2019-2020 ուսումնական տարում ՎՎ Կապանի գրասենյակի նախաձեռնությամբ Կապանի N 5 հիմնական դպրոցի տարրական դասարանների կարիքավոր ընտանիքների աշակերտների համար հաստատվել են երկարօրյա ծառայությունների հարաբերություններ:
Նախաձեռնության նպատակն է սովորողների ուսումնադաստիարակչական աշխատանքներում ընտանիքին համակողմանի օգնություն ցուցաբերելը, դասապատրաստմանն աջակցելը, ինքնուրույն սովորելու կարողություններն ու ստեղծագործական ունակությունները զարգացնելը:
Տնային պայմաններում տվյալ երեխաների խնամքի և կրթական աջակցության դժվարության, նաև անհնարինության առկայությունը փոխլրացվեց լավագույնս:
2019թ. դեկտեմբեր ամսից արդեն սպասարկվում և գործում է 26 աշակերտից բաղկացած երկարօրյա խումբը,, որը ձևավորվել է սոցիալական աջակցության կարիք ունեցող սովորողների ներառման հիման վրա, ծնողի և դպրոցի փոխհամաձայնությամբ, լրացուցիչ կրթության և սոցիալական ծառայություններ մատուցելու պլանով:
Երեխաների հետ աշխատող մանկավարժական և սպասարկող աշխատողների կազմը հաստատվել է հաստատության տնօրենի կողմից և կարգացուցակով իրականացվող աշխատանքներն ու հաճախումները գրանցվում են մատյանում:
Ճիշտ է, սահմանված քանակը չի բավարարում ընտանիքիների պահանջարկը, սակայն լիահույս ենք, որ այս կենսունակ և շնչող ծրագիրը կստանա մեծ արձագանք համապատասխա ն գերատեսչությունների կողմից և գործունեության մեջ կներգրավվեն բոլոր կարիք ունեցողները:
Դպրոցում աշխատանքները կոորդինացնում է դասվար Արևիկ Հայրապետյանը, իսկ, որ ամենագլխավորն է` երեխաներն ուրախ են: