ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն այսօր ընդունել է Բուլղարիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիա Ցոցորկովա-Կայմակչիեվային:
Շնորհավորելով նորանշանակ դեսպանին մեր երկրում դիվանագիտական առաքելություն սկսելու կապակցությամբ` նախարար Լևոն Մկրտչյանը համոզմունք է հայտնել, որ կրթության բնագավառում Բուլղարիայի հետ հարաբերությունները զարգացման նոր մակարդակ կարձանագրեն և այդ համատեքստում կարևորել է համագործակցության խորացմանն ուղղված գործնական քայլերի իրականացումը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Բուլղարիայի Հանրապետության կառավարության միջև կրթության և գիտության բնագավառներում 2016-2020 թվականների համագործակցության մասին» ծրագրին: Նշվել է, որ համատեղ կրթական ծրագրեր իրականացնելու նպատակով նախատեսվում է ակտիվացնել միջբուհական համագործակցությունը, մասնավորապես` կրթաթոշակների փոխանակման գործընթացում: Զրուցակիցների հավաստմամբ` նոր ծրագրի իրականացումը դինամիկա կհաղորդի հայ-բուլղարական կրթական համագործակցության ամրապնդմանը և զարգացմանը:
Նախարար Լևոն Մկրտչյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանն այս տարվանից անդամակցում է եվրոպական «Հորիզոն-2020» գիտական ցանցին և այդ համատեքստում առաջարկել ակտիվորեն համագործակցել նաև գիտության ոլորտում` շեշտը դնելով բնական գիտությունների վրա:
Շնորհակալություն հայտնելով կրթության ոլորտում առկա համագործակցության համար` դեսպան Մարիա Ցոցորկովա-Կայմակչիեվան կարևորել է համագործակցության նոր ծրագրի ստորագրումը՝ հույս հայտնելով, որ այն կրթության ոլորտում երկու երկրների միջև զարգացման նոր հեռանկարներ կբացի: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև մի շարք ընթացիկ աշխատանքային հարցեր:

Левон Мкртчян принял Посла Болгарии
Министр образования и науки РА Левон Мкртчян сегодня принял Чрезвычайного и  полномочного посла Республики Болгария в Армении Марию Павлову Цоцоркову-Каймакчиеву.  Поздравив новоназначенного посла в связи с началом ее дипломатической миссии в нашей стране, Министр Левон Мкртчян выразил уверенность в том, что взаимоотношения с Болгарией в образовательной сфере установят новый уровень развития,  и в этом контексте придал важность реализации практических шагов, направленных на усиление сотрудничества.
В ходе встречи стороны также обратились к программе «О сотрудничестве 2016-2020 годов между Правительством Республики Армения и Правительством Республики Болгарии в образовательной и научной сферах». Отмчено, что с целью реализации совместных образовательных программ предусматривается активизировать межвузовское сотрудничество, в частности в процессе стипендиального обмена. По словам собеседников, осуществление новой программы придаст динамику укреплению и разивитю армяно-болгарскоого  сотрудничества  в образовательной сфере.
Министр Левон Мкртчян сообщил, что Армения с этого года членствует в европейской научной сети  «Горизонт 2020», и в этом контексте предложил активно сотрудничать также в научной сфере, сосредоточив внимание на естественных науках.
Поблагодарив за сотрудничество в образовательной сфере, Посол Мария Павлова Цоцоркова-Каймакчиева высоко оценила подписание новой программы сотрудничества, выразив надежду тем, что она откроет новые перспективы развития в образовательной сфере между двумя странами.