«Զվարթնոց» օդանավակայանում այս գիշեր դիմավորել են Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն Արթուր Դավթյանին և սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի մյուս անդամներին, որոնք Գերմանիայում, ապա Դոհայում մասնակցում էին առանձին գործիքների աշխարհի գավաթի խաղարկության փուլերին:
Երկու փուլերի արդյունքում Դավթյանը երկու ոսկե մեդալ է նվաճել հենացատկում:
«Տարին լավ եմ սկսել: Աշխարհի գավաթի երրորդ՝ Բաքվում կայանալիք փուլին չենք մասնակցի, իսկ չորրորդ փուլը տեղի կունենա Կահիրեում. ամեն ինչ կանեմ՝ այնտեղ ևս ոսկե մեդալ նվաճելու համար: Առաջիկայում շատ լուրջ մրցում ունենք՝ Թուրքիայում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությունը: Պետք է լավ պատրաստվենք և փորձենք մեդալներով վերադառնալ»,- օդանավակայանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Արթուր Դավթյանը:
Նշենք՝ Դոհայում Արթուր Դավթյանի պարգևատրման արարողությանը մասնակցել է նաև Հայաստանի մարմնամարզության ֆեդերացիայի նախագահ Գագիկ Վանոյանը:
Եվս երկու մեդալ հայ մարմնամարզիկները նվաճել էին Գերմանիայում. երիտասարդ մարմնամարզիկ Գագիկ Խաչիկյանը նժույգթափերի վարժությունում գրավել էր երկրորդ տեղը՝ եզրափակչում վաստակելով 14.833 միավոր, իսկ Արթուր Ավետիսյանը բրոնզե մեդալ էր նվաճել օղակների վարժությունում՝ 14.533 միավորով։ Ինչ վերաբերում է Դոհայում անցկացված մրցումներին, ապա Արթուր Ավետիսյանն ու Վահագն Դավթյանը օղակների վարժության եզրափակչում զբաղեցրել են համապատասխանաբար 4-րդ և 7-րդ հորիզոնականները:
Գագիկ Խաչիկյանը նժույգթափեր վարժության որակավորման փուլում 14,133 միավոր է վաստակել և զբաղեցրել 10-րդ տեղը: Նույն վարժության որակավորման փուլում Հարություն Մերդինյանը 13,500 միավորով գրավել է 21-րդ տեղը: Երկու մարմնամարզիկն էլ դուրս չեն եկել եզրափակիչ:
Աշխարհի գավաթի խաղարկությունը վարկանիշային է աշնանը Բելգիայում անցկացվելիք աշխարհի առաջնության համար, որի ընթացքում կխաղարկվեն Փարիզի Օլիմպիական խաղերի ուղեգրեր։
Սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականն աշխարհի գավաթի խաղարկության փուլերին մասնակցում էր մարզիչներ Սոս Սարգսյանի և Հայկ Նազարյանի գլխավորությամբ: Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանն ընդգրկված էր մրցաշարի մրցավարական թիմում:
Աշխարհի գավաթի երրորդ փուլը տեղի կունենա Բաքվում, որին Հայաստանի հավաքականը չի մասնակցի։
Սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականը նախապատրաստվում է ապրիլի 11-16-ը Թուրքիայի Անթալիա քաղաքում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը: