ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն այսօր ընդունել է Բուլղարիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիա Ցոցորկովա-Կայմակչիեվային:
Շնորհավորելով նորանշանակ դեսպանին մեր երկրում դիվանագիտական առաքելություն սկսելու կապակցությամբ` նախարար Լևոն Մկրտչյանը համոզմունք է հայտնել, որ կրթության բնագավառում Բուլղարիայի հետ հարաբերությունները զարգացման նոր մակարդակ կարձանագրեն և այդ համատեքստում կարևորել է համագործակցության խորացմանն ուղղված գործնական քայլերի իրականացումը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Բուլղարիայի Հանրապետության կառավարության միջև կրթության և գիտության բնագավառներում 2016-2020 թվականների համագործակցության մասին» ծրագրին: Նշվել է, որ համատեղ կրթական ծրագրեր իրականացնելու նպատակով նախատեսվում է ակտիվացնել միջբուհական համագործակցությունը, մասնավորապես` կրթաթոշակների փոխանակման գործընթացում: Զրուցակիցների հավաստմամբ` նոր ծրագրի իրականացումը դինամիկա կհաղորդի հայ-բուլղարական կրթական համագործակցության ամրապնդմանը և զարգացմանը:
Նախարար Լևոն Մկրտչյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանն այս տարվանից անդամակցում է եվրոպական «Հորիզոն-2020» գիտական ցանցին և այդ համատեքստում առաջարկել ակտիվորեն համագործակցել նաև գիտության ոլորտում` շեշտը դնելով բնական գիտությունների վրա:
Շնորհակալություն հայտնելով կրթության ոլորտում առկա համագործակցության համար` դեսպան Մարիա Ցոցորկովա-Կայմակչիեվան կարևորել է համագործակցության նոր ծրագրի ստորագրումը՝ հույս հայտնելով, որ այն կրթության ոլորտում երկու երկրների միջև զարգացման նոր հեռանկարներ կբացի: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև մի շարք ընթացիկ աշխատանքային հարցեր:

L. Mkrtchyan received ambassador of Bulgaria
Minister of Education and Science of RA Levon Mkrtchyan today received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Bulgaria Maria Pavlova Tzotzorkova-Kaymaktchieva.
Congratulating the newly-appointed Ambassador on the commencement of diplomatic mission in our country, the Minister expressed assurance that relations with Bulgaria in the education sector will raise to a new level and in this regard he stressed the implementation of practical steps towards fostering cooperation.
During a meeting a reference wad made to the program “Cooperation between The Government of the Republic of Armenia and the Government of the Republic of Bulgaria in the education and science sectors in 2016-2020”. It was noted that it is envisaged to stimulate the cooperation among higher education institutions, particularly in the exchange program of scholarships, so as to implement joint educational programs. According to the interlocutors, the implementation of the new program will give a new impetus to the enhancement and development of the Armenian-Bulgarian educational cooperation.
Minister L. Mkrtchyan informed that Armenia had joined Horizon 2020, EU’s research and innovation program and in this regard, he proposed to cooperate actively in the scientific sector too with emphasis on natural sciences.
The Ambassador thanked for the cooperation in the education sector and underlined the significance of signing new program for cooperation, expressing hope, that it will open new prospects for development between the two countries in the education sector. The parties discussed a number of current issues during the meeting.