Արթուր Ալեքսանյանը և Գևորգ Ղարիբյանը՝ Եվրոպայի առաջնության չեմպիոններ, Կարեն Ասլանյանը՝ բրոնզե մեդալակիր
Փետրվարի 13, 2020
Հունահռոմեական ոճի ըմբիշներ Արթուր Ալեքսանյանը և Գևորգ Ղարիբյանը ոսկե մեդալ են նվաճել Հռոմում ընթացող Եվրոպայի առաջնությունում, իսկ Կարեն Ասլանյանը դարձել է բրոնզե մեդալակիր:
Արթուր Ալեքսանյանը (97 կգ քաշային կարգ) եզրափակիչ գոտեմարտում մրցել է Իտալիայի ներկայացուցիչ Նիկոլոս Կախելաշվիլիի հետ և 7։1 հաշվով հաղթանակ տոնել՝ դառնալով Եվրոպայի առաջնության հնգակի չեմպիոն։
Ռիոյի Օլիմպիական խաղերի չեմպիոնը պայքարը սկսել է 1/8 եզրափակչից, որտեղ 7:1 հաշվով հաղթել է թուրք Ջենկ Իլդեմին: Քառորդ եզրափակչում Ալեքսանյանը 9:0 հաշվով վստահ հաղթանակ է տոնել բուլղարացի Կիրիլ Միլենով Միլովի նկատմամբ, իսկ կիսաեզրափակչում պարտության է մատնել Ֆինլանդիայի ներկայացուցիչ Մատի Էլիաս Կուոսմանենին՝ 8:1:
60 կգ քաշային Գևորգ Ղարիբյանը ոսկե մեդալի համար մրցել է Թուրքիայի ներկայացուցիչ Քերեմ Քամալի հետ։ Գոտեմարտն ավարտվել է 5։5 հաշվով, սակայն հաղթանակը տրվել է Գևորգ Ղարիբյանին, քանի որ նա 4 միավորանոց հնարք է կատարել։ Ղարիբյանը պայքարը սկսել է 1/8 եզրափակչից, որտեղ 9:1 հաշով հաղթել է Բուլղարիայի ներկայացուցիչ Ավգուստին Բոյանով Սպասովին: Քառորդ եզրափակչում հայ ըմբիշը 8:0 հաշվով հաղթել է ադրբեջանցի Մուրադ Բազարովին, իսկ կիսաեզրափակչում նույն հաշվով առավելության է հասել Էստոնիայի ներկայացուցիչ Հիլարի Մայգիսալուի նկատմամբ:
Կարեն Ասլանյանը (67 կգ քաշային կարգ) բրոնզե մեդալ է նվաճել՝ երրորդ տեղի համար պայքարում 7։5 հաշվով հաղթելով Հունգարիայի ներկայացուցիչ Կրիստիան Իստվան Վանզային։ Ասլանյանը պայքարը սկսել է որակավորման փուլից, որտեղ 3:1 հաշվով հաղթել է շվեդ Օսկար Սիմոն Էրլանդսոնին: 1/8 եզրափակչում հայ ըմբիշը 9:0 հաշվով հաղթել է վրացի Գիորգի Շոտաձեին, քառորդ եզրափակչում 10:1 հաշվով առավելության է հասել սերբ Մատե Նեմեշի նկատմամբ, իսկ կիսաեզրափակչում զիջել է Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Նազիր Աբդուլաևին՝ 3:4:
Ավելի վաղ բրոնզե մեդալակիր էր դարձել Կարապետ Չալյանը (77 կգ)։
Այսպիսով, հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականը Եվրոպայի առաջնությունում ելույթներն ավարտեց 4 մեդալով: Հավաքականի կազմում մրցավայր էին մեկնել նաև Ռուդիկ Մկրտչյանը (55 կգ), Սահակ Հովհաննիսյանը (63 կգ), Մալխաս Ամոյանը (72 կգ), Ռուբեն Ղարիբյանը (82 կգ), Մաքսիմ Մանուկյանը (87 կգ) և Դավիթ Օվասափյանը (130 կգ):
Փետրվարի 14-ից մեդալների համար պայքարը սկսելու են ազատ ոճի ըմբիշները: Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի մարզչական կազմի որոշմամբ՝ Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցելու են Միհրան Ջաբուրյանը (57 կգ), Արսեն Հարությունյանը (61 կգ), Վալոդյա Ֆրանգուլյանը (65 կգ), Գևորգ Մխեյանը (70 կգ), Հրայր Ալիխանյանը (74 կգ), Արման Ավագյանը (79 կգ), Հովհաննես Մխիթարյանը (86 կգ), Մարզպետ Գալստյանը (92 կգ), Սարգիս Հովսեփյանը (97 կգ) և Լևան Բերիանիձեն (125 կգ):

Артур Алексанян и Геворг Гарибян - чемпионы Европы, Карен Асланян - бронзовый призер
Армянские борцы Артур Алексанян и Геворг Гарибян греко-римского стиля завоевали золото на чемпионате Европы в Риме, а Карен Асланян стал бронзовым призером. Артур Алексанян (97 кг) в финале соревновался с итальянцем Николосом Кахелашвили и победил со счетом 7: 1, став пятикратным чемпионом Европы.
Чемпион Олимпийских игр в Рио начал борьбу в 1/8 финала, где он победил турка Дженка Ильдема со счетом 7-1.
В четвертьфинале Алексанян одержал победу со счетом 9: 0 над болгарином Кириллом Миленов Миловым и в полуфинале победил финна Матти Элиаса Куосманена со счетом 8:1.
Геворг Гарибян (60 кг) соревновался с турецким спортсменом Керем Камалом за золотую медаль. Встреча закончилась со счетом 5:5, но победу присудили Геворгу Гарибяну за 4-очковый прием. Гарибян начал борьбу в 1/8 финала, где он победил болгарина Августина Боянова Спасова со счетом 9:1.
В четвертьфинале армянский борец победил азербайджанца Мурада Базарова со счетом 8: 0, а в полуфинале он достиг преимущества над эстонцем Хилари Магисалу с тем же счетом.
Карен Асланян (67 кг) завоевал бронзовую медаль, обойдя венгра Кристиана Иштвана Ванзу со счетом 7:5. Асланян начал борьбу в отборочном туре, где победил шведского спортсмена Оскара Саймона Эрландсона со счетом 3:1. В 1/8 финала армянский борец обыграл грузина Георгия Шотадзе 9: 0, в четвертьфинале одолел сербского борца Мате Немеша 10:1, а в полуфинале уступил российскому спортсмену Назиру Абдуллаеву 3: 4.
Ранее бронзовым призером стал Карапет Чалян (77 кг.)
Таким образом, сборная Армении по греко-римской борьбе завоевала 4 медали на чемпионате Европы. В составе сборной также выступили Рудик Мкртчян (55 кг), Саак Ованнисян (63 кг), Малхас Амоян (72 кг), Рубен Гарибян (82 кг), Максим Манукян (87 кг) и Давид Овасапян (130 кг). С 14 февраля борцы вольного стиля начнут бороться за медали. По решению тренерского состава сборной Армении по вольной борьбе в чемпионате Европы примут участие Мигран Джабурян (57 кг), Арсен Арутюнян (61 кг), Володя Франгулян (65 кг), Геворг Мхеян (70 кг), Грайр Алиханян (74 кг), Арман Авикян (74 кг), Арман Арутюнян (74 кг) (79 кг), Ованнес Мхитарян (86 кг), губернатор Галстян (92 кг), Саргис Овсепян (97 кг) и Леван Берианидзе (125 кг).