Սեպտեմբերի 5-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ «Արի տուն-2017» ծրագրի Հայոց լեզվի ուսուցման 5-օրյա դասընթացի ամփոփում՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության Համահայկական ծրագրերի վարչության աշխատակիցների և դասընթացների ուսուցիչների մասնակցությամբ:
«Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ Համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանը ողջունեց ծրագրի մասնակից ուսուցիչներին՝ 8 փուլերին անցկացրած դասերը կազմակերպված և արդյունավետ անցկացնելու համար: Գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ Սիրվարդ Համբարյանը ամփոփեց դասընթացների արդյունքները, առանձնացրեց այս տարվա առանձնահատուկ կողմերը, նշեց այն բացթողումները, որոնք, թերևս, աննկատելի էին, սակայն այդ ուղղությամբ և հաջորդ տարվա դասընթացները կազմակերպելիս, ծրագրավորելիս և խմբերում աշխատելիս՝ պետք է հաշվի առնվեն և դասընթացներում կիրառվող մեթոդները կատարելագործվեն: Վերջինս նաև ուշադրություն դարձրեց հենց լեզվական իմացության մակարդակներին համապատասխան աշխատանքի նոր, գրավչական լեզվուսուցման մեթոդներին, եղանակներին, դիդակտիկ միջոցներին: Միաժամանակ առաջարկվեց սոցիալական ցանցում ունենալ խումբ և շարունակել քննարկումները թե´ միմյանց միջև, թե´ մասնակից երեխաների հետ:
Ծավալվեց քննարկում, ուր հանդես եկան բոլոր ուսուցիչները՝ վերլուծելով անցկացրած դասերը: Նրանք մատնանշեցին դասավանդվող խմբերի առանձնահատկությունները, դասապրոցեսներից առանձնացրեցին առանձին դրվագներ, խոսեցին բնակության երկրի լեզվական հիմքով մասնագիտացված աշխատանքի մասին:
ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությանը կից Մոսկվայի «Վերածնունդ» կիրակնօրյա դպրոցի տնօրեն, մ.գ.թ. Շողիկ Փահլևանյանը, ով հրավիրյալ ուսուցիչ է «Արի տուն» ծրագրում, ընդգծեց, որ ամենակարևորը այս ծրագրում Սփյուռքից ժամանած հայ պատանիներին ու աղջիկներին «հայ մկրտելն է», որի հավաստիքը իրենց պաստառներում ու գրավոր շարադրանքում արտացոլված խորհրդանիշներն ու եզրահանգումներն են: Զեկուցողը վկայեց, որ արիտունցիներին մշտապես պատգամել է շնորհակալ լինել իրենց նախնիներին ու արժևորել նրանց արժեքները, քանի որ նրանք են հայ ժողովրդի ապագան: Հավելեց նաև, որ մասնակիցների 70 տոկոսը գրաճանաչ էին, իսկ մնացյալը՝ մասամբ կամ ընդհանրապես չէին տիրապետում հայոց այբուբենին, բանավոր հայերենին (բարբառային կամ խոսակցական-կենցաղային հայերենին): Ունենալով օտարախոս սփյուռքահայերին հայոց լեզու դասավանդելու շուրջ երեք տասնամյակի փորձ՝ իբրև դասագիրք տիկին Փահլևանյանը կիրառել է իր հեղինակային ձեռնարկները՝ «Ռուս-հայերեն զրուցարանը», «Ռուսերեն-անգլերեն-հայերեն զրուցարանը», «Ռուսալեզու միջավայրում հայ երեխաների գրաճանաչության կազմակերպման առանձնահատկությունները», «Հայկական անձնանունների բառարանը», «Հայկական երգերի ժողովածուն»:
Հաջորդիվ ներկայացրեց ուսուցչական կազմի փորձի արդյունքում ձևավորված եզրակացություններն ու առաջարկները. դասերի տևողության երկարացում, արդիական դիդակտիկ նյութերի և զննական պարագաների ապահովում:
Հաջորդ զեկուցողը՝ բ.գ.թ. ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի բանահյուսության բաժնի գիտաշխատող Լուսինե Հայրիյանը, իր խոսքում շեշտեց, որ դասընթացները հարթակ են հանդիսանում նաև երեխաների ստեղծագործ ոգու և երևակայության արթնացման համար, քանզի պատանիները խանդավառությամբ են մասնակցում հայրենի բնօրրանը խորհրդանշող պաստառների կերտմանն ու ձևավորմանը, դառնում ազգային շուրջպարի բռնված շղթայի մի օղակը կամ ստեղծում հանրահռչակ առակների, հեքիաթների իրենց տարբերակները, թղթին հանձնում իրենց մտքի թռիչքն ու ապրումները:
