ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանի գլխավորած պատվիրակությունը Մոսկվայում մասնակցել է ԱՊՀ ուսուցիչների և կրթության ոլորտի աշխատողների 4-րդ համագումարին, որին ներկա են եղել անդամ պետությունների կրթության ոլորտի ղեկավարներ: Համագումարին ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՌԴ Պետական դումայի փոխնախագահ Վալենտինա Մոտվիյենկոն:
Հանդես գալով համագումարում՝ ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը մասնավորապես նշել է. «Հասարակությունում կրթության դերի ու տեղի հստակեցումը մշտապես հրատապ խնդիր է եղել, որը քննարկվել է քաղաքակրթության զարգացման բոլոր փուլերում: «Կրթության փիլիսոփայություն» հասկացության վերաիմաստավորումն առավել սուր է 21-րդ դարում: Ժամանակակից կրթական համակարգերն արտահայտում են հասարակությունում լայնածավալ որակական փոփոխություններ և բախվում են այն նույն հակասություններին` ինչին բախվում է հենց ողջ հասարակությունը»: Պատմական էքսկուրս անցկացնելով անկախության 25 տարիներով՝ նախարար Լևոն Մկրտչյանը շեշտել է, որ կրթության ոլորտը Հայաստանում դժվար շրջան է ապրել. «Մի կողմից պայմանավորված աշխարհաքաղաքական իրադարձություններով, մյուս կողմից` սեփական ազգային համակարգի կայացմամբ մեր երկիրը զարգանում էր բարդ քաղաքական և տնտեսական պայմաններում` 1988 թվականի ահավոր երկրաշարժը, որն ավերեց հանրապետության տարածքի 30 տոկոսը, Թուրքիայի կողմից շրջափակումը, Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ռազմական ագրեսիան, Սումգայիթի, Բաքվի և Կիրովաբադի ջարդերը և խոշտանգումները վերապրած հայ փախստականների հսկայական հոսքերը: Կրթության ընդհանուր որակի անկման գործընթացների կանխման համար պետք էր ստեղծել հասարակության զարգացման և կրթական պարադիգմաների ամբողջական հայեցակարգ»,- նշել է Լևոն Մկրտչյանը: 90-ականների վերջը և 2000-ականների սկիզբը, երբ մշակվել է ազգային կրթական ծրագիրը, համարելով բեկումնային՝ ԿԳ նախարարը ձևակերպել է կրթության զարգացման այսօրվա ձևաչափը. «Ժամանակակից կրթական պարադիգման ուղղորդված է դեպի նոր սերնդի գիտելիքահեն և մշակութային զարգացում, իսկ կրթության կառուցողական հիմքը` հումանիզմի, ժողովրդավարության և կրթության հեռանկարների գաղափարախոսություն: Հնարավոր չէ, այս ամենը պատկերացնել առանց մեր երկրների կրթական հասարակությունների միջև ինտեգրացիոն գործընթացների նոր ընկալման զարգացման հեռանկարների»:
Անդրադառնալով համագործակցության քսանհինգ տարիներին, նախարար Լևոն Մկրտչյանը նշել է.«Մենք կարող ենք ասել, որ ծնվել և մեծացել է առաջին հետխորհրդային սերունդը, որն ունի սեփական գաղափարները, սեփական փորձը և աշխարհընկալումը:Վստահ եմ, որ այժմ` երկու տասնամյակ անց, անհրաժեշտ է արժանին մատուցել այն քաղաքական և հասարակական գործիչներին, ովքեր իրենց մեջ ուժ գտան կանխել ԽՍՀՄ փլուզման չվերահսկվող պայթյունը և սկսեցին նոր որակի համագործակցության կառուցումը»:
ՀՀ ԿԳ նախարարի ընդգծմամբ՝ այդ ընթացքում մեծ դեր են խաղացել կրթության գործիչները, որոնք անտեսելով ծանրագույն պայմանները, շարունակել են կատարել իրենց մարդկային և մասնագիտական պարտքը:
Համագումարի ընթացքում ԱՊՀ «Կրթության գերազանցիկ» մեդալով Հայաստանի կողմից պարգևատրվել են ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Մանուկ Մկրտչյանը, Սիսիանի ավագ դպրոցի տնօրեն Նաիրա Ներսիսյանը, Պլեխանովի անվան տեխնիկական համալսարանի երևանյան մասնաճյուղի դասախոս Գայանե Յազիչյանը,Ֆիզմաթ դպրոցի ֆիզիկայի ուսուցիչ Նիկիտա Պողոսյանը և Հայաստանի ռուսաց լեզվի և գրականության ասոցիացիայի նախագահ Լիլյա Բալասանյանը:
Համագումարն անցկացվում է «Նորարարությունները ժամանակակից կրթական միջավայրի որակի ու մատչելիության բարելավման գործոն ԱՊՀ անադամ պետություններում» խորագրի ներքո: