«Նոր Հայաստանի նոր կառավարության ամենակարևոր առաքելությունը հնարավորությունների հավասար և ընդլայնված դաշտի ստեղծումն է»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր իր նստավայրում հյուրընկալել է «Կենգուրու 2018» միջազգային մաթեմատիկական և «Մեղու 2017» հայոց լեզվի մրցույթների մրցանակակիրներին, ՀՀ յուրաքանչյուր մարզում և Արցախում մրցույթների յուրաքանչյուր տարիքային խմբում լավագույն արդյունք արձանագրած աշակերտներին, ինչպես նաև հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների 2017-2018 թթ. ուսումնական տարում բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած շրջանավարտներին:
Երկրի վարչապետը շնորհավորել է դպրոցականներին ուսումնառության ընթացքում ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ միջազգային օլիմպիադաներում գրանցած ձեռքբերումների համար և ՀՀ կրթության ու գիտության նախարարի հետ միասին նրանց հանձնել է պարգևներ՝ մեդալներ, հավաստագրեր և նվերներ:
Ողջույնի խոսքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Սիրելի աշակերտներ և շրջանավարտներ,
հարգելի հյուրեր,
ինչո՞ւ է այսօրվա իրադարձությունն այսքան կարևոր, և ինչո՞ւ ենք այսպիսի հանդիսավոր պայմաններում իրականացնում այս մրցանակների և նվերների հանձնումը: Դրա պատճառը շատ պարզ է, որովհետև բնության մեջ չկա ավելի կարևոր բան, քան կրթությունն է: Այն ամենն, ինչ դուք այստեղ տեսնում եք և ինչի հետ առնչվում եք, կապված է կրթության հետ. եթե չլիներ կրթությունը, չէին լինի այն աթոռները, որոնց վրա դուք նստած եք, որովհետև մարդը, մինչև աթոռ պատրաստելու ընդունակությունը սովորելը, անցել է կրթության ճանապարհով: Այսինքն՝ կրթության արդյունքում է, որ մարդը կարողացավ ստեղծել աթոռ, կոշիկ, հագուստ, էլ չեմ ասում՝ բարձրախոս, տեսախցիկներ, ինտերնետ և, ի վերջո, թռչել տիեզերք, և, ի վերջո, ստեղծել բազմաթիվ գիտական և գեղարվեստական ստեղծագործություններ: Ի վերջո, կրթության արդյունքում է, որ մարդը հասկացավ, որ ուրիշ մարդու և ընդհանրապես մարդու իրավունքը, ուրիշ մարդու նկատմամբ հարգանքը, նրա իրավունքների հարգումը ամենակարևոր բանն է:
Այն, որ ամենակարևորը կրթությունն է, երևում է ևս մեկ հանգամանքով: Օրինակ, ասում են, որ այսօր մարդկությունը հասել է քաղաքակրթության ամենաբարձր մակարդակի, այսինքն՝ այսօրվա աշխարհը նկարագրելու համար օգտագործում ենք «քաղաքակրթություն» բառը: Մենք դրանով խորհրդանշում ենք, որ մարդկությունը կրթության միջոցով այսօր հասել է իր զարգացման բարձրագույն կետին:
Կրթության կարևորության արձանագրումը հատկապես կարևոր է այսօրվա Հայաստանում՝ նոր Հայաստանում, որովհետև ես ուզում եմ, որ մենք բոլորս արձանագրենք , թե ինչ կարևոր փոփոխություններ են տեղի ունենում Հայաստանում, և ինչ է տեղի ունեցել արդեն: Ուզում եմ ձեզ ներկայացնել հաջողության նոր բանաձևը նոր Հայաստանում: Սովորաբար ինչպե՞ս էր ընդունված ընկալել հաջողության ճանապարհը ոչ հեռավոր անցյալում. անհրաժեշտ էր ունենալ լավ ծանոթ, լավ բարեկամ, լավ թիկունք, լավ հմտություններ, որոնք կապված չեն կրթության հետ, ավելի շատ բնազդական են:
Նոր Հայաստանում հենց սա է փոխվել, որ ձեզնից յուրաքանչյուրի հաջողությունը կախված չէ ուրիշներից: Ձեզնից յուրաքանչյուրի հաջողությունը կախված է ձեզնից, որովհետև նոր Հայաստանի նոր կառավարության ամենակարևոր առաքելությունն այն է, որ մենք կարողանանք հնարավորությունների հավասար և ընդլայնված դաշտ ստեղծել, որպեսզի ձեզնից և մեզնից յուրաքանչյուրն արձանագրի, որ Հայաստանի Հանրապետությունում ամեն օր ընդլայնվում են հնարավորի սահմանները, և ձեզնից յուրաքանչյուրն ունի այդ հնարավորությունների ընդլայնվող դաշտից օգտվելու հավասար հնարավորություն: Սա է ամենակարևոր արձանագրումը:
Այսօր Հայաստանում հաջողություն ունենալու համար, և վաղն էլ է այդպես լինելու և սրանից հետո միշտ է այդպես լինելու, անհրաժեշտ է, որ մեզնից յուրաքանչյուրը՝ սկսած վարչապետից, ավարտած ցանկացած այլ մասնագիտության կամ զբաղմունքի տեր անձնավորությամբ, արձանագրի, որ իր հաջողությունը մեծապես կախված է այն բանից, թե որքանով է կրթությունը շարունակում իր համար ամենօրյա անելիք լինել:
Հայաստանի Հանրապետությունում և, ցավոք, շատ տեղերում սովորաբար կրթություն ասելով հասկանում են, որ դա մի անելիք է, որով զբաղվում են երեխաները, պատանիները, լավագույն դեպքում՝ ուսանողները: Բայց կրթությունը 21-րդ դարի յուրաքանչյուր մարդու ամենօրյա անելիքն է, կրթությունը 21-րդ դարի մարդու ամենակարևոր զբաղմունքն է: Ես սիրում եմ ասել, որ յուրաքանչյուր մասնագիտության տեր անձնավորություն, անհատ, յուրաքանչյուր մարդ անխուսափելիորեն կորցնում է իր հնարավորությունն ու ներուժը, եթե ամեն հաջորդ օր ավելի ինտելեկտուալ չէ, ավելի բարձր կրթական ցենզ չունի, քան նախորդ օրը:
Եվ, ի վերջո, կրթությունն ամենակարևոր միջոցն է՝ սեփական առաքելությունը գտնելու համար: Ընդհանրապես կարծում եմ, որ ցանկացած մարդ ծնվելու պահին ստանձնում է որոշակի առաքելություն: Այդ առաքելությունը մեր երկիրը, մեր երկիր մոլորակն ավելի լավը դարձնելն է, և միայն կրթության միջոցով, կրթության ճանապարհով անցնելով՝ մարդը կարող է հասկանալ, թե որն է իր աշխարհ գալու նպատակը, ինչ առաքելություն ինքը կարող է իրականացնել և պետք է իրականացնի՝ երկիր մոլորակը, սեփական հայրենիքը և միջավայրն ավելի լավը դարձնելու համար:
Մենք այս արարողությունն անում ենք նման հանդիսավոր պայմաններում, որովհետև դուք բոլորդ վստահաբար, շատ ամուր քայլերով եք առաջ գնում սեփական առաքելությունը գտնելու ճանապարհով, կրթության ճանապարհով, այստեղ ընթերցվում էր ձեզնից յուրաքանչյուրի անուն-ազգանունը և նշվում էր «լավագույն արդյունք» բառակապակցությունը: Ես հույս ունեմ, որ մեր և ձեր գործունեության ընթացքում, երբ մենք խոսելիս լինենք Հայաստանի տնտեսության մասին, միջակետ կդնենք և կավելացնենք՝ լավագույն արդյունքը, երբ խոսելիս լինենք Հայաստանի առողջապահության մասին, միջակետ կդնենք և կասենք՝ լավագույն արդյունքը, երբ խոսենք Հայաստանի անվտանգության մակարդակի մասին, միջակետ կդնենք և կասենք՝ լավագույն արդյունքը, երբ խոսենք Հայաստանում բնակչության թվի ավելացման, աճի մասին, միջակետ կդնենք և կասենք՝ լավագույն արդյունքը, երբ խոսենք Հայաստանում տեխնոլոգիաների առաջընթացի մասին, միջակետ կդնենք և կասենք՝ լավագույն արդյունքը, երբ կխոսենք մարդու, քաղաքացու երջանկության ցուցանիշների մասին, միջակետ կդնենք և կասենք՝ լավագույն արդյունքը, երբ կխոսենք անկախ դատական համակարգի, ազատ մամուլի, ժողովրդավարության, օրինականության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, լավագույն կառավարման, օրենքի իշխանության մասին, միջակետ կդնենք և կասենք՝ լավագույն արդյունքը: Հույս ունեմ, որ ինչպես դուք եք այսօր վստահ քայլերով գնում դեպի լավագույն արդյունքը, մենք բոլորս՝ Հայաստանի ժողովուրդը, Հայաստանի Հանրապետությունը, Արցախի Հանրապետությունը, վստահ և ամուր քայլերով միասին գնում ենք դեպի լավագույն արդյունքը:
Եվ ուրեմն՝ կեցցե′ ազատությունը, կեցցե′ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե′ք դուք, կեցցե′նք մենք, կեցցե′ն մեր երեխաները, որ ապրում են և ապրելու են ազատ և երջանիկ Հայաստանում»:
Նյութի աղբյուրը. Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ․ Մամլո հաղորդագրություններ
Դպրոցակաների համար ֆիզիկական վարժությունները կարևոր են, քանի որ նրանց նյարդային համակարգը գտնվում է ակտիվ ձևավորման փուլում: 1. Նյարդապլաստիկություն և «Ուղեղի պարարտանյութ» Ֆիզիկական վարժությունների ժամանակ արտադրվում է BDNF (Brain-Derived Neurotrophic Factor)…
Ողջու'յն,հարգելի' գործընկերներ:Եկե'ք, քննարկե'նք: Փորձենք դիտարկել,թե ինչ դեր ունեն առարկայական խմբակները հայոց լեզվի և գրականության ուսուցման,սովորողների ճանաչողական և ստեղծագործական կարողությունների զարգացման գործում: Հայոց լեզուն և գրականությունը միայն ուսումնական առարկաներ չեն,այլ նաև…
Նախադպրոցականից կրտսեր դպրոցական տարիքին անցումը երեխայի կյանքում ուղեկցվում է տարիքային ճգնաժամով, ինչը կապված է առաջատար գործունեության փոփոխության հետ (խաղից անցում ուսումնական գործունեության): Այս փուլում երեխաները հաճախ բախվում են հետևյալ խնդիրներին.…
Կից ներկայացնում եմ իմ կողմից մշակված տեսողական քայլաշարի օրինակը, որն օգնում է սովորողներին ավելի ինքնավստահ և հանգիստ զգալ դասի յուրաքանչյուր փուլում Հարգելի՛ գործընկերներ, Շնորհակալ եմ նախորդ թեմաների շուրջ ծավալված անկեղծ…

Премьер-министр вручил награды лауреатам образовательных конкурсов и продемонстрировавшим высокую успеваемость выпускникам
3 Сентября, 2018
Важнейшей миссией нового правительства новой Армении является создание равного и расширенного пространства возможностей
Премьер-министр Никол Пашинян в своей резиденции принял победителей международного математического конкурса “Кенгуру 2018” и конкурса армянского языка “Пчелка 2017”, учеников школ всех областей Армении и Арцаха, набравших в каждой возрастной группе максимальные баллы на конкурсах, а также выпускников школ, которые продемонстрировали высокую успеваемость в 2017-2018 учебном году.
Премьер-министр поздравил школьников с достижениями как в конкурсах в Армении, так и в международных олимпиадах, и вместе с министром образования и науки Армении вручил им награды - медали, сертификаты и подарки.
В своем приветственном слове премьер-министр Никол Пашинян отметил:
“Дорогие ученики и выпускники,
Уважаемые гости,
Почему это событие так важно, и почему мы вручаем эти награды и подарки в таких торжественных условиях? Причина ясна, потому что в природе нет ничего более важного, чем образование. Все, что вы видите здесь и с чем соприкасаетесь, связано с образованием: если бы не было образования, не было бы стульев, на которых вы сидите, потому что человек прошел путь обучения до того, как суметь создать стул. То есть, в результате образования человек смог создавать стулья, обувь, одежду, не говоря уже о микрофонах, камерах, интернете и, в конце концов, полете в космос и создании множество научных и художественных произведений. Наконец, в результате образования человек понял, что право другого человека и вообще человека, уважение к другому человеку, уважение его прав является самым важным.
То, что образование является очень важным, доказывается еще одним обстоятельством. Например, говорят, что сегодня человечество достигло самого высокого уровня цивилизации, то есть используем слово “цивилизация” для того, чтобы описать сегодняшний мир. Этим мы констатируем, что человечество сегодня достигло высшей точки своего развития посредством образования.
Констатация важности образования особенно важна в сегодняшней Армении, новой Армении, потому что я хочу, чтобы все мы констатировали, какие важные изменения происходят в Армении и что уже произошло. Я хочу представить вам новую формулу успеха в новой Армении. Как обычно было принято воспринимать путь успеха в недалеком прошлом? Нужно было иметь хорошего знакомого, хорошего родственника, хорошую поддержку, хорошие навыки, не связанные с образованием, более инстинктивные.
В Новой Армении изменилось именно то, что успех каждого из вас не зависит от других. Успех каждого из вас зависит от вас самих, потому что самая важная миссия нового правительства новой Армении состоит в том, что мы можем создать равное и расширенное пространство возможностей, чтобы каждый из нас и каждый из вас констатировал, что с каждым днем в Республике Армения расширяются границы возможного, и у каждого из вас есть равные возможности воспользоваться этими расширяющимися возможностями. Это самая важная констатация.
Сегодня для того, чтобы преуспеть в Армении (и завтра будет так, и всегда будет так), необходимо, чтобы каждый из нас, начиная от премьер-министра, заканчивая любым другим специалистом, констатировал, что его успех во многом зависит от того, насколько образование все еще является для него ежедневным делом.
В Республике Армения и, к сожалению, во многих местах обычно под образованием понимают то, чем должны заниматься дети, подростки и, в лучшем случае, студенты. Но образование - повседневное занятие каждого человека XXI века, образование - самое важное занятие XXI века. Я люблю повторять, что каждый специалист, каждый индивид, каждый человек неизбежно теряет свои возможности и потенциал, если каждый день не становится более интеллектуальным, не ставит более высокого образовательного ценза по сравнению с предыдущим днем.
И, наконец, образование - это самый важный способ найти свою миссию. Вообще, я думаю, что каждый человек в момент рождения принимает определенную миссию. Эта миссия состоит в том, чтобы сделать нашу планету более хорошей, и только посредством образование, путем образования человек может понять, какова цель его появления на свет, какую миссию он может и должен выполнить, чтобы сделать лучше планету Земля, собственную родину и окружающую среду.
Мы проводим эту церемонию в таких торжественных условиях, потому что вы все уверенными шагами продвигаетесь вперед по пути поиска своей миссии, по пути образования. Здесь зачитывали имена и фамилии каждого из вас и упоминалась фраза “лучший результат”. Надеюсь, что когда мы будем говорить об экономике Армении, мы поставим тире и добавим “лучший результат”, когда мы будем говорить о здравоохранении Армении, мы поставим тире и добавим “лучший результат”, когда мы будем говорить об уровне безопасности Армении, мы поставим тире и добавим “лучший результат”, когда мы будем говорить о росте населения, мы поставим тире и добавим “лучший результат”, когда мы будем говорить о развитии технологий в Армении, мы поставим тире и добавим “лучший результат”, когда мы будем говорить об уровне счастья человека и гражданина, мы поставим тире и добавим “лучший результат”, когда мы будем говорить о независимой судебной системе, свободной прессе, демократии, законности, правах человека, лучшем управлении, верховенстве закона, мы поставим тире и добавим “лучший результат”.
Надеюсь, как вы уверенными шагами идете к лучшему результату, так же и все мы - народ Армении, Республика Армения, Республика Арцах, уверенными и твердыми шагами идем к лучшему результату.
И, следовательно, да здравствует свобода, да здравствует Республика Армения, да здравствуете вы, да здравствуем мы и наши дети, которые живут и будут жить в свободной и счастливой Армении”.