Էլեկտրոնային ուսուցման առցանց դասընթաց՝ ՄԿՈՒ դասավանդողների համար
Հաշվի առնելով ստեղծված արտակարգ իրավիճակը և մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների՝ հեռավար ուսուցմանն անցնելու հրատապությունը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը և «Հեռավար ուսուցման ազգային ցանց» ՀԿ-ն հանդես են գալիս նոր նախաձեռնությամբ:
Նախարարությունը շրջաբերական է ուղարկել ՄԿՈՒ հաստատություններին՝ առաջարկելով գրանցվել http://elearning.am կայքում: Մարտի 20-ից ապրիլի 3-ը նշված հարթակում գրանցված արհեստագործական ուսումնարանների և քոլեջների 158 դասավանդողների համար կանցկացվի «Էլեկտրոնային ուսուցում ներածություն» առցանց դասընթացը, որի նպատակն է ՄԿՈՒ ղեկավարներին և դասավանդողներին ներկայացնել կրթական տեղեկատվական տեխնոլոգիաների օգտագործման հնարավորությունները և որոշ կրթական կազմակերպությունների էլեկտրոնային ուսուցման իրականացման փորձը: Էլեկտրոնային ուսուցման ներկայացված բաղադրիչները և քայլերը հնարավորություն կտան ստանալ բավականաչափ տեղեկություն, ինչպես նաև կնպաստեն էլեկտրոնային ուսուցման գործընթացն իրականացնելու վերաբերյալ գրագետ որոշումների կայացմանը:
Նշենք, որ առցանց վերապատրաստումը կանցկացվի երկու փուլով՝ մարտի 20-27-ը և մարտի 27-ից ապրիլի 3-ը: Վերջին փուլի վերապատրաստաման համար ներկայում իրականացվում է դասախոսների հավաքագրում: Այս ժամանակահատվածում վերոնշյալ գործընթացը կրելու է շարունակական բնույթ:
ՀՈՒԱՑ փորձագետները մշակվել են դասընթացների շարք, որոնք ունեն հետևյալ ուղղությունները՝ էլեկտրոնային ուսուցման ռազմավարության մշակում և կառավարում, ուսումնամեթոդական ձևավորման մշակում, էլեկտրոնային բովանդակության մշակում և առցանց դասավանդում:
«Հեռավար ուսուցման ազգային ցանց» (ՀՈՒԱՑ) ՀԿ-ն հիմնադրվել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության ֆինանսավորմամբ Գերմանական միջազգային համագործակցություն GIZ ընկերության իրականացրած «Ինստիտուցիոնալ կառուցում և մարդկային ռեսուրսների կառավարում էլեկտրոնային ուսուցման ոլորտում Հարավային Կովկասում» ծրագրի արդյունքում:
• ՈՒՍՈՒՑՄԱՆ ՄԵԹՈԴՆԵՐ ԵՎ ՀՆԱՐՆԵՐ
Թեմայի հեղինակ՝ Նոնա Ղազարյան
• DIFFICULTIES OF TEACHING ENGLISH IN ELEMENTARY CLASSES
Թեմայի հեղինակ՝ elinamelkumyan@mail.ru
DIFFICULTIES OF TEACHING ENGLISH IN ELEMENTARY CLASSES AND THE WAYS TO OVERCOME THEM The article is dedicated to the problems of a foreign language teaching in elementary classes taking into…
• Հովհաննես Թումանյանի հեքիաթների ընդհանուր բնութագիրը
Թեմայի հեղինակ՝ Jema
Հովհաննես Թումանյանի հեքիաթների ընդհանուր բնութագիրը Թումանյանը հայ հեքիաթագրության գագաթն է, ով կարողացավ ժողովրդական բանահյուսության հում նյութը վերածել կատարյալ գրական գոհարների: Նրա հեքիաթները կարելի է բաժանել մի քանի հիմնական խմբերի, որոնք…
• ՈՒՀՁ՝ ուսումնառության համընդհանուր ձևավորման դասապլան
Թեմայի հեղինակ՝ Անուշ Թադևոսյան
Ուսումնառության համընդհանուր ձևավորման դասապլանը հնարավորություն է տալիս դասը կառուցել այնպես, որ այն հասանելի և արդյունավետ լինի բոլոր սովորողների համար՝ անկախ նրանց կարողություններից, ուսուցման ոճերից կամ հետաքրքրություններից: Այն ենթադրում է բազմազան…
• Հաղորդակցումը որպես հարաբերությունների կարգավորման ձև
«Արդյո՞ք միշտ ավելի լավ է բաց և ուղիղ հաղորդակցվել մարդկանց հետ, թե երբեմն խնամքով լռելն ու ընտրովի խոսելը կարող է ավելի արդյունավետ լինել հարաբերությունների պահպանման համար»:

С учетом чрезвычайного положения и неотложность перехода деятельности учреждений профессионального образования на дистанционное обучение, министерство образования, науки, культуры и спорта РА и ОО «Национальная сеть дистанционного обучения» выступают с новой инициативой.
Министерство направило циркуляр в учреждения ПОО с предложением зарегистрироваться на сайте http://elearning.am.
В период с 20 марта по 3 апреля для 158 профессиональных колледжей и колледжей, зарегистрированных на упомянутой платформе, будет проведен интерактивный вводный курс по электронному обучению с целью предоставления руководителям и преподавателям ПОО возможностей для использования образовательных информационных технологий и опыт реализованных проектов.
Представленные компоненты и этапы электронного обучения позволят получить достаточную информацию, а также будут способствовать принятию обоснованных решений о процессе электронного обучения.
Отметим, что онлайн-тренинг будет проходить в два этапа: с 20 по 27 марта и с 27 по 3 апреля. В настоящее время проводится набор лекторов для последнего этапа обучения. В течение этого периода вышеуказанный процесс будет иметь непрерывный характер.
Специалисты Национальной сети дистанционного обучения разработали серию курсов, которые имеют следующие направления: разработка и управление стратегией электронного обучения, разработка учебно-методического дизайна, разработка электронного контента и онлайн-обучение.
Общественная организация «Национальная сеть дистанционного обучения» (НСДО) была создана в результате проекта «Институциональное строительство и управление человеческими ресурсами на Южном Кавказе», при финансовой поддержке министерства экономического сотрудничества и развития Федеративной Республики Германия.