Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը Առողջապահության նախարարությունից հատուկ ցուցումներ չի ստացել, հետևաբար, ուսումնական հաստատություններում երկուշաբթի օրվանից` մարտի 9-ից դասերը կվերսկսվեն: Այս մասին ՀՀ կառավարության մարտի 5-ի նիստում հայտարարել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը: Նա նաև տեղեկացրել է, որ ամենօրյա կապի մեջ է առողջապահության նախարարի հետ: Առաջիկա օրերին ևս հանրապետությունում սուր շնչառական` կորոնավիրուսային վարակի կանխարգելման միջոցառումների շրջանակում նոր միջնորդություն չներկայացնելու դեպքում, նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունները, դպրոցները, քոլեջները, արվեստի դպրոցները, ուսումնարանները, բուհերը կանցնեն բնականոն աշխատանքային ռեժիմի:
Հիշեցնենք, որ մարտի 2-ից 8-ը նշված հաստատությունները փակ են եղել: ՀՀ հանրակրթական հիմնական ընդհանուր ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատությունների 2019-2020 ուսումնական տարվա օրինակելի ուսումնական պլանով նախատեսված գարնանային արձակուրդները 2-12-րդ դասարանցիների համար մարտի 23-ից 29-ը ներառյալ տեղափոխվել են 2020 թվականի մարտի 2-ից 8-ը ներառյալ, իսկ առաջին դասարանցիների համար՝ մարտի 16-ից 29-ը ներառյալ տեղափոխվել են մարտի 2-ից 8-ը ներառյալ և մարտի 23-ից 29-ը ներառյալ:

Занятия возобновятся с 9 марта
Министерство образования, науки, культуры и спорта РА не получало конкретных указаний от министерства здравоохранения РА, соответственно занятия в учебных учреждениях возобновятся в понедельник, 9 марта. Об этом заявил министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян на заседании правительства Армении 5 марта.
Он также сообщил, что ежедневно поддерживает контакт с министром здравоохранения. При отсутствии нового посредничества в ближайшие дни в сфере профилактики острых респираторных инфекций и распространения коронавируса в республике, дошкольные учреждения, школы, колледжи, училища и ВУЗ-ы вернутся к естественному рабочему режиму.
Напомним, что указанные учреждения закрыты со 2 по 8 марта. Весенние каникулы для общеообразовательных учреждений РА на учебный год 2019-2020 для 2-12 классов перенесены с 23-29 марта на 2-8 марта 2020 года, а для учеников первых классов перенесены с 16-29 марта на 2-8 марта включительно и на 23-29 марта.