Զեկուցողը խոսեց նաև հայրենաճանաչության և ինքնազարգացման նպատակներով արիտունցիներին տրվող ցանկ-ընտրանու մասին, որտեղ ներառված են հայ հին և նոր գրականության գլուխգործոցների վերնագրեր, համաշխարհային կշիռ ունեցող հայ հեղինակների ստեղծագործություններ, նաև հայոց էթնոմշակութային ուրույն հատկանիշները ընդգծող և պատմական նշանակալից իրադարձություններ ներկայացնող տարաժանր ֆիլմեր:
Ուսուցչուհի Անի Խալաթյանը, Աիդա Օհանյանը և Մարիամ Սարգսյանը իրենց ամփոփիչ խոսքում նշեցին, որ մեծ ոգևորությամբ ու սիրով են դասավանդում Սփյուռքից ժամանած հայորդիներին: Դասընթացները անցկացրել են ուղղագրության, ուղղախոսության, բառապաշարի հարստացման և կետադրության ոչ լիարժեք իմացությունները հաշվի առնելով: Հանձնարարված շարադրություններում Սփյուռքից ժամանած պատանիներն ու աղջիկները մեծ գոհունկությամբ ու հիացմունքով են արտահայտել իրենց մտքերը՝ հայրենիքում լինելու և մայր լեզուն սեփական հողում սովորելու մասին: Նրանք փաստեցին նաև, որ արիտունցիները այս ծրագիրը համարում են հայեցի մթնոլորտ ու հայրենիքին կապող ևս մեկ թել, հիշողությունների ու հայ լինելու զգացողության ազդակ, որը նրանց կյանքում դեռ երկար կզարկի՝ անընդհատ հիշեցնելով իրենց ինքնության և մայրենիի մասին:
Գայանե Բաբլոյանը, Մաքրուհի և Նարինե Գևորգյանները խոսեցին իրենց աշխատանքային գործունեության մասին՝ նշելով, որ հայրենասիրությունը երեխաների մեջ խորացնելու միտումն ուղենիշ են դարձրել բոլոր փուլերի ընթացքում: Այս տարի ավելի հաճախ են հնչել հայրենիք վերադառնալու, հայրենիքում իրենց կրթական և աշխատանքային գործունեությունը ծավալելու ցանկությունները: Նրանց դասերը անցկացվել են և՛ լեզվական, և՛ պատմական ու մշակութային՝ դաս-վիկտորինաների միջոցով:
Իսկ Լենա և Լիզա Թաթոսյանները հավելեցին, որ «Արի տուն» ծրագիրը իսկապես ծառայում է իր նպատակին:
«Հարգելի՛ գործընկերներ, իմ փորձը ցույց է տալիս, որ 4-րդ դասարանի աշակերտների համար խաղը դեռևս մնում է աշխարհը ճանաչելու ամենահզոր միջոցը: Ես հաճախ եմ օգտագործում LearningApps և Wordwall հարթակները՝ սովորական վարժությունները…
«Սիրելի՛ ուսուցիչներ, այսօր շատ է խոսվում ձևավորող գնահատման մասին, բայց ինձ համար այն առաջին հերթին աշակերտի հետ ջերմ երկխոսությունն է: Կարևոր է, որ երեխան չվախենա սխալվելուց և գիտակցի, որ իր…
Ներածական տեքստի սևագիր. «Հարգելի՛ գործընկերներ, յուրաքանչյուրս էլ գիտենք, թե ինչ լարվածություն է առաջացնում դասալսումը, երբ այն դիտարկվում է որպես "գնահատման" գործիք: Մ/մ ղեկավարներս և տնօրենության ներկայացուցիչներս հաճախ բախվում ենք այս…
Ինչպիսի սերունդ է ձևավորում պատմության և հասարակագիտության ուսուցիչը Հարգելի՛ գործընկերներ, նոր չափորոշիչը մեզանից այլևս «փաստեր անգիր անող» սերունդ չի ուզում: Մեր առջև խնդիր է դրված ձևավորել կարողունակ քաղաքացի, որը. Քննադատաբար…
Ցանկանում եմ կիսվել այս հետաքրքիր «Ֆիշբուոն» (Fishbone) մեթոդի կիրառմամբ, որը ստացել է «Fishbone Diagram» (ձկան կմախքի գծապատկեր) անվանումը: Գծապատկերի կառուցվածքային հիմանական բաղադրիչներն են. Գլխի հատված. այստեղ զետեղվում է վերլուծվող նախադասությունը…

Подведены итоги курсов армянского языка программы «Ари тун-2017»
Как передает «Армяне сегодня», начальник Управления общеармянских программ Гагик Гянджумян приветствовал участвовавших в программе педагогов, поблагодарив за организованное и эффективное проведение занятий в 8 этапах. Начальник отдела научно-образовательных программ Сирвард Амбарян подвела итоги курсов, выделив особенности нынешнего года, отметила упущения, которые хотя и незаметны, однако должны быть учтены при организации курсов в будущем году, усовершенствованы методы проведения занятий. Она также обратила внимание на новые, привлекательные методы, дидактические материалы, соответствующие уровню владения языком. Одновременно было предложено иметь в социальных сетях  группу и продолжить обсуждения как между собой, так и с детьми-участниками.
