ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 19-20-ը պաշտոնական այցով գտնվել է Փարիզում: Նախարար Լևոն Մկրտչյանը Փարիզում հանդիպել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի կրթության գծով տեղակալ Քիան Տանգի հետ, որին մասնակցել են Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը, դեսպանության առաջին քարտուղար Օլգա Դավթյանը և ԿԳ նախարարի միջազգային համագործակցության գծով խորհրդական Արայիկ Նավոյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «ՄԱԿ-ի կայուն զարգացում 2030» օրակարգի կրթությանը վերաբերող բաղադրիչի` «Կրթություն-2030» հիմնարար փաստաթղթի շրջանակում Հայաստանի կրթության համակարգի զարգացմանն ուղղված նախաձեռնություններին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից օժանդակության հեռանկարները: Նշվել է, որ «Կրթություն-2030» հիմնարար փաստաթղթի գործողությունների ծրագրի նպատակն է մինչև 2030 թվականն աշխարհում ունենալ հավասարապես մատչելի, ներառական, որակյալ կրթություն բոլորի համար, ներառյալ` շարունակական կրթությունը: Լևոն Մկրտչյանը ներկայացրել է Հայաստանի կրթության ոլորտի` «Կրթություն-2030» հիմնարար փաստաթղթի գործողությունների ծրագրի նպատակներին համահունչ զարգացման առաջնահերթությունները և դրանց իրականացմանն ուղղված նախագծերը: Մասնավորապես նշվել է, որ ՀՀ Նախագահի հանձնարարությամբ վեցամսյա ժամկետում մշակվելու է բարձրագույն կրթության զարգացման ծրագիրը: Հանրակրթության ոլորտի առաջնահերթություններից ընդգծվել է հեռավար կրթության համակարգի զարգացման, տեխնոլոգիական և մաթեմատիկական կրթության ընդլայնման կարևորությունը: Քիան Տանգն իր հերթին կարևորել է նախարարի այցը` Հայաստանի կրթության զարգացման առաջնահերթությունները և դրանց աջակցելուն ուղղված նախագծերը քննարկելու, ինչպես նաև կրթության ոլորտի հայաստանյան փորձին ծանոթանալու տեսակետից: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի կրթության գծով տեղակալը պատրաստակամություն է հայտնել օժանդակել կրթության զարգացմանն ու բարեփոխումներին ուղղված հայաստանյան նախագծերին: Մասնավորապես, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել սեղմ ժամկետում իրականացնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի աջակցությամբ սկսված Հայաստանի բարձրագույն կրթության զարգացման 2017-2030թթ. ռազմավարական ծրագրի մշակումը և սերտորեն աշխատել կրթության ոլորտում տեղեկատվական տեխնոլոգիանների` Մոսկվայում տեղակայված ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ինստիտուտի հետ:

ЮНЕСКО поддержит проекты РА, направленные на развитие образования
Возглавляемая под руководством Министра образования и науки РА Левона Мкртчяна делегация 19-20 марта официальным визитом находилась в Париже, где Министр Левон Мкртчян встретился с Помощником генерального директора ЮНЕСКО по вопросам образования Киан Тангом. На встрече приняли участие Чрезвычайный и полномочный посол РА во Франции  Виген Читечян, Первый секретарь  Посольства Ольга Давтян и Советник Министра образования и науки РА по вопросам международного сотрудничества Арайик Навоян.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы содействия ЮНЕСКО, направленные на развитие образовательной системы Армении в рамках  основополагающего документа «Кртутюн-2030» («Образование-2030»), компонента, относящегося к регламенту образования «Устойчивое развитие ООН 2030».
Отмечалось, что цель программы действий основополагающего документа «Кртутюн-2030» до 2030 года  -  иметь для всех в мире в равной степени доступное и качественное инклюзивное образование, включая непрерывное образование. Левон Мкртчян представил предложения развития в соответствии с целями программы действий основополагающего документа «Кртутюн-2030» - образовательной сферы Армении, а также проекты, направленные на их реализацию. В частности, было отмечено, что по Поручению Президента РА в шестимесячный срок будет разработана программа развития высшего образования. Среди приоритетов общеобразовательной сферы придана важность расширению технологического и математического образования, развитию дистанционной образовательной системы.
Киан Танг в свою очередь высоко оценил визит Министра с точки зрения приоритетов  развития образования Армении и обсуждения проектов, направленных на их содействие, а также ознакомления с армянским опытом образовательной сферы. Помощник генерального директора ЮНЕСКО по вопросам образования  выразил  готовность содействовать армянским проектам, направленным на развитие образования и реформирование. В частности, была достигнута договоренность в кратчайшие сроки разработать стратегическую программу развития высшего образования Армении 2017-2030гг., начавшую под содействием ЮНЕСКО, и тесно работать с Институтом ЮНЕСКО по информационным технологиям в образовании в Москве.