ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր ընդունել է ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնության մեդալակիրներին և Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի ներկայացուցիչներին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Գրիշա Թամրազյանը։
Նախարար Ա․Հարությունյանը շնորհավորել է մրցանակակիրներին և շնորհակալություն հայտնել իրենց հաղթանակներով բոլորին հպարտություն պարգևելու համար.
«Բոլորիս շնորհավորում եմ Եվրոպայի առաջնությունում նվաճած մեդալների կապակցությամբ: Այս արդյունքը շատ հուսադրող է Օլիմպիական խաղերից առաջ: Վստահ եմ, որ առաջիկայում ավելի մեծ հաջողություններ ենք գրանցելու: Տարին օլիմպիական է, այնպես որ՝ տրամադրվում ենք մարտական»,-ասել է նախարար Արայիկ Հարությունյանը։ Նա ներկաներից հետաքրքրվել է մարզումների և մրցումների ընթացքի, առկա խնդիրների մասին և վստահեցրել, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունն անելու է անհրաժեշտ բոլոր քայլերը հանրապետությունում ըմբշամարտի զարգացումն ավելի բարձր մակարդակի հասցնելու համար. «Նախարարությունը չի միջամտելու ֆեդերացիայի ներքին գործընթացներին, միայն աջակցելու և խրախուսելու է լավ արդյունքներ գրանցելու համար»,-եզրափակել է Ա. Հարությունյանը:
Ներկաները բարձրացրել են նաև իրենց հուզող հարցերը, անդրադարձել են Տոկիոյում անցկացվելիք Օլիմպիական խաղերի նախապատրաստական աշխատանքներին։ Ա․Հարությունյանը խոստացել է մարզիկների կողքին լինել և տարեցտարի պետական աջակցությունն ավելի հասցեական դարձնել։
Մարզիկները շնորհակալություն են հայտնել նախարարին ընդունելության համար և նշել՝ շարունակելու են ամեն ինչ անել Հայաստանի մարզական պատիվը բարձր պահելու համար:
Հիշեցնենք, որ Հռոմում կայացած Եվրոպայի առաջնությունում Արթուր Ալեքսանյանը և Գևորգ Ղարիբյանը դարձել են չեմպիոններ, իսկ Կարապետ Չալյանը, Կարեն Ասլանյանը և Արսեն Հարությունյանը բրոնզե մեդալ են նվաճել:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Arayik Harutyunyan received today the medalists of the European Wrestling Championship and representatives of the Wrestling Federation of Armenia. The meeting was also attended by the Deputy Minister Grisha Tamrazyan.
Minister A. Harutyunyan congratulated and thanked the winners for the feeling of pride of victory.
“Congratulations to all of us with the medals won at the European Championships. This result is very encouraging before the Olympic Games. I am sure that we will have greater success in the near future. The year is Olympic, so we tune in for the victory.”, stated Minister Arayik Harutyunyan.
He inquired about the course of training and competitions and existing issues, assuring that the RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sports will undertake all necessary steps to bring the development of wrestling to a higher level in the country. “The Ministry will not interfere in the internal activities of the Federation, only to support and promote good results,” concluded A. Harutyunyan.
The attendees also raised their concerns regarding the preparations for the Tokyo Olympics. A. Harutyunyan promised to assist the athletes in every way and increase the state support every year.
The athletes thanked the Minister for the reception and noted that they will continue doing their best to hold the honor of the Armenian sport at a high level.
Recall that Arthur Aleksanyan and Gevorg Gharibyan became champions at the European Wrestling Championships in Rome; and Karapet Chalyan, Karen Aslanyan, and Arsen Harutyunyan scored bronze medals.