Փետրվարի 11-ը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից հռչակվել է որպես Գիտության ոլորտում կանանց և աղջիկների միջազգային օր։ Այս օրը կոչված է ընդգծելու կանանց նշանակալի ներդրումը գիտության մեջ, նրանց ներգրավվածության կարևորությունը գիտական ոլորտում, ինչպես նաև նրանց հետազոտական, ստեղծագործական և կառավարչական ներուժի բացահայտման անհրաժեշտությունը։ Կանանց ավելի բարձր մասնակցայնությունը գիտության մեջ նպաստում է ոլորտի համակողմ և ներառական զարգացմանը՝ բազմապատկելով գիտության վերափոխիչ ազդեցությունը հանրության լայն շերտերում։
Գիտության ոլորտում պետական լայնածավալ բարեփոխումների, ֆինանսավորման զգալի աճի և կին գիտնականների հետազոտությունների խթանման հատուկ միջոցառումների համատեքստում վերջին տարիներին Հայաստանում դիտվում է դրական դինամիկա։ Մասնավորապես՝ աճել է գիտական և գիտատեխնիկական գործունեություն իրականացնող կազմակերպություններում կին գիտաշխատողների թիվը՝ հասնելով 53,6 տոկոսի (3761 գիտաշխատողներից 2017-ը կանայք են)․ այս ցուցանիշը գերազանցում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հրապարակած համաշխարհային միջին ցուցանիշը մոտավորապես 1,7 անգամ։ Միաժամանակ, մինչև 50 տարեկան գիտաշխատողների շրջանում կանանց բաժինը գերազանցում է 58 տոկոսը, ինչը վկայում է երիտասարդ կանանց շրջանում գիտության ոլորտի՝ որպես հիմնական գործունեության տեսակի գրավչության աճի մասին։
Դրական դինամիկան մեծապես պայմանավորված է նաև ՀՀ Կառավարության կողմից գիտության ոլորտում իրականացվող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներով։ Դրանցից են ոլորտում բազային աշխատավարձի աստիճանական աճը և դրամաշնորհային բազմաթիվ ծրագրերի առկայությունը, որոնց շնորհիվ գիտության ոլորտը սկսում է ընկալվել որպես հեռանկարային աշխատանքի և մասնագիտական աճի ոլորտ։
Այդուհանդերձ, թեև հայաստանյան գիտական համայնքում կին և տղամարդ գիտնականների թիվը համադրելի է, գիտության ոլորտում 442 գիտական ղեկավարներից (բաժնի պետ/վարիչ, լաբորատորիայի վարիչ, խմբի ղեկավար, կենտրոնի ղեկավար) միայն 30 տոկոսն է կին։ Սա հիշեցնում է գիտության կառավարման համակարգում դեռևս առկա սեռային անհամամասնությունների մասին, որը գիտության ոլորտի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների պահանջներին առավել արդյունավետ արձագանքող կառավարման կարողությունների զարգացման ընդհանուր օրակարգի մաս է կազմում, և այդ ուղղությամբ հետևողական աշխատանք է կատարվում։
Գիտության ոլորտի համակարգային բարեփոխումների պետական քաղաքականության արդյունքում վերջին 4 տարիների ընթացքում անցկացվել են երկու դրամաշնորհային մրցույթներ, որոնք ուղղված են գիտության ոլորտում ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնելու նպատակով կանանց կարողությունների զարգացմանը։
Կին հետազոտողների առաջնորդական և կառավարչական կարողությունների զարգացման նպատակով ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեն իրականացնում է մի շարք թիրախային ծրագրեր, որոնց շրջանակում մինչ օրս աջակցություն է ստացել կին հետազոտողների ղեկավարած 46 գիտական խումբ, որոնցից 42-ը՝ ԲՏՃՄ ուղղություններով։
ԲՏՃՄ ոլորտում կին գիտաշխատողների ներկայացվածության բաժինը ևս զգալիորեն գերազանցում է համաշխարհային միջինացված ցուցանիշները՝ կազմելով 52 տոկոս․ ի համեմատություն՝ ԵՄ երկրներում ԲՏՃՄ ոլորտում կին հետազոտողների ներկայացվածությունը շուրջ 40 տոկոս է։ Կին հետազոտողները մեծամասնություն են կազմում նաև ՀՀ հումանիտար և հասարակագիտական գիտությունների ոլորտում՝ կազմելով այդ ոլորտներում հետազոտողների ընդհանուր թվի 58 տոկոսը։
ԲՏՃՄ ուղղություններով կին գիտնականների ներգրավվածության աճը կարևոր է մի շարք տեսանկյուններից. մի կողմից՝ ԲՏՃՄ ոլորտի զարգացումը պետության առաջնահերթ ուղղություններից է, և կանանց մասնակցության աճը կարևոր ուղենիշ է սահմանված նպատակների իրագործման ճանապարհին։ Մյուս կողմից՝ կանանց ներուժի զարգացումը և նրանց ներկայացվածության բարձրացումը ԲՏՃՄ ոլորտում նաև 2026 թ․ Գիտության ոլորտում կանանց և աղջիկների միջազգային օրվա կարևոր շեշտադրումներից են։
Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստակամ է գործադրելու բոլոր անհրաժեշտ ջանքերը, որպեսզի յուրաքանչյուր քաղաքացի հնարավորություն ունենա անխոչընդոտ նվիրվել հետազոտական աշխատանքին և դեռևս ուսանողական տարիներից վստահ լինել, որ այդ ձգտումը կգտնի առավելագույն ինստիտուցիոնալ, ենթակառուցվածքային, ֆինանսական և ցանկացած այլ աջակցություն պետության կողմից։
Շնորհավոր բոլոր կին գիտաշխատողների մասնագիտական օրը: Մաղթում եմ բեղուն աշխատանքային գործունեություն և գիտական մտքի նոր նվաճումներ։

Поздравительное послание министра образования, науки, культуры и спорта Армении Жанны Андреасян по случаю Международного дня женщин и девушек в науке
11 Февраля, 2026
11 февраля Генеральная Ассамблея ООН провозгласила Международным днём женщин и девушек в науке. Этот день призван подчеркнуть значительный вклад женщин в науку, важность их вовлечённости в научную сферу, а также необходимость раскрытия их исследовательского, творческого и управленческого потенциала. Более активное участие женщин в науке способствует всестороннему и инклюзивному развитию отрасли, усиливая её преобразующее влияние на широкие слои общества.
В контексте масштабных государственных реформ в сфере науки, значительного роста финансирования и специальных мер по поддержке исследований женщин-учёных в последние годы в Армении наблюдается положительная динамика. В частности, увеличилось число женщин-исследователей в научных и научно-технических организациях, достигнув 53,6% (из 3761 исследователя 2017 — женщины). Этот показатель примерно в 1,7 раза превышает средний мировой уровень, опубликованный ЮНЕСКО. При этом среди исследователей до 50 лет доля женщин превышает 58%, что свидетельствует о росте привлекательности науки для молодых женщин как основной сферы деятельности.
Положительная динамика во многом обусловлена институциональными реформами, проводимыми правительством Армении. Среди них — постепенное повышение базовой заработной платы и наличие многочисленных грантовых программ, благодаря чему наука начинает восприниматься как перспективная сфера работы и профессионального роста.
Тем не менее, хотя число женщин и мужчин-учёных в Армении сопоставимо, среди 442 научных руководителей (заведующих отделами, лабораториями, группами, центрами) лишь 30% составляют женщины. Это напоминает о сохраняющихся гендерных дисбалансах в системе управления наукой, которые требуют дальнейших институциональных реформ и развития управленческих компетенций.
В рамках государственной политики системных реформ за последние четыре года проведены два грантовых конкурса, направленных на развитие лидерских способностей женщин для занятия руководящих должностей в науке.
Для развития лидерских и управленческих навыков женщин-исследователей Комитет по высшему образованию и науке при министерстве реализует ряд целевых программ. На сегодняшний день поддержку получили 46 научных групп, возглавляемых женщинами, из которых 42 — в области STEM.
В сфере STEM доля женщин-исследователей также значительно превышает средние мировые показатели, составляя 52%. Для сравнения, в странах ЕС этот показатель около 40%. В гуманитарных и общественных науках женщины составляют 58% исследователей.
Рост участия женщин в STEM важен по нескольким причинам. Во-первых, развитие STEM является одним из приоритетов государства, и увеличение женского участия — важный ориентир на пути достижения поставленных целей. Во-вторых, развитие женского потенциала и повышение их представленности в STEM соответствует ключевым акцентам Международного дня женщин и девушек в науке 2026 года.
Армения готова приложить все необходимые усилия, чтобы каждый гражданин имел возможность беспрепятственно заниматься исследовательской деятельностью и ещё в студенческие годы быть уверенным, что его стремления получат максимальную институциональную, инфраструктурную, финансовую и любую другую поддержку со стороны государства.
Поздравляю всех женщин-исследователей с профессиональным праздником! Желаю плодотворной работы и новых достижений научной мысли.