Развернулось обсуждение, в котором выступили все учителя, анализируя проведенные занятия. Они указали особенно групп учащихся, выделили отдельные фрагменты занятий, говорили о дифференцированной работе на основе языка страны проживания.
Директор московской воскресной школы «Верацнунд» при посольстве РА в РФ, кандидат  педагогических наук   Шогик Пайлеванян, являющаяся также приглашенным педагогом в программе «Ари тун», подчеркнула, что самым важным в этой программе является «крещение армянами» приезжающих из Диаспоры армянских юношей и девушек, свидетельством чего являются символы и выводы, отраженные в их плакатах и письменных работах. Докладчица засвидетельствовала, что постоянно призывала аритунцев быть благодарными предкам и ценить их ценности, поскольку именно юному поколению принадлежит будущее армянского народа. Она добавила также, что 70 процентов участников умели читать и писать, остальные частично или полностью не владели армянским алфавитом, устной армянской речью. Обладая почти 30-летним опытом преподавания армянского языка иноязычным армянам Диаспоры, госпожа Пайлеванян использовала в качестве учебника свои авторские пособия – «Русско-армянский разговорник», «Русско-англо-армянский разговорник», «Особенности организации обучения грамоте армянских детей в русскоязычной среде», «Словарь армянских имен», «Сборник армянских песен».
Затем были представлены заключения и предложения, сформированные по результатам опыта педагогического состава: продление продолжительности уроков, обеспечение современных дидактических материалов.
Следующий докладчик, кандидат филологических наук, научный сотрудник отдела фолдьклора Института археологии и этнографии НАН РА Лусине Айриян отметила, что курсы – площадка для пробуждения творческого духа и воображения детей, поскольку юноши с воодушевлением участвуют  в создании и оформлении плакатов, символизирующих Родину, становятся звеном в национальном хороводе либо создают свои варианты известных басен и сказок, выплескивая на бумагу полеты своих мыслей и переживания.
Докладчик говорила также о перечне избранных произведений, предоставляемом аритунцам с целью познания Родины и саморазвития – названия шедевров старой и новой армянской литературы, произведения армянских авторов, имеющих мировой вес, а также фильмы разных жанров, представляющие акцентирующие специфические особенности армянской этнокультуры и знаменательные исторические события.
Педагоги Ани Халатян, Аида Оганян и Мариам Саркисян в своих заключительных выступлениях отметили, что с большим воодушевлением и любовью преподают приехавшим из Диаспоры детям. Занятия проводились с учетом неполноценности знаний в правописании, грамотной речи, пунктуации, а также в плане обогащения словарного запаса. В порученных сочинениях юноши и девушки из Диаспоры с большим удовлетворением и восторгом выражали свои мысли по поводу пребывания на Родине и изучения на своей земле родного языка. Они также констатировали, что аритунцы считают эту программу армянской атмосферой и еще одной нитью, привязывающей к Родине, мессидж памяти и ощущения себя армянами, который надолго сохранится в их памяти и душах, напоминая об их идентичности и родном языке.
Гаяне Баблоян, Макруи и Нарине Геворгяны говорили о своей трудовой деятельности, отметив, что тенденцию углубления патриотизма в детях сделали вехой в течение всех этапов. В этом году чаще звучало желание вернуться на Родину, получить образование и работать на Родине. Занятия проводились в формате языковых, исторических, культурных уроков-викторин.