ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում տեղի է ունեցել Թանգարանների խորհրդի նիստը, որը վարել է խորհրդի նախագահ, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Նիստին մասնակցել են նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, խորհրդի անդամները, նախարարության ոլորտային ստորաբաժանման պատասխանատուները:
Թանգարանների խորհրդի նիստի օրակարգում ընդգրկված էր ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայության թանգարանների հուշանվերային արտադրանքի կազմակերպման և իրացման հարցը:
Խորհրդի անդամները քննարկել են Հայաստանի պատմության թանգարանի հուշանվերային խանութի մոդելն ու դրա առանձնահատկությունները: Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շեշտել է՝ թանգարանում հուշանվերների վաճառքի կազմակերպումը որևէ կերպ պետք է չխաթարի թանգարանի՝ որպես հուշարձանի պատմամշակութային արժեքը:
Ըստ ներկայացված մոդելի՝ թանգարանային խանութը լինելու է հիմնական ցուցադրության տրամաբանական շարունակությունը՝ համապատասխան ձևաչափով:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև հուշանվերային արտադրանքի, որպես հուշանվեր թանգարանային ցուցանմուշների կրկնօրինակման, համապատասխան կահավորման, այցելուների հետ աշխատանքի և կազմակերպական այլ գործընթացների վերաբերյալ հարցեր:

В министерстве образования, науки, культуры и спорта Армении состоялось заседание Совета музеев под председательством министра Жанны Андреасян.
В заседании приняли участие заместитель министра Альфред Кочарян, члены совета и руководители профильных подразделений министерства.
В повестку заседания был включён вопрос организации и реализации сувенирной продукции в музеях, находящихся в ведении министерства.
Члены совета обсудили модель сувенирного магазина в Музее истории Армении и его особенности. Министр Жанна Андреасян подчеркнула, что организация продажи сувениров в музее никоим образом не должна нарушать историко-культурную ценность музея как памятника.
Согласно представленному проекту, музейный магазин станет логическим продолжением основной экспозиции в соответствующем формате.
На встрече также обсуждались вопросы, связанные с производством сувениров, репликами музейных экспонатов в качестве сувениров, соответствующим оформлением, работой с посетителями и другими организационными процессами.