ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Իսրայելում՝ մասնակցելու «Կրթություն 2026» նախարարական համաժողովին։
Այն նվիրված է արհեստական բանականության դարաշրջանում անհատականացված կրթության քաղաքականությունների մշակմանը:
Այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարարն այսօր հանդիպել է Իսրայելի կրթության նախարար Յոավ Կիշի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Իսրայելում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Հակոբյանը և ԿԳՄՍ նախարարի խորհրդական Արման Անդրիկյանը:
Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և «Կրթություն 2026» նախարարական համաժողովին մասնակցելու հրավերի համար՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս Իսրայելի հետ կրթության ոլորտում համագործակցության խորացմանը։ Նրա խոսքով՝ երկու երկրների միջև առկա են փոխլրացնող ներուժ և համագործակցության լայն հնարավորություններ՝ հատկապես նորարարական և տեխնոլոգիական կրթության ուղղություններով։
Հանդիպման ընթացքում Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է Հայաստանում իրականացվող կրթական բարեփոխումները, մասնավորապես՝ արհեստական բանականության ուսուցման ներդրումն ավագ դպրոցներում: Նա տեղեկացրել է՝ 2023 թվականից Հայաստանում մեկնարկել է «ԱԲ ՍԵՐՈՒՆԴ» կրթական բազմամակարդակ ծրագիրը, որի նպատակն է ստեղծել արհեստական բանականության գիտնականի և նորարարի կրթական ուղի՝ սկսած ավագ դպրոցից մինչև հետբուհական մակարդակ: Կրթական համակարգում որպես ԱԲ ինտեգրման հաջողված օրինակ՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է նաև «STEP.ai» գիտության տեխնոլոգիայի կրթական ծրագիրը, որը մեկնարկել է 2022 թ. մասնավոր հատվածի անմիջական նախաձեռնությամբ և 2024 թ. սկսած պետության անմիջական ներգրավմամբ ընդլայնել է շրջանակը՝ ներառելով ՀՀ հանրակրթական և միջին մասնագիտական կրթական հաստատություններ:
Կողմերը քննարկել են ուսումնական ծրագրերի մշակման, ուսուցիչների վերապատրաստման, STEM կրթության, թվային գրագիտության և նորարարական դասավանդման մեթոդների ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները։ Անդրադարձ է կատարվել նաև տեխնոլոգիական և մասնագիտական կրթության զարգացմանը, այդ թվում՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ինժեներական մասնագիտությունների և թվային հմտությունների ուղղություններով համատեղ ծրագրերի նախաձեռնմանը, ինչպես նաև մասնագետների փոխանակմանը վերաբերող հարցերին։
Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ տեխնոլոգիական կրթությունը դառնում է Հայաստանի այցեքարտերից մեկը՝ ընդգծելով երկրի առաջավոր փորձը ոչ ֆորմալ կրթության ոլորտում և ներկայացնելով Թումո կենտրոնի գործունեության մոդելը։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև գիտահետազոտական համագործակցությանը, ակադեմիական փոխանակման ծրագրերին, միջբուհական կապերի զարգացմանը, ինչպես նաև ՀՀ բարձրագույն կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին: Այս համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» նոր օրենքը և ակադեմիական քաղաքի նախագիծը՝ ընդգծելով, որ բարեփոխումներով մեծ տեղ է տրվում նաև ոլորտի միջազգայնացմանն ու օտարերկրյա գործընկերների ներգրավմանը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը խորացնելու կրթության ոլորտում երկկողմ, երկարաժամկետ համագործակցությունը։

Жанна Андреасян встретилась с министром образования Израиля Йоавом Кишем
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян находится с рабочим визитом в Израиле, где принимает участие в министерской конференции «Образование 2026», посвящённой разработке политики персонализированного образования в эпоху искусственного интеллекта.
В рамках визита министр сегодня встретилась с министром образования Израиля Йоавом Кишем. На встрече также присутствовали Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Израиле Арман Акопян и советник министра Арман Андрикян.
Жанна Андреасян поблагодарила за тёплый приём и приглашение на участие в конференции «Образование 2026», подчеркнув, что Армения придаёт большое значение углублению сотрудничества с Израилем в сфере образования. По её словам, между двумя странами существует взаимодополняющий потенциал и широкие возможности для взаимодействия, особенно в области инновационного и технологического образования.
В ходе встречи министр представила реализуемые в Армении образовательные реформы, в частности внедрение обучения искусственному интеллекту в старших школах. Она сообщила, что с 2023 года в Армении стартовала многоуровневая образовательная программа «Поколение ИИ», цель которой — создать образовательный путь для будущих учёных и новаторов в области искусственного интеллекта — от старшей школы до послевузовского уровня. В качестве успешного примера интеграции ИИ в систему образования Андреасян отметила также программу «STEP.ai», начатую в 2022 году по инициативе частного сектора и с 2024 года расширенную при непосредственном участии государства, охватывающую общеобразовательные и средние профессиональные учебные заведения Армении.
Стороны обсудили возможности сотрудничества в разработке учебных программ, повышении квалификации учителей, развитии STEM‑образования, цифровой грамотности и инновационных методов преподавания. Были затронуты также вопросы развития технологического и профессионального образования, включая совместные проекты в области информационных технологий, инженерных специальностей и цифровых навыков, а также обмен специалистов.
Жанна Андреасян отметила, что технологическое образование становится одной из визитных карточек Армении, подчеркнув передовой опыт страны в сфере неформального образования и представив модель деятельности центра «Тумо».
В ходе беседы обсуждалось также научно‑исследовательское сотрудничество, академические обменные программы, развитие межвузовских связей, а также реформы в сфере высшего образования Армении. В этом контексте министр представила новый закон «О высшем образовании и науке» и проект академического города, подчеркнув, что реформы уделяют большое внимание интернационализации сектора и привлечению зарубежных партнёров.
По итогам встречи стороны подтвердили готовность углублять двустороннее, долгосрочное сотрудничество в сфере образования.