ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի ներկայացուցիչ և հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ելենա Միլոշևիչին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի իրականացման նոր փուլին, զարգացմանն ու ընդլայնմանն առնչվող հարցեր: Ելենա Միլոշևիչը ներկայացրել է ծրագրի շրջանակում մեր երկրի հետ համագործակցության դրական արդյունքները` նշելով, որ Հայաստանում դպրոցական սննդի ապահովման հաջողված փորձը` որպես արդյունավետ մոդել, կարող է ներդրվել նաև այլ երկրներում:
Նա տեղեկացրել է, որ ՀՀ կառավարություն է ներկայացվել Հայաստանի հետ առաջիկա տարիների ՊՀԾ համագործակցության նոր ռազմավարությունը, որով նախատեսվում է դպրոցական սննդի ծրագրի հիման վրա ընդլայնել համագործակցությունը` ներառելով նաև սոցիալական ապահովության, գյուղատնտեսության և այլ ոլորտներ:
Նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը նշել է, որ կառավարությունն ու մասնավորապես ԿԳՄՍ նախարարությունը կարևորում են «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագիրը` ընդգծելով դրանում նոր բաղադրիչների` տեղական արտադրության մթերքների վրա հիմնված ագրոբիզնեսի, դպրոցներում խոհանոցային ենթակառուցվածքների զարգացման և այլ ուղղությունների ներառումը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև «Կայուն դպրոցական սնունդ» հիմնադրամի գործունեությանը: Ծրագրի իրագործման արդյունավետության տեսանկյունից կարևորվել է դպրոցական խոհարարների վերապատրաստման նոր համակարգի ներդրումը` օգտագործելով նախնական արհեստագործական և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների ներուժը: ՊՀԾ-ի հետ համագործակցությամբ խոհարարները կարճաժամկետ վերապատրաստման դասընթացներ կանցկացվեն մարզային քոլեջներում և ուսումնարաններում: Կողմերը կարևորել են նաև դպրոցներում սննդի ապահովման կազմակերպման գործընթացի մոնիթորինգի և վերլուծության իրականացումը, որը հնարավորություն կտա բարելավել ծրագրի արդյունավետությունը:
Նշենք, որ Արագածոտնի, Շիրակի, Սյունիքի, Տավուշի, Վայոց ձորի և Արարատի մարզերում «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի իրականացման հանձնառությունը ստանձնել է ՀՀ կառավարությունը, իսկ մնացած մարզերում ծրագիրն իրականացվում է ՊՀԾ աջակցությամբ: Հայաստանում ծրագրի դոնորը Ռուսաստանի Դաշնությունն է:

The RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Arthur Martirosyan received the UN World Food Program representative and country director in Armenia Jelena Milosevic. Issues relating to the new stage, development and enhancement of the “Sustainable School Feeding” Program was discussed at the meeting. Jelena Milosevic presented the positive results of cooperation with our country in the framework of the program, noting that the successful experience in providing school meals in Armenia as an effective model can be used in other countries.
She also noted that a new World Food Program strategy was presented to the RA Government for the coming years, which envisages the expansion of cooperation on the basis of the school feeding program, including social security, agriculture, and other fields.
Deputy Minister Artհur Martirosyan noted that the Government and, in particular, the RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sports attach great importance to the “Sustainable School Feeding” program, emphasizing the inclusion of new components of agribusiness, based on local products, the development of school kitchen infrastructure and inclusion of other fields.
During the meeting, the parties also referred to the activities of the “Sustainable School Feeding” Fund. From the point of view of efficiency of the project, the importance of introducing a new system for training school cooks using the potential of VET institutions was emphasized. In collaboration with the cooks of WFP, short-term training courses will be held at regional VET institutions. The Parties also highlighted the importance of monitoring and analysis of the process of organizing food supply in schools, which will increase the effectiveness of the program.
It should be noted that the RA Government has undertaken the implementation of the “Sustainable School Feeding” program in the regions of Aragatsotn, Shirak, Syunik, Tavush, Vayots Dzor and Ararat, and the rest is supported by WFP. The project donor in Armenia is the Russian Federation.