Ազգային ժողովի հերթական նիստում այսօր քննարկվել է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Հունաստանի Հանրապետության կառավարության միջև մշակութային արժեքների հափշտակումը, անօրինական պեղումները, ինչպես նաև մշակութային արժեքների ապօրինի ներմուծումը, արտահանումը և դրանց նկատմամբ սեփականության իրավունքի փոխանցումը կանխելու և ծագման երկիր ռեստիտուցիայի մասին» համաձայնագրի վավերացման վերաբերյալ նախագիծը։
Ներկայացնելով նախագիծը` ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ համաձայնագիրը հավանության է արժանացել Կառավարության նիստում, սահմանված ընթացակարգով քննարկվել է Սահմանադրական դատարանում և ներկայացվել Ազգային ժողով։
Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է, որ մշակութային արժեքների պահպանության և դրանց անվտանգության ապահովման ուղղությամբ Կառավարությունն իրականացնում է հետևողական և նպատակային քաղաքականություն։ Նրա ընդգծմամբ՝ վերջին տարիներին ձեռք են բերվել և Հայաստան են վերադարձվել մի շարք կարևոր մշակութային արժեքներ։ Նա, մասնավորապես, նշել է Մատենադարանի համար ձեռք բերված արժեքավոր ձեռագրերը, ինչպես նաև վերջերս Մեծ Բրիտանիայից գնված միջնադարյան եկեղեցու փայտյա դռան փեղկը, որն առաջիկայում կտեղափոխվի ՀՀ և կցուցադրվի Հայաստանի պատմության թանգարանում։
«Վերականգնելով նաև թանգարանների հավաքածուների համալրման պետական ծրագիրը ու անգամներով ավելացնելով դրա բյուջեն՝ Կառավարությունը հետևողական ջանք է դնում մշակութային արժեքների հայտնաբերման և Հայաստան վերադարձնելու ուղղությամբ»,– ասել է նա։
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ նման միջազգային համաձայնագրերը լայն հնարավորություններ են ստեղծում համագործակցային ձևաչափում կանխելու մշակութային արժեքների հափշտակումը, անօրինական պեղումները, ինչպես նաև դրանց ապօրինի ներմուծումն ու արտահանումը։ Նա ընդգծել է, որ համաձայնագիրը հիմնված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 1970 թվականի համապատասխան կոնվենցիայի վրա, ինչը նշանակում է, որ կողմերը գործում են միջազգային իրավունքի շրջանակում։
«Համաձայնագրի միջոցով հնարավորություն կունենանք Հունաստանի հետ փոխանակել տեղեկատվություն հետաքրքրություն ներկայացնող մշակութային արժեքների ապօրինի շրջանառության, հափշտակման, անօրինական պեղումների և տարանցման վերաբերյալ, ինչպես նաև իրականացնել մասնագետների փոխանակման և վերապատրաստման ծրագրեր։ Սա չափազանց կարևոր է ոլորտում կարողությունների զարգացման տեսանկյունից և կօգնի արդյունավետ համագործակցություն հաստատել միմյանց տարածքից ապօրինաբար հեռացված մշակութային արժեքների հայտնաբերման և վերադարձի հարցում»,– նշել է նախարարը։
Ժաննա Անդրեասյանը նաև արձանագրել է, որ վերջին տարիներին Հայաստան-Հունաստան միջմշակութային հարաբերություններն ու համագործակցությունը զգալիորեն խորացել են։ Նա տեղեկացրել է, որ համաձայնագիրը ստորագրվել է անցած ամռանը՝ Աթենք կատարած իր աշխատանքային այցի ընթացքում, իսկ դրանից մեկ տարի առաջ Հայաստան էր ժամանել Հունաստանի մշակույթի նախարարը, որի հետ ևս քննարկվել էր համաձայնագրի ստորագրման կարևորությունը։
Նախարարը հավելել է, որ թանգարանային ոլորտում արդեն իսկ երկու երկրների միջև ձևավորվել է արդյունավետ համագործակցություն․ առաջիկա օրերին Հայաստանի պատմության թանգարանի և Ակրոպոլիսի թանգարանի միջև կստորագրվի հուշագիր, իսկ տարվա ընթացքում Հայաստանի պատմության թանգարանի նմուշներ կցուցադրվեն Աթենքում։
Նախագիծը ստացել է նաև ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, որը ներկայացրել է պատգամավոր Նարեկ Բաբայանը։

На очередном заседании Национального собрания сегодня был рассмотрен проект ратификации соглашения «О предотвращении хищения культурных ценностей, незаконных раскопок, а также их незаконного ввоза, вывоза и передачи права собственности, и о реституции в страну происхождения», заключённого между правительствами Армении и Греции.
Представляя проект, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян сообщила, что соглашение было одобрено на заседании правительства, обсуждено в Конституционном суде и представлено в парламент.
Она подчеркнула, что правительство проводит последовательную и целенаправленную политику по сохранению и обеспечению безопасности культурных ценностей. В последние годы удалось вернуть в Армению ряд значимых артефактов, в частности — ценные рукописи для Матенадарана и недавно приобретённую в Великобритании створку деревянной двери средневековой церкви, которая вскоре будет перевезена в Армению и выставлена в Историческом музее.
«Восстановив государственную программу пополнения музейных коллекций и увеличив её бюджет, правительство прилагает последовательные усилия для выявления и возвращения культурных ценностей в Армению», - отметила министр.
По её словам, подобные международные соглашения создают широкие возможности для предотвращения хищений, незаконных раскопок, ввоза и вывоза культурных ценностей в формате сотрудничества. Соглашение основано на соответствующей конвенции ЮНЕСКО 1970 года, что означает работу сторон в рамках международного права.
«С помощью соглашения мы сможем обмениваться с Грецией информацией о незаконном обороте культурных ценностей, хищениях, незаконных раскопках и транзите, а также реализовывать программы обмена и подготовки специалистов. Это крайне важно для развития потенциала в данной сфере и поможет наладить эффективное сотрудничество по выявлению и возвращению культурных ценностей, незаконно вывезенных с территорий друг друга», - сказала Андреасян.
Она также отметила, что в последние годы межкультурные связи и сотрудничество между Арменией и Грецией значительно углубились. Соглашение было подписано прошлым летом во время её рабочего визита в Афины. Годом ранее Армению посещала министр культуры Греции, с которой также обсуждалась важность подписания документа.
Министр добавила, что в музейной сфере уже сложилось эффективное сотрудничество: в ближайшие дни будет подписан меморандум между Историческим музеем Армении и музеем Акрополя, а в течение года экспонаты Исторического музея Армении будут выставлены в Афинах.
Проект получил положительное заключение постоянной комиссии парламента по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодёжи и спорта, представленное депутатом Нареком Бабаяном.