ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի «Մշակութային ուղիներ» ընդլայնված մասնակի համաձայնագրի (EPA) կառավարող խորհրդի գործադիր քարտուղար Ռուի Գոմեշին։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը և «Մշակույթի զարգացման» հիմնադրամի տնօրեն Կարեն Ավետիսյանը։
Ողջունելով հյուրին՝ Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է այցի կարևորությունը Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպայի խորհրդի միջև մշակութային համագործակցության խորացման, ինչպես նաև «Մշակութային ուղիներ» ծրագրի շրջանակում Հայաստանի ակտիվ մասնակցության ընդլայնման տեսանկյունից։ Նախարարի խոսքով՝ մշակութային նախաձեռնությունները կարևոր են փորձի փոխանակման, նոր համագործակցությունների ձևավորման և մշակութային ժառանգության պահպանման և հանրահռչակման տեսանկյունից։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են 2026 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանում նախատեսվող Եվրոպայի խորհրդի «Մշակութային ուղիներ» ընդլայնված մասնակի համաձայնագրի խորհրդատվական 15-րդ ֆորումի և Կառավարման խորհրդի ոչ պաշտոնական նիստի կազմակերպման և նախապատրաստման հետ կապված հարցեր։
Անդրադարձ է եղել նաև ֆորումի բովանդակային օրակարգին՝ շեշտելով մշակութային կրթության բաղադրիչի կարևորությունը, երիտասարդության ակտիվ ներգրավումը ֆորումի աշխատանքներին։
Այս համատեքստում քննարկվել են մշակութային հաստատություններում և թանգարաններում թեմատիկ միջոցառումների, սեմինարների և աշխատաժողովների կազմակերպման հնարավորությունները։
Հայաստանը 2015 թվականից հանդիսանում է Եվրոպայի խորհրդի «Մշակութային ուղիներ» ընդլայնված համաձայնագրի լիիրավ անդամ։ Հայաստանն անդամակցում է «Գինու ուղիներ», «Իմպրեսիոնիզմ», «Նախապատմական ժայռապատկերների արահետներ», «Եվրոպական գերեզմանատներ», «Եվրոպական հեքիաթի ուղի» և «Հրեական ժառանգության եվրոպական ուղի» մշակութային ուղիներին:
«Մշակութային ուղիներ» ծրագիրը Եվրոպայի խորհուրդն իրականացնում է 1987 թվականից: Ծրագրի նպատակն է ստեղծել մշակութային երկխոսության հարթակ՝ նպաստելով բնության և մշակութային ժառանգության պահպանությանը և առաջընթացին։

Встреча с исполнительным секретарём Совета Европы по соглашению «Культурные маршруты»
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян приняла исполнительного секретаря управляющего совета расширенного частичного соглашения (EPA) Совета Европы «Культурные маршруты» Руи Гомеша. Во встрече также участвовали заместитель министра Альфред Кочарян и директор фонда «Развитие культуры» Карен Аветисян.
Приветствуя гостя, Жанна Андреасян подчеркнула важность визита с точки зрения углубления культурного сотрудничества между Республикой Армения и Советом Европы, а также расширения активного участия Армении в программе «Культурные маршруты». По словам министра, культурные инициативы имеют большое значение для обмена опытом, формирования новых партнёрств, сохранения и популяризации культурного наследия.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, связанные с организацией и подготовкой 15‑го консультативного форума расширенного частичного соглашения Совета Европы «Культурные маршруты» и неофициального заседания управляющего совета, которые планируются в сентябре 2026 года в Армении.
Была затронута и содержательная повестка форума, особое внимание уделено компоненту культурного образования и активному вовлечению молодёжи в работу форума.
В этом контексте рассмотрены возможности проведения тематических мероприятий, семинаров и рабочих встреч в культурных учреждениях и музеях.
Армения является полноправным членом расширенного соглашения Совета Европы «Культурные маршруты» с 2015 года. Страна участвует в таких маршрутах, как «Дороги вина», «Импрессионизм», «Тропы доисторических наскальных изображений», «Европейские кладбища», «Европейский путь сказки» и «Европейский путь еврейского наследия».
Программа «Культурные маршруты» реализуется Советом Европы с 1987 года. Её цель — создать платформу культурного диалога, способствующую сохранению и развитию природного и культурного наследия.