ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի գործընկեր Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի (UCL) կրթության ինստիտուտի (IOE) դեկանի տեղակալ, որակի կառավարման, կրթական ծրագրերի ու մանկավարժական նորարարության աջակցման պատասխանատու Նորբերտ Պախլերին։ Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը և «Ակադեմիական քաղաք» հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Սիմոնյանը։
Քննարկվել են ՀՀ բարձրագույն կրթության բարեփոխումների համատեքստում մանկավարժական կրթության միջազգային մրցունակության բարձրացման և կրթական բովանդակության արդիականացման հարցերը, ինչպես նաև ակադեմիական քաղաքի կրթական կլաստերի ձևավորմանը UCL-ի կողմից խորհրդատվական աջակցության շրջանակում հետագա աշխատանքները։
Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է ոլորտային բուհերի և կազմակերպությունների հետ պատվիրակության հանդիպումները, որոնք կնպաստեն մանկավարժական կրթության հնարավորությունների և մարտահրավերների քարտեզագրմանն ու արտացոլմանը ակադեմիական քաղաքի կրթական կլաստերի հայեցակարգում։
Նախարարն ընդգծել է Կառավարության պատրաստակամությունը՝ կյանքի կոչելու բարձրագույն կրթության ոլորտի բարեփոխումների շրջանակը, որը նախաձեռնվել է ինստիտուցիոնալ փոփոխությունների ապահովման նպատակով։ Այս առումով Ժաննա Անդրեասյանն առանձնակի կարևորել է մանկավարժական կրթության որակի լավարկումը, քանի որ վերջինս անմիջականորեն արտացոլվում է նախադպրոցական, հանրակրթական, միջին և բարձրագույն մասնագիտական կրթության և հանրային կյանքի այլ կարևոր ոլորտներում։
Անդրադառնալով ոլորտում մարդկային ռեսուրսների խնդրին՝ նախարարը կարևորել է մանկավարժական գործունեության գրավչության և մրցունակության բարձրացման, երիտասարդների ներգրավման և լավագույն մասնագետների պահպանման ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացումը՝ թե՛ խրախուսելով ուսուցիչների առարկայական գիտելիքների և դասավանդման հմտությունների ու կարողությունների զարգացումը, թե՛ գործուն հնարավորություններ ստեղծելով մանկավարժության ոլորտում գիտահետազոտական աշխատանքի համար։
Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև բուհերի կողմից միջազգային համագործակցության հնարավորությունների լավագույնս օգտագործումը, օրինակ՝ Բոլոնիայի գործընթացի, Էրազմուս+ ծրագրերի շրջանակներում, ինչպես նաև միջազգային առաջատար փորձագիտական ներուժի, այդ թվում՝ սփյուռքի ներգրավումը՝ որպես նախանշված գործընթացի կյանքի կոչման ակտիվ մասնակիցների։
Հանդիպման ընթացքում Նորբերտ Պախլերը ներկայացրել է իր գլխավորած պատվիրակության հայաստանյան այցի մանրամասները, ՀՀ պետական բուհերի, Երևանի և մարզերի հանրակրթական դպրոցների ներկայացուցիչների, ոլորտի շահագրգիռ պետական և մասնավոր նախաձեռնությունների և անհատների հետ հանդիպումների արդյունքում արձանագրված նկատառումներն ու առաջարկները։
Նա առանձնակի կարևորել է ուսանողի համարժեք փորձառության և որակյալ համալսարանական կյանքի ապահովումը, գրավիչ կրթական ծրագրի ձևավորումը, դասավանդող անձնակազմի վերապատրաստումը և կարողությունների զարգացումը, ինչպես նաև մանկավարժական ուղղությամբ գիտական գերազանցությունների կենտրոնների ստեղծումը։
Նորբերտ Պախլերը հայտնել է, որ ակադեմիական քաղաքի կրթական կլաստերի ձևավորման աջակցությանը նվիրված իրենց այցերը և խորհրդատվական հանդիպումները կշարունակվեն տարվա ընթացքում՝ լավագույնս ուրվագծելու համար հետագա աշխատանքների ճանապարհային քարտեզը։

Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян приняла заместителя декана Института образования (IOE) Университетского колледжа Лондона (UCL), ответственного за управление качеством, поддержку образовательных программ и педагогических инноваций, Норберта Пахлера.
На встрече также присутствовали заместитель министра Араксия Сваджян и директор фонда «Академический город» Армен Симонян.
В ходе беседы обсуждались вопросы повышения международной конкурентоспособности педагогического образования и обновления образовательного содержания в контексте реформ высшего образования Армении, а также дальнейшие шаги по формированию образовательного кластера «Академического города» при консультативной поддержке UCL.
Жанна Андреасян приветствовала встречи делегации с вузами и организациями отрасли, которые будут способствовать выявлению и отражению возможностей и вызовов педагогического образования в концепции образовательного кластера «Академического города».
Министр подчеркнула готовность правительства реализовать рамки реформ в сфере высшего образования, инициированные для обеспечения институциональных изменений. В этом контексте Андреасян особо выделила необходимость повышения качества педагогического образования, поскольку оно напрямую отражается на дошкольном, общеобразовательном, среднем и высшем профессиональном образовании, а также на других важных сферах общественной жизни.
Касаясь проблемы человеческих ресурсов в отрасли, министр отметила важность последовательных шагов по повышению привлекательности и конкурентоспособности педагогической деятельности, вовлечению молодежи и сохранению лучших специалистов — как через развитие предметных знаний и навыков преподавания у учителей, так и через создание реальных возможностей для научно-исследовательской работы в области педагогики.
Андреасян также подчеркнула необходимость максимально эффективного использования вузами возможностей международного сотрудничества, например, в рамках Болонского процесса и программ Erasmus+, а также привлечения ведущего международного экспертного потенциала, включая диаспору, в качестве активных участников реализации намеченных процессов.
Во время встречи Норберт Пахлер представил подробности визита своей делегации в Армению, а также замечания и предложения, зафиксированные по итогам встреч с представителями государственных вузов, общеобразовательных школ Еревана и регионов, а также заинтересованных государственных и частных инициатив и отдельных специалистов.
Он особо отметил важность обеспечения полноценного студенческого опыта и качественной университетской жизни, формирования привлекательных образовательных программ, повышения квалификации и развития компетенций преподавательского состава, а также создания центров научного превосходства в педагогической сфере.
Норберт Пахлер сообщил, что визиты и консультационные встречи, посвящённые поддержке формирования образовательного кластера «Академического города», будут продолжены в течение года, чтобы наилучшим образом очертить дорожную карту дальнейших шагов.