила Лусине Тороян, представив ряд образовательных проектов музея.
Она также подчеркнула важность участия в рождественских ярмарках при поддержке министерства: «Тысячи посетителей получают возможность познакомиться с армянской культурой». Важную роль играют и фестивальные мероприятия – уже 21-22 июня состоится IV Фестиваль ремесел.
После пресс-конференции ряд музейных сотрудников были награждены медалями, грамотами и благодарственными письмами министерства образования, науки, культуры и спорта Армении за значительный вклад в развитие музейной сферы, многолетнюю и безупречную работу в области культуры.