ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր հանդիպել է ՀՀ պետական բուհերի ռեկտորներին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը:
Հանդիպման առանցքային հարցը «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» նոր օրենքից բխող միջոցառումների իրականացումն էր:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանի նշմամբ՝ օրենքի ընդունմանը հաջորդել է ենթաօրենսդրական ակտերի մշակումը, որի ուղղությամբ աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են, և որոշ իրավական ակտերի նախագծեր արդեն իսկ ներկայացված են հանրային քննարկման: Նախարարը հորդորել է ռեկտորներին հանդես գալ դրանց վերաբերյալ առաջարկներով ու դիտարկումներով՝ նպաստելով ընդունվող կարգավորումների լավարկմանը: Անդրադարձ է եղել նաև աստիճանաշնորհման նոր համակարգի ներդրմանը, որի նախագիծը ևս հանրային քննարկման փուլում է գտնվում՝ առաջարկելով միջազգային չափանիշներին համադրելի կարգավորում:
Հանդիպմանը քննարկում է ծավալվել նաև ընդունելության համակարգի վերաբերյալ՝ ըստ նոր օրենքի տրամաբանության: Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է նախատեսվող արտաքին գնահատման համակարգը, բուհերին վերապահված պահանջները, ավագ դպրոցներում կանխատեսվող լրացուցիչ փոփոխությունները և այլն:
Անդրադարձ է եղել նաև բուհական ծրագրերի հավատարմագրմանը. այս համատեքստում կարևորվել է, որ հավատարմագրող կազմակերպությունը միջազգայնորեն ճանաչելի լինի որակի հավաստման տեսանկյունից և համապատասխանի սահմանված պահանջներին: Նախարարը ռեկտորներին ներկայացրել է նաև «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի՝ ներկա փուլի ընթացքը. «Այժմ ամփոփում ենք գլխավոր հատակագծի՝ ՀՀ օրենսդրությանը համապատասխանեցման վերջնական փուլը: Առաջիկայում պատրաստ կլինի նաև տեխնոլոգիական կլաստերի հայեցակարգը, որը նախատեսվում է քննարկել Մյունխենի տեխնոլոգիական համալսարանի գործընկերների հետ: Արդեն իսկ պայմանագիր ունենք Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի կրթության ինստիտուտի հետ: Վերջինիս հետ աշխատելու ենք կրթական կլաստերի հայեցակարգի շուրջ: Պայմանագրի մաս է նաև կրթական մենեջերների համար դասընթացների կազմակերպումը՝ պատշաճ որակի կառավարում ունենալու նպատակով»:
Քննարկվել են նաև բուհերի խոշորացման, հոգաբարձուների խորհուրդների վերապատրաստման, էթիկայի մարմինների ձևավորման, կրեդիտային համակարգի ներդրման, ընթացիկ գործունեության բարելավման վերաբերյալ հարցեր:

Встреча с ректорами вузов
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня встретилась с ректорами государственных вузов Армении. На встрече присутствовал также председатель Комитета по высшему образованию и науке Саргис Айоцян.
Ключевой темой обсуждения стало выполнение мероприятий, вытекающих из нового закона «О высшем образовании и науке».
По словам Жанны Андреасян, после принятия закона началась разработка подзаконных актов, работа над которыми уже стартовала, и некоторые проекты правовых актов вынесены на общественное обсуждение. Министр призвала ректоров представить свои предложения и замечания, чтобы способствовать совершенствованию принимаемых регулирований. Обсуждалось также внедрение новой системы присуждения степеней, проект которой находится на стадии общественного обсуждения и предполагает сопоставимость с международными стандартами.
На встрече обсуждалась и система приёма в вузы в логике нового закона. Жанна Андреасян представила планируемую систему внешней оценки, требования к вузам, а также ожидаемые дополнительные изменения в старших школах.
Была затронута тема аккредитации вузовских программ. В этом контексте подчеркнута важность того, чтобы аккредитирующая организация была международно признанной с точки зрения подтверждения качества и соответствовала установленным требованиям. Министр также представила текущий этап программы «Академический город»: «Сейчас мы завершаем финальную стадию приведения генерального плана в соответствие с законодательством Армении. В ближайшее время будет готова концепция технологического кластера, которую планируется обсудить с партнёрами из Мюнхенского технического университета. У нас уже есть договор с Институтом образования Университетского колледжа Лондона. С ним мы будем работать над концепцией образовательного кластера. Договор также предусматривает проведение курсов для образовательных менеджеров, чтобы обеспечить надлежащее качество управления».
Кроме того, обсуждались вопросы укрупнения вузов, подготовки попечительских советов, формирования органов этики, внедрения кредитной системы и улучшения текущей деятельности.