ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Լատվիայի ԱԳՆ երկկողմ քաղաքական դեպարտամենտի տնօրեն Ուլդիս Միկուտսին և ՀՀ-ում Լատվիայի Հանրապետության դեսպան (նստավայրը՝ Թբիլիսի) Էդիտե Մեդնեին: Հանդիպմանը մասնակցել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը։
Ողջունելով պատվիրակությանը՝ նախարարը բարձր է գնահատել Հայաստանի և Լատվիայի միջև ձևավորված բարեկամական հարաբերությունները և ընդգծել, որ կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման ներուժ կա։ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է երկու երկրների միջև տնտեսական, արդյունաբերական, գիտական և տեխնիկական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի գործունեության վերսկսումը՝ տեղեկացնելով, որ հայկական կողմից այն նախագահում է ԿԳՄՍ նախարարությունը: Կողմերը քննարկել են 2026 թվականին Երևանում նախատեսվող նիստի օրակարգային և կազմակերպական հարցերը:
Դեսպան Էդիտե Մեդնեն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ ընդգծելով երկկողմ արդյունավետ համագործակցության շարունակականության կարևորությունը։ Լատվիայի ԱԳ նախարարության ներկայացուցիչ Ուլդիս Միկուտսին բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության իրականացրած բարեփոխումները և ԵՄ-ի հետ համագործակցության խորացմանն ուղղված ջանքերը՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել փորձագիտական աջակցությունը:
ԿԳՄՍ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել համագործակցության համար՝ մասնավորապես առանձնացնելով «Երիտասարդական քաղաքականության մասին» օրենքի մշակման աշխատանքներում ցուցաբերած փորձագիտական աջակցությունը՝ ընդգծելով, որ լատվիական փորձի ուսումնասիրությունը շատ օգտակար է եղել: Երիտասարդության ոլորտում համագործակցություն զարգացնելու համատեքստում քննարկվել է Հայաստան-Լատվիա երիտասարդական ֆորում կազմակերպելու հնարավորությունը:
Մշակույթի ոլորտում համագործակցության ուղղությամբ Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է միջթանգարանային համագործակցության կարևորությունը՝ առաջարկելով դիտարկել Հայաստանի պատմության թանգարանի կամ Հայաստանի ազգային պատկերասրահի և լատվիական որևէ առաջատար թանգարանի հետ համատեղ ցուցահանդեսների կազմակերպումը։ Հաշվի առնելով Լատվիայի կինեմատոգրաֆիստների ներուժը ԵՄ շրջանակում համատեղ կինոնախագծեր իրականացնելու ուղղությամբ՝ ԿԳՄՍ նախարարն առաջարկել է դիտարկել համատեղ ֆիլմարտադրության և կինոոլորտում փորձի փոխանակման հնարավորությունները:
Կարևորելով կրթության ոլորտում համագործակցության զարգացումը՝ կողմերը ընդգծել են «Էրազմուս+» ծրագրերի ընձեռած հնարավորությունները, որոնց շրջանակում ՀՀ բուհերը համագործակցում են Լատվիայի Հանրապետության մի շարք հաստատությունների հետ: Այս համատեքստում ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձել է բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտում ընթացող բարեփոխումներին, «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր, որոնք վերաբերել են թվային, ֆորմալ և ոչ ֆորմալ ցկյանս կրթությանը և այլ հարցերի:

Обсуждены возможности расширения сотрудничества между Арменией и Латвией
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня приняла директора департамента двусторонней политики МИД Латвии Улдиса Микутса и посла Латвийской Республики в Армении (резиденция — Тбилиси) Эдите Медне.
Во встрече также участвовал заместитель министра Артур Мартиросян.
Приветствуя делегацию, министр высоко оценила дружественные отношения, сложившиеся между Арменией и Латвией, и подчеркнула потенциал расширения сотрудничества в сферах образования, науки, культуры, спорта и молодежной политики. Жанна Андреасян отметила важность возобновления деятельности межправительственной комиссии по экономическому, промышленному, научному и техническому сотрудничеству, сообщив, что с армянской стороны её возглавляет министерство образования, науки, культуры и спорта. Стороны обсудили организационные и повесточные вопросы заседания комиссии, запланированного в Ереване в 2026 году.
Посол Эдите Медне поблагодарила за прием, подчеркнув важность продолжения эффективного двустороннего сотрудничества. Представитель МИД Латвии Улдис Микутс высоко оценил реформы, проведенные правительством Армении, и усилия по углублению сотрудничества с ЕС, выразив готовность продолжить экспертную поддержку.
Министр поблагодарила за сотрудничество, особо выделив экспертскую помощь в разработке закона «О молодежной политике» и отметив, что изучение латвийского опыта оказалось очень полезным. В контексте развития молодежного сотрудничества обсуждалась возможность организации армяно-латвийского молодежного форума.
В сфере культуры Жанна Андреасян подчеркнула важность межмузейного взаимодействия, предложив рассмотреть возможность проведения совместных выставок между Музеем истории Армении или Национальной галереей Армении и одним из ведущих музеев Латвии. Учитывая потенциал латвийских кинематографистов в рамках ЕС, министр предложила рассмотреть совместное кинопроизводство и обмен опытом в киноиндустрии.
Стороны также подчеркнули значение развития сотрудничества в области образования, отметив возможности программ «Эразмус+», в рамках которых армянские вузы сотрудничают с рядом латвийских учреждений. В этом контексте министр коснулась текущих реформ в сфере высшего образования и науки, а также программы «Академический город». В ходе встречи были обсуждены и другие вопросы, представляющие взаимный интерес, включая цифровое образование, формальное и неформальное обучение на протяжении всей жизни и другие темы.