2000 թվականից փետրվարի 21-ն աշխարհում նշվում է որպես Մայրենի լեզվի միջազգային օր։ 1999 թվականի նոյեմբերի 17-ին ընդունված և 2002 թվականին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր համաժողովի 56/262 բանաձևով վավերացված՝ աշխարհով մեկ սփռված ազգային լեզուների և մշակույթների իրավունքների պաշտպանությանը նվիրված այս օրվա խորհուրդն այն է, որ ոչ միայն ամրագրի լեզվական ու մշակութային բազմազանության փաստն աշխարհում, այլ նաև այն ըմբռնվի՝ որպես կարևորագույն արժեք։
2005 թվականից Հայաստանի Հանրապետությունը նույնպես նշում է փետրվարի 21-ը՝ որպես Մայրենի լեզվի միջազգային օր։ Մայրենի լեզվի իրավունքների պաշտպանությանը և աշխարհում մշակութային բազմազանության պահպանմանն ուղղված այս շարժմանը Հայաստանի Հանրապետության մասնակցությունը պատահական չէ։ Մեր կողքին ապրում, կրթություն ստանում, մեզ հետ աշխատում և բարիք են ստեղծում Հայաստանում բնակվող բազմաթիվ այլազգիներ։ Մայրենի լեզվով կրթություն ստանալու, ազգային ավանդույթները, կրոնը, լեզուն և մշակույթը պահելու և զարգացնելու նրանց իրավունքը ամրագրված է ՀՀ Սահմանադրության 56-րդ հոդվածով։
Ամեն տարի բազմաթիվ ծրագրեր են իրականացվում, որոնք ուղղված են նպաստելու Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների մայրենի լեզվի ու ազգային մշակույթի պահպանմանն ու զարգացմանը։
Սակայն այսօրվա խորհուրդն այն է, որ մեզանից յուրաքանչյուրը լեզվական ու մշակութային բազմազանությունը որպես խաղաղ ու բարեկեցիկ կյանքի գրավական նկատի, այլ լեզվով հնչող խոսքն ու ավանդույթը հավասարապես հարգի՝ որպես համամարդկային արժեք։
Լեզվի ու մշակույթի միջոցով է մարդը ձևավորվում որպես անհատականություն, իսկ ազգային լեզուներն ու մշակույթներն իրենց մեջ նաև յուրաքանչյուր ազգի պատմական փորձն ու հիշողությունն են կրում։ Դրանցով է ձևավորվում մեզանից յուրաքանչյուրի անհատական ու հավաքական ինքնությունը, իսկ դրանց հանդեպ ունեցած հարգանքով է հնարավոր ձևավորել հանդուրժողականության այն մթնոլորտը, որն անհրաժեշտ է խաղաղ ու բարեկեցիկ կյանք ապահովելու համար։
Ուրախ եմ հայտնելու, որ պետության ֆինանսավորմամբ 2026 թվականի հունվարի մեկից Երևանի պետական համալսարանում գործում է ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների ուսումնասիրության խումբ: Առանձնահատուկ կարևորվում են նաև ազգային փոքրամասնությունների լեզուների ուսուցմանն ու որակավորված մասնագետների պատրաստմանն ուղղված աշխատանքները, որի կապակցությամբ արդեն աշխատանքներ են տարվում Ազգային փոքրամասնությունների ուսումնասիրության խմբի շրջանակում ազգային փոքրամասնությունների լեզուների ուսուցման կենտրոն ստեղծելու ուղղությամբ։
Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ,
Մայրենի լեզվի և մշակութային բազմազանության միջազգային այս օրը եկեք նշանավորենք մեզանից յուրաքանչյուրի ուշադրությամբ դեպի մեր կողքին ապրող ազգային փոքրամասնությունների լեզուներն ու մշակույթը, բայց նաև դեպի մեր բարբառներն ու դրանցով ստեղծված ժողովրդական մշակույթը, ճանաչե՛նք դրանք որպես մեր կյանքը պայմանավորող կարևոր արժեքներ։

Поздравительное послание министра ОНКС Жанны Андреасян по случаю Международного дня родного языка
С 2000 года 21 февраля во всём мире отмечается Международный день родного языка. Этот день, учреждённый 17 ноября 1999 года и подтверждённый резолюцией 56/262 Генеральной конференции ЮНЕСКО в 2002 году, посвящён защите прав национальных языков и культур, распространённых по всему миру. Его смысл заключается не только в закреплении факта языкового и культурного многообразия, но и в осознании его как важнейшей ценности.
С 2005 года Республика Армения также отмечает 21 февраля как Международный день родного языка. Участие Армении в движении, направленном на защиту прав родного языка и сохранение культурного многообразия в мире, не случайно. Рядом с нами живут, получают образование, работают и создают благо многочисленные представители других национальностей, проживающих в Армении. Их право на образование на родном языке, сохранение и развитие национальных традиций, религии, языка и культуры закреплено в статье 56 Конституции РА.
Каждый год реализуются многочисленные программы, направленные на содействие сохранению и развитию родного языка и национальной культуры национальных меньшинств, проживающих в Армении.
Однако смысл сегодняшнего дня заключается в том, чтобы каждый из нас воспринимал языковое и культурное многообразие как залог мирной и благополучной жизни, уважал речь и традиции, звучащие на другом языке, как общечеловеческую ценность.
Через язык и культуру человек формируется как личность, а национальные языки и культуры несут в себе исторический опыт и память каждого народа. Именно они формируют индивидуальную и коллективную идентичность, а уважение к ним позволяет создать атмосферу терпимости, необходимую для обеспечения мирной и благополучной жизни.
Рад сообщить, что с 1 января 2026 года при финансировании государства в Ереванском государственном университете действует группа по изучению национальных меньшинств Республики Армения. Особое значение придаётся также работе по преподаванию языков национальных меньшинств и подготовке квалифицированных специалистов. В этой связи уже ведутся работы по созданию в рамках группы центра преподавания языков национальных меньшинств.
Дорогие граждане Республики Армения, в этот Международный день родного языка и культурного многообразия давайте обратим внимание не только на языки и культуры национальных меньшинств, живущих рядом с нами, но и на наши диалекты и народную культуру, созданную на их основе. Признаем их как важные ценности, определяющие нашу жизнь.