Ազգային ժողովում ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրի 2024 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի ընթացքում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում նախորդ տարվա հիմնական աշխատանքները։
Մինչ բուն զեկույցին անդրադառնալը՝ նախարարը շնորհավորել է Արվեստի համաշխարհային օրը՝ բոլորին հրավիրելով այցելել Հայաստանի ազգային պատկերասրահ՝ դիտելու վերաբացված նոր ցուցադրությունը, որը կգործի ապրիլի 16-ից։
«Օրերս ամփոփվեց Հայաստանի պատմության թանգարանում Բրիտանական թանգարանի հետ համատեղ իրականացված «Մայր աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» շուրջ 6-ամսյա ցուցադրությունը։ Այն դարձավ Հայաստանի պատմության ամենամեծ թվով այցելուներ ունեցող ցուցադրությունը՝ ավելի քան 55 հազար այցելու: Սա նաև նոր հարթակ ու հնարավորություն է բացել թանգարանների համար: Սեպտեմբերին Հայաստանի պատմության թանգարանում կբացվի Լուվրի թանգարանի հետ համատեղ ցուցադրություն, Բեռլինի թանգարանի հետ ևս պլանավորված է համագործակցություն, Հայաստանի ազգային պատկերասրահն իր հերթին ցուցադրություն կկազմակերպի Ֆրանսիայում»,- նշել է նախարարը:
Արդյունքներ և թիրախներ
Ներկայացնելով զեկույցը՝ ԿԳՄՍ նախարարը նշել է, որ Կառավարության ծրագրի սահմանած թիրախների իրականացման տեսանկյունից գրանցված արդյունքները տեսանելի են:
«Կառավարության ծրագիրը մեկնարկել ենք մի իրավիճակում, երբ մեր երկիրը շուրջ 6 տարի չուներ կրթության ռազմավարություն: Այսօր արդեն ունենք այդ ռազմավարությունը, որն արդեն երկու տարի է, ինչ իրականացվում է բավական շոշափելի արդյունքով: Հաստատված են նաև մշակույթի և սպորտի ոլորտների զարգացման ռազմավարությունները, որոնք ևս իրականացման ընթացքում են․ ընդ որում՝ սպորտի ոլորտում ռազմավարություն հաստատվել է առաջին անգամ: Սա նշանակում է՝ ոչ թե պարզապես իրականացվում են տարբեր միջոցառումներ, այլ շարժվում ենք ոլորտների ռազմավարական զարգացման ճանապարհով»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
ԿԳՄՍ նախարարը տեղեկացրել է՝ միայն 2024 թվականին 3 հիմնարար նոր օրենքներ են ընդունվել՝ «Թանգարանների մասին», «Երիտասարդական քաղաքականության մասին» և «Մասնագիտական կրթության և ուսուցման մասին» ՀՀ օրենքները, որոնք ինստիտուցիոնալ զարգացման ամենակարևոր գործիքներից են:
Նախադպրոցական կրթություն
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ Կառավարության ծրագիրը մեկնարկել է 2021 թվականին, երբ նախադպրոցական կրթության համակարգում 3-5 տարեկանների ընդգրկվածության ցուցանիշը 64,3% էր կազմում: 2024 թվականի ավարտին ընդգրկվածությունն աճել է ավելի քան 11%-ով՝ հասնելով 75%-ի:
«2017-ի նկատմամբ ունենք 20% աճ: Ընդ որում՝ եթե 2021 թվականին մեկ երեխայի՝ մանկապարտեզում գտնվելու ժամանակահատվածը միջինում կազմում էր 1 տարի, ապա այսօր արդեն այն ավելի քան 2 տարի է: Այս բարելավումը նախևառաջ հնարավոր է դարձել 500 մանկապարտեզների և նախակրթարանների կառուցման, վերակառուցման, նորոգման մեծածավալ ծրագրի շնորհիվ․ նախադպրոցական համակարգում արդեն ավելի քան 33 հազար շահառու երեխաներ ունենք»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը:
Կրթության որակի բարելավում. առաջընթաց միջազգային ստուգատեսերում
