ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում անդրադարձել է պատմամշակութային հուշարձանների, այդ թվում՝ եկեղեցիների ամրակայման և վերականգնման ուղղությամբ վերջին տարիներին իրականացված աշխատանքներին:
Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է՝ երբեք պետության կողմից հուշարձանների ոլորտն այսչափ ուշադրության կենտրոնում չի եղել. անգամներով աճել է հուշարձանների վերականգնման բյուջեն. «Մասնավորապես՝ եթե 2018 թվականին պետական բյուջեից հուշարձանների պահպանությանն ընդամենը 127 մլն դրամ է հատկացվել, ապա 2025 թ. պետական հատկացումն արդեն 1.4 մլրդ դրամ է կազմում: Ընդ որում՝ այս աճը ներառում է նաև եկեղեցիներն ու վանքերը․ միայն դրանց վերականգնման, ամրակայման, պեղումների և նախագծային աշխատանքների համար հատկացվել է ավելի քան 1.69 մլրդ դրամ»։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղեկացմամբ՝ ծրագրում ընդգրկվել են բազմաթիվ հուշարձաններ, այդ թվում՝ Ոսկեվազի Սուրբ Հովհաննես, Իրինդի Սուրբ Աստվածածին, Այգեշատի Թարգմանչաց, Տեղի Սուրբ Գևորգ, Հոռոմի Սուրբ Հռիփսիմե, Սոլակի Սուրբ Աստվածածին, Կամարիսի Սուրբ Հովհաննես, Բնունիսի Սուրբ Աստվածածին, Փարպիի Ծիրանավոր, Կիրանցի Սուրբ Երրորդություն, Ոսկեպարի, Բյուրականի Սուրբ Հովհաննես, Գնդևազի եկեղեցիները, Քոբայրավանքը, Մարտունու Հին Գետիկի և Սանահինի վանքերը, Շատիվանքի վանական համալիրը, Գոշավանքի գավիթը, Հաղպատի վանական համալիրը, Երերույքի և Պտղնիի տաճարները և այլն:
Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է՝ պետության հոգածությունը չի սահմանափակվում միայն եկեղեցիների ու վանքերի վերականգնմամբ։ Այս համատեքստում նախարարն անդրադարձել է հոգևոր արժեքների՝ Հայաստան վերադարձնելու քաղաքականությանը: Նա տեղեկացրել է՝ միայն վերջին տարիներին Կառավարությունը ձեռք է բերել երկու բացառիկ ձեռագիր և փոխանցել Մատենադարանին՝ այս նպատակով հատկացնելով ավելի քան 130 միլիոն դրամ: Վերջերս նաև 175 միլիոն դրամ է հատկացվել միջնադարյան եկեղեցու փայտե դռան փեղկի ձեռքբերմանը, որը Մեծ Բրիտանիայից կփոխանցվի Հայաստանին:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян в ходе парламентско-правительственного вопрос-ответа затронула тему работ последних лет по укреплению и восстановлению историко-культурных памятников, включая церкви.
Жанна Андреасян подчеркнула, что никогда ранее сфера памятников не находилась в таком центре внимания государства: бюджет на их восстановление вырос многократно. «В частности, если в 2018 году из госбюджета на сохранение памятников было выделено всего 127 млн драмов, то в 2025 году государственное финансирование уже составляет 1,4 млрд драмов. Причём этот рост включает также церкви и монастыри: только на их восстановление, укрепление, раскопки и проектные работы выделено более 1,69 млрд драмов».
По словам министра, в программу включены многочисленные памятники, среди них: церковь Святого Иоанна в Воскевазе, церковь Святой Богородицы в Иринде, церковь Таргманчоц в Айгешате, церковь Святого Геворка в Теге, церковь Святой Рипсиме в Хороме, церковь Святой Богородицы в Солаках, церковь Святого Иоанна в Камарисе, церковь Святой Богородицы в Бнунесе, церковь Циранвор в Парпи, церковь Святой Троицы в Кирандце, церкви в Воскепаре и Бюракане, церковь Святого Иоанна в Бюракане, церковь в Гндевазе, монастырь Кобайраванк, монастыри Старый Гетик в Мартуни и Санаин, монастырский комплекс Шативанк, гавит Гошаванка, монастырский комплекс Ахпат, храмы Ереруйк и Птгни и другие.
Жанна Андреасян отметила, что забота государства не ограничивается только восстановлением церквей и монастырей. В этом контексте министр коснулась политики возвращения духовных ценностей в Армению. Она сообщила, что только за последние годы правительство приобрело две уникальных рукописи и передало их Матенадарану, выделив на это более 130 млн драмов. Недавно также было выделено 175 млн драмов на приобретение створки деревянной двери средневековой церкви, которая будет передана Армении из Великобритании.