ՀՀ կառավարության տան նիստերի դահլիճում այսօր բացվել է «Կրթություն XXI դար» միջազգային մասնագիտացված եռօրյա ցուցահանդեսը, որի կազմակերպիչներն են «Ինտեր էքսպո» ցուցահանդեսային ընկերությունը և Երևանում Ռուսաստանի գիտության և մշակույթի կենտրոնը: Ցուցահանդեսն անցկացվում է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության աջակցությամբ:
Ողջունելով ցուցահանդեսի մասնակիցներին՝ ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը նշել է, որ այն մեծ ավանդույթներ և տասնամյակների պատմություն ունեցող ցուցահանդես է: «Նման միջոցառումների շնորհիվ կարողանում ենք հստակեցնել մեր առաջնահերթությունները, հասարակությանը ներկայացնել մեր կրթական ծրագրերը, արդի տեխնոլոգիաները, ինչպես նաև հասկանալ կրթական հիմնական ուղղություննները և փորձել միջազգային չափանիշներին համընթաց ծրագրեր իրականացնել: Այս ցուցահանդեսի ընթացքում հնարավորություն ունենք երկու ուղղությամբ աշխատել՝ նախ ցուցադրել մեր կրթական արտադրանքը, հասկանալ՝ ինչ աստիճանի վրա է այն գտնվում, ապա նաև առիթ ստեղծել՝ ծանոթանալու ՌԴ բուհերի առաջավոր փորձին և կիրառել այն, ինչպես նաև համագործակցության նոր եզրեր գտնել»,-նշել է նախարարը՝ շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատանը՝ համատեղ արդյունավետ աշխատանքի համար: «Ազգային կրթական համակարգերը կարող են ուժեղանալ և որակ արձանագրել՝ միայն քաղաքակրթական մեծ դաշտերում աշխատելու ընթացքում»,-ընդգծել է նախարարը:
Միջոցառման մասնակիցներին ուղերձ էր հղել նաև ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանը. «Ժամանակակից աշխարհում կրթությունը համարվում է երկրի տնտեսական զարգացման կարևոր բաղադրիչներից մեկը, իսկ կրթության արտահանումը՝ կարևոր գործոն՝ երկրի մրցունակության բարձրացման տեսանկյունից: Ռուսաստանի կրթական քաղաքականության մեջ տվյալ գործընթացը կարևոր դեր է խաղում: Այդ պատճառով մենք կարևորում ենք կրթության ոլորտում ՌԴ և ՀՀ արդյունավետ համագործակցությունն ինչպես ավանդական և այնպես էլ նոր համատեղ ծրագրերի իրականացման և ուսանողների շարժունության մեծացման ուղղությամբ»,-մասնավորապես նշված էր դեսպանի ուղերձում:
Առաջին անգամ «Կրթություն XXI դար» ցուցահանդեսի շրջանակներում Հայաստանի պատմական արխիվը առանձին տաղավարներով ներկայացրել է Հայաստանի և Ռուսաստանի 19-20-րդ դարերի աշխարհիկ և հոգևոր կրթությանն առնչվող եզակի փաստաթղթեր: Ցուցահանդեսի ընթացքում Երևանում Ռուսաստանի գիտության և մշակույթի կենտրոնն իր հերթին ներկայացրել է ՌԴ առաջատար բուհերում անվճար ուսանելու ծրագիր, ինչպես նաև անցկացրել ավելի քան 200 դիմորդների մրցութային ընտրություն՝ կրթական բոլոր մակարդակներում 2017-18 ուս տարում սովորելու համար:
Նշենք, որ այս տարի «Կրթություն XXI դար» ցուցահանդեսին մասնակցում է ավելի քան 50 կազմակերպություն՝ բուհեր, քոլեջներ, ուսումնարաններ, ինչպես նաև հետբուհական կրթական բազմաթիվ ծրագրեր ներկայացնող հաստատություններ, այդ թվում՝ 10-ից ավելի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ՌԴ-ից: Ցուցահանդեսին մասնակից ընկերությունները դիմորդներին կներկայացրեն ուսհաստատություններում ընդունելության կանոնների, կրթական արտոնությունների, քննությունների և այլ հարցերի վերաբերյալ տեղեկատվություն: Այցելուները կծանոթանան ազգային և միջազգային փորձին, կրթական, գիտական, տեղեկատվական միջավայրի ստեղծման մոտեցումներին: Բացի հիմնական մասնագիտությունից, աշակերտները և ուսանողները կարող են ընտրել լրացուցիչ կրթության տարբերակներ՝ դասընթացներ լեզվի կենտրոններում, քննությունների նախապատրաստական դասընթացներ, կրթական ծրագրեր արտերկրում: Ցուցահանդեսն իր աշխատանքները կշարունակի մինչև մարտի 3-ը:
Շարադրությունը և փոխադրությունը հայոց լեզվի ուսուցման կենտրոնական միջոցներ են, որոնք օգնում են զարգացնել աշակերտների համակարգված մտածողությունը, ստեղծագործական կարողությունները և արտահայտչամատուցողական հմտությունները: Շարադրությունը սովորողների մտքերը կազմակերպելու և գաղափարները կառուցված ձևով ներկայացնելու…
Հարգելի գործընկերներ,այսօր ուզում եմ քննարկել մի շատ կարևոր հարց,որը հաճախ տալիս ենք ինքներս մեզ <<Խրախուսել ,թե Պատժել>> ծուլացող աշակերտներին: Խրախուսանքը որպես դասավանդման մեթոդ Ես փորձում եմ իմ 3րդ դասարանի աշակերտին…
Ողջույն բոլորին: Այսօր շատ է խոսվում այն մասին, որ մարդիկ քիչ են կարդում, իսկ հայ հեղինակներին՝ առավել ևս: Բայց մյուս կողմից՝ տեսնում ենք գրքի փառատոնների հերթերն ու նոր անունների հայտնությունը:…
ՀՄՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ՈՐՈՆՔ ՁԵՎԱՎՈՐՎՈՒՄ ԵՆ ՏԵԽՆՈԼՈԳԻԱ ԱՌԱՐԿԱՅԻ ԴԱՍԱԺԱՄԻՆ ԽԱՌԱՏԱՅԻՆ ԵՎ ՖՐԵԶԵՐԱՅԻՆ ՀԱՍՏՈՑՆԵՐ ԿԻՐԱՌԵԼՈՎ 1. Գործնական հմտությունների ձևավորում Հաստոցների օգտագործումը հնարավորություն է տալիս սովորողներին տեսական գիտելիքները կիրառել գործնականում: Նրանք սովորում են նյութերի…

Открылась международная специализированная выставка «Образование XXI век»
Сегодня в зале заседаний Дома Правительства РА открылась международная специализированная  трехдневная  выставка, организаторами которой являются выставочная компания  «Интер экспо» и  Российский центр науки и культуры в Ереване. Выставка проходит при поддержке Министерства образования и  науки РА.
Поприветствовав участников выставки, Министр образования и науки РА Левон Мкртчян отметил, что данная выставка имеет великие традиции и насчитывающую десятилетия историю. «Благодаря подобным мероприятиям, мы можем уточнить наши приоритеты, представить обществу наши образовательные программы, современные технологии, а также понять основные направления в сфере образования и попробовать в соответствии с международными стандартами  реализовать программы. В ходе этой выставки имеем возможность работать в двух направлениях: прежде всего,  представить наш образовательный продукт, понять на какой ступени  он находится, и после этого создать повод для ознакомления с передовым опытом российских вузов и использовать его, а также найти новые рамки сотрудничества», - сообщил Министр, выразив благодарность Посольству РА в РФ для совместной эффективной работы: «Национальные образовательные системы могут усиливаться и обеспечивать качество лишь в пределах тех работ, которые проходят в больших полях цивилизации», - подчеркнул глава образовательного и научного ведомства РА.
К международным участникам своим посланием обратился также Чрезвычайный и полномочный посол РФ в Армении Иван Волынкин: «В современном мире образование считается важнейшим элементом экономического развития страны, а экспорт образования – важный фактор с точки зрения повышения конкурентоспособности страны. В образовательной политике России данный процесс играет важную роль. Поэтому мы придаем важность эффективному  российско-армянскому сотрудничеству  в образовательной сфере в контексте реализации как традиционных, так и новых совместных программ и усиления уровня мобильности студентов»,  - отмечается в послании российского посла.
Впервые в рамках выставки «Образование XXI век» Национальный архив Армении представит отдельными стендами уникальные документы, рассказывающие об истории развития светского и духовного образования в Армении и России. В ходе выставки в Ереване Российский центр науки и культуры в Ереване в свою очередь представил программы с бесплатным образованием в передовых вузах РФ и провел конкурсный выбор среди более чем 200 претендентов для получения обучения на всех уровнях образования 2017-2018 учебного года.
Отметим, что в международной специализированной выставке «Образование XXI век»  участвует свыше 50 организаций: вузов, колледжей, училищ, а также учреждений, представляющих множество послевузовских образовательных программ, включая более чем 10 вузов из России.  Представители вузов ознакомят посетителей выставки с правилами приема, льготами на обучение, а также возможностью получить дополнительное образование: занятия в языковых школах, уроки по подготовке к ЕГЭ и образовательные программы за рубежом. Кроме этого, будут организованы семинары и круглые столы по вопросам образования.