ԿԳՄՍ նախարարը նշել է՝ կրթության ոլորտում իրականացվող նախաձեռնությունների շնորհիվ բարելավվել են սովորողների կողմից գրանցված արդյունքները տարբեր միջազգային ստուգատեսերում ու գնահատման հարթակներում: Մասնավորապես՝ Բնագիտության և մաթեմատիկայի միջազգային գնահատման (TIMSS) արդյունքներով Հայաստանի 4-րդ դասարանցիները բարելավել են մաթեմատիկայի իմացությունը՝ 2019 թ. գրանցված 498-ի նկատմամբ ցույց տալով 15 միավորի աճ։ Այժմ Հայաստանը 513 միավոր արդյունքով հայտնվել է միջինից բարձր արդյունքներ ցուցաբերող երկրների խմբում։ Միաժամանակ, կրճատվել է բնագիտության բնագավառում նվազագույն շեմը չհաղթահարող սովորողների թիվը. 82%-ը հաղթահարում է նվազագույն շեմը, 40%-ը՝ միջին շեմը: Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է՝ ամեն տարի ավելի քան 800 երեխաների շրջանում անցկացվող հետազոտությունը ցույց է տվել, որ գեղարվեստական և գիտահանրամատչելի տեքստերը լուռ ընթերցելու և ընթերցածը հասկանալու, վերլուծելու, եզրահանգումներ անելու կարողությունները 10 տարեկանների շրջանում բարելավվել են․ անբավարար արդյունք ունեցող երեխաների թիվը 2022 թ. 47%-ից 2024 թ. կրճատվել է շուրջ 20%-ով՝ դառնալով 28%: Երեխաների կեսից ավելին ունեցել է 64,3%-ից բարձր արդյունք, այսինքն՝ ճիշտ է պատասխանել իր կարդացած տեքստերին վերաբերող 14 հարցից առնվազն 9-ին:
Ժաննա Անդրեասյանը նաև տեղեկացրել է՝ հրապարակվել են Տավուշի մարզում հանրակրթության պետական չափորոշչի փորձարկման երկամյա արտաքին անկախ գնահատման արդյունքները, որի համաձայն՝ 2 տարվա ընթացքում սովորողների կրթական արդյունքն ավելացել է 6 ամսով, ինչը միջինում երկու անգամ գերազանցում է այլ երկրներում չափորոշչի փոփոխության արդյունավետությունը:
Ուսուցիչների մասնագիտական զարգացման և խրախուսման ծրագրեր
ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձել է ուսուցչի մասնագիտության գրավչության բարձրացման ուղղությամբ ծրագրերի արդյունքներին: Գործել են ուսուցիչների հերթական և կամավոր ատեստավորման, տարակարգի, ԲՏՃՄ ոլորտի առարկաներ դասավանդող ուսուցիչների համար վարձատրության բարձրացված չափաքանակի և գյուղական բնակավայրերում մինչև 100 սովորող ունեցող դպրոցների ուսուցիչների լրավճարների ծրագրերը։
Խրախուսման քաղաքականության արդյունքում 2024 թվականին դպրոցներ են մուտք գործել շուրջ 3.300 նոր ուսուցիչներ, որոնց 16%-ը տղամարդ է։ Նոր ուսուցիչների շուրջ 56%-ն աշխատանքի է անցել գյուղական դպրոցներում։
Նոր ուսուցիչների 32%-ը մինչև 30 տարեկան է, 39%-ը՝ 31-40 տարեկան: Սա ցույց է տալիս՝ երիտասարդների համար մանկավարժի մասնագիտությունը դառնում է աշխատանքի հեռանկար:
300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ, ԲՏՃՄ լաբորատորիաներ
Որպես առաջնահերթ ուղղություն՝ Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է նաև կրթական միջավայրի բարելավումը և ներկայացրել «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» ծրագրի ընթացքը: Նախարարը նշել է՝ այս պահին 319 հաստատություն գտնվում է ծրագրի իրականացման տարբեր փուլերում. 45-ում աշխատանքներն արդեն ավարտվել են։ Այս տարի ևս 90 նորոգվող և կառուցվող հաստատությունում կավարտվեն աշխատանքները:
«Բացի այս մեծածավալ կապիտալ աշխատանքներից՝ նախորդ տարի ավելի քան 500 դպրոցում շուրջ 800 մլն դրամի նորոգման աշխատանքներ ենք իրականացրել: 541 հաստատություն հագեցվել է կենսաբանության, աշխարհագրության, ֆիզիկայի, քիմիայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների լաբորատորիաներով՝ նախորդ տարվա նկատմամբ գրանցելով կրկնակի աճ»,- ներկայացրել է նախարարը:
Բարձր կրթաթոշակ՝ քոլեջների և ուսումնարանների գերակա մասնագիտություններով սովորողներին
Անդրադառնալով նախնական և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտին՝ Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է՝ ներդրվել է կրթաթոշակի տրամադրման նոր համակարգ գերակա մասնագիտություններով՝ ամսական 50 հազար դրամի չափով։ Ներդրվել է նաև տրանսպորտային ծախսերի փոխհատուցման համակարգ:
Նախարարն ընդգծել է՝ 2024 թ. ՄԿՈՒ հաստատություններ ընդունելության ցուցանիշը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 11,4%-ով՝ կազմելով շուրջ 15 հազար սովորող: Այս պահին քոլեջներում սովորում է ավելի քան 45 հազար ուսանող, իսկ աճը զգալի է հենց կրթաթոշակային ծրագրի ուղղություններով:
2024 թ. դրությամբ դուալ ուսուցմամբ կրթական ծրագրեր իրականացվել են 20 ՄԿՈՒ հաստատությունում՝ 27 մասնագիտությամբ:
ԿԳՄՍ նախարարը նաև տեղեկացրել է՝ նախորդ տարի առաջին անգամ կազմակերպվել է ՄԿՈՒ հաստատություններում դասավանդող մանկավարժների վերապատրաստման և ատեստավորման գործընթացը 4 ուղղությամբ՝ ոսկերչություն, գյուղատնտեսություն, ՏՏ, խոհարարություն. դասախոսների և վարպետների 89%-ն ատեստավորմանը մասնակցելու արդյունքում առնվազն կրկնապատկել է իր վարձատրությունը:
Բուհական ոլորտում խրախուսվում է ԲՏՃՄ ուղղությունը
Անդրադառնալով բարձրագույն կրթության ոլորտում իրականացվող աշխատանքներին՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է՝ «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» նոր օրենքի տրամաբանության մեջ ոլորտում համակարգային բարեփոխումներ են իրականացվելու:
«Բուհական մակարդակում ևս մեր ներդրած ծրագրերը բավական արդյունավետ աշխատում են»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանն ու տեղեկացրել՝ նախորդ տարի բուհեր է ընդունվել 10720 ուսանող, ինչը կազմում է ավագ դպրոցի շրջանավարտների 52.3%-ը։
Ընդ որում՝ պետության կողմից ուսման վճարի լրիվ փոխհատուցմամբ 2024-2025 ուսումնական տարվա համար նախատեսված 2.096 տեղից բնագիտամաթեմատիկական (STEM) ոլորտին հատկացվել է 1.264-ը՝ ընդհանուր պետական պատվերով տեղերի թվի 61%-ը:
Նախարարի խոսքով՝ շարունակվել է պետության կողմից ԲՏՃՄ ուղղություններով մասնագիտական մանկավարժության ծրագրով սովորողների խրախուսման ծրագիրը՝ ամսական 70.000 դրամ կրթաթոշակի միջոցով, որի շրջանակում 2024-2025 ուսումնական տարում բուհեր է ընդունվել 304 ուսանող՝ նախորդ ուսումնական տարում ընդունվածներից շուրջ 20%-ով ավելի։ Այս քաղաքականությունը 2024 թ. տարածվել է նաև ագրարային ոլորտի մասնագիտությունների վրա։
Ակադեմիական քաղաք
Ժաննա Անդրեասյանը նշել է՝ բարձրագույն կրթության ոլորտում պետության առաջնահերթ ծրագիրն ակադեմիական քաղաքն է, որի շրջանակում մեծ ծավալի նախապատրաստական աշխատանքներ են իրականացվել: Մասնավորապես՝ պատրաստ է գլխավոր հատակագծի հայեցակարգը, մեկնարկել է ակադեմիական քաղաքի տրանսպորտային շարժունակության նախագծի մշակումը՝ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ, մշակվում է քաղաքաշինական զարգացման ռազմավարական շրջանակը և այլն:
