«Մատենադարան» Մ. Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում տեղի է ունեցել «Մշակութային խաչմերուկ» երևանյան միջազգային համաժողովի բացման արարողությունը, որը նվիրված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Մշակութային ինքնարտահայտման ձևերի բազմազանության խրախուսման և պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի ընդունման 20-ամյակին:
Բացման արարողությանը ներկա են եղել Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեակալներ Դանիել Դանիելյանը և Արթուր Մարտիրոսյանը, Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը, մեկ տասնյակից ավելի երկրների պատվիրակություններ, ներկայացուցիչներ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից և միջազգային տարբեր կառույցներից:
Ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն իր ելույթում ընդգծել է՝ մեր երկրի համար մեծ պատիվ է կազմակերպել այս կարևոր միջազգային իրադարձությունը. «Հայաստանը կարևորում է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի հետ համագործակցությունը բոլոր ձևաչափերով՝ ոչ միայն ներառելով հայկական մշակութային ժառանգությունը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի նյութական և ոչ նյութական ցուցակներում, «Աշխարհի հիշողություն» ծրագրում, այլև հոբելյանական տարեթվերի ցանկում: Այս իմաստով կցանկանայի առանձնակի շեշտադրել Փարիզում՝ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում անցկացված հոբելյանական երկու կարևոր միջոցառումները՝ 2024 թվականին՝ նվիրված Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակին և 2025 թվականին՝ Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակին: 2019, 2020 և 2023 թվականներին Հայաստանը հայտեր է գրանցել «Հայկական տառարվեստը և դրա մշակութային դրսևորումները», «Սուրբ Թադեոս առաքյալի վանքի ուխտագնացությունը» և «Գյումրիի դարբնության ավանդույթը» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում ներառելու համար: Ի դեպ, մեր համաժողովի շրջանակում նախատեսվում է «Գյումրիի դարբնության ավանդույթը» նամականիշի մարումը: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկում Հայաստանից ընդգրկված է 7 հայտ, որոնցից 2-ի՝ «Երևանի ուրարտական ժառանգությունը» և «Գառնի հնագիտական համալիրը և Քարերի սիմֆոնիան» հայտերն ընդգրկվել են 2025 թվականին: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Աշխարհի հիշողություն» գրանցամատյանում 2023 թվականին ներառվել է Կոմիտաս վարդապետի ստեղծագործությունների հավաքածուն և 2025 թվականին՝ Մխիթար Գոշի «Գիրք դատաստանի» («Դատաստանագիրք հայոց») աշխատությունը»:
ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի հետ Հայաստանի համագործակցության համատեքստում նախարարը նշել է նաև, որ Հայաստանն ընտրվել է «Մշակութային ինքնարտահայտման ձևերի բազմազանության խրախուսման և պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի կիրարկումն ապահովող բյուրոյի փոխնախագահ և կոնվենցիայի կոմիտեի անդամ՝ 2025-2029 թվականների համար։
«Մեր երկիրն ակտիվորեն մասնակցում է կոնվենցիայի դրույթների կիրարկմանը. մենք ներդնում ենք ծրագրեր, որոնք ուղղված են ստեղծարար արդյունաբերությունների ու մշակութային ձեռնարկատիրությունների զարգացմանը, ինչպես նաև միջազգային համագործակցությանն ու մշակութային կյանքին ներառականության ընդգրկվածությանը»,- ասել է նախարարաը՝ անդրադառնալով մշակութային ներռականությունն ապահովող ծրագրերին:
Նախարարն առանձնակի ընդգծել է նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ համագործակցության պատմականորեն ձևավորված տարածաշրջանային նշանակությունը՝ շեշտելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունն հանդիսանում է յուրատեսակ խաչմերուկ հյուսիս-հարավ, արևելք-արևմուտք մշակութային, տնտեսական և քաղաքական ուղիների համար. «Այսօր էլ մենք ջանք չենք խնայում՝ լինելու խաչմերուկ ոչ միայն մեր աշխարհագրական դիրքով պայմանավորված: Դրա վառ ապացույցն է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը, որը միտված է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը, մեր հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերությունների զարգացմանը՝ հիմնվելով պետությունների ինքնիշխանության, սեփական տարածքներով անցնող ենթակառուցվածքների նկատմամբ իրավազորության, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների վրա: «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը ձևավորում է տարածաշրջանային նոր մտածողություն: Այս նախաձեռնությունն ունի լիարժեք ներուժ՝ վերածվելու մշակութային խաչմերուկի: Խաչմերուկ, որտեղ հատվում են ոչ միայն ճանապարհները, այլև մարդկային կապերը և գաղափարները՝ բացելով դռներ դեպի խաղաղ ու կայուն ապագա մեր տարածաշրջանի և ողջ աշխարհի համար, առհասարակ»:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաև Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը և ընդգծել՝ կոնվենցիան այսօր ավելի քան արդիական է գլոբալացվող, թվայնացվող և մարտահրավերներով լի աշխարհում, քանի որ թվային հեղափոխությունը և արհեստական բանականության արագ զարգացումը վերաձևավորում են մշակութային արժեքների ստեղծման, տարածման և սպառման եղանակները: Այս համատեքստում նաև կարևորել է կոնվենցիայի 20-ամյակի արժևորումը՝ որպես այդ փաստաթղթի իրական նշանակության հաստատում:
Տեսաուղերձով ներկաներին ողջունել է նաև Էռնեստո Օտտոնեն՝ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալը: Նա բարձր է գնահատել Հայաստանի հանձնառությունը՝ որպես «Մշակութային ինքնարտահայտման ձևերի բազմազանության խրախուսման և պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի կիրարկումն ապահովող բյուրոյի փոխնախագահ և կոնվենցիայի կոմիտեի 2025-2029 թթ անդամ: Նա հույս է հայտնել՝ համաժողովը կխթանի, որպեսզի մշակութային բազմազան արտահայտչաձևերը շարունակեն ոգեշնչել՝ կառուցելու կայուն, ստեղծարար ապագա:
Բացման արարողությանը հաջորդել է պլենար նիստ՝ «Մշակութային արժեքների ձևերի պահպանման և խրախուսման մասին ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի 2005 թվականի կոնվենցիա․ 20 տարվա ձեռքբերումները և հեռանկարները» թեմայով, որը վարել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Տեղի են ունեցել նաև պլենար քննարկումներ ստեղծարար արդյունաբերության, թվային դարում մշակութային ինքնարտահայտման բազմազանության և այլ թեմաներով:

Программа «Перекресток мира» формирует новое региональное мышление: Жанна Андреасян
В Институте древних рукописей имени М. Маштоца «Матенадаран» состоялась церемония открытия ереванской международной конференции «Культурный перекрёсток», посвящённой 20-летию принятия Конвенции ЮНЕСКО «О поощрении и защите разнообразия форм культурного самовыражения».
На церемонии открытия присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, заместители министра Даниел Даниелян и Артур Мартиросян, заместитель министра иностранных дел Мнацакан Сафарян, делегации более чем из десяти стран, представители ЮНЕСКО и различных международных организаций.
Приветствуя участников конференции, министр Жанна Андреасян подчеркнула, что для нашей страны большая честь организовать это важное международное событие: «Армения придаёт большое значение сотрудничеству с ЮНЕСКО во всех форматах — не только включая армянское культурное наследие в материальные и нематериальные списки ЮНЕСКО, в программу «Память мира», но и в перечень юбилейных дат. В этом смысле хочу особо отметить два юбилейных мероприятия, проведённые в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже: в 2024 году — посвящённое 100-летию Сергея Параджанова и в 2025 году — 100-летию Шарля Азнавура. В 2019, 2020 и 2023 годах Армения зарегистрировала заявки на включение в репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО «Армянское письмо и его культурные проявления», «Паломничество в монастырь святого апостола Фаддея» и «Традиция кузнечного дела в Гюмри». В рамках нашей конференции также запланировано гашение марки, посвящённой «Традиции кузнечного дела в Гюмри». В предварительный список всемирного наследия ЮНЕСКО от Армении включены 7 заявок, из которых 2 — «Урартское наследие Еревана» и «Археологический комплекс Гарни и Симфония камней» — вошли в программу на 2025 год. В реестр программы ЮНЕСКО «Память мира» в 2023 году включено собрание произведений вардапета Комитаса, а в 2025 году — труд Мхитара Гоша «Книга суда» («Армянский Судебник»).»
В контексте сотрудничества Армении с ЮНЕСКО министр также отметила, что Армения избрана заместителем председателя бюро по обеспечению реализации Конвенции «О поощрении и защите разнообразия форм культурного самовыражения» и членом комитета Конвенции на 2025–2029 годы.
«Наша страна активно участвует в реализации положений Конвенции. Мы внедряем программы, направленные на развитие креативных индустрий и культурного предпринимательства, а также на международное сотрудничество и вовлечение в культурную жизнь», - сказала министр, отметив программы, обеспечивающие культурную инклюзивность.
Министр особо подчеркнула исторически сложившееся региональное значение сотрудничества с ЮНЕСКО, отметив, что Республика Армения является своеобразным перекрёстком культурных, экономических и политических путей север–юг, восток–запад: «Сегодня мы также прилагаем усилия, чтобы быть перекрёстком не только благодаря нашему географическому положению. Ярким доказательством этого является программа правительства РА «Перекрёсток мира», направленная на установление мира в регионе, развитие добрососедских отношений с нашими соседями на основе принципов суверенитета государств, юрисдикции над инфраструктурами, проходящими по их территориям, равенства и взаимности. Программа «Перекрёсток мира» формирует новое региональное мышление. Эта инициатива имеет полный потенциал превратиться в культурный перекрёсток — перекрёсток, где пересекаются не только дороги, но и человеческие связи и идеи, открывая двери к мирному и стабильному будущему нашего региона и всего мира».
С приветственным словом выступил также заместитель министра иностранных дел Мнацакан Сафарян, подчеркнув, что Конвенция сегодня более чем актуальна в глобализирующемся, цифровизирующемся и полном вызовов мире, поскольку цифровая революция и стремительное развитие искусственного интеллекта меняют способы создания, распространения и потребления культурных ценностей. В этом контексте он также отметил важность оценки 20-летия Конвенции как подтверждения её реального значения.
С видеообращением участников приветствовал Эрнесто Оттонен, заместитель генерального директора ЮНЕСКО. Он высоко оценил приверженность Армении как заместителя председателя бюро по обеспечению реализации Конвенции «О поощрении и защите разнообразия форм культурного самовыражения» и члена комитета Конвенции на 2025–2029 годы. Он выразил надежду, что конференция будет способствовать тому, чтобы разнообразные формы культурного самовыражения продолжали вдохновлять на построение устойчивого и творческого будущего.
После церемонии открытия состоялось пленарное заседание на тему «Конвенция ЮНЕСКО 2005 года о сохранении и поощрении форм культурных ценностей: достижения и перспективы за 20 лет», которое вел заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Артур Мартиросян.
Также прошли пленарные обсуждения по вопросам креативной индустрии, разнообразия культурного самовыражения в цифровую эпоху и другим темам.