ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի միջև 2020 թ. հունիսի 12-ին ստորագրվել է մտադրությունների նամակ՝ «Կայուն դպրոցական սնունդ» ռազմավարական ծրագրի՝ հետագա հինգ տարիների իրականացման վերաբերյալ:
ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ) և ՀՀ կառավարության միջև ստորագրված համաձայնագրով 2010 թվականից Հայաստանում իրականացվում է «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագիրը, որի նպատակն է ստեղծել դպրոցական կայուն սննդի համակարգ։ Ազգային ծրագրի շրջանակում սնունդ է տրամադրվում տարրական դասարաններ և նախապատրաստական խմբեր ունեցող հանրակրթական դպրոցներին ՀՀ բոլոր մարզերում: Գործընկերության արդյունքում Հայաստանի բոլոր մարզերի հանրակրթական դպրոցների տարրական դասարանների աշակերտները ապահովվել են առողջ սննդով՝ առողջության ամրապնդման և աղքատության հաղթահարման գլոբալ համատեքստում՝ ելնելով ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակներից 2-րդով՝ Հայաստանի Հանրապետության հանձնառությամբ։
ՀՀ կառավարության և Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի միջև 2020թ.-ի ապրիլի 30-ին կնքված համաձայնագրով ամրագրվում է առաջիկա տարիներին համագործակցության ընդլայնման լայն օրակարգ: Այդ շրջանակում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և ՊՀԾ–ի միջև այսօր կնքված Մտադրությունների մասին նամակը նախատեսում է գործընկերության համակարգող մարմնի ստեղծում, ինչպես նաև ճանապարհային քարտեզի մշակում՝ Հայաստանի Հանրապետությունում կայուն դպրոցական սննդի ներդրմանն ուղղված համագործակցության շրջանակը և երկարաժամկետ հարաբերությունները կարգավորելու համար: Բացի այդ, կհաստատվի համատեղ տարեկան գործունեության պլան: Ընդլայնված համագործակցությունը առաջիկա տարիների համար ներառում է նաև առողջ սննդի տեղական արտադրության կազմակերպում, բոլոր շահառու երեխաների համար տաք սննդի ապահովում, ոչ միայն ՊՀԿ շահառու չորս, այլ նաև արդեն Ազգային ծրագրին փոխանցված վեց մարզերում դպրոցական խոհանոցների վերանորոգման և սարքավորումներով հագեցման լրացուցիչ աշխատանքներ, ինչպես նաև կայուն դպրոցական սննդի կազմակերպման և մշտադիտարկման ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացում:

Между МОНКС РА и армянским офисом Всемирной продовольственной программы ООН 12 июня 2020 года подписано Письмо о намерениях по реализации Стратегии устойчивого школьного питания на следующие пять лет.
В соответствии с соглашением, подписанным между Всемирной продовольственной программой ООН и правительством Республики Армения, Программа устойчивого школьного питания реализуется в Армении с 2010 года с целью создания устойчивой системы школьного питания. В рамках национальной программы питание предоставляется начальным школам и подготовительным группам средних школ во всех регионах Армении.
В результате партнерства ученики начальных школ во всех регионах Армении были обеспечены здоровой пищей в глобальном контексте укрепления здоровья и сокращения масштабов нищеты, исходя из второй цели устойчивого развития ООН с обязательством РА.
Соглашение, подписанное 30 апреля 2020 года между Правительством РА и офисом Всемирной продовольственной программы в Армении, определяет широкую повестку дня для расширения сотрудничества в ближайшие годы. В этом контексте письмо о намерениях, подписанное между МОНКС РА и ВПП, предусматривает создание координационного органа партнерства, а также разработку дорожной карты для сотрудничества в создании устойчивого школьного питания в Республике Армения. Кроме того, будет утвержден совместный годовой план действий.
Расширенное сотрудничество на предстоящие годы включает организацию местного производства здоровой пищи, обеспечение горячим питанием всех детей, не только четырех бенефициаров ВВП, но также дополнительную работу по ремонту и оборудованию школьных кухонь в шести регионах, уже переведенных в Национальную программу, а также устойчивое школьное питание. Намечено стабильное развитие институционального потенциала для организации и мониторинга.