Մեկնարկել է 2026 թվականի միասնական քննությունների առաջին փուլը
Այսօր մեկնարկել է 2026 թվականի միասնական քննությունների առաջին փուլը: Քննությունների ընթացքին հետևելու նպատակով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է Երևանի թիվ 142 ավագ և թիվ 135 հիմնական դպրոցներում տեղակայված քննական կենտրոներ։
Քննական գործընթացի մեկնարկից առաջ Ժաննա Անդրեասյանը նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանի ուղեկցությամբ շրջել է քննասենյակներում և զրուցել դիմորդների հետ:
Նախարարը հաջողություն է մաղթել նրանց և հետաքրքվել քննություններին նախապատրաստվելու, մասնագիտական նախընտրությունների հարցերով։
Ժաննա Անդրեասյանը նաև զրուցել է դիմորդների ծնողների հետ և լսել նրանց դիտարկումները քննական գործընթացի վերաբերյալ:
Նշենք, որ առաջին օրը դիմորդները քնություն են հանձնել «Հայոց լեզու և գրականություն» առարկայից: ԳԹԿ-ի տրամադրած տվյալների համաձայն` 2026 թ. միասնական քննությունների առաջին փուլում հայտագրվել է 12 538 դիմորդ։ «Հայոց լեզու և գրականություն» առարկայից քննություն հանձնելու համար հայտագրվել է 4657 դիմորդ․ քննությունն անցկացվել է 37 քննական կենտրոնում, որոնցից 27-ը մարզերում է, 10-ը՝ մայրաքաղաքում:
Հաշվի առնելով, որ եղանակային պայմանների պատճառով Սյունիքի մարզի Սիսիանի տարածաշրջանի որոշ բնակավայրերից մոտ 40 դիմորդ Գորիսի քննական կենտրոն հասնելու դժվարություններ է ունեցել, նրանց համար կկազմակերպվի լրացուցիչ քննություն. ժամկետների մասին դիմորդները կտեղեկացվեն լրացուցիչ։

Сегодня начался первый этап единых экзаменов 2026 года. Для наблюдения за ходом экзаменов министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян посетила экзаменационные центры, расположенные в ереванских школах №142 и №135.
Перед началом экзаменационного процесса Жанна Андреасян вместе с заместителем министра Араксией Сваджян обошла экзаменационные аудитории и пообщалась с абитуриентами.
Министр пожелала им успехов и поинтересовалась подготовкой к экзаменам и профессиональными предпочтениями.
Жанна Андреасян также побеседовала с родителями абитуриентов и выслушала их замечания относительно экзаменационного процесса.
Отметим, что в первый день абитуриенты сдавали экзамен по предмету «Армянский язык и литература». По данным Центра оценки и тестирования, на первый этап единых экзаменов 2026 года зарегистрировались 12 538 абитуриентов. На экзамен по «Армянскому языку и литературе» зарегистрировались 4657 человек; экзамен проводился в 37 центрах, из которых 27 — в регионах и 10 — в столице.
С учётом того, что из-за погодных условий около 40 абитуриентов из некоторых населённых пунктов Сисианского района Сюникской области имели трудности с прибытием в экзаменационный центр Гoриса, для них будет организован дополнительный экзамен. О сроках абитуриенты будут уведомлены дополнительно.