ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է Աշոցքի դահուկային կենտրոն՝ հանդիպելու 25-րդ ձմեռային Օլիմպիական խաղերի մասնակից մարզիկներին, ծանոթանալու նախապատրաստական ընթացքին ու մարզումների անցկացման պայմաններին: Նրան ուղեկցել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը:
Աշոցքում մարզվում են Օլիմպիական խաղերում Հայաստանը ներկայացնող դահուկավազորդներ Միքայել Միքայելյանը, Կատյա Գալստյանը, իսկ լեռնադահուկորդ Հարություն Հարությունյանն արդեն մեկնել է Միլան:
Գլխավոր մարզիչ Արթուր Միքայելյանը ներկայացրել է մարզումների մանրամասները, մարզիկների առօրյան, մարզաձևում ունեցած նրանց նվաճումները:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հաջողություն է մաղթել մարզիկներին՝ մասնավորապես նշելով. «Օլիմպիական խաղերին մասնակցությունն արդեն իսկ մեծ ձեռքբերում է. այն փորձառությունը, որ ունենալու եք այս ընթացքում, անգնահատելի է: Դուք ձեր անցած ճանապարհով լավ օրինակ եք երեխաների համար՝ ոգեշնչելու նրանց զբաղվելու դահուկային սպորտով: Վստահ եղեք՝ պետությունը ձեր կողքին է. մեր առաջնային խնդիրներից մեկը հաջողություններ արձանագրած մարզիկների օրինակը տեսանելի դարձնելն է՝ խրախուսելով ձմեռային մարզաձևերում երեխաների ներգրավվածությունը»:
Նախարարը զրուցել է Օլիմպիական խաղերի մասնակից մարզիկների հետ, հետաքրքրվել նրանց պատրաստվածությամբ ու տրամադրվածությամբ: Նրանք շնորհակալություն են հայտնել ուշադրության համար և հույս հայտնել՝ իրենց դրական տրամադրվածությունը կնպաստի, որպեսզի բարձր ցուցանիշներով վերադառնան:
ԿԳՄՍ նախարարը զրուցել է նաև պարադահուկավազորդ Գարիկ Մելքոնյանի հետ, որը նախորդ տարի Հայաստանի պարադահուկավազքի պատմության մեջ առաջին անգամ մեդալ է նվաճել միջազգային մրցաշարում, իսկ այս տարվա մարտին կմասնակցի նաև ձմեռային Պարալիմպիկ խաղերին: Ժաննա Անդրեասյանը բարձր է գնահատել Գարիկ Մելքոնյանի ջանքերը, շնորհակալություն հայտնել կատարած աշխատանքի համար և հաջողություն մաղթել նրան 2026 թվականի Պարալիմպիկ խաղերում:
Ժաննա Անդրեասյանը մարզվող երեխաներից հետաքրքրվել է, թե որքան ժամանակ են զբաղվում դահուկավազքով, ինչպես են սովորում դպրոցում, ինչ այլ հետաքրքրություններ ունեն և այլն:
Տեղում քննարկվել են նաև ձմեռային մարզաձևերի զարգացման հնարավորությունները, դպրոցահասակ երեխաների շրջանում նոր խմբերի ձևավորման հեռանկարները, այս ուղղությամբ պետության հնարավոր աջակցությունը և այլլ հարցեր:
Նախարարն իրազեկել է նաև մարզագույքի տրամադրման պետական ծրագրի մասին և նշել՝ պետք է հասկանալ, թե, մասնավորապես, այս մարզաձևի համար գույքի ինչպիսի առաջնային կարիք կա: Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է՝ ներկայում քննարկվում է մարզերում մասնավոր լողավազաններում երեխաների պարապմունքների ֆինանսավորման համանմանությամբ այլ մարզաձևերով զբաղվելը ևս մասնավոր ենթակառուցվածքներում խրախուսելու ու ֆինանսավորելու հարցը: Այդ շրջանակում դիտարկվում է նաև դահուկային սպորտով զբաղվելու ցանկություն ունեցող երեխաների մարզումների ֆինանսավորման հարցը, ինչը կարող է լուրջ խթան հանդիսանալ դահուկային սպորտի զարգացման համար՝ նպաստելով դրա մասսայականացմանը:
Նշենք, որ 25-րդ ձմեռային Օլիմպիական խաղերը կանցկացվեն փետրվարի 6-22-ը Միլանում և Կորտինա դ’Ամպեցոյում:

«Сделать ваш пример видимым»: Жанна Андреасян посетила лыжников, тренирующихся в Ашоцке
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян посетила лыжный центр Ашоцка, где встретилась с участниками XXV зимних Олимпийских игр, ознакомилась с подготовительным процессом и условиями проведения тренировок. Её сопровождала заместитель министра Асмик Авагян.
В Ашоцке тренируются лыжники, которые будут представлять Армению на Олимпиаде, — Микаэл Микаелян и Катя Галстян, а горнолыжник Арутюн Арутюнян уже отправился в Милан.
Главный тренер Артур Микаелян представил детали тренировочного процесса, распорядок спортсменов и их достижения в дисциплине.
Министр Жанна Андреасян пожелала спортсменам успехов, подчеркнув: «Участие в Олимпийских играх само по себе является большим достижением. Опыт, который вы получите в этот период, бесценен. Ваш путь — хороший пример для детей, вдохновляющий их заниматься лыжным спортом. Будьте уверены, государство рядом с вами. Одна из наших первоочередных задач — сделать пример успешных спортсменов видимым, чтобы стимулировать вовлечение детей в зимние виды спорта».
Министр пообщалась с участниками Олимпийских игр, интересовалась их подготовкой и настроем. Спортсмены поблагодарили за внимание и выразили надежду, что их позитивный настрой поможет вернуться с высокими результатами.
Жанна Андреасян также встретилась с паралыжником Гариком Мелконяном, который в прошлом году впервые в истории армянского паралыжного спорта завоевал медаль на международном турнире, а в марте этого года примет участие в зимних Паралимпийских играх. Министр высоко оценила усилия Гарика Мелконяна, поблагодарила за проделанную работу и пожелала успехов на Паралимпиаде 2026 года.
Жанна Андреасян поинтересовалась у детей, занимающихся лыжным спортом, сколько времени они тренируются, как учатся в школе, какие у них есть другие интересы.
На месте также обсуждались возможности развития зимних видов спорта, перспективы создания новых групп среди школьников, возможная поддержка государства и другие вопросы.
Министр проинформировала о государственной программе предоставления спортивного инвентаря и отметила необходимость определить первоочередные потребности именно для этого вида спорта. Она сообщила, что в настоящее время рассматривается вопрос финансирования занятий детей в частных спортивных инфраструктурах, по аналогии с программой поддержки плавания в частных бассейнах. В этом контексте обсуждается и финансирование тренировок детей, желающих заниматься лыжным спортом, что может стать серьёзным стимулом для развития дисциплины и её массового распространения.