Մենք ունենք խելք, միտք, տաղանդ, նշանակում է` հաղթելու ենք, իսկ այս կենտրոնը մեր հաղթանակի ամենակարևոր խորհրդանիշներից մեկն է. Նիկոլ Փաշինյանը և Աննա Հակոբյանն այցելել են COAF ՍՄԱՐԹ կենտրոն
Հուլիսի 13, 2019
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանն այցելել են «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի ՍՄԱՐԹ կենտրոն, որը տեղակայված է Լոռու մարզի Դեբետ գյուղում: Կենտրոնը բացվել է 2018 թվականի մայիսին: Վարչապետը և տիկին Հակոբյանը շրջայց են կատարել կենտրոնով` ծանոթանալով գյուղաբնակ երեխաներին ու մեծահասակներին առաջարկվող դասընթացներին՝ երաժշտություն, պար, նկարչություն, ակտիվ քաղաքացիություն, լեզուներ, ծրագրավորում, ռոբոտիկա և այլն։
Այնուհետև վարչապետը կենտրոնի դահլիճում հանդիպել է այստեղ այցելող պատանիներին և մեծահասակներին, ողջույնի խոսքով դիմել նրանց և պատասխանել մի քանի հարցերի:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ վաղուց էր ծրագրում այցելել ՍՄԱՐԹ կենտրոն և ուրախ է այսօրվա առիթի համար: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ կենտրոնում տեսել է այն, ինչ սպասում էր և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի ղեկավար Կարո Արմենին: «Շնորհակալություն Ձեր գործադրած ջանքերի համար, որ այստեղ` Հայաստանի սրտում, ինչո՞ւ Հայաստանի սրտում, որովհետև սա Թումանյանի ծննդավայրն է, մենք վերածննդի այսպիսի անկյունաքար ունենք և դա ի շնորհիվ Ձեզ` պարոն Կարո Արմեն»,-ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ սփյուռքի գործիչներից մեկի հետ երեկ ունեցած հանդիպման ընթացքում անդրադարձել է նախորդ տարի Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությանը: «Ասում էի, որ պատմագիտության մեջ ընդունված է նշել, որ յուրաքանչյուր հեղափոխություն ունենում է իր տնտեսական հիմքը: Շատ եմ այդ թեմայի մասին մտածել և արձանագրել եմ, որ մեր հեղափոխությունը ևս ունեցել է իր տնտեսական հիմքը, որովհետև հեղափոխությունն իրականում սկսել է շատ ավելի վաղ, քան տեղի է ունեցել: Իհարկե, մենք սկսել ենք քաղաքական գործընթացները, բայց մինչ այդ տեղի են ունեցել պրոցեսներ, որոնք չեն ընկալվել որպես հեղափոխություն, սակայն դրանք ստեղծել են հեղափոխության տնտեսական հիմքը: Մեր հեղափոխության տնտեսական հիմքն այն մարդիկ են, ովքեր գիտության, կրթության, բիզնեսի ոլորտում ցուցաբերել են նախաձեռնություններ, որոնք դուրս են եղել ավանդական օլիգարխիկ կոռումպացված տրամաբանության շրջանակից»,- նշել է վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարը հավելել է, որ 2017 թվականին գրել էր մի հոդված, որի իմաստն այն էր, որ Հայաստանը պատրաստ է տնտեսական թռիչքի: «Տեսնում էի, որ Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի են ունեցել նախաձեռնություններ, ամենակարևորը, որ Սփյուռքի մի շարք գործիչների` Հայաստանում գործունեություն ծավալելու վերաբերմունքի փոփոխություն է եղել, նրանք եկել են եզրակացության, որ բարեգործության տրամաբանությունը պետք է փոխել զարգացման տրամաբանությամբ, իրականացնել այնպիսի նախագծեր, որոնք կօգնեն մարդկանց գործել»,- ասել է վարչապետը` ավելացնելով, որ չի թերագնահատում բարեգործությունը և խոնարհվում է բոլոր այն մարդկանց առաջ, ովքեր տարբեր անհրաժեշտ ժամանակներում եղել են մեր հայրենակիցների կողքին:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` Սփյուռքի գործիչների գործունեության հին բանաձևն է եղել օգնել մարդկանց, որ նրանք վերապրեն դժվարությունը, իսկ նոր բանաձևն այն նույն բանաձևն է, որի արդյունքում տեղի ունեցավ հեղափոխությունը` օգնել մարդկանց, որ իրենք հավատան իրենք իրենց:
«Սա է նախորդ տարի Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցած հեղափոխության բանաձևը, որովհետև ինչո՞վ են տարբերվում մնացած քաղաքական շրջանները նախորդ գարնանից, ո՞րն էր այն բանաձևը, որ ի վերջո փոխվեց: Այն շատ պարզ էր. նախկինում մարդիկ հավատում էին քաղաքական առաջնորդներին, հույս կապում նրանց հետ, անելիքը տեսնում էին քաղաքական առաջնորդների դաշտում, իսկ նախորդ տարի մարդիկ հավատացին իրենք իրենց, ոչ թե հարթակում կանգնած մարդկանց: Նրանք հասկացան, որ իրենք են որոշիչ ուժը Հայաստանի Հանրապետությունում: Այսպիսի կենտրոնները և ընդհանրապես հեղափոխությունը մեր երեխաներին ասում են մի բան` դուք կարող եք փոխել աշխարհը բառիս բուն իմաստով: Նմանատիպ կենտրոնների և նախագծերի գաղափարական իմաստը դա է` օգնել պատանիներին, մեծահասակներին, որպեսզի նրանք հավատան, որ կարող են փոխել աշխարհը և իմանան, որ դրանից առաջ իրենք պետք է կարողանան փոխել իրենք իրենց»,- ասել է վարչապետը:
Գործադիրի ղեկավարն ընդգծել է` կառավարության դերը նրա մեջ է, որպեսզի ստեղծի պայմաններ, ենթակառուցվածքներ, որ մարդիկ կարողանան իրենք իրենց վրա աշխատել: «Հեղափոխությունը սա է, որ 40, 50 տարեկան մարդը կարող է գալ երեխայի հետ նույն սենյակում նստել և ինչ որ բան սովորել: Ես ինձ համարում եմ այսպիսի արժեքների կրող: Ես եղել եմ Ազգային ժողովի պատգամավոր և գնացել եմ ամերիկյան համալսարանում 9-րդ դասարանի երեխաների հետ սովորել անգլերեն: Հեղափոխությունը դա է: Եթե մեզնից յուրաքանչյուրն ամեն օր մի նոր բան չի սովորում, կորցնում է ժամանակը, ինքը փորում է մեր բոլորիս և իր առաջին հերթին հուսահատության փոսը: Մենք դուրս ենք եկել հուսահատության փոսից, բայց դեռևս քայլում ենք հույսի կածաններով, մեզ անհրաժեշտ է կառուցել հույսի մայրուղին: Մենք գիտենք ինչ պետք է անել դրա համար, Հայաստանն ագրարայինից պետք է վերածվի արդյունաբերական երկրի»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը` ավելացնելով, որ սա է այն ճանապարհը, որը պետք է փոխի մեր կյանքը:
Իսկ դրա համար, ըստ վարչապետի, պետք է վերամշակող արդյունաբերության, սարքաշինության, բարձր տեխնոլոգիաների, սպասարկման, բանկային, զբոսաշրջային ոլորտներին աջակցող ծրագրեր իրականացնել և զուգահեռ հասնել այսպիսի կենտրոնների հիմնման:
Վարչապետն ընդգծել է, որ առաջին հերթին պետք է երեխաներին պատրաստել ապրելու և ստեղծագործելու հզոր արդյունաբերական երկրում: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` նրանցից յուրաքանչյուրը պետք է հավատա ինքն իրեն, հավատա, որ կարող է լինել ինժեներ, գիտնական:
«Երբ խոսում ենք տեխնոոլոգիական իրականության մասին` շատերին թվում է, որ հումանիտար կրթությունը նսեմացնում ենք: Ոչ, տեխնոլոգիական իրականության համար պետք է ունենալ զարգացած արվեստ, գրականություն: Երբ ասում ենք արդյունաբերական երկիր` պետք է հասկանանք, որ այդ արդյունաբերությանն էներգիա տվողը մշակույթը, կրթությունն են: Մենք պետք է այս ճանապարհով քայլ առ քայլ վստահ առաջ շարժվենք: Սա իսկապես մեր ճանապարհն է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն անդրադառնալով Հայաստանում դեմոգրաֆիական խնդրին` նշել է, որ անընդհատ այս հարցը քննարկում են, լսում տարբեր փորձագետների կարծիք, ովքեր ասում են ինչ պետք է անել: «Մինչդեռ կարող ենք ընդամենը նայել մեր պատմությանը, տեսնել, թե ինչպես և ինչ պայմաններում է եղել, որ Հայաստանում բնակչության թիվը կրկնապատկվել է: Դա եղել է այն ժամանակ, երբ Հայաստանում զարգացել է արդյունաբերությունը, այո դա եղել է խորհրդային ժամանակներում, բայց դրա զարգացման հեղինակները եղել են մեր հայրերը, պապերը: Այդ շրջանում ունեցել ենք այնպիսի տիտաններ, ինչպիսիք են` Հրանտ Մաթևոսյանը, Մարտիրոս Սարյանը, Մինաս Ավետիսյանը, Երվանդ Քոչարը, Վահրամ Փափազյանը, Գոհար Գասպարյանը, Հրաչյա Ներսիսյանը: Ուզում եմ սրանով ցույց տալ, որ այո՛, մտածողության կերպը, տնտեսության կառուցվածքը շատ բան է փոխում մեր իրականության մեջ: Այսպիսի կենտրոնների դերը հենց դրանով է բացառիկ, որ մենք օգնում ենք մեր երեխաներին, որպեսզի հավատան իրենց, որ Հայաստանի քաղաքացին առաջին հերթին հավատա ինքն իրեն, մնացածները` նախարարները, պատգամավորներն ընդամենը իր ատացոլանքն են, որովհետև վարչապետին ինքն է ստեղծում իր պատկերով և իր նմանությամբ: Մեզ համար մեծ պատիվ է այսօր լինել մեր ժողովրդի ցանկությունների, երազանքների, ձգտումների, նպատակների, ուժի և իմաստնության արտացոլումը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով, նախորդ տարի Հայաստանում տեղի է ունեցել մի հեղափոխություն, որն աննախադեպ է համաշխարհային պատմության մեջ, որովհետև մեր ժողովուրդն է այդպիսին: «Երկար տարիներ Հայաստանում տեղի են ունեցել աննկատ պրոցեսներ: Հարց կծագի, թե ինչո՞ւ նման կենտրոնները չեն ճնշվել, որովհետև նրանք գործել են այլ մտածողության մեջ, օլիգարխին հետաքրքիր չի եղել մտածելը, նրանց հետաքրքիր է եղել թե ումից ինչ կարելի է խլել: Ահա այս բարձրության ներքո իրականության մեջ ստեղծվել է նոր իրականություն և դրա հեղինակը հայ ժողովուրդն է, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները: Ուզում եմ իմ հարգանքի տուրքը մատուցել այս կենտրոնին, բոլոր այն մարդկանց, ովքեր այդ փոփոխությունների հիմքն են դրել»,- նշել է վարչապետը` հույս հայտնելով, որ Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամը բոլոր մարզերում այսպիսի կենտրոններ կստեղծի:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այժմ եկել է սփյուռքահայ գործիչների` Հայաստանում գործունեություն ծավալելու երրորդ փուլը: Վարչապետի խոսքով` առաջինը եղել է բարեգործության, օգնություն ցուցաբերելու փուլը, երկրորդը` զարգացման ծրագրերի իրականացման, երրորդը և վճռական նշանակություն ունեցողը` Հայաստանի արդյունաբերացման փուլն է: Կառավարության ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ այս փուլում ևս Սփյուռքը լինելու է շատ ավելի ակտիվ:
Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ վերջերս որոշում է կայացրել հայրենիքին մատուցած ծառայությունների շքանշանով պարգևատրել «Տավուշ տեքստիլ»-ի հիմնադիր Սուրեն Երիցյանին, ով ծնված լինելով Տավուշում` արտագաղթել է Ռուսաստանի Դաշնություն, հիմնադրել գործարաններ և ունեցել հաջողություններ, սակայն եկել և սահմանամերձ գոտում հազարից ավելի արդյունաբերական աշխատատեղեր է ստեղծել ու այդ պրոցեսը շարունակվում է:
«Պարոն Կարո Արմեն, հեղափոխությունն ընդամենը Ձեր, Սուրեն Երիցյանի և մեր այլ գործընկերների նման մարդկանց գործունեության պտուղն է քաղել` հրապարակ բերելով կոնկրետ քաղաքական գաղափարախոսություն: Այս ամենի վերաբերյալ, բնականաբար, որևէ պայմանավորվածություն չի եղել, բայց գործել է ազգի ոչ միայն ինքապահպանման բնազդը, այլ ապրելու, հաղթելու, հզորանալու, սեփական պատմական ճակատագրի ցիկլը ճեղքելու ցանկությունը: Մեր պատմական փորձը բավարար է, որպեսզի դուրս գանք մեզ փոքրացրած պարտությունների ցիկլից: Եկել է մեր հաղթելու ժամանակը, եկել է խելքի, մտքի դարը: Մենք ունենք խելք, միտք, տաղանդ, նշանակում է` մենք հաղթելու ենք և այս կենտրոնը մեր հաղթանակի ամենակարևոր խորհրդանիշներից մեկն է, այս երեխաները մեր հաղթանակի ամենամեծ հերոսներից մեկն են, որոնց աստղն ամեն օրվա հետ ավելի ու ավելի պայծառ պետք է փայլի»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Այնուհետև վարչապետը պատասխանել է հավաքվածների հարցերին, մասնավորապես, անդրադառնալով հարցին, թե ո՞րն էր պատճառը, որ իրեն դրդել է սկսել հեղափոխության քայլարշավը` նշել է. «Ֆորմալ առումով իմ քաղաքական գործունեությունը սկսել եմ 2007 թվականին և երբ հրապարակային քաղաքական ելույթ եմ ունեցել` դրա հիմնական ուղերձը եղել է հետևյալը. դրանով Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին առաջարկել եմ բանաձև, որ յուրաքանչյուրն ասի, որ Հայաստանի Հանրապետության ապագան կախված է մեկ մարդուց և այդ մեկը մարդ ես եմ: Դա պատասխանատվություն է և այդ պահից սկսած իմ ցանկացած քայլ անելիս շատ արագ միշտ փորձել եմ հասկանալ, թե այդ քայլն ինչքանո՞վ է համապատասխանում իմ առաջարկած բանաձևին: Շատ են խոսում օրենքի մասին, ասում են` պետք է լինի խիստ օրենք, բայց շատ կարևոր է մեր ներքին օրենքը, որ ունենք: Առաջին հերթին շատ ավելի կարևոր է, թե մեզանից յուրաքանչյուրն ինքն իրեն ինչքանո՞վ է սահմանափակում որպես լրագրող, պատգամավոր, քաղբանտարկյալ, վարչապետ: Ինչո՞վ է տարբերվում կոռումպացված պաշտոնյան չկոռումպացված պաշտոնյայից: Չկոռումպացվածն ունի ներքին արգելանքներ: Հայաստանի ապագան կախված է մեկ մարդուց և այդ մեկ մարդը դու ես, և այդ մեկ մարդը ես եմ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
6 միլիոն դոլարի ներդրմամբ ՍՄԱՐԹ կենտրոնի այս ծրագիրը նպատակ ունի զարգացնելու տեղական ռեսուրսները և ստեղծելու հնարավորություններ` դրանք համայնքներում կիրառելու համար: Կենտրոնը ոչ ֆորմալ կրթության համապարփակ միջավայր է: Այն հավասար և համարժեք հնարավորություններ է ապահովում գյուղերի՝ երեք տարեկանից բարձր երեխաների, պատանիների և մեծահասակների համար։ ՍՄԱՐԹ կենտրոնի հայեցակարգի չորս հիմնասյուներն են` նորարարությունը և ստեղծագործականությունը, լեզուն և հաղորդակցությունը, ձեռներեցությունը և տեղական տնտեսական զարգացումը, ակտիվ քաղաքացիությունը և անձնային զարգացումը։
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաները և օտար լեզուն ՍՄԱՐԹ ծրագրերի և ուսուցման նյութերի հիմքում են։ Ռոբոտիկայի ու ծրագրավորման ոլորտում ՍՄԱՐԹ-ի տարածաշրջանային բացառիկ գործընկերն է ձեռնարկությունների ռեսուրսների կառավարման ավտոմատացված SAP ընկերության Next-Gen լաբորատորիան։ ՍՄԱՐԹ ավանն ունի նաև հյուրատուն՝ հրավիրված մասնագետներին ու զբոսաշրջիկներին հյուրընկալելու համար։
Նյութի աղբյուրը. Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ. ներհանրապետական այցեր
• Ինտերակտիվ ուսուցումը տարրական դպրոցում
Թեմայի հեղինակ՝ Ալինա Վարդազարյան
Բարև ձեզ հարգելի' գործընկերներ,մասնավորապես, շատ սիրելի դասվարներ:Անչափ հաճելի է շփվել ու փորձով փոխանակվել բոլորիդ հետ: Կածում եմ բոլորս էլ պարզ գիտակցում ենք,որ տարրական կրթությունը երեխայի կրթական ուղու ամենակարևոր ու զգայուն…
• Կամուրջ դեպի աշխարհ. ինչո՞ւ է անգլերենն ավելին, քան դպրոցական առարկան
Թեմայի հեղինակ՝ Մելանյա Մկրտչյան
Այսօր անգլերենն ավելին է, քան պարզապես քերականական կանոններն ու քննական միավորները: Այն համաշխարհային հաղորդակցության բանալին է, մշակութային դուռ և նոր հնարավորությունների սկիզբ: Շատ սովորողներ կենտրոնանում են վարժություններ կատարելու կամ բարձր…

У нас есть ум, интеллект, талант, а это значит, что мы победим, и этот центр является одним из важнейших символов нашей победы: Никол Пашинян и Анна Акопян посетили смарт-центр COAF
13 Июля, 2019
Премьер-министр Никол Пашинян и г-жа Анна Акопян посетили смарт-центр фонда “Дети Армении”, расположенный в селе Дебет Лорийской области. Центр открылся в мае 2018 года. Премьер-министр и г-жа Акопян прошлись по центру, ознакомились предлагаемыми сельским детям и взрослым курсами - кружки по музыке, танцам, рисованию, активному гражданству, языкам, программированию, роботике и т.д.
Затем премьер-министр в зале центра встретился с посещающими смарт-центр молодыми и взрослыми людьми, обратился к ним с приветственной речью и ответил на несколько вопросов.
Никол Пашинян отметил, что давно планировал посетить смарт-центр и рад сегодняшней встрече. Глава правительства отметил, что увидел в центре то, что ожидал, и поблагодарил руководителя фонда “Дети Армении” Каро Армена. “Спасибо за Ваши усилия, за то, что здесь, в самом сердце Армении (Почему в самом сердце Армении? Потому что здесь родился Туманян) у нас есть такой краеугольный камень возрождения, и это благодаря Вам, г-н Каро Армен”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян отметил, что во время вчерашней встречи с одним из деятелей диаспоры он коснулся произошедшей в Армении в прошлом году революции. “Я говорил, что в истории принято отмечать, что каждая революция имеет свою экономическую основу. Я много думал на эту тему и пришел к выводу, что наша революция также имела свою экономическую основу, потому что революция, по сути, началась намного раньше, чем произошла фактически. Конечно, мы начали политические процессы, но до этого были процессы, которые не воспринимались как революция, но создали экономическую основу революции. Экономическая основа нашей революции - это те люди, которые продемонстрировали инициативы в сферах науки, образования и бизнеса, которые вышли за рамки традиционной олигархической коррупционной логики”, - отметил премьер-министр.
Глава правительства добавил, что в 2017 году он написал статью, смысл которой заключался в том, что Армения готова к экономическому взлету. “Я видел инициативы в Республике Армения, и, самое главное, произошло некоторое изменение в поведении ряда деятелей диаспоры в отношении Армении: они пришли к выводу, что философия благотворительности должна быть заменена логикой развития, что нужно реализовывать такие проекты, которые помогут людям действовать”, - сказал премьер-министр, добавив, что он не недооценивает благотворительность и кланяется перед всеми людьми, которые поддерживали наших соотечественников в нужное время.
По словам Никола Пашиняна, старая формула деятельности деятелей диаспоры заключалась в том, чтобы помогать людям пережить трудности, а новая формула - это та же формула, в результате которой произошла революция: помочь людям поверить в себя.
“Это формула произошедшей в Армении в прошлом году революции. Чем отличаются остальные политические эпохи от прошлой весны? Какая формула в итоге привела к изменениям? Она очень проста: в прошлом люди верили в политических лидеров, связывали с ними надежды, думали, что действовать должны политические лидеры, а в прошлом году люди поверили в себя, а не в стоящих на трибуне людей. Они поняли, что сами являются решающей силой в Республике Армения. Такие центры и революция в целом говорят нашим детям, что они могут изменить мир в прямом значении этого слова. Идеологический смысл таких центров и проектов состоит в том, чтобы помочь молодежи и взрослым поверить в то, что они могут изменить мир, и понять, что до этого они должны измениться сами”, - сказал премьер-министр.
Глава правительства подчеркнул, что роль правительства заключается в создании условий и инфраструктур, чтобы люди могли работать над собой. “Революция заключается в том, что сорока-, пятидесятилетний человек может приходить и сидеть в одной комнате с ребенком и чему-то учиться. Я считаю себя носителем таких ценностей. Я был депутатом Национального Собрания и ходил в Американский университет, чтобы изучать английский язык вместе с детьми 9-го класса. Это и есть революция. Если каждый из нас каждый день не учится чему-то новому, то он теряет время, он роет яму отчаяния для нас всех и, прежде всего, для себя. Мы вышли из ямы отчаяния, но все еще ходим по тропинке надежды, однако нам нужно построить дорогу надежды. Мы знаем, что нужно сделать для этого: Армения из аграрной страны превратиться в индустриальную”, - сказал Никол Пашинян, добавив, что это тот путь, который должен изменить нашу жизнь.
И для этого, по словам премьер-министра, необходимо реализовать программы по поддержке перерабатывающей промышленности, машиностроения, высоких технологий, сервиса, банковского дела и туризма, а также параллельно создавать такие центры.
Премьер-министр подчеркнул, что в первую очередь детей нужно готовить к жизни и созиданию в мощной индустриальной стране. По словам Никола Пашиняна, каждый из них должен верить в себя, должен верить, что он может быть инженером, ученым.
“Когда мы говорим о технологической реальности, многим людям кажется, что мы принижаем достоинство гуманитарного образования. Нет, для технологической реальности нужно иметь развитое искусство, литературу. Когда мы говорим о промышленной стране, мы должны понимать, что этой промышленности дает энергию культура и образование. Мы должны шаг за шагом уверенно двигаться вперед по этому пути. Это действительно наш путь”, - сказал Никол Пашинян.
Коснувшись демографической проблемы в Армении, премьер-министр отметил, что этот вопрос постоянно обсуждается, выслушивается мнение разных экспертов, которые говорят, что нужно делать. “Однако мы можем всего лишь посмотреть на нашу историю, чтобы увидеть, как и при каких обстоятельствах население Армении увеличилось в два раза. Это было в ту эпоху, когда в Армении развивалась промышленность. Да, это было в советское время, но ее авторами были наши отцы и деды. В этот период у нас были такие титаны, как Грант Матевосян, Мартирос Сарьян, Минас Аветисян, Ерванд Кочар, Ваграм Папазян, Гоар Гаспарян и Грачья Нерсисян. Я хочу показать этим, что, да, образ мышления, структура экономики очень многое меняют в нашей реальности. Роль таких центров исключительна именно тем, что мы помогаем нашим детям, чтобы они поверили в себя, чтобы гражданин Армении в первую очередь поверил в себя, а остальные - министры, депутаты, являются просто его отражением, так как премьер-министра создает он по своему образу и подобию. Сегодня для нас большая честь являться отражением желаний, мечт, стремлений, целей, сил и мудрости нашего народа”, - сказал Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, в прошлом году в Армении произошла революция, которая является беспрецедентной в мировой истории, потому что таков наш народ. “В течение многих лет в Армении происходили незаметные процессы. Возникнет вопрос, почему такие центры не были притеснены, хотя они действовали в рамках инакомыслия, олигарху не было интересно думать, их интересовало только то, что и у кого можно отобрать. И в этой действительности появилась новая действительность, автором которой является армянский народ, граждане Республики Армения. Я хотел бы воздать дань уважения этому центру, всем тем, кто заложил основы этих изменений”, - сказал премьер-министр, выразив надежду, что фонд “Дети Армении” создаст такие центры во всех областях.
Никол Пашинян отметил, что сейчас наступил третий этап деятельности армянских деятелей диаспоры в Армении. По словам премьер-министра, первым был этап благотворительности, помощи, вторым - этап реализации программ развития, третьим и имеющим решающее значение - этап индустриализации Армении. Глава правительства выразил уверенность, что на данном этапе диаспора будет гораздо активнее.
Никол Пашинян сообщил, что недавно он принял решение наградить “За заслуги перед Отечеством” основателя компании “Тавуш Текстиль” Сурена Ерицяна, который родился в Тавуше, эмигрировал в Российскую Федерацию, основал фабрики и добился успеха, но вернулся и создал более тысячи рабочих мест в пограничной зоне, и этот процесс продолжается.
“Господин Каро Армен, революция воспользовалась плодами деятельности таких людей, как Вы, Сурен Ерицян и другие наши партнеры, выдвинув конкретную политическую идеологию. Естественно, не было никакой договоренности, но действовал не только инстинкт самосохранения нации, но и желание жить, побеждать, набирать силу и разорвать цикл своей исторической судьбы. Наш исторический опыт достаточен для того, чтобы мы вышли из цикла поражений, сделавших нас меньше. Наступила пора побеждать, наступил век ума и интеллекта. У нас есть ум, интеллект, талант, а это значит, что мы победим, и этот центр - один из важнейших символов нашей победы, эти дети - одни из величайших героев нашей победы, чьи звезды должны с каждым днем сиять все ярче и ярче”, - сказал Никол Пашинян.
Затем премьер-министр ответил на вопросы собравшихся, в частности, коснувшись вопроса, что заставило его начать революционное шествие. “Формально я начал свою политическую деятельность в 2007 году, и когда я выступил с публичной политической речью, ее основным посланием было следующее: я предложил гражданам Республики Армения формулу, чтобы каждый человек сказал, что будущее Республики Армения зависит от одного человека, и этот человек - он сам.
Это ответственность, и с того момента, когда я делал какой-либо шаг, я всегда пытался понять, насколько этот шаг соответствует предложенной мной формуле. Много говорится о законе, говорится, что должен быть строгий закон, но очень важен наш внутренний закон. Прежде всего, гораздо важнее, как каждый из нас ограничивает себя как журналист, депутат, политзаключенный, премьер-министр. Чем коррумпированный чиновник отличается от некоррумпированного чиновника? У некоррумпированного есть внутренние границы. Будущее Армении зависит от одного человека, и этот человек - это ты, этот человек - это я”, - сказал Никол Пашинян.
Цель созданного в результате инвестиций в размере 6 млн долларов смарт-центра - развивать местные ресурсы и создавать возможности для их использования в общинах. Центр представляет собой комплексную среду неформального образования. Он обеспечивает равные возможности для сел - детей старше трех лет, подростков и взрослых. Четыре основные направления смарт-центра - инновации и творчество, язык и коммуникация, предпринимательство и местное экономическое развитие, активное гражданство и личностное развитие.
В основе материалов смарт-программ и обучения лежат информационные технологии и иностранный язык. Эксклюзивным региональным партнером SMART в области робототехники и программирования является лаборатория Next-Gen автоматизированной системы управления ресурсами предприятий SAP. Смарт-деревня также имеет также гостиный дом для приглашенных специалистов и туристов.