Բասկետբոլի Հայաստանի կանանց Մ20 տարեկանների, Մ16 տարեկանների և տղամարդկանց Մ16 տարեկանների հավաքականները մասնակցում են Եվրոպայի առաջնություններին:
Կանանց Հայաստանի Մ20 տարեկանների հավաքականը Սկոպյեում անցկացվող Եվրոպայի առաջնության B դիվիզիոնի B ենթախմբի առաջին խաղում 49-46 հաշվով հաղթել է Վրաստանի հավաքականին: Սա հավաքականի պատմության մեջ առաջին հաղթանակն էր B դիվիզիոնում:
Երկրորդ խաղում կանանց Մ20 հավաքականը 40-102 հաշվով զիջել է Իսրայելի հավաքականին:
Հուլիսի 13-ին Հայաստանի հավաքականը խմբային փուլի վերջին հանդիպումը կանցկացնի՝ մրցելով Գերմանիայի ընտրանու հետ։ Գերմանացիները մինչ այս 63:65 հաշվով պարտվել են Իսրայելին, 105:35 հաշվով էլ հաղթել են Վրաստանին։
Խմբում առաջին երկու տեղերը զբաղեցրած թիմերը դուրս կգան քառորդ եզրափակիչ։
Եվրոպայի առաջնության B դիվիզիոնի B ենթախմբի հանդիպումները կտևեն մինչև հուլիսի 17-ը: Սուրեն Արզումանյանի գլխավորությամբ Սկոպյե են մեկնել Մերի Գրիգորյանը, Լուսինե Տիտանյանը, Մարիամ Վիրաբյանը, Շուշան Դանիելյանը, Նառա Զեյնալյանը, Սոֆյա Հակոբյանը, Դիանա Սարյանը, Նարէհ Ավակիանը, Անի Մկրտչյանը և Մանե Շահինյանը:
Մարզչական շտաբում ընդգրկված է նաև Նարեգ Ավեդիքիանը:
Կանանց Մ16 տարեկանների հավաքականն Ալբանիայի Կորչե քաղաքում մասնակցում է հուլիսի 12-ից 17-ն ընթացող Եվրոպայի առաջնության C դիվիզիոնի B ենթախմբի հանդիպումներին։