ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն այսօր հանդիպել է «Հայաստանի պատանեկան նվաճումներ» կազմակերպության պատասխանատուների հետ: Շնորհակալություն հայտնելով կրթության ոլորտում իրականացրած գործունեության համար՝ Լևոն Մկրտչյանը նշել է, որ Հայաստանի անկախության ձեռքբերումից հետո ԿԳ նախարարությունն իր բարդ և հետևողական աշխատանքի ընթացքում ունեցել է գործընկեր կառույցներ, որոնք նախարարության հետ կիսել են և՛ հաջողությունները, և՛ դժվարությունները: Այս իմաստով, ըստ Լևոն Մկրտչյանի, կան թե՛ միջազգային, թե՛ տեղական շատ վստահելի ՀԿ-ներ, որոնց հետ նախարարությունն արդյունավետ աշխատում է: «Այստեղ առանձնահատուկ տեղ ունի «Հայաստանի պատանեկան նվաճումներ» կազմակերպությունը. այն վստահ մտավ կրթության բավականին հետաքրքիր մի դաշտ, որը մեր կրթական ծրագրերում Խորհրդային Միության փլուզումից հետո բացակայում էր, և հետևողական աշխատանքի շնորհիվ կարողացավ իրականացնել մեծ և տեսանելի աշխատանք, որն արժանի է գնահատանքի: Եվ եթե այսօր մենք ունենք հարյուրավոր մասնագետներ, ովքեր վերապատրաստված են և կարող են ազատ տիրապետել քաղաքացիական կրթության, տնտեսագիտության և ֆինանսական կրթության բոլոր ծալքերին, ապա դրա համար պետք է շնորհակալություն հայտնել «Հայաստանի պատանեկան նվաճումներ» կազմակերպությանը և նրա ղեկավարին, ով մեր երկրի անկախության ձեռքբերումից ի վեր իրեն նվիրել է կրթական համակարգին և շարունակաբար աշխատել: Այդ մեծ և շնորհակալ աշխատանքի հիման վրա ստեղծվել է համապատասխան բազա, որն առաջիկայում պետք է դարձնենք համապետական, կուտակված արդյունքը տարածենք բոլոր ուսհաստատություններում և փորձնականից անցնենք պետական չափորոշչային ծրագրի»,-նշել է նախարարը՝ տեղեկացնելով, որ այս ուղղությամբ աշխատանք է տարվում նաև մի քանի այլ հասարակական կազմակերպությունների հետ և Կենտրոնական բանկի աջակցությամբ մշակված ֆինանսական կրթության ծրագիրը կմտնի հիմնական և ավագ դպրոցներ՝ հասարակագիտական բլոկի մեջ: «Ի դեմս այս ծրագրի՝ կարող ենք փաստել պետություն-հասարակական կազմակերպություն արդյունավետ և հաջողված փորձի մասին»,-շեշտել է նախարարը:
«Հայաստանի պատանեկան նվաճումներ» կազմակերպության նախագահ Արմինե Հովհաննիսյանն էլ իր հերթին կարևորել է ԿԳ նախարարության հետ երկար տարիների արդյունավետ համագործակցությունը՝ ընդգծելով նախարար Լևոն Մկրտչյանի անձնական ներդրումն այս գործում: Ա. Հովհաննիսյանի խոսքով՝ Հայաստանի անկախության հռչակումից հետո կազմակերպությունն ԱՄՆ-ից եկել է Հայաստան` որպես միջազգային կազմակերպության մասնաճյուղ: Այդ ժամանակ կազմակերպության ղեկավարները հասկացել են, որ երկու բան պետք է անել` հասկանալ օրվա հրամայականը և ունենալ հեռատեսություն՝ ճիշտ ծրագրել իր աշխատանքները: «Քանի որ ընկերությունը որդեգրել էր ազատ շուկայական հարաբերությունների տնտեսությունը և, տեսնելով Հայաստանում օրեցօր աճող առևտրի փոքրիկ սեղանիկները՝ այդ ժամանակ հասկացավ` պետք է կրթել մի սերունդ, որը տնտեսական առումով կլինի մրցունակ՝ աշխարհի այլ երիտասարդների հետ»,- նշել է Ա. Հովհաննիսյանը՝ ընդգծելով, որ ուրախ է, երբ 25 տարի անց պետական մակարդակով ասվում է, թե ծրագիրն ինչքան կարևոր է Հայաստանի համար: Ա. Հովհաննիսյանը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել «Հայաստանի պատանեկան նվաճումներ» կազմակերպության բազմամյա փորձ ունեցող մարզային ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև կազմակերպության գործընկերներին՝ ՀՀ կենտրոնական բանկին և HSBC բանկին:
Հանրակրթության ոլորտում ուսումնական ծրագրերի ներդրման, մատաղ սերնդի կրթադաստիարակչական գործում ունեցած ավանդի համար և «Հայաստանի պատանեկան նվաճումներ» կազմակերպության 25-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ կազմակերպության նախագահ Արմինե Հովհաննիսյանը և ծրագրերի ղեկավար Անահիտ Մանուկյանը պարգևատրվել են ԿԳ նախարարության բարձրագույն պարգևով՝ «Ոսկե հուշամեդալով»:
Նշենք, որ «Հայաստանի պատանեկան նվաճումներ» կազմակերպության իրականացրած ծրագրերի շնորհիվ Հայաստանի հանրակրթության ոլորտ ներմուծվել են քաղաքացիական կրթությունը, մարդու իրավունքները, պետություն և իրավունքը, տնտեսագիտությունը, որոնք 2011 թվականից ինտեգրվել են մեկ առարկայի` «Հասարակագիտության» մեջ: 1992 թվականից ի վեր կազմակերպության կրթական ծրագրերին մասնակցել է ավելի քան 1.000.000 աշակերտ, կազմակերպության կողմից վերապատրաստվել ավելի քան 4500 ուսուցիչ, 20 տնօրեն և 30 դասախոս: 2011 թվականից կազմակերպությունն իրականացրել է ևս մեկ կարևոր և արդիական ծրագիր` «Ձեռնարկատիրական և քաղաքացիական կրթություն», որն աշակերտներին հաղորդում է ոչ միայն տնտեսագիտական գիտելիքներ, այլ նաև զինում պրակտիկ ձեռնարկատիրական և ֆինանսական հմտություններով ու կարողություններով: Այն հատուկ ուշադրություն է դարձնում մասնակիցների շրջանում ֆինանսական գրագիտության, նորարարական և ստեղծագործական մտածելակերպի զարգացմանը:
Կազմակերպությունն իր գործունեությունն իրականացնում է ՀՀ ԿԳ նախարարության հետ կնքած հուշագրի շրջանակում: