«Երգի միջոցով լեզու դասավանդելն ավելի հաճելի և դյուրին է». Շողիկ Փահլևանյան
Վերջերս լույս տեսավ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությանը կից գործող Մոսկվայի «Վերածնունդ» հայկական կիրակնօրյա դպրոցի տնօրեն և մանակավարժ, մ. գ. թ. Շողիկ Փահլևանյանի «Հայկական երգերի ժողովածու» աշխատությունը: Այս առիթով ներկայացնում ենք «Հայերն այսօր»-ի հարցազրույցը հեղինակի հետ:
-Տիկի´ն Շողիկ, վերջերս տպագրվեց Ձեր նոր գիրքը՝ «Հայկական երգերի ժողովածու»: Ի՞նչն է առիթ հանդիսացել հրատարակելու նման ձեռնարկ, և ո՞րն է վերջինիս առաքելությունը:
– «Հայկական երգերի ժողովածու»-ի միտքը վաղուց էր հասունացել, քանի որ երգի միջոցով որևէ  լեզու դասավանդելը՝ գործընթացն  ավելի հաճելի և դյուրին է դարձնում, միաժամանակ նպաստելով՝ լեզվի հնչերանգի, բառի կայուն ընկալմանը և լեզվամտածողության զարգացմանը:
-Ի՞նչ լսարանի համար է նախատեսված հիշյալ ձեռնարկը:
– Այն նախտեսված է նախադպրոցական, դպրոցական, միջին և բարձր տարիքի դպրոցահասակների, ինչպես նաև ուսուցիչների և հայերենն ու հայ երգը ուսումնասիրել ցանկացող յուրաքանչյուր մարդու համար:
-Ինչպե՞ս է կատարվել երգերի ընտրությունը:
-Ձեռնարկը հրաշալի միջոց է հայ երաժշտական մշակույթին հաղորդակից լինելու համար, քանզի  ներառում է հայոց ազգագրական երգերից  ու հայ կոմպոզիտորական դպրոցի մեծերի ժառանգությունից ընտրված 68 երգ: Կատարվել է երկսկզբունք ընտրություն. նախ՝ թեմատիկ բաժանումով, երկրորդ՝ հայ երգի համապատկերի ներկայացումով:
-Տիկի´ն Շողիկ, նմանօրինակ առաջի՞ն դասագիրքն է:
-Հայ իրականության մեջ կարծում եմ անդրանիկ ձեռնարկն է, որովհետև տրված են երգերի հայերեն բնագրերը, դրանց թարգմանությունները, տառադարձությունն ու նոտագրումը:
– Ի՞նչ արձագանքներ եք ստացել:
-Գրքի վերբերյալ գրվել են գրախոսություններ, հնչել մի շարք դրվատանքի խոսքեր ո´չ միայն հայաստանյան մասնագետների, այլև՝ Ռուսաստանի հայկական դպրոցների ուսուցիչների կողմից, որոնք բոլորն էլ առանձնանում են օբյեկտիվությամբ:
Գրախոսականներով և կարծիքներով հանդես են եկել՝ մանկ. գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀ վաստակավոր մանկավարժ Յուրի Յուզբաշյանը, մանկ. գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր Ջուլիետա Գյուլամիրյանը, բ. գ. թ., դոցենտ Աշոտ Գալստյանը, բան. գիտ. դոկտոր, Մ. Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտի տնօրեն Վարդան Դևրիկյանը, մ. գ. թ., դոցենտ Լիլիթ Տեր-Գրիգորյանը, գրքի խմբագիր բ. գ. թ. Լուսինե Հայրիյանը և այլք:
– Տիկի´ն Շողիկ, այս աշխատանքին զուգահեռ՝ արդեն երեք տարի է դասավանդում եք  նաև «Արի տուն» ծրագրի Հայոց լեզվի արագընթաց դասընթացներում, ի՞նչ փորձառություն տվեցին այդ տարիները:
– Նշեմ, որ ինձ համար շատ հետաքրքիր է աշխատել «Արի տուն» ծրագրով Հայաստան ժամանած մասնակիցների հետ: Այդ կարճ ժամանակահատվածում փորձում ես նրանց մեջ ներարկել հայերենի հանդեպ այն սերը, որը հետագայում կարող է ինքնուրույն ծլարձակել:
Միաժամանակ այս դասընթացների ընթացքում ես մեկ անգամ ևս համոզվեցի, որ հեղինակային ուսումնական ձեռնարկներիս՝ «Ռուս-հայերեն զրուցարան»-ի, «Ռուսերեն-անգլերեն-հայերեն զրուցարանի», «Հայակական երգերի ժողովածու»-ի և այլ գրքերի մեթոդական ուղենիշը ճիշտ է, ինչն էլ նպաստում է լեզվի արագ ուսուցմանը:

Director and teacher of “Veratsnund” (Renaissance) Armenian Sunday School of Moscow (adjunct to the Embassy of the Republic of Armenia in the Russian Federation), Candidate of Pedagogical Sciences Shoghik Pahlevanyan recently released her book “Collection of Armenian Songs”. On this occasion, Hayern Aysor’s correspondent sat down for an interview with the book’s author.