Նախարարը նաև նշել է՝ բուհերի խոշորացման և գիտահետազոտական կազմակերպությունների հետ միավորման գործընթացի շրջանակում ձևավորվել են աշխատանքային խմբեր՝ տեխնոլոգիական, կրթական, արվեստի, սպայական, դասական, բժշկական ուղղություններով։ Ըստ ուղղությունների՝ ներգրավվել են միջազգային հեղինակավոր գործընկեր բուհեր, մասնավորապես՝ արվեստների ուղղությամբ՝ Լոնդոնի արվեստների համալսարանը, կրթական ուղղությամբ՝ Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի կրթական ինստիտուտը, տեխնոլոգիական ուղղությամբ՝ Մյունխենի տեխնիկական համալսարանը:
Գիտության ոլորտ
Նախարարն ընդգծել է՝ գիտության ոլորտում իրականացվող աշխատանքները նպաստել են միջազգայնորեն մրցունակ գիտություն ունենալուն: Այս համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է՝ վերջին շրջանում աճել է միջազգային գիտատեղեկատվական շտեմարանների պարբերականներում ներառված հրապարակումների թիվը, որոնք պատմական աճ են գրանցել: ԵՄ «Հորիզոն Եվրոպա» հետազոտությունների և նորարարության շրջանակային ծրագրի շրջանակում էլ 2024 թ. տարեվերջի դրությամբ ՀՀ կողմից ներկայացվել է ընդհանուր 144 հայտ (կրկնակի ավելի նախորդ տարվա համեմատ), կնքվել է ֆինանսավորման ևս 7 պայմանագիր՝ պայմանագրերի ընդհանուր թիվը հասցնելով 17-ի՝ շուրջ 7,6 մլն եվրո ընդհանուր բյուջեով, որը գերազանցում է նախորդ տարվա բյուջեն 2,4 անգամ:
«2014-2020 թվականներին մենք ավելի շատ անդամավճար էինք վճարում, քան կարողանում էինք մեր գիտնականների ներկայացրած հայտերի միջոցով այս հարթակից միջոցներ ներգրավել գիտական հետազոտության համար»,- ասել է նախարարն ու անդրադարձել ոլորտում աշխատավարձերի բարձրացմանը, որը, ըստ նրա, հասնում է 105-300%-ի:
Սրան գումարվում են նաև թեմատիկ հետազոտությունների վարձատրությունները, որոնց արդյունքում 2022 թ. սկսած՝ ամեն տարի գիտաշխատողների թվի աճ է գրանցվում։ Ոլորտը գրավիչ է դարձել հատկապես երիտասարդների շրջանում։
Մշակույթի ոլորտ
Մշակույթի ոլորտում իրականացված ծրագրերից նախարարն առանձնացրել է թանգարանային ոլորտի բարեփոխումները։ Նրա խոսքով՝ 2022 թվականի համեմատությամբ թանգարանների սեփական եկամուտները գրեթե կրկնապատկվել են՝ կազմելով շուրջ 1,4 մլրդ դրամ: Գործում է միասնական տոմսային էլեկտրոնային համակարգը, որը թափանցիկության և մարկետինգային քաղաքականության նոր ու մեծ հնարավորություններ է տալիս:
Առանձնակի ուշադրության կենտրոնում են հուշարձանները. նախորդ տարի 15 հուշարձանի վերականգնման աշխատանքներ են իրականացվել, որը կրկնակի ավելի է 2023 թ. համեմատ: Նախապատրաստական փուլում են ևս 9 հուշարձանի նորոգման, ամրակայման փաստաթղթերը: Հատուկ ուշադրություն է դարձվում պետականությունը խորհրդանշող հուշարձաններին, որի շրջանակում ներառվել են Բերդկունքի ամրոցը, Հորսի Չեսար Օրբելյանի պալատը:
«Ապրիլի 18-ին Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրն է, և Օրբելյանների վերաբերյալ գիտաժողով է նախատեսված Վայոց ձորի մարզում: Հուշարձանների վերաբերյալ աշխատանքները ենթադրում են նաև անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ստեղծում՝ զբոսաշրջային իմաստով գրավչությունը բարձրացնելու նպատակով»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ ընդգծելով մշակույթի ապակենտրոնացման կարևորությունը՝ որպես պետական քաղաքականության ուղղվածություն:
Նախորդ տարի 9 երաժշտական փառատոներ են կազմակերպվել ավելի քան 73 հազար 600 հանդիսատեսի մասնակցությամբ, անցկացվել է 3 թատերական փառատոն մարզերում՝ 14 հազար հանդիսատեսի ընդգրկմամբ: Թատերահամերգային կազմակերպություններում ներդրվել է ֆինանսավորման նոր մոդել, որն էապես մեծացրել է վարձատրության բարձրացման հնարավորությունները: Նոր մոդելից արդեն օգտվում են Օպերային թատրոնը, Տիկնիկային թատրոնը․ նշված հաստատություններում մինչև 35 տոկոս տարեկան եկամուտների աճ է գրանցվել, որի շնորհիվ մինչև 50 տոկոս աշխատավարձերի բարձրացում է եղել։
Նախորդ տարի առաջին անգամ իրականացվել է մշակույթի ոլորտի հեղինակավոր փառատոների և մրցանակաբաշխությունների մասնակցած և մրցանակի արժանացած մշակույթի գործիչների ամսական դրամական խրախուսման ծրագիրը․ այդ նպատակով արդեն իսկ 52 մլն դրամ է հատկացվել:
Սպորտ
Անդրադառնալով սպորտի ոլորտին՝ Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է՝ թեև նախորդ տարի օլիմպիական ոսկե մեդալ չունեցանք, բայց հայ մարզիկները 384 մեդալ են նվաճել, որոնցում աճել է ոսկե մեդալների մասնաբաժինը՝ 28%-ից դառնալով 32%:
«Հատկապես ուրախացնում է, որ մեդալներից 50-ը կամ 13,8%-ը նվաճել են կանայք: Նախորդ տարի կանանց մասնաբաժինն ընդամենը 5% էր: Վստահ եմ՝ կին մարզիկների հաջողությունները ոգևորում են մյուս կանանց ևս»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է նաև հաշմանդամություն ունեցող մարզիկների գրանցած արդյունքները: Նա տեղեկացրել է՝ տարբեր մարզաձևերում նրանք 37 մեդալ են նվաճել, ընդ որում՝ այնպիսի մարզաձևերից, որտեղ առաջին անգամ ենք հաջողություն ունեցել:
Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է նաև միջազգային խոշոր մարզական մրցաշարեր հյուրընկալելու քաղաքականությանը: 2024 թվականին հաստատվել է Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ մարզամշակութային խաղերը 2027 թ. ՀՀ-ում անցկացնելու հայտը: Ակնկալվում է, որ խաղերը կունենան շուրջ 4 հազար մասնակից՝ ավելի քան 50 երկրից:
Առանձնահատուկ ուշադրության են արժանանում հանրության շրջանում առողջ ապրելակերպի և ֆիզիկական ակտիվության խրախուսմանն ուղղված ծրագրերը: «Վարչապետի գավաթի» շրջանակում 5 խոշոր մրցաշարերին նախորդ տարի ավելի քան 9600 մարդ է մասնակցել՝ 48%-ով ավելի, քան 2023 թվականին: Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է՝ 3 մրցաշարերը վերափոխվել են և արդեն նախատեսված են միայն դպրոցականների համար: Հեծանվավազքի մրցաշարի համար շուրջ 6500 հեծանիվներ են գնվել և բաժանվել դպրոցներին:
Նախարարը նաև անդրադարձել է մարզերում տիպային մարզահամալիրների կառուցման աշխատանքներին, մարզերում գործող լողավազաններում դպրոցականների համար լողի անվճար պարապմունքների ծրագրին և այլն:
Հարցուպատասխան
Պատասխանելով հարցերին՝ նախարարն անդրադարձել է նաև ներառական կրթությանը, դպրոցներում տարածաշրջանային լեզուների ուսուցման արդյունավետությանը, ուսուցիչների ատեստավորմանը, ուսուցիչների թափուր աշխատատեղերի համալրման քաղաքականությանը, տնօրենների գործուղման նոր կարգի նախագծին, ՄԿՈՒ հաստատություններում դասավանդողների ատեստավորման գործընթացին, դպրոցներում մասնագիտական կողմնորոշմանը և այլ հարցերի։ Անդրադարձ է եղել նաև նախադպրոցական կրթական համակարգի մանկավարժական աշխատողների կամավոր ատեստավորմանը և վարձատրության բարելավմանը:

В Национальном Собрании, в рамках отчета о ходе и результатах выполнения Программы правительства РА на 2021-2026 годы за 2024 год, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян представила основные работы за прошлый год в сферах образования, науки, культуры, спорта и молодежной политики.
