Համաժողով՝ ուղղված անգլերեն դասավանդող ուսուցիչների մասնագիտական զարգացմանը
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հետ համագործակցությամբ Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղն իրականացնում է անգլերեն դասավանդող ուսուցիչների մասնագիտական զարգացմանն ուղղված «Դասավանդում հանուն հաջողության» համաժողովը, որն այս տարի կրում է «Որակյալ դասավանդում՝ որակյալ ուսումնառության համար. ապացույցներ, նորարարություն և ազդեցություն» խորագիրը:
Համաժողովի մեկնարկի միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլը:
Համաժողովի նպատակն է ստեղծել հարթակ անգլերենի դասավանդման արդի միտումների և արդյունավետ գործելակերպերի քննարկման համար, խթանել ուսուցիչների մասնագիտական համագործակցությունն ու փորձի փոխանակումը, ներկայացնել ուսուցիչների շարունակական զարգացմանը միտված գործնական մոտեցումներ։ Համաժողովին մասնակցելու համար գրանցվել է դպրոցների և բուհերի շուրջ 1200 անգլերենի մասնագետ։
Ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է՝ ուսուցիչների թիվը վկայում է, որ ուսուցչական համայնքն ամենաակտիվ սովորող համայնքն է:
«Այսօրինակ հարթակները կարևոր են, բայց ավելի կարևոր է, որ դրանք չմնան իրադարձության մակարդակում, այլ դառնան դասավանդման գործընթացը վերափոխող հարթակներ: Ես վստահ եմ, որ համաժողովից դուք ձեզ հետ տանելու եք այն, ինչն իրապես փոխելու է ձեր աշխատանքային առօրյան՝ հարստացնելով ձեր փորձառությունը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նա առանձնակի անդրադարձել է Բրիտանական խորհրդի հետ համագործակցությանը՝ ուղղված համակարգային փոփոխություններին, որոնց առաջամարտիկներից են անգլերենի ուսուցիչները: Այս համատեքստում նա ընդգծել է ուսուցիչների ակտիվ մասնակցության և բարեփոխումների բարդ ճանապարհը միասին անցնելու կարևորությունը:
Նախարարը համաժողովը կարևորել է նաև կրթական համակարգի, դասավանդման գործընթացի մարտահրավերները, ակնկալվող փոփոխությունները, առկա դժվարությունները քննարկելու, խնդիրների մասին բաց խոսելու, միմյանցից սովորելու և լուծման ճանապարհներ գտնելու տեսանկյունից:
Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել մասնակից ուսուցիչներին և Բրիտանական խորհրդին շարունակական համագործակցության համար և մաղթել համաժողովին արդյունավետ ընթացք։
Համաժողովի ձևաչափը ներառում է լիագումար զեկույցներ Մեծ Բրիտանիայից հրավիրված փորձագետ, անգլերենի դասավանդման մեթոդաբանության ոլորտի առաջատար հեղինակ Ջերեմի Հարմերի մասնակցությամբ, որը մի շարք մասնագիտական գրքերի հեղինակ է: Նախատեսված են նաև տեղացի ուսուցիչների գործնական զեկույցներ, աշխատարաններ, «ELT-Voice» ձևաչափով ելույթներ, որոնց ընթացքում ուսուցիչները կներկայացնեն իրենց հաջողության պատմությունները։

Конференция, направленная на профессиональное развитие учителей английского языка
В сотрудничестве с министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения британский совет в Армении проводит конференцию «Преподавание ради успеха», посвящённую профессиональному развитию учителей английского языка. В этом году она проходит под девизом «Качественное преподавание — для качественного обучения: доказательства, инновации и влияние».
На церемонии открытия присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян и чрезвычайный и полномочный посол Соединённого Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении Александра Коул.
Цель конференции — создать платформу для обсуждения современных тенденций и эффективных практик преподавания английского языка, стимулировать профессиональное сотрудничество и обмен опытом между учителями, представить практические подходы, направленные на их непрерывное развитие. Для участия зарегистрировались около 1200 специалистов по английскому языку из школ и вузов.
Приветствуя участников, Жанна Андреасян подчеркнула, что количество учителей свидетельствует: педагогическое сообщество — самое активное сообщество учащихся.
«Подобные платформы важны, но ещё важнее, чтобы они не оставались на уровне события, а становились площадками, преобразующими процесс преподавания. Уверена, что с конференции вы унесёте то, что действительно изменит вашу рабочую повседневность, обогатит ваш опыт», - сказала министр.
Она особо отметила сотрудничество с Британским советом, направленное на системные изменения, в авангарде которых стоят учителя английского языка. В этом контексте она подчеркнула важность активного участия педагогов и совместного прохождения сложного пути реформ.
Министр также подчеркнула значимость конференции для обсуждения вызовов образовательной системы и процесса преподавания, ожидаемых изменений, существующих трудностей, открытого разговора о проблемах, взаимного обучения и поиска решений.
Жанна Андреасян поблагодарила участников и Британский совет за постоянное сотрудничество и пожелала конференции продуктивного хода.
Формат конференции включает пленарные доклады с участием приглашённого из Великобритании эксперта, ведущего автора в области методики преподавания английского языка Джереми Хармера, который является автором ряда профессиональных книг. Также предусмотрены практические доклады местных учителей, мастер-классы и выступления в формате «ELT-Voice», в ходе которых педагоги представят свои истории успеха.