Տալլինի էստոնական «Ռաաննիկու» մանկապարտեզում մարտ ամիսը նվիրված էր Հայաստանին, հայկական մշակույթի և ավանդությունների հետ ծանոթացմանը: Մարտի 22-ին մանկապարտեզում կայացավ փոքրիկ միջոցառում, որին մասնակցեց Էստոնիայի Տալլին քաղաքի «Մաշտոց» հայկական կիրակնօրյա դպրոցի երեխաները:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում է «Մաշտոց» կիրակնօրյա դպրոցի տնօրեն Ջաննա Շահբազյանը, մանկապարտեզի սաները (3-7 տարեկան) ու աշխատակազմը մեծ լրջությամբ ու պատասխանատվությամբ էին պատրաստվել միջոցառմանը: Դպրոցի ամեն մի անկյունում հայկական շունչ էր նկատվում: Բոլոր խմբերում տեղ էին գտել երեխաների ձեռքերով պատրաստված հայկական «Եռագույններն» ու «Արարատները», ցուցադրված էին հայկական զինանշանները:
Մանկապարտեզի աշխատակցուհի, մեր հայրենակից Լիլիթ Մազմանյանի շնորհիվ՝ հայերենից էստոներեն էին թարգմանվել «Կաքավիկ» և «Արև, արև, ե՛կ, ե՛կ» երգերը, որոնք էստոներեն ներկայացվեցին մանկապարտեզի, իսկ հայերեն՝ «Մաշտոց» դպրոցի երեխաների կատարմամբ: Հայերեն արտասանվեց «Ծիտիկ, ծիտիկ» բանաստեղծությունը:
«Մաշտոցի» սաները երգերով, պարերով, անցկացրած հայկական պարաի վարպետության դասով՝ գրավեցին ներկաների հետաքրքրությունը: Մանկապարտեզի փոքրիկներն իրենց դաստիարակների հետ պարեցին նաև «Միասնության շուրջպարը», որին միացան բոլորն ու հայկական ջերմությամբ ու եռանդով եզրափակեցին միջոցառումը:
Հավելենք նաև, որ հայկական միամսյակում իր ուրույն տեղն ուներ նաև հայկական գաթան, որի համտեսումը տեղի ունեցավ միջոցառման ավարտին:
«Սիրելի՛ գործընկերներ, ուզում եմ կիսվել մի մտորումով: Իմ դասարանում ունեմ աշակերտ, ով ունի կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք (ԿԱՊԿՈՒ): Խմբային աշխատանքների ժամանակ ես միշտ փորձում եմ նրան վստահել կոնկրետ «թվային դերեր»…
«Հարգելի՛ գործընկերներ, իմ 4-րդ դասարանի 32 աշակերտների հետ աշխատելիս ես հաճախ եմ օգտագործում LearningApps ,Google Forms հարթակները: Դրանք անփոխարինելի են նյութը տեսանելի և խաղային դարձնելու համար: Սակայն վերջերս ինձ մոտ…
Վերջին տարիներին հաճախ կարելի է լսել, որ ավանդական դասավանդումը «այլևս չի աշխատում»: Ոմանք պնդում են, որ ուսուցիչակենտրոն մոտեցումը խոչընդոտում է սովորողների ստեղծագործական և քննադատական մտածողության զարգացմանը: Մյուսները, հակառակը, համոզված են,…
Բոլորս էլ գիտենք, որ ուսուցչի սովորական աշխատանքային օրը բավականին հագեցած և բազմաբնույթ է, այն չի սահմանափակվում միայն դասավանդմամբ: Շատ հաճախ շարունակվում է դպրոցական ժամերից դուրս և պահանջում է մեծ նվիրում,…

Kindergarten in Estonia’s Tallinn hosted month-long events devoted to Armenia
Throughout March, the Raanniku Kindergarten in the Estonian city of Tallinn hosted events devoted to Armenia, as well as Armenian culture and traditions. On 22 March, the Kindergarten hosted a short event that featured performances by the children of the Mashtots Armenian Sunday School in Tallinn.
As reported Director of Mashtots Armenian Sunday School Janna Shahbazyan to Hayern Aysor, the children aged 3-7 and the staff had treated the rehearsals for the event very seriously and had prepared well. One could feel the air of Armenia and the Armenians at every corner of the school. The children’s handmade “Armenian tricolor flags” and “Mount Ararats” and Armenian coats-of-arms could be seen everywhere.
One of the representatives of the Kindergarten, Lilit Mazmanyan had helped translate the Armenian songs “Kaqavik” (Little Partridge) and “Arev , Arev, Yek, Yek” (Come, Sun) into Estonian, and the songs were performed by the children of the Kindergarten in Estonian and by the children of Mashtots Armenian Sunday School in Armenian. The Armenian children recited the Armenian poem “Tsitik, Tsitik” (Little Bird, Little Bird).
The children of Mashtots Armenian Sunday School attracted the attention of the attendees with their songs, dances and master class devoted to Armenian dances. The children of the Kindergarten and their nannies also performed the Armenian Unity Round-Dance and were joined by the attendees. The event ended in a warm atmosphere.
Let us also add that the Armenian gata was also served during the month-long events, and the attendees of this event tasted the gata at the end of this event.