Перед началом основного отчета министр поздравила всех с Всемирным днем искусства, пригласив посетить Национальную галерею Армении и ознакомиться с обновленной экспозицией, которая начнет работать с 16 апреля.
«На днях завершилась 6-месячная выставка «Богиня-мать. От Анаит к Марии», проведенная совместно с Британским музеем в Музее истории Армении. Она стала самой посещаемой выставкой в истории музея Армении с более чем 55 тысячами посетителей. Это также открыло новые платформы и возможности для музеев. В сентябре в Музее истории Армении откроется совместная выставка с Лувром, также планируется сотрудничество с Берлинским музеем. Национальная галерея Армении, в свою очередь, организует выставку во Франции», - отметила министр.
Результаты и цели
Представляя отчет, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян отметила, что результаты, достигнутые в рамках реализации целей программы Правительства, видны.
«Мы начали программу Правительства в условиях, когда наша страна около шести лет не имела стратегии в сфере образования. Сегодня у нас уже есть эта стратегия, которая осуществляется на протяжении двух лет и приносит ощутимые результаты. Также утверждены стратегии развития культурной и спортивной сфер, которые также находятся в стадии реализации. Причем в сфере спорта стратегия была принята впервые. Это означает, что реализуются не просто отдельные мероприятия, а идет движение по пути стратегического развития этих сфер», - отметила Жанна Андреасян.
Министр также сообщила, что только в 2024 году были приняты три новых фундаментальных закона: «О музеях», «О молодежной политике» и «О профессиональном образовании и обучении». Эти законы являются важнейшими инструментами институционального развития.
Дошкольное образование
По словам Жанны Андреасян, программа правительства стартовала в 2021 году, когда показатель охвата детей в возрасте 3-5 лет в системе дошкольного образования составлял 64,3%. К концу 2024 года этот показатель вырос более чем на 11%, достигнув 75%.
«По сравнению с 2017 годом мы имеем рост в 20%. Если в 2021 году ребенок в среднем проводил в детском саду 1 год, то сейчас это уже более 2 лет. Такое улучшение стало возможным благодаря масштабной программе строительства, реконструкции и ремонта 500 детских садов и яслей. Сегодня в дошкольной системе более 33 тысяч детей-бенефициаров», - отметила министр образования, науки, культуры и спорта.
Улучшение качества образования: прогресс на международных оценочных платформах
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян отметила, что благодаря инициативам в сфере образования улучшились результаты учащихся на различных международных тестированиях и оценочных платформах.
В частности, согласно результатам международного оценивания знаний в области естественных наук и математики (TIMSS), знания по математике у армянских учеников 4-х классов улучшились на 15 баллов по сравнению с результатом 2019 года в 498 баллов. Сейчас Армения с результатом 513 баллов вошла в группу стран с показателями выше среднего. Одновременно уменьшилось количество учеников, не преодолевших минимальный порог по естественным наукам: 82% преодолевают минимальный порог, а 40% – средний.
Также министр отметила, что ежегодное исследование среди более чем 800 детей показало, что навыки молчаливого чтения художественных и научно-популярных текстов, их понимания, анализа и выводов у 10-летних заметно улучшились. Доля учеников с неудовлетворительными результатами снизилась с 47% в 2022 году до 28% в 2024 году. Более половины детей показали результат выше 64,3%, правильно ответив на как минимум 9 из 14 вопросов по прочитанным текстам.
Кроме того, Жанна Андреасян сообщила, что опубликованы результаты двухлетней внешней независимой оценки эксперимента внедрения государственного стандарта общего образования в Тавушской области. За два года образовательные достижения учащихся увеличились на эквивалент 6 месяцев обучения, что в среднем вдвое превышает эффективность изменений стандартов в других странах.
Программы профессионального развития и стимулирования учителей
Министр образования, науки, культуры и спорта затронула результаты программ, направленных на повышение привлекательности профессии учителя. Действовали такие программы, как регулярная и добровольная аттестация учителей, присвоение квалификационных категорий, повышенная оплата труда для учителей, преподающих предметы STEM (наука, технологии, инженерия, математика), а также дополнительные выплаты для учителей школ в сельских поселениях с менее чем 100 учащимися.
