Զալցբուրգի համալսարանն Արցախի մշակութային-հոգևոր ժառանգության ուսումնասիրության համար դրամաշնորհներ է սահմանել
Հուլիսի 8, 2022
Մշակութային լուրեր Սփյուռքի լրատու
Ավստրիայի Զալցբուրգի համալսարանի քրիստոնեական արևելքի ուսումնասիրությունների կենտրոնի հայագիտության բաժինը բաժնի վարիչ, հայագետ Ժասմին Դում-Թրագուտի նախաձեռնությամբ կրթաթոշակներ է սահմանել Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգությունն ուսումնասիրող հետազոտողների համար:
2022 թվականի կրթաթոշակային նոր ծրագրի նպատակն է խրախուսել երիտասարդ հետազոտողներին՝ ուսումնասիրելու Արցախի մշակույթի և արվեստի պատմությանը վերաբերող թեմաները՝ առանձնահատուկ շեշտադրելով նյութական և ոչ նյութական մշակութային ժառանգությանը վերաբերող հարցերը։
Կրթաթոշակի առավելագույն գումարը 3000 եվրո է: Դրամաշնորհի շրջանակում հնարավոր է կազմակերպել նաև կարճաժամկետ կացություն Զալցբուրգում։
«Արցախի մշակութային հոգևոր ժառանգության վրա կենտրոնացած հայագիտական ​​հետազոտությունների դրամաշնորհների» հայտերի ընդունման ժամկետը մեկնարկել է հուլիսի 1-ից, իսկ վերջնաժամկետը 2022 թվականի հոկտեմբերի 1-ն է։
Հետազոտությունների շրջանակն ընդգրկում է հետևյալ թեմաները.
• Հայագիտության ցանկացած բնագավառ (լեզու, պատմություն, մշակույթ, արվեստ, աստվածաբանություն, ազգագրություն, հնագիտություն և այլն)՝ կենտրոնանալով Արցախի մշակութային-հոգևոր ժառանգության վրա և շեշտադրելով միջառարկայական մեթոդներն ու մոտեցումները: Հատկապես ողջունելի են հայագիտության հետևյալ ուղղությունները՝ ընդհանուր, պատմական և համեմատական ​​լեզվաբանություն, տարածքային լեզվաբանություն, կոնտակտային լեզվաբանություն, բարբառագիտություն, ազգագրություն, արվեստ և ճարտարապետություն, ձեռագիր ուսումնասիրություններ (կոդիկագիտություն), հնագիտություն, միջնադարյան պատմություն, վաղ ժամանակակից պատմություն, աստվածաբանություն, կրոնագիտություն և ոլորտին սերտորեն կապված այլ առարկաներ:
• Նախագծերը պետք է հիմնված լինեն հիմնարար հետազոտության, արխիվային կամ դաշտային աշխատանքի, ինչպես նաև արդի գիտական ​​մոտեցումների ու տեսությունների վրա:
• Նախագծերը պետք է ունենան հստակ արդյունք՝ գիտական ​​հրապարակման տեսքով:
• Դիմումի լեզուն պետք է լինի անգլերենը: Ծրագրի արդյունք(ներ)ը նույնպես պետք է գրված լինի անգլերեն կամ ցանկացած արևմտյան լեզվով: Նախագիծն ինքնին կարող է լինել հայերեն կամ այլ լեզվով (օրինակ՝ ռուսերեն, գերմաներեն, իտալերեն և այլն):
Կրթաթոշակային ծրագրին կարող են դիմել վերոհիշյալ առարկաների մինչև 35 տարեկան և արդեն իսկ գիտական ուսումնասիրության փորձ ունեցող շրջանավարտները, մագիստրոսներն ու ասպիրանտները:
Անհրաժեշտ փաստաթղթերի հետ պետք է ներկայացնել նաև ծախսերի բաշխման, ժամանակացույցի, աշխատանքային պլանի, ինչպես նաև հետազոտության հայեցակարգի վերաբերյալ տեղեկություններ:
Պայմանների և պահանջների մասին հավելյալ տեղեկությունների համար այցելել Հայագիտական ​​ուսումնասիրությունների կենտրոնի գլխավոր էջ՝ https://www.plus.ac.at/zeco-zentrum-zur-erforschung-des-christlichen-ostens
• Թվային էթիկա և հուզական բանականություն. Ինչպես կերտել ստեղծարար անհատ
Թեմայի հեղինակ՝ *ԱՐՄԻԿ*
Թեմա՝ Թվային էթիկա և հուզական բանականություն. ինչպես կերտել ստեղծարար անհատ տարրական դպրոցում Ողջույն, հարգելի՛ գործընկերներ, կրթության նվիրյալներ: Որպես տարրական դասարանների մանկավարժներ՝ մենք այսօր կանգնած ենք մի կարևոր շեմին, որտեղ ավանդական…
• Մաթեմատիկայի կապը տեխնոլոգիայի հետ
Հարգելի գործընկերներ, այսօր ուզում եմ ներկայացնել մաթեմատիկայի կապը մյուս ուսումնական առարկաների հետ: Չկա ուսումնական որևէ առարկա, որ դասավանդվի մյուս ուսումնական առարկաներից առանձնացված:Բոլոր գիտություններն էլ կապված են միմյանց հետ և փոխադարձ…

The Armenian studies Division at the University of Salzburg Center for the Study of the Christian East launches a new scholarship category in spring 2022, the ‘Research Grants for Armenian Studies focussing on the cultural-spiritual heritage of Artsakh.’
The goal is to encourage young researchers to study topics related to the cultural and art history of Artsakh, with particular emphasis on the material and immaterial cultural heritage. The maximum amount to be applied for is EUR 3,000.
Close cooperation with the Armenian Studies Division in Salzburg is desired and would be much appreciated; short-term stays in Salzburg can be organised within the framework of the granted scholarship. New MA and PhD projects are particularly eligible and considered for funding. The application period for the ‘Research Grants for Armenian Studies focussing on the culturalspiritual heritage of Artsakh’ will start on 1 July and run until 1 October, 2022.
What topics are covered?
• Any aspect of Armenian studies (language, history, culture, art, theology, ethnography, archaeology etc.) focussing on the cultural-spiritual heritage of Artsakh, which is generally understudied, with particular emphasis on interdisciplinary methods and approaches. Proposals from the following sub-disciplines in Armenian studies are particularly welcomed: general, historical and comparative linguistics, areal linguistics, contact linguistics, dialectology; ethnography; art and architecture; manuscript studies/codicology; archaeology, medieval history and early modern History; history of sciences; theology, religious studies and other closely related disciplines.
• Projects must be based on original research, archival work or fieldwork, and must be informed by current scientific approaches and theories.
• Projects must have a clear output as a scientific publication.
• The language of the application shall be English. The output(s) of the project must be written in English or any Western language; but the project itself can be in Armenian or any other language (e.g. Russian, German, Italian, etc.).
Who may apply?
• Graduates, Master students and Phds of the above-mentioned disciplines of any recognized university with already proven experience in independent scientific work (academic qualification work, publications, teaching, lectures), maximum age 35. A cost breakdown, a time schedule and work plan, as well as an exposé of the research concept must be submitted with the requested documents.
For more information about conditions and requirements, please visit the homepage of the Armenian Studies Division (from July 1st, 2022) https://www.plus.ac.at/zeco-zentrum-zur-erforschung-des-christlichen-ostens/