Hayern Aysor: Mrs. Pahlevanyan, you recently released your new book entitled “Collection of Armenian Songs”. What made you publish this book? What is the purpose?
Shoghik Pahlevanyan: The idea of publishing the “Collection of Armenian Songs” was conceived a long time ago since teaching a language through songs makes the process of teaching easier and more pleasurable. It also helps students have a solid understanding of the tones and words of a particular language and helps enhance linguistic thinking.
Hayern Aysor: What audience is the book designed for?
Shoghik Pahlevanyan: The book is designed for preschoolers, small school-age children and schoolchildren at the intermediate and higher levels, as well as teachers and those wishing to learn Armenian and examine Armenian songs.
Hayern Aysor: How did you select the songs?
Shoghik Pahlevanyan: This book serves as a wonderful way of helping people learn about Armenian musical culture since it includes 68 Armenian ethnographic songs and the songs of great Armenian composers. I divided the songs into themes and presented the whole picture of Armenian song.
Hayern Aysor: Mrs. Pahlevanyan, is this your first textbook of Armenian songs?
Shoghik Pahlevanyan: I think this is the first handbook of Armenian songs for Armenians since it features the originals of the songs in Armenian, their translations, the transcriptions and the musical notations of the songs.
Hayern Aysor: How has the feedback been?
Shoghik Pahlevanyan: There have been critiques and many words of appraisal from not only specialists in Armenia, but also teachers of Armenian schools of Russia, and they are all objective.
I have received critiques and opinions from Doctor of Pedagogical Sciences, Professor, Merited Pedagogue of the Republic of Armenia Yuri Yuzbashyan; Doctor of Pedagogical Sciences, Professor Julieta Gyulamiryan; Candidate of Philological Sciences, Associate Professor Ashot Galstyan; Doctor of Philological Sciences, Director of M. Abeghyan Institute of Literature Vardan Devrikyan; Candidate of Pedagogical Sciences, Associate Professor Lilit Ter-Grigoryan, as well as the book’s editor, Candidate of Philological Sciences Lusine Hayriyan and others.
Hayern Aysor: Mrs. Pahlevanyan, alongside this book, you have also been holding Accelerated Armenian Language Courses, which are part of the “Ari Tun” Program. What experience have you gained throughout all these years?
Shoghik Pahlevanyan: I must say that working with the young Armenians visiting Armenia through the “Ari Tun” Program has been very interesting. During their short stay, I have to instill in them the love for the Armenian language, and that love can grow in the future.
At the same time, these courses helped me become convinced that the methodical benchmark of my textbooks (“Russian-Armenian Conversational Book”, “Russian-English-Armenian Conversational Book”, Collection of Armenian Songs”, etc.) is right, and this helps accelerate the process of teaching the Armenian language.