Благодаря политике стимулирования в 2024 году в школы пришли около 3300 новых учителей, 16% из которых – мужчины. Около 56% новых учителей начали работу в сельских школах. 32% новых учителей моложе 30 лет, 39% находятся в возрасте от 31 до 40 лет. Это свидетельствует о том, что профессия педагога становится перспективной для молодых специалистов.
300 школ, 500 детских садов, STEM-лаборатории
Жанна Андреасян подчеркнула важность улучшения образовательной среды и представила ход программы «300 школ, 500 детских садов». По ее словам, на данный момент 319 учреждений находятся на различных стадиях реализации программы, а работы уже завершены в 45 учреждениях. В этом году завершатся работы еще в 90 учреждениях, которые ремонтируются и строятся.
«Кроме этих масштабных капитальных работ, в прошлом году в более чем 500 школах были проведены ремонтные работы на сумму около 800 миллионов драмов. 541 учреждение оснащено лабораториями биологии, географии, физики, химии и информационных технологий, что вдвое больше показателей предыдущего года», — отметила министр.
Высокая стипендия для студентов колледжей и училищ по приоритетным специальностям
Касаясь сферы начального и среднего профессионального образования, Жанна Андреасян сообщила, что внедрена новая система предоставления стипендий по приоритетным специальностям в размере 50 тысяч драмов ежемесячно. Также внедрена система компенсации транспортных расходов. Она отметила, что показатель приема в учреждения ПОО (начального и среднего профессионального образования) в 2024 году увеличился на 11,4% по сравнению с предыдущим годом, достигнув около 15 тысяч учащихся. В колледжах сейчас обучается более 45 тысяч студентов, причем значительный рост наблюдается именно по направлениям стипендиальных программ. На 2024 год программы дуального обучения осуществляются в 20 учреждениях ПОО по 27 специальностям. Министр также сообщила, что в прошлом году впервые организованы процессы повышения квалификации и аттестации педагогов, преподающих в учреждениях ПОО, по четырем направлениям – ювелирное дело, сельское хозяйство, информационные технологии и кулинарное искусство. 89% преподавателей и мастеров, прошедших аттестацию, удвоили свою оплату труда.
Стимулирование STEM-направлений в высшем образовании
Касаясь работы в сфере высшего образования, министр Жанна Андреасян сообщила, что в рамках нового закона «О высшем образовании и науке» будут проводиться системные реформы.
«На уровне вузов наши внедренные программы также работают достаточно эффективно», - отметила Жанна Андреасян. Она добавила, что в прошлом году в университеты поступили 10 720 студентов, что составляет 52,3% выпускников старших школ.
Из 2 096 мест, предусмотренных на 2024-2025 учебный год с полной компенсацией платы за обучение от государства, 1 264 места выделены для природно-математической (STEM) области, что составляет 61% от общего числа мест по государственному заказу. Министр также отметила, что продолжилась программа стимулирования студентов, обучающихся по педагогическим STEM-направлениям, предоставлением ежемесячной стипендии в размере 70 000 драмов. В 2024-2025 учебном году в университеты поступили 304 студента, что примерно на 20% больше, чем в предыдущем учебном году. Данная политика в 2024 году распространилась также на специальности аграрной сферы.
Академический городок
Жанна Андреасян отметила, что приоритетным проектом государства в сфере высшего образования является создание академгородка, в рамках которого проводятся масштабные подготовительные работы. В частности, уже готова концепция генерального плана, началась разработка проекта транспортной мобильности академгородка в сотрудничестве с международными партнерами, разрабатывается стратегическая рамка градостроительного развития и другие мероприятия.
Министр также сообщила, что в рамках процесса объединения вузов и научно-исследовательских организаций созданы рабочие группы по направлениям – технологическое, образование, искусство, офицерское, классическое и медицинское. По каждому направлению привлечены авторитетные международные университеты-партнеры, в частности: в области искусства – Университет искусств Лондона, в области образования – Институт образования Лондонского университетского колледжа, в области технологий – Мюнхенский технический университет.
Наука
Министр Жанна Андреасян подчеркнула, что работы, проводимые в сфере науки, способствуют созданию международно конкурентоспособной научной базы. Она сообщила, что за последние годы увеличилось количество публикаций в международных научно-информационных базах данных, что стало историческим достижением. В рамках программы ЕС «Горизонт Европа» по исследованиям и инновациям к концу 2024 года Армения подала 144 заявки, что вдвое больше по сравнению с прошлым годом. Также подписано еще 7 договоров на финансирование, доведя их общее число до 17 с общим бюджетом около 7,6 млн евро, что превышает бюджет предыдущего года в 2,4 раза.
«В период 2014-2020 годов мы платили больше членских взносов, чем могли привлечь средств для научных исследований через заявки наших ученых», - отметила министр и затронула тему повышения зарплат в сфере науки, которые увеличились на 105-300%. Кроме того, добавлены выплаты за тематические исследования, что с 2022 года приводит к ежегодному росту числа научных сотрудников. Наука становится особенно привлекательной для молодежи.
Культура
Министр Жанна Андреасян выделила реформы, проведенные в музейной сфере. По ее словам, собственные доходы музеев в 2022 году практически удвоились, составив около 1,4 млрд драмов. Введена единая электронная билетная система, которая открывает новые возможности для прозрачности и маркетинговой политики.
Особое внимание уделено памятникам. В прошлом году были проведены реставрационные работы 15 памятников, что в два раза больше по сравнению с 2023 годом. Подготовлены документы для реставрации и укрепления еще 9 памятников. Особое внимание уделяется памятникам, символизирующим государственность, таким как крепость Бердкунк и дворец Орбелянов в Хорсе.
«18 апреля – Международный день памятников и достопримечательных мест, и в области Вайоц Дзор запланирована конференция, посвященная Орбелянам. Работа по памятникам также предполагает создание необходимых инфраструктур для повышения туристической привлекательности», - отметила Жанна Андреасян, подчеркнув важность децентрализации культуры как направления государственной политики.
В прошлом году проведено 9 музыкальных фестивалей с участием более 73600 зрителей, а также 3 театральных фестиваля в регионах, охвативших 14 тысяч зрителей. В театрально-концертных организациях введена новая модель финансирования, которая значительно увеличила возможности повышения заработной платы. Этой моделью уже пользуются Оперный театр и Кукольный театр, где зафиксирован годовой рост доходов до 35%, что позволило увеличить зарплаты до 50%.
Впервые в прошлом году реализована программа ежемесячного денежного поощрения культурных деятелей, участвовавших и получивших награды на престижных фестивалях и конкурсах. На эту цель уже выделено 52 млн драмов.
Спорт
Обсуждая достижения в сфере спорта, Жанна Андреасян подчеркнула, что, хотя в прошлом году не было завоевано олимпийское золото, армянские спортсмены выиграли 384 медали, причем доля золотых медалей увеличилась с 28% до 32%.
«Особенно радует, что 50 медалей, или 13,8%, завоеваны женщинами. В прошлом году доля женщин составляла всего 5%. Я уверена, что успехи женщин-спортсменок вдохновляют других женщин», - отметила Жанна Андреасян.
Министр также выделила достижения спортсменов с инвалидностью, которые завоевали 37 медалей в различных видах спорта, включая те, в которых успех был достигнут впервые.
Она затронула вопрос политики приема крупных международных спортивных соревнований. В 2024 году была утверждена заявка на проведение 10-х спортивно-культурных игр Франкофонии в Армении в 2027 году. Ожидается участие около 4 тысяч спортсменов из более чем 50 стран.
Особое внимание уделяется программам, направленным на поощрение здорового образа жизни и физической активности среди населения. В рамках «Кубка премьер-министра» в пяти крупных турнирах приняли участие более 9600 человек, что на 48% больше, чем в 2023 году. Жанна Андреасян также отметила, что три турнира были реорганизованы и теперь предназначены исключительно для школьников. Для велосипедного турнира было закуплено и распределено по школам около 6500 велосипедов. Кроме того, министр рассказала о строительстве типовых спортивных комплексов в регионах, а также о программе бесплатного обучения плаванию для школьников в действующих бассейнах.
Вопросы и ответы
Отвечая на вопросы, министр коснулась ряда важных тем: инклюзивного образования, эффективности преподавания региональных языков в школах, аттестации учителей, политики заполнения вакантных должностей педагогов, нового проекта порядка командирования директоров, процесса аттестации преподавателей в учреждениях ПОО, профессиональной ориентации в школах и других вопросов. Также был затронут вопрос добровольной аттестации педагогических работников системы дошкольного образования и повышения их